Také podléháte pokušení zakoupit tuto impozantní květinu a ozdobit si předvánoční příbytek? Dobře děláte, Amarylis - lidově hvězdník vám bude dělat společnost několik týdnů. Chce to ale dodržovat pár zásad, které se dočtete v tomto článku.

Když jsem přišla do květinářství, mohla jsem na ní oči nechat. Nádherná květina s několika liliovitými zvonci na silném, pevném stonku. A těch barev. Od bílé přes růžovou,  lososovou, panašovanou až po temně rudou. Ta mě okouzlila nejvíc. Tu musím mít.

m

Ale ještě než si ji koupíte (není zrovna nejlevnější), je dobré  vědět, jak s ní zacházet, aby vám tahle krasavice co nejdéle vydržela.

Hvězdníky jsou k dostání v různých fázích kvetení – od poupat přes mírně rozvinuté až po bohatě kvetoucí exempláře. Ještě než si je odnesete domů, je potřeba ji pořádně zabalit do papíru. Nesnáší prudké změny teplot. Venku je poměrně „přijatelně“, žádný velký mráz, takže tuto drobnou překážku snadno překonáte.

Nejlepší je kupovat květinu s mírně rozvinutými poupaty. Doma ji postavte na okno, nejlépe jí vyhovuje jih a jihozápad a teplota od 20 do 22 stupňů. Zeminu v květináči udržujte stále mírně vlhkou. Jednou týdně jí můžete přidat hnojivo.

Postupně odstraňujte odkvetlé květy. Když zežloutnou listy a všechny květy odkvetou, nemusíte ji vyhazovat. Uřízněte stvol těsně nad cibulí a stále květinu mírně zalévejte. Koncem léta přestaňte se zálivkou, cibuli vyjměte a uložte do temna a chladu kolem 15 stupňů.

Takto ji udržujte až do listopadu, kdy nastává opět její čas. Zasaďte cibuli (její jednu třetinu) do zeminy a čekejte, až se objeví poupě…

A teď už se jen kochejte a přemýšlejte, jak amarylis naaranžovat

Foto: facebook Love for all seasons

Čtěte také:

Reklama