Novinky

Amazonští indiáni volají o pomoc

U hranice Brazílie a Peru se odehrálo výjimečné setkání. Doposud izolovaný kmen nečekaně vyšel z pralesa a kontaktoval okolní svět. Snaží se najít spojence proti těžařům či pašerákům drog, kteří ho napadli.

Skupina indiánů, jejichž kmen byl doposud zcela izolovaný od okolního světa, se snaží najít spojence, kteří by mu pomohli proti boji s těžaři a pašeráky drog, kteří se v Amazonii vyskytují. Několikrát navštívili ves, kde byli při jejich druhém setkání přítomni zástupci Brazilské národní nadace pro indiány a tlumočník, který ovládá mluvu ze stejné jazykové rodiny. Díky tomu vyšlo najevo, jaký je záměr návštěv. Hovořili o masakrech a vypalování příbytků od nelegálních těžařů mahagonu a pašeráků drog, kteří se v jejich lokalitě vyskytují. Prosili předně o zbraně a spojence, kteří by jim proti nim pomohli.

dv

O izolovaných kmenech v Amazonii se toho ví přitom velmi málo. Odhadem jich je v oblasti asi stovka, z toho nejvíce v Brazílii. Žijí i v Peru, Ekvádoru, Kolumbii. Tvoří malé komunity, jeden kmen se obvykle skládá z deseti až stovky lidí.

Jsou to vesměs potomci původního obyvatelstva, kteří přežili genocidy páchané těžaři gumovníku na přelomu 20. století. I proto se tyto kmeny vyhýbají kontaktu se světem, jejich generace si předávají toto historické trauma,“ vysvětluje  pro MF DNES Alice Bayerová  z organizace Survival International, jež se snaží ohrožené kmeny chránit.

   
04.08.2014 - Redakční novinky - autor: Veronika Pavlíková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] gerda [*]

  Maria28 — #2 asi žádnou nemá.Sml15

  superkarma: 2 04.08.2014, 15:07:57
 2. avatar
  [3] marianaant [*]

  Děvčata vždyť je období dovolených a je tzv. okurková sezona, tak není o čem psát.

  superkarma: 0 04.08.2014, 15:04:28
 3. [2] Maria28 [*]

  gerda — #1 Také jsem o tom již četla a zaznamenala i v TV, čekala jsem, že paní redaktorka k tomu aspoň přidá nějakou vlastní myšlenku....

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  superkarma: 0 04.08.2014, 14:59:21
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  Toto je skutečně hodně zajímavá zpráva. Jen mě mrzí, že jsou tu samé věci, které jsem četla o den-dva dříve jinde. Nějak vyschl vlastní pramen nebo co? Tohle opravdu nejsou Novinky, když jsou staré.

  1. na komentář reaguje Maria28 — #2
  superkarma: 1 04.08.2014, 12:00:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme