Zdraví

Alzheimerovu chorobu dnes umíme zpomalit

Bývaly doby, kdy byla řada psychických poruch považována za demenci, například schizofrenie nebo Alzheimerova choroba. Dnes už lékaři umí příznaky Alzheimerovy nemoci rozpoznat velmi brzy, a tím pádem lze průběh této nemoci zpomalit. Vyléčit se však stále nedá.

Alzheimerovou nemocí, kterou poprvé popsal německý psychiatr a neuropatolog Alois Alzheimer v roce 1907, trpí přibližně 44 milionů lidí na celém světě, v České republice žije více než 140 tisíc lidí s Alzheimerovou nemocí či jinou formou demence. Její příčiny zatím nejsou zcela objasněny. Za vznikem nemoci nejspíše stojí komplikovaná shoda několika faktorů.

Přečtěte si také:

K těm nejvýznamnějším patří vysoký věk. Mozkové buňky se po 65. roce života začnou z neznámého důvodu poškozovat u každého dvacátého a po 85. roce dokonce u téměř každého druhého člověka. Se stárnutím populace tak logicky dochází k rapidnímu nárůstu výskytu onemocnění. Významnou roli hrají i dědičnost a pohlaví - ženy jsou ohroženy více než muži, dále úbytek acetylcholinu - látky potřebné pro vedení nervových vzruchů, a na vině jsou též časté mozkové otřesy.

alzhe

Zdroj: Alzheimercentrum

Příznaky a průběh nemoci

Alzheimerova choroba se začíná projevovat pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť, není schopen se postarat o některé věci v domácnosti, ztrácí orientaci časovou i místní. Průběh nemoci a rychlost jejího postupu jsou však u každého individuální. Obecně mají nemocní čím dál větší problémy s vyjadřováním a rozhodováním, nedokončují své myšlenky, jednají zmatečně. V posledních stádiích nemoci už pacient není schopen se sám o sebe postarat a ztrácí povědomí o své identitě.

Vývoj Alzheimerovy choroby lze zřetelně rozlišit do tří stádií - lehká, střední a těžká demence. Každé se vyznačuje jinými problémy. Některé z nich se mohou objevit kdykoli, zatímco jiné třeba vůbec. Přechod mezi jednotlivými stádii může trvat i několik let.

Jaké léky na alzheimera ?

Přestože se jedná o nevyléčitelnou chorobu, v raném stádiu nemoci je možné díky lékům její projevy částečně eliminovat.

 • Kognitiva - v počátečních stadiích nemoci zlepšují myšlení, paměť či orientaci, a napomáhají zabránit odbourávání potřebného acetylcholinu.
 • Hypnotika - napomáhají spánku.
 • Neuroleptika - odstraňují agresivitu.
 • Antidepresiva - zmírňují deprese.
 • Anxiolytika - působí proti úzkosti.

Trvání a průběh této nemoci je různý. Zřídka trvá i déle než deset let. Zpravidla platí, že čím mladší je pacient v době onemocnění chorobou, tím je její postup rychlejší. „Zhoršení stavu pacienta s Alzheimerovou chorobou už umíme zpomalit díky přesné diagnostice, včasnému nasazení léků a kvalitní ošetřovatelské péči. Je ale nutné s ní začít včas. V rané fázi lze výrazně eliminovat rychlost nástupu nemoci, i když ji zatím neumíme zvrátit či vyléčit,“ říká MUDr. Slavomír Pietrucha odborník na Alzheimerovo onemocnění.

Speciální terapie

V dnešní době už mohou lidé trpící Alzheimerovou chorobou dožívat v důstojných podmínkách specializovaných zařízení. Do center s komplexní ošetřovatelskou péčí a moderními terapeutickými postupy mohou rodiny umístit své blízké. K hojně využívaným metodám léčby patří například canisterapie (terapie za pomoci zvířat), muzikoterapie (stimulace hudbou, navození vzpomínek), realitní orientace (schopnost orientovat se v realitě - datum, čas, místo, procvičení krátkodobé paměti), reminiscenční metoda (pomocí osobních předmětů klienta probíhá jeho rozpomínání na minulost) a videotrénink interakcí - VTI (videozáznam odhalí i drobné detaily, umožní lepší přístup k pacientovi).

Lze se bránit trvalému zapomínání a ztrátě identity?

Přestože propuknutí nemoci ovlivnit bohužel nemůžeme, zdravým životním stylem a pravidelným cvičením šedé kůry mozkové lze její nástup oddálit. Důležitý je i dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny, vlákniny a rybího masa, tedy potravin, které obsahují látky klíčové pro správnou funkci mozku. Vyvarovat bychom se měli alkoholu a tabáku, jejichž konzumace mozkové synapse ničí. Neprospívá ani živočišný tuk a cukry. Samozřejmostí by měl být pravidelný pohyb, např. procházky na čerstvém vzduchu. Podle odborníků je velmi prospěšné, pokud svůj mozek neustále procvičujeme, například křížovkami a kvízy. Blahodárný vliv má i poslech hudby.

10 varovných signálů
 • Ztráty paměti - zpočátku krátkodobé, v pozdějších stádiích i dlouhodobé
 • Problémy při vykonávání běžných denních činností
 • Poruchy řeči a plynulého vyjadřování
 • Poruchy orientace v čase a prostoru
 • Zhoršující se úsudek a problémy s rozhodováním i v běžných činnostech
 • Neschopnost abstraktního myšlení
 • Problémy při oblékání, přemisťování věcí
 • Změny osobnosti, nálady a chování
 • Ztráta zájmu o zaměstnání a následně také neschopnost jej vykonávat
 • Ztráta iniciativy 

Zdroj: Tisková zpráva

   
10.02.2014 - Nemoci - autor: Lucie Paličková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme