Rodina

Alternativní metody ovlivňování porodu...

Jako dlouholetá porodní asistentka jsem měla dostatek příležitostí seznámit se s klasickými postupy vedení porodu s podporou běžně užívaných léků. Tento postup se však ne vždy ukazuje k ženám jako nejohleduplnější. Pokusila jsem se proto nalézt některé jiné, alternativní postupy, které by mohly rodičkám průběh porodu ulehčit.

 

Prvním krokem bylo zavedení vany s vodou v teplotě asi 38-39 stupňů Celsia na porodní sál. Vana je nenahraditelná v situaci, kdy se rodička - společně s porodní asistentkou - snaží rozlišit poslíčky (nepravidelné stahy, které ale mohou být velmi nepříjemné) od skutečných porodních stahů vedoucích následně k porodu. Její další velkou výhodou je, že se v ní ženy, díky teplé vodě, která má analgetický účinek, naprosto přirozeně uvolní. Již při mírném ústupu bolesti se mnohé maminky zklidní a začnou daleko lépe spolupracovat.

 

Ale jen samotná teplá voda stále ještě nestačila k tomu, aby nebylo třeba dále ovlivňovat porod žádnými medikamenty. Proto jsem se začala zajímat o aromaterapii, o níž jsem věděla, že se jejím prostřednictvím některé porodní asistentky u nás i ve světě pokusily nahradit užívání léků. Bylo mně umožněno, zúčastnit se přednášky p. Chvojkové, která se aromaterapií již několik let zabývá. Není sice porodní asistentkou, ale farmaceutkou, která má zájem uplatnit své vědomosti jako dula. Aromaterapie často používá nejrůznější oleje, které představují naprosto čisté, přírodní, bioaktivní látky s farmaceutickými účinky. Ve výběru účinných látek pak p. Chvojková uskutečnila několik výzkumů, aby pro období okolo porodu vybrala ty nejčistší a nejvhodnější přírodní oleje. Ve spolupráci s fy Nobilis Tilia pak doopravdy našla kombinaci olejů, která se pro tato období jeví jako skutečně účinná.

 

Druhým krokem proto bylo vyzkoušení a prokázání účinnosti navržené kombinace olejů v samotném průběhu porodu. Hned v úvodu mé další informace mohu říci, že se jimi - dle mých praktických zkušeností - dají některé druhy léků alespoň částečně nahradit nebo se jim úplně vyhnout.

 

Během první doby porodní (I. DP) jsem společně s vodou ve vaně začala aplikovat (přidáním do vody ve vaně) také levandulový extrakt, který dokáže rodičce povolit děložní branku, a tím i výrazně zkrátit tuto otevírací dobu. Levandulový olej lze ovšem používat i bez vody - a to vmasírovat jej do kůže v oblasti bederní páteře.

 

Dalším preparátem může být směs obilninových olejů obsahující hřebíček. Ta naopak posiluje děložní stahy. Častokrát jsem několika kapkami vmasírovanými správným směrem (šíje i bedra) dokázala nahradit infuzi s Oxytocinem (účinná látka posilující kontrakce). Při použití Oxytocinu musí mít rodičky aplikovanou infuzi s účinnou látkou přes dávkovač a současně být připojeny na kontrolní kardiotokograf. Při aplikací bioaktivních látek jsou toho všeho maminky ušetřeny.

 

Je nasnadě, že i při použití bylinných přípravků je plod kontrolován kardiotokografem, avšak intermitentně, a proto nejsou maminky omezeny v pohybu. Kapky se podávají jen ve velmi malém množství - maximálně 5 kapek na jedno použití, raději však ještě méně. Za dobu, kdy byliny používám prakticky v každé službě, tj. za posledních půl roku, jsem nezaznamenala nadměrnou aktivitu děložní, což se při neopatrné aplikaci Oxytocinu může lehce stát. Zdůrazňuji, že i aplikaci bylin je třeba užívat jen pod odborným vedením.

 

Další olej, který je velmi příhodný k použití prostřednictvím masáže, se používá v době předporodní. Jedná se o jinou směs obilninových olejů na masáž hráze. Tato směs i masáž mají za úkol uvolnit hráz pro její pozdější rozvinutí v době porodu a pro zvýšení její odolnosti proti tlaku hlavičky. V této souvislosti je důležitá také pravidelnost masáží, které si nastávající maminky samy nebo za pomoci svých partnerů provádějí několik týdnů před porodem. Vedle pravidelné aplikace oleje a správné techniky masáže je ovšem velmi nutná také dostatečná informovanost o dobrých výsledcích tohoto postupu, která zvyšuje motivaci rodiček pro jeho použití. V důsledku použití tohoto postupu lze snáze dosáhnout porodu bez nástřihu.

 

Vzhledem k předchozímu, nemohu pominout práci porodní asistentky, protože právě na ní vždy záleží, jak dokáže ženu ovlivnit, aby byla při stazích naprosto uvolněná a nebránila se bolesti. Tomu můžeme dopomoci i dalšími oleji do aromalampy. Jedná se např. o olej “růžová palma“ nebo “šalvěj muškátová“. V případě všech olejů je ale nutná tolerance k jejich vůni i k jejich jakémukoliv jinému použití a náklonnost k netradičním postupům.

 

Teprve po několika případech, kdy jsem - po předchozím neúspěchu medikamentózního vedení - dokázala dovést porod pomocí bylinné terapie k úspěšnému spontánnímu konci, a tím dokonce odvrátit již téměř naplánovaný císařský řez pro nepostupující porod, mně - i do té doby “nedůvěřiví“ - dali za pravdu, že “na těch bylinách něco je“.

 

Ráda bych doporučila všem ženám, které budou rodit, aby se na přípravách k porodu zajímaly nejen o tradiční postupy  vedení porodu, ale projevily aktivní zájem také o aromaterapii. V důsledku předchozích poznatků bych dále doporučila, dávat vždy nejprve přednost bylinám a teprve při neúspěchu či nezvládnutí bolesti přistoupit k tradičnímu vedení porodu. Určitě by to snížilo množství podávaných léků během porodu. Vždy ovšem záleží na připravenosti personálu pracovat s bylinami a na náklonnosti, resp. ochotě, žen přijmout tuto alternativu.

 

 

 

                        

 Zorka SÍBKOVÁ

 Gynekologicko-porodnická klinika  „U sv. Apolináře“

 

 

 

   
15.03.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Lesana [*]

  Gabriela: No, já zatím o třetím dítku jenom mluvím, ale ještě těhotná nejsem. Když já už si na sále s dr. Korbelářovou domluvila, že pro chlapečka si dojedu zase k nim ;o) No, daleká budoucnost, zatím to řešit nebudu.

  superkarma: 0 18.03.2004, 00:07:52
 2. avatar
  [26] Lesana [*]

  Gabriela: Jilemnickou porodnici neznám. Fakt je, že Vrchlabí nemá dětsoku intenzivku, takže případy, kdy se zvyšuje pravděpodobnost, že ji dítko bude potřebovat, by ve Vrchlabí být neměli. Tak mě napadá, někdy na podzim tiskem proběhla zpráva, že by se ve Vrchlabí mělo rušit dětské oddělení, což by porodnici samozřejmě zikvidovalo. Netušíš, jak to vypadá teď?

  superkarma: 0 17.03.2004, 10:36:56
 3. avatar
  [24] Lesana [*]

  Gabriela: Hmmm, víš co, já myslím, že tak jak to teď funguje, to ve Vrchlabí fungovat bude. Minimálně do doby, než odejde většina současných zaměstnanců. Takže pokud jsi už těhotná, určitě bych se Vrchlabí nebála :o) Jediný, čeho bych se bála, že někdo nový bude chtít na porodnici vydělat, takže tam zavede porody ve stylu pražského C.A.P.u - kdo chce rodit normálně, ať si zaplatí, ostatní hybaj na stůl :o(

  superkarma: 0 16.03.2004, 22:16:58
 4. avatar
  [22] Lesana [*]

  Gabriela: :o( To jako doopravdy, nebo je to dealší fáma, které se poslední dobou kolem Vrchlabí rojí??? Pomalu začínám přemýšlet o třetím dítku, tak abych zapátrala, kampak že se to chystá přemístit?

  superkarma: 0 16.03.2004, 09:51:43
 5. avatar
  [19] Vivian [*]

  Lesana: ještě ne, ale příští rok plánuju

  superkarma: 0 15.03.2004, 22:57:46
 6. avatar
  [18] Lesana [*]

  Vivian: Viv, ty jsi těhotná???

  superkarma: 0 15.03.2004, 22:08:25
 7. avatar
  [17] Lesana [*]

  Vivian: Není nad předporodní dovolenou :o) Některé místní penzionky už jsou na nás pražáky vybaveni i velkými míči pro pohodlné sezení... :o) Kdysi mi kdosi, kdo věděl, že se do Vrchlabí chystám, i přeposlal vyprávění jedné maminy, která si dojela do Vrchlabí za přirozeným porodem, a povedlo se jí to opravdu přirozeně, byť jinak, než původně plánovala - přímo v penzionu za asistence manžela :o)

  Marketa: u druhého porodu jsem taky manžela vyhodila, ať vezme dítko a jdou se projít, neb mi oba lezou na nervy. (z provozních důvodů jsme měli dvouleté dítě s sebou ve Vrchlabí na oddělení, v průběhu samotného porodu mi ho pohlídaly dětské sestřičky :o) ) Porod najednou tak poposkočil, že to manžel stihnul právě tak na začátek druhé doby, ale stejně mi to ještě nějakou dobu vyčítal, že bych klidně byla schopná porodit i bez něho

  superkarma: 0 15.03.2004, 22:05:52
 8. avatar
  [15] Vivian [*]

  Lesana: Tam se taky chystáme Jsem z Prahy, ale na dobu až se bude blížit termín porodu máme naplánovanou dovču v Krkonoších

  superkarma: 0 15.03.2004, 19:56:30
 9. avatar
  [13] Lesana [*]

  Vivian: Nevím, jestli můžu prozradit, už jsem se setkala s názory, že když spokojené maminy o svých porodech v této nemocnici píší, je to "mediální kampaň"... Takže - pššššt... Vrchlabí.

  superkarma: 0 15.03.2004, 19:22:01
 10. avatar
  [12] Vivian [*]

  Lesana: kde jsi rodila?

  superkarma: 0 15.03.2004, 19:01:56
 11. avatar
  [11] Lesana [*]

  Marketa: Tý jo, fakt :o) Kvůli tvému komentáři jsem zi zapla zobrazování fotek a nestačila jsem se divit

  JInak k aromaterapii - mně teda v těhotenství VEŠKERÉ smrady vadily a bylo mi jedno, jestli se jim říká "výpary při vaření", "stolice batolete" nebo "vonný olejíček". K porodu jsem si vybrala porodnici s přirozeným přístupem k porodu, mají krásný porodní pokoj s míči, žebřinami, vanou, stoličkami, normální postelí a co já vím s čím ještě, leč já první dobu porodní radši strávila na svém pokojíku tři kroky tam tři zpátky, na kterém pro dva balóny (gumový a moje břicho) bylo poněkud těsno :o) A pak jsem na to přišla - mně šííííleně vadil smrádek, kterým je porodní pokoj snad trvale načichlý. Otevřela jsem tam tedy okno dokořán, pustila dovnitř čerstvý zimní horský vzduch... a to byla aromaterapie Chvíli nato jsem začala rodit a chudák PA to málem od doktorky odnesla, že kdo sem pouští tu zimu, když se tu rodí! Lékařka má u mne velké plus, že když zjistila, že já, tak už proti tomu neřekla ani slůvko Kupodivu dítě mi během porodu nezmrzlo a po porodu jsem si přešla na svůj pokoj, kde jsem ho měla schované u sebe pod peřinou

  superkarma: 0 15.03.2004, 18:45:05
 12. avatar
  [10] Vivian [*]

  Marketa: no kdo ví ... ty fotky jsou opravdu hrozné, to je pravda .
  Záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem alternativa. Alternativa je "jiná z možností" To, co se popisuje v článku je opravdu alternativa klasického lékařsky vedeného porodu. A k tomu se tyhle středověké fotky opravdu nehodí

  superkarma: 0 15.03.2004, 16:35:38
 13. avatar
  [8] Vivian [*]

  pmaja: kofein povzbuzuje krevní oběh. Prý je (pouze lokálně ovšem) skvělý i na celulitidu (pití kávy odvodňuje, což naopak není dobré na celulitidu). Já kafe nepiju, tak bych si z něj mohla aspoň dělat obklady a koupele

  superkarma: 0 15.03.2004, 14:00:01
 14. avatar
  [6] Vivian [*]

  Já mám dojem, že pokud se někde nastříhává rutinně, tak Vás sebeúčinnější masáž hráze před nástřihem nezachrání .

  superkarma: 0 15.03.2004, 13:16:14
 15. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Díkybohu, snad se taky začne respektovat matka příroda. Nejhorší pocit je, když VY víte, stejně nemůžete dělat nic jiného, a zdr. personál v "dobrém" úmyslu se vám snaží to nějak změnit. Naštěstí se matka příroda nedala

  Moc se těším, tyhle věci bych při příštím porodu ráda využila.

  superkarma: 0 15.03.2004, 08:31:59
 16. avatar
  [1] Gabi [*]

  Dobrý den, Zorko! Ještě plavete s těhulkami?

  superkarma: 0 15.03.2004, 07:41:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme