Zdraví

Amerika hledá nejvzácnější choroby

 

Nový program amerického National Institute of Health (Národní úřad pro zdraví) se zaměřuje na nevyřešené případy pacientů, jejichž nemoci jsou tak vzácné a záhadné, že se ani po letech nepodařilo správně určit diagnózu. Ti, jejichž choroba je dostatečně záhadná, budou mít nejen bezplatnou péči, ale budou se o ně starat nejlepší lékaři z USA.

„Takto postižení pacienti jsou svým způsobem opuštěni lékařskou profesí, protože jejich léčba narazila na hranice našeho poznání,“ říká doktor Wiliam Gahl, jeden z autorů programu pro zkoumání nediagnostikovaných chorob. „My se snažíme tento stav změnit, dodal.

Jak uvádí agentura AP, do pilotního programu se zatím může zařadit jen stovka pacientů ročně. Federální úředníci doufají, že zkoumáním vzácných nemocí se možná přijde i na zlepšení léčby některých běžných onemocnění.

Program se zaměřuje na osoby, kterým zatím žádný výzkumný program nepomohl. Jednou z nich byla například až donedávna Amanda Youngová (26) z Georgie. Do tří a půl let věku prodělala několik život ohrožujících infekcí, které si lékaři neuměli vysvětlit. V osmi letech se jí zanítilo obyčejné škrábnutí a dostala sněť, kvůli které jí musela být amputována noha. Přitom se zdálo, že její imunitní systém je v pořádku - až na nevysvětlitelně nízký počet bílých krvinek.

Trvalo léta, než se konečně podařilo určit, čím vlastně trpí. Genový výzkum odhalil, že trpí velmi vzácnou mutací imunitního systému, pojmenovanou IRAK4, která její odolnost vůči infekcím oslabuje.

Do nového programu se pacienti mohou přihlásit, jen pokud je doporučí jejich lékař. Pro většinu lidí je to ale čest, kterou by si raději odpustili.

   
21.05.2008 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [3] shb [*]

  Eva_Fi: hmmm asi by stejně zjistili že je obyčejná debilita

  superkarma: 0 21.05.2008, 15:47:24
 2. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  shb: zustan.

  superkarma: 0 21.05.2008, 15:37:28
 3. avatar
  [1] shb [*]

  ha, to dobrý to se mi líbí, asi si udělám výlet za moře

  superkarma: 0 21.05.2008, 14:07:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme