Vztahy

Aneta: Miluju ho, ale žít se s ním nedá!

Anetě je šestadvacet, jejímu příteli o tři roky víc. Oba bydlí ještě u svých rodičů. Je to pro ně pohodlnější. Doma mají navařeno, uklizeno, na nájem přispívají minimem. Co jim chybí? Že by společné bydlení? Několikrát to zkusili, ale zase se vrátili, odkud přišli.

smutek

Před dvěma lety, Aneta poprvé

Doma mě to moc nebaví. Pořád poslouchat: „Ukliď si ty hadry, schovej si ty boty, zase jsi nezhasla na chodbě, proč jsi nevyndala nádobí z myčky, to nemůžeš vyžehlit to prádlo, nenapadne tě vytřít?“
Už abych měla svoji vlastní domácnost, kde mě nebude nikdo prudit. Vyžehlím si, až budu chtít, nádobí také počká, boty budu mít klidně po celé předsíni.
Tomovi, svému příteli, jsme navrhla, že bych ráda bydlela už sama, ale neutáhnu nájem, tak jestli do toho půjde se mnou. Souhlasil. Sehnali jsme pěkný podkrovní byteček a přestěhovali jsme se.
Asi po měsíci jsem myslela, že ho zabiju. Všude bordel, rozházené prádlo, špinavá vana, špinavá podlaha, do toho pes, kterého si vynutil a o kterého jsem se starala hlavně já. Navíc měl práci, kde mu více neplatili, než platili, a ke konci měsíce už jsme neměli co jíst.
„Na, tady máš psa, vracím se zpátky domů.“
Rodiče mě přijali.

Před rokem, Aneta podruhé  

Doma už šílím. S mámou se ráno bijeme o koupelnu, pořád se hádáme, ona tvrdí, že celá domácnost je jen na ní, že nic neudělám, neuvařím, neuklidím. Přitom doma skoro vůbec nejím. Vyčítá mi, že jen jedu za Tomem a podle nálady se vrátím, nebo nevrátím se špinavými hadry, které ona musí prát a žehlit. Nikdo se jí o to neprosí.
Zkouším podnájem s kamarádkou, ale ta odjíždí do zahraničí. Trochu jí i závidím. Ale Toma tu nenechám. A tak znovu společné bydlení s tím, koho miluji. S Tomem.
Psa si vzal kamarád, jdeme do 1+1. Půl roku v pohodě a pak to přišlo znovu. Tom přišel o práci, je na úřadě, původní úmysl vzít si hypotéku – nemyslitelný.
Tomáš mi vyčítá, že neumím vařit, věčně je u mámy, která svému mazánkovi vyvařuje a přemlouvá ho, ať je doma, že mu tam nic nechybí, a ještě ušetří.
Sama nájem neutáhnu, opouštíme ho a vracím se opět zpátky. Rodiče mě na ulici nenechají.

Současnost

Rozchod s Tomášem, s klukem, kterého pořád miluju, ale nemůžu s ním žít. Vlastně bych ten rozchod poopravila na občasné setkávání. Já doma, on doma. Já naštvaná, on naštvaný.
S mámou se hádám pořád, ale v jednom má pravdu. Je na čase si rozmyslet, co vlastně od života chci. Jestli se chci postavit na vlastní nohy, musím k sobě mít partnera, který mě podrží, a ne se vázat na někoho, kdo se pořád drží máminých sukní, nikdy se neosamostatní a táhne mě k zemi.
A já se osamostatnit chci! Chci mít konečně svoji vlastní domácnost. Chci ŽÍT.

Aneta

Jméno v příběhu bylo pozměněno

Co vy na to? Znáte takových mladých párů víc?

Možnost%
Ano26,6
Ne73,4

Mají to v současnosti mladí lidé těžší, nebo jednodušší?

Možnost%
Těžší52,3
Jednodušší27,7
Nevím20

Přečtěte si také:

   
16.09.2013 - Láska a vztahy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] kareta [*]

  to musí být prima holkaSml52

  superkarma: 0 17.09.2013, 00:01:38
 2. avatar
  [22] Suzanne [*]

  moula — #21 Viď? Všichni dělají něco, co nechtějí, a stěžují si na to, aniž by ve skutečnosti něco řešili. Inu, taky způsob trávení léta Sml24

  superkarma: 0 16.09.2013, 22:10:00
 3. avatar
  [21] moula [*]

  Ach jo...az oba dospeji a budou schopni fungovat samostane, maji sanci na spolecny zivot. Ale to co mlada pise je stezovani maleho rozmazleneho haranta, ktery sam nic jeste nedokaze, ale chtel by vsechno po svem. Kdyz se neshodne s matkou doma, at se odstehuje, nikdo ji nebrani. Kdyz nema na byt, at si pronajme s kamaradkou nebo cizim clovekem a urci pravidla hry. Nebo treba musi do skoly ci podniknout neco k tomu, aby mela sanci na lepsi placenou praci a tim padem na vlastni byt. Proste musi neco udelat ona sama namisto stezovani si na vsechny ostatni, kteri ji omezuji ve svobodnem zivote. Sml24 Sama si muze nechavat boty kde chce, ale pritel je bordelar? Proc ji matka pere a vari? Proc se slecna nenauci varit pro sebe a pritele a proc si sama nepere? Proc si pritel stezuje, ze mu nevari a odchazi k mamince, proc on neuvari, kdyz je doma? Proc se slecna stara o psa, ktery neni jeji a ktereho nechtela? Mphl;y bysme se tu ptat do aleluja...mladi nejsou vubec pripraveni do zivota, je to na nich samoitnych, nikom jinym.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #22
  superkarma: 0 16.09.2013, 20:38:07
 4. avatar
  [20] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #18 Obvykle je člověk schopen nejdřív se naučit hospodařit sám a až potom se začne chovat zodpovědně u rodičů. Sml30 Něco o tom vím Sml33

  Rikina — #13 Písemné prezentace v článku neberu tak doslovně, ba naopak, dokážu si představit, jak moc to drhne v soužití s matkou. Matky občas mají jiné názory na pořádek než dcery Sml80 Možná holka ani není bordelářka a mámě stačí to, že si nezasune boty do botníku úplně. Vím o ženských, kterým se s mytím vany nezavděčí nikdo, podlahu myjí dvakrát denně a kdo ne, je pro ně prase špinavé. Z článku se to nepozná, ale neopovažuju se soudit někoho z těch pár odstavců Sml23

  Ale to spolubydlení člověka opravdu naučí leccos, slečně bych to doporučovala Sml22

  Jen jedno nechápu - máma pere a žehlí, dcera ji o to nežádá. Proč to mamka dělá? Já bych se na to děvčeti vyprdla Sml80

  superkarma: 0 16.09.2013, 16:07:27
 5. [19] kf [*]

  kdyz chci zit po svym, tak ve svym a za svoje..Sml80 tolik ke stiznostem na bydleni doma...pokud je slecna z Prahy nebo jineho univerzitniho mesta, neni problem sehnat spolecny podnajem s dalsimi mladymi lidmi, to je financne zvladnutelne, pokud sama nezaplati ani garsonku...

  oba dva jsou mamanci, ale zmenit muze slecna jen sebe a rekla bych, ze je nejvyssi cas na tom zacit pracovat..Sml57

  superkarma: 1 16.09.2013, 15:51:30
 6. avatar
  [18] Mickey Mouse [*]

  Hmmm, Aneta by se chtěla postavit na vlastní nohy? Ale vůbec neví, co to obnáší. Měla by si napřed zkusit být odpovědná v bydlení u rodičů. Ať si s nimi nastaví pravidla, příspěvek na domácnost, odpovědnost za domácí práce, ať si u rodičů sama pere, sama vaří, sama hospodaří...

  Až se tohle naučí, může zkusit jít do vlastního. SAMA! A pak ať přemýšlí, jak se dá dohromady s chlapem. Možná už bude vědět, jakého chlapa nebrat.

  Tomáš by evidentně potřeboval tutéž radu, jen v bledě modrém. Dokud nejsou ani jeden schopní fungovat samostatně, dohromady to bude ještě horší.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #20
  superkarma: 1 16.09.2013, 13:55:24
 7. avatar
  [17] rusalka2008 [*]

  v 26 letech jsem měla 3- letá dvojčata a práci taky... prostě k samostatnosti se musí zatnout zuby a makat, aby byl člověk sám se sebou spokojený a neustále nezklamával rodiče.

  superkarma: 0 16.09.2013, 13:12:30
 8. [16] cilani [*]

  jáááj, 26 a potřebuje k osamostatnění se chlapa??? Chudák chlap.

  superkarma: 0 16.09.2013, 12:28:14
 9. avatar
  [15] navia [*]

  V šestadvaceti jsem měla manžela a dvě děti... 6 a 2 roky. Vzhledem k tomu, že obě ještě žijí, jsem domácnost pravděpodobně zvládala. Ovšem my bydleli (nějaký čas) u rodičů prostě proto, že byty nebyly. Pak jsme si jeden maličký pronajali, ale vrátit se k rodičům bych se teda nechtěla.

  superkarma: 0 16.09.2013, 11:53:22
 10. [14] MaVy [*]

  slečna Aneta by si měla nejdřív zamést před vlastním prahem,jak se tak popisuje,tak já bych jí teda za spolubydlící nechtěla Sml23, viset rodičům na krku,to odcházet a zase se vracet,ale dělat doma něco to neSml80

  superkarma: 0 16.09.2013, 11:17:47
 11. [13] Rikina [*]

  Suzanne — #9 Příběh je popsán z pozice slečny, takže k mládenci se nevyjadřuju. Jo, najít si spolubydlící, tedy cizí lidi, by mohlo stát za pokus. Sml80 Ale, upřímně řečeno, něco takového, jak se tady slečna sama prezentuje, bych nechtěla mít doma ani v teráriu do chovného páru. Sml24 Ono i s cizími spolubydlícími je třeba dodržovat dohodnutá pravidla, uklízet, a nenechávat boty po celé předsíni. Ani tu spornou koupelnu by nemohla využívat podle svého, ale podle dohody. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #20
  superkarma: 0 16.09.2013, 10:56:20
 12. avatar
  [12] peetrax [*]

  Fakt je slečně 26? Sml14 Děvče se mělo z průběhu událostí spíš poučit, že v životě jde málokdy máloco podle toho, jak jsme si to nalajnovali. Přijde mi, že ona bude ŽÍT a bude "šťastná", až někoho uloví, až najde práci, kde jí budou platit desítky tisíc měsíčně... Sml57 Asi něco v té rodině probíhalo špatně. Přece myslet si, že se postaví na vlastní nohy, až bude mít partnera...? Sml6 Snad je tenhle prevít jen vymyšlenej.

  superkarma: 0 16.09.2013, 10:49:47
 13. avatar
  [11] Altamora [*]

  Aneta ví, co chce, ale hnout pro to prstem je jí zatěžko. Mít tohle doma, přerazím to vejpůl. A budu se ptát, kde jsem udělala ve výchově chybu. V šestadvaceti se chovat jako třináctiletá, to je dost na pováženou. Její matka je taky divná. Je to její domácnost, má stanovit pravidla a nečekat, že se její rozmazlený a líný fracek sám dovtípí, co je třeba dělat.

  superkarma: 3 16.09.2013, 09:10:40
 14. [10] tacek01 [*]

  Sdílím názor ostatních, to nebude jen o tom klukovi. Připadá mi, že jsou oba ještě děti, které bez rodičů nedají ani ránu a sami se o sebe postarat nedokážou. Vyhovuje jim ten domácí servis...

  S partnerem žijeme ve společné domácnosti od mých 20 a jeho 25. Nyní jsme spolu šest let a zakládáme rodinu. Zpočátku vše finančně táhl on, já studovala, ale chtěli jsme být spolu a zvládli jsme to. Já se starala o domácnost, vařila, připravovala mu svačinu do práce, po odpolednách se učila a večer jsme byli spolu. Prostě normální domácnost. Měli jsme to tak takhle od začátku a máme to tak i dnes, když jsem už druhý rok v zaměstnání i já. A trocha nepořádku nás ani jednoho netrápí :)

  superkarma: 0 16.09.2013, 08:55:01
 15. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Vidím to z druhé strany. Když člověk žije s mámou, musí dodržovat JEJÍ pravidla a JEJÍ představy o pořádku. To logicky drhne. Podle sebe vím, že jsem se taky moc těšila, až si budu vést domácnost po svém. Takže v tom Anetu chápu. 

  A Tomáš? Na úklidu se měli domluvit, ale on bude mít možná trochu jiné pojetí pořádku. To se tak někdy stává. Ale pokud mladý kluk vyčítá mladé holce, že neumí vařit, a chodí jíst k mamince, tak mi to přijde úplně praštěné. Proč neuvaří on? Sml80 Na tohle jsem úplně vysazná. Kdyby jim hladovělo malé dítě, chápala bych to. Ale takhle? Ani náhodou.

  Chápu, že Aneta chtěla spolubydlení s někým, koho má ráda. Ale asi bych si na jejím místě našla spolubydlení s cizími lidmi, kde si každý zaplatí za svůj pokoj, jsou jasně domluvená pravidla na společné prostory. Třeba ji to něco naučí a třeba to bude dobrý start.

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 0 16.09.2013, 08:54:25
 16. avatar
  [8] Žulda [*]

  Aneto, spíš to vypadá, že žít se nedá s tebou. Doma dělat nechceš, když bydlíš s přítelem, všimneš si teprve po měsíci, že je všude chlív a házíš to na něj. Tebe mít doma, musí být za trest. Sml31

  superkarma: 0 16.09.2013, 08:36:44
 17. [7] Pavla_b [*]

  Přesně v 26 letech jsme začali s manželem (ještě to nebyl manžel) bydlet spolu a klapalo to od začátku úplně skvěle.

  Slečna mi přijde opravdu spíš jak šestnáctiletáSml80

  superkarma: 0 16.09.2013, 08:21:11
 18. avatar
  [6] margot [*]

  kdo ti brání? začni konečně makat a ne jen pořád fňukat, jak jsou ostatní oškliví. v podstatě jsi líná lemraSml80

  superkarma: 4 16.09.2013, 08:05:14
 19. avatar
  [5] Brixik [*]

  Taky mě to napadlo, že  se doma v podtstě chová jako její přítel ve společném bytě. A taky nepíše, co za práci dělá ona. Bohužel, jestli má něco kolem minimálního platu, tak má na samostatné bydlení fakt smůlu.

  No a rozdělení domácích prací je přece o kompromisu, tak ať si s chlapce pělně promluví a třeba to půjde.

  superkarma: 0 16.09.2013, 07:18:03
 20. [4] Draco [*]

  Aneto, Tobě je opravdu 26? Já bych tipla spíš 16 podle Tvého chování. Stěžuješ si jaký je Tvůj přítel mamánek, ale chováš se úplně stejně. U přítele Ti vadí, že dělá ve společném bytě bordel a když Tě za to samé peskuje mamka, tak prohlašuješ jak ve svém bytě budeš mít boty klidně po celé předsíni apod. Sml28 Navíc mě by hanba fackovala vrátit se 2x k rodičům s prosíkem a pak si tady ještě veřejně stěžovat, že Tě nutí podílet se na vedení domácnosti. Sml31 Budu hnusná, ale Ty se vzpamatuj a buď se konečně osamostatni anebo "drž hubu a krok" Sml57 Buď ráda, že máš tak trpělivé rodiče.

  superkarma: 5 16.09.2013, 07:14:14
 21. [3] lidicka [*]

  Ve 26 letech by už holka vážně měla vědět, co vlastně chce. Svým chovánímmi připadá jako 17 letá puberťačka, které musí matka neustále připomínat co by měla v domácnosti pomoci....A tohle by chtělo bydlet samo?????Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 16.09.2013, 06:22:52
 22. avatar
  [2] gerda [*]

  Dvakrát jsem se podívala, kolik je dívčině let. 26? Podle chování tipuju krátce po dosažení plnoletosti, chová se jak malá a dospělá tedy není ani omylem.

  superkarma: 0 16.09.2013, 05:40:22
 23. [1] Rikina [*]

  Hm, hm. Pustit se máminy sukně jen proto, aby se vzápětí pověsila na krk chlapovi, tomu se neříká postavit se na vlastní nohy. Sml57 Slečna, která se hroutí po pouhém měsíci, kdy se nedokázala postarat ani o domácnost ani o psa. No, když ji mládenec táhne k zemi, ať ukáže sama, co umí. Však jí snad nikdo ŽÍT nebrání, leda její vlastní lenost a neschopnost. Sml80

  superkarma: 2 16.09.2013, 00:15:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme