O tom, že s anglickým buldokem si na výletech prohlédnete daleko víc než bez něj, a také o tom, že ne každý snese jeho zvukové a tělesné projevy, jsme si povídali s paní Milenou. Přečtěte si pokračování Atlasu psích plemen.

Bulldog

Země původu: Velká Británie
Použití: hlídací a společenský pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2. Pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2.1 Molossoidní plemena, typ mastif
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Anglický buldok (klikni)

Hmotnost:

  • Psi: 25 kg
  • Fenky: 23 kg

Velikost: 31 až 36 cm
Dožívá se: až 11 let
Chovatelský klub: Bulldog Club (www.bulldogclub.cz)

Historie plemene...

Buldok jako plemeno byl poprvé zmíněn v roce 1630, ačkoli jsou i dřívější zmínky o podobných typech psů jako bandog, název, který je dnes vyhrazen pro typ bojového psa. Původně byl využíván pro zápasy s býky, prošel i zápasy se psy, po roce 1835 se začal vyvíjet do krátkolebého psa, v podobě jak ho známe dnes. Plemeno buldok vstoupilo do výstavních kruhů v roce 1860 a v následujících letech došlo k velké změně jeho povahy. „Nádherně ošklivý“ pes s výrazem mopse, což je v protikladu s povahou milujícího psa vůči rodině a přátelům. Jedno z nejstarších původních plemen, známé jako národní plemeno GB, a po celém světě spojeno s britskou houževnatostí a legendárním Johnem Bullem.

Vzhled psa...

Krátkosrstý, dosti podsaditý, spíše nižší postavy, široký, silný a kompaktní. Hlava poměrně velká v poměru k velikosti těla, ale žádný ze znaků nesmí dominovat tak, aby byla narušená celková vyváženost, nebo aby pes byl deformovaný, nebo aby byla nepříznivě ovlivněna pohyblivost psa. Čelo relativně krátké, tlama široká, tupá, směřující mírně, ale ne přehnaně nahoru. Tělo dosti krátké, pevně svázané, končetiny silné, dobře osvalené, v kondici, bez sklonu k obezitě. Pánevní končetiny vysoké a silné. Feny nejsou tak velké a dobře vyvinuté jako psi.

Bulldog

Povaha buldoka...

Vyvolává dojem rozhodnosti, síly a aktivity. Pozorný, smělý, věrný, spolehlivý, odvážný, divokého vzhledu, ale milé povahy.

Jak o něj pečovat?

Nejde o žádného velkého sportovce, buldok má rád své pohodlí a spokojí se s krátkými vycházkami. Rozhodně nejde o plemeno, které by bylo možné chovat v kotci. Potřebuje přítomnost svého pána, je ovšem velice svéhlavý. Výchova by měla být proto důsledná, přesto klidná. Díky krátkému čenichu mají někteří jedinci v teplých měsících problémy s dýcháním.

Co se týče péče, je velice nenáročná. Psa není třeba nijak upravovat, stříhat ani česat. Vyžaduje však dostatečné množství potravy - pozor však na překrmování a obezitu, buldok si neumí říct dost.

O anglické buldočici Bobině jsem si povídal s paní Milenou

Proč jste si pořídila právě anglického buldoka?
Myslím, že lidé se dělí na dva typy milovníků psů. Na ty, co milují dlouhé čumáky, a na ty, co milují placaté čumáky. Já pařím mezi ty druhé. Po francouzském buldočkovi, kterého jsem měla před tím, jsem se rozhodla pro něco většího. Přiznám se, že jsem se do buldoka zamilovala v seriálu Jake a tlusťoch.

Slyšel jsem, že jsou buldoci agresivní na jiné psy, je to pravda?
Také jsem to slyšela. Viděla jsem spoustu dílů seriálu Znalec psí duše, kde je buldok často v hlavní roli. Já tuhle zkušenost nemám, Bobina byla vždycky milý pes, nikdy neměla problémy s okolím. Ale asi je to i výchovou. A je pravda, že je to palice dubová.

Palice dubová?
Když si něco usmyslí, tak to prostě udělá. Třeba jsem ji nikdy nenaučila obcházet lampy a značky. Když náhodou jsme každá na jiné straně vodítka a mezi námi stojí značka, musím to obejít já, ona jen nechápavě kouká.

Je něco, čím vás štve?
Tou paličatostí, ale to je malá věc. Jinak mi dělá jen radost.

Takže vám nikdy nic neprovedla, za co byste se na ní naštvala?
Ale to zase ano, toho bylo... Jenže na ní se nejde dlouho zlobit. Člověk si prostě musí najít systém, jak s buldokem žít. Časem zjistíte, že prostě když něco v kuchyni upadne na zem, už to patří buldokovi a není potřeba se kvůli tomu rozčilovat. Ale to je i u jiných psů, prostě buďto máte psí domácnost, nebo psa, který obývá vaší domácnost. Já se snažím o to první.

Co byste doporučila člověku, který si chce koupit buldoka?
Určitě bych se ho zeptala, jestli ví, jak je velký a těžký. Pak bych ho upozornila na jeho zvukové a tělesné projevy – já je miluji, ale dovedu si představit, že mohou být lidem nepříjemné.

Co zdraví?
Děkuji, slouží. Bobině je šest a zatím je všechno v pořádku, akorát v létě ji neberu na žádné velké výlety. Když je chladněji, zvládne být se mnou venku třeba půl dne, jen se musím přizpůsobit jejímu tempu, což mi vyhovuje, aspoň si toho víc prohlédnu. Veterinu mám za barákem, tak se ani nebojím jejího stárnutí.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama