Bulvár

Američané natočí kněžnu Libuši


Zní to jako filmařský vtip o tom, co všechno se může stát v době propojeného světa a globalizované produkce, ale asi je to myšleno vážně. Začátkem září se začne v americko-české koprodukci natáčet snímek, který na plátno uvede mytickou českou postavu - kněžnu Libuši.


A kupodivu to navíc nebude ani akční snímek, ani erotický film. Pod názvem Koruna Vyšehradu má vzniknout historické drama s mytologickými prvky.


Česká kněžna byla podle českých pověstí manželkou Přemysla Oráče, prvního z rodu Přemyslovců. Nejmladší dcera vojvody Kroka měla sestry Kazi a Tetu a jejím nejslavnějším skutkem byla nepochybně předpověď místa, kde vznikne Praha. Její příběh je popsán už v Kosmově kronice z počátku dvanáctého století.


Ve filmu Libuši ztvární Winter Ave Zoli. Mladá americká herečka s českými kořeny má na to dobrou průpravu: objevila se v malé roli v Lize výjimečných i v loňském romantickém dramatu Tristan a Isolda. Jejího manžela Přemysla bude hrát maďarský herec Csaba Lucás.


Nebudou chybět čeští herci - oblíbenec zahraničních produkcí Marek Vašut tu ztvární Vršovce, který padne za oběť souboji s Přemyslem Oráčem. Před kamerou se objeví Pavel Kříž a Veronika Bellová, Libušina otce Kroka ztvární Ivo Novák.


Americký režisér snímku Constantin Werner je autorem celovečerního filmu Dead Leaves z roku 1998, který fanoušci na serveru IMDb přirovnávají ke kultovnímu hororu Nekromantik. Na kontě má i několik videoklipů,


Film Koruna Vyšehradu se začne točit v září převážně na lokacích v Česku, mimo jiné v Praze, v Adršpachu a v Uherském Hradišti. Vzniká v koprodukci české společnosti Starlite, která se podílela třeba na výrobě Bestiáře Ireny Pavláskové.


Scénář čerpá z divadelních her Franze Grillparzera a Clemense Brentana i z próz Aloise Jiráska.

Ke své historii skepticky konzervativní Česko už se může těšit. Jiráskův pohanský věk bude ve filmu představen jako „svět starobylé moudrosti, osobní svobody, blízkosti s přírodou a otevřené smyslnosti".


V příběhu prý není nouze o prvky magie a mystiky - to napovídá, že výsledkem by v lepším případě mohla být zručně zvládnutá historická podívaná ve stylu zmíněného Tristana a Isoldy. V horším případě něco jako laciná televizní produkce ve stylu Xeny nebo Herkula.


Rozpočet snímku se bude pohybovat v intencích levnějšího českého filmu". Což v praxi může znamenat částku pohybující se kolem dvaceti milionů korun.


Je téma z hlubin české historie příznakem vyčerpání módních mystických motivů z klasických zdrojů? Pak by se nabízela řada motivů, které by Hollywood po případném úspěchu Libuše vytěžit. Třeba není vize Petera O´Toola, který se za roli praotce Čecha konečně dočká Oscara, zcela nereálná.


Film podle nepotvrzených informací stejně jako řadu dalších nezávislých amerických snímků financují soukromé zdroje z USA - zřejmě tedy se zálibou v české historii. Do tamních kin by výsledek měl přijít v létě 2008. České kinosály se americké kněžny Libuše dočkají na podzim příštího roku.


zdroj: Aktualne.cz
Kněžna Libuše po „hollywoodsku“! Co vy na to?
Myslíte, že bude film aspoň trochu kvalitní?
Půjdete na něj do kina?

   
09.08.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] idiska [*]

  no nevím, nevím... snad to nebude moc zlý...aspon nějaký pěkný herec, at se je na co dívat...jinak to moc růžově nevidím, zvlaště, když ti filmaři pomalu neví, kde Česko leží, natož něco o historii...inu uvidíme

  superkarma: 0 09.08.2007, 18:51:47
 2. avatar
  [3] Japina [*]

  Cleara: Zní to zajímavě, pokud do hlavní role neobsadí Kateřinu Brožovou a jí podobné

  superkarma: 0 09.08.2007, 15:21:10
 3. avatar
  [2] ad.astra [*]

  Tak to by nemuselo být špatné, určitě si ten film ohlídám a pokud se tím u americké veřejnosti dostane do povědomí více o Čechách (nebo Česku?) bude to jen dobře. No není to impozantní - po takových velkofilmech historických, jako je Troja, Tristan a Isolda, nobo Kleopatra apd. přijde na řadu historie česká...těším se

  superkarma: 0 09.08.2007, 15:00:29
 4. avatar
  [1] Cleara [*]

  Je, to zní zajímavě. Otázkou je jen, jak film nakonec bude vypadat. Ale podívat do kina bych se na to klidně šla.

  superkarma: 0 09.08.2007, 11:11:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme