Před několika měsíci nám do redakce začali chodit pozvánky a nabídky od organizace s názvem Anti-aging, která se v České republice prezentuje jako první asociace medicíny proti stárnutí. Protože jsme se chtěli o asociaci dozvědět co nejvíc, na jejich nabídku jsme reagovali. Setkali jsme se však se zvláštním jednáním. Vrcholem všeho byla tisková konference…  

Zůstali jsme bez informací

Protože asociace aktivně nabízela svoji spolupráci, navázali jsme kontakt. Nejdřív jsme se zajímali o činnost a informace, které asociace poskytuje. Naše redakce se pokoušela o získaní konkrétnějších informací nebo příspěvků, které by byly pro Ženy In zajímavé. Z informací ani příspěvků nakonec nic nebylo. Zdálo se nám to zvláštní, protože zájemců o spolupráci máme dost a s poskytováním informací jsme nikdy žádný problém neměli…
Nedokázali jsme pochopit, proč chce s námi asociace spolupracovat a přitom nám nebyla ochotna poskytnou to, o co jsme žádali.    

Stárnutí je přirozený proces

Lidé pro peníze vymyslí cokoli. Asociace si vybrala stárnutí. Je pravda, že lidé touží být celý život zdraví, mladí, šťastní…, ale stárnutí je přirozený proces, pro který jsou specifická určitá fyziologická i psychologická specifika a ty nikdo nezmění.

Asociace se pokouší bojovat proti stárnutí. Ve svém časopise uvádí, že „jejím cílem je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň co nejvíce zbrzdit proces stárnutí“. Na první pohled hezký cíl. Je však zajímavé, že dobrý zdravotní stav a vysoký věk je specifický pro kultury a jedince, kteří nikdy nepřišli do styku s touto organizací. Jen pro informaci uvedu, že Anti-aging vznikl v USA, které i nadále patří mezi země s nezdravým způsobem života, vysokou mírou obezity a úmrtnosti.

Co jsem se dozvěděla na konferenci

Protože mi zvídavost nedala, přijala jsem pozvání na konferenci a doufala jsem, že se dozvím něco nového a zajímavého.

Když jsem vstoupila do místnosti, mezi pozvanými sedělo pár starých lidí. Před každou židlí na nás “čekal“ skromný časopis s přihláškou do klubu ve formě peněžní poukázky. Celou konferenci moderoval pán v nevkusném obleku s pruhy, který mi připomínal cirkusáka.

Celá konference byla zaměřena na „tajemství zdraví a dlouhověkosti“. Prezidentka asociace povídala o tom, že bychom měli dbát na zdravou a vyváženou stravu a mít pozitivní myšlení.

„Ale tyto informace vědí všichni! To, že je zdravé jíst ryby, olivový olej, cereálie, zeleninu, ovoce …. je veřejně známo. Nechápu, proč na to existuje speciální asociace a ještě se za to musí platit?!“ myslela jsem si.

Když jsem se však hlouběji zamyslela nad tou celou šaškárnou, uvědomila jsem si bolestný a necitlivý fakt: „Asociace tahá peníze ze starých lidí, kteří jen s těží odmítají a je snadné je přesvědčit…“ Je to smutné.  

Lituji staré lidi

Starším lidem zřejmé chybí společnost a informace. Jinak si nedokážu odůvodnit, proč si ze svého skromného důchodu platí členství. To je však oblast, která přesahuje tento článek.

Další otázkou je i to, zda věnovat peníze a svoji přízeň myšlence, která je vlastně individuálním životním postojem. „Má smysl za každou cenu prodlužovat život? Můžeme ovlivnit svoje dispozice? Je lepší se omezovat a vzdávat něčeho, co máme rádi? Existuje 100 % záruka, že to bude fungovat?"    

Čistý úmysl nebo podvod?

Nemám nic proti organizacím, klubům, společnostem a asociacím, které dělají něco smysluplného a skutečně pomáhají lidem. Můj pocit z Asociace proti stárnutí je zmatený. Bohužel mě svým jednáním, vystupováním ani informacemi nedokázali přesvědčit o své síle, upřímnosti a erudovanosti.

Osobně si myslím, že kvalita života a náš zdravotní stav je odrazem naší psychiky a životní filozofie, kterou žijeme a kam pochopitelně patří i strava. Jakákoliv „zdravá filosofie“ však nedokáže zaručit vysoký věk…

Napadá mě další otázka „Jak je možné, že například Řekové - silní kuřáci a milovníci dobrých jídel - se dožívají poměrně vysokýho věku? Jsou snad stoupenci Anti-agingu? Zajedu se tam podívat a zeptám se :-). 

Reklama