Rodina

Alkohol v těhotenství? „Ani kapku!“, varují experti v nové studii

Pití alkoholu v těhotenství se nedoporučuje. Přesto existuje názor, který podporují i někteří lékaři, že od určitého momentu už alkohol vývoj dítěte neohrožuje. Nová klinická studie amerických pediatrů říká opak. Varují i před jednorázovým požitím těchto nápojů během gravidity.

Podceňované nebezpečí

Tvrdí totiž, že by se těhotné ženy měly pití alkoholických nápojů zcela vyvarovat po celou dobu těhotenství, jinak vystavují své nenarozené dítě riziku vzniku vývojových vad. Těch, které přímo souvisí s konzumací alkoholu během gravidity, je přitom celé široké spektrum: od poruch chování a učení přes mentální postižení až k poruchám funkcí srdce, ledvin, vývoje kostí anebo poruch sluchu či zraku.

tehotenství a akohol

Nejtěžší postižení je pak spojeno například s abnormálními rysy tváře, růstovými problémy, poruchami centrální nervové soustavy a potížemi se zrakem, sluchem či komunikací. Vyskytuje se také celkové tvarové poškození plodu (zrůdnost). Přesto však opožděný vývoj a mentální i fyzické postižení dětí kvůli požívání alkoholu matkami v době těhotenství zůstávají často podceňovaná.

Ani skleničku!

Vědci dále uvádějí ve své zprávě konkrétní data. Podle nich existuje u žen, které pijí v prvním trimestru těhotenství, až 12x pravděpodobnější narození dítěte s postižením než u těch, které se pití alkoholu v těhotenství vyvarují. U budoucích matek, které si svou skleničku nedokážou odříct jak v prvním, tak ve druhém trimestru už se pravděpodobnost zvyšuje dokonce 61x. Pití po všechny tři trimestry pak zvyšuje riziko až 65x. Při vědeckém průzkumu se polovina zkoumaných žen ve fertilním věku přiznala k pití alkoholu v posledním měsíci těhotenství a osm procent z nich dodává, že se se nebude chovat jinak ani v průběhu dalších těhotenství.

Významně tím však ohrožují vývoj svého dítěte. Američtí odborníci proto důrazně doporučují striktní abstinenci po celé těhotenství. Po dobu všech devíti měsíců totiž například dochází k vývoji mozku. I trocha alkoholu, byť jednorázově požitá například na večírku či oslavě, tak podle nich může přivodit vývojové vady dítěti a matkám výčitky svědomí do konce života.

Čtěte také:

   
12.05.2016 - Těhotenství a porod - autor: Kateřina Košutová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] AmeA [*]

  Co expert to výmysl...naco mám chuť a je to v rozumné míře je to v poho...horší je, když jsem měla na cokoliv chuť a nedala si to Sml22 nikdy mne nelákalo kouření, spíše mne obtěžují kuřáci i tak v roce 1970 jsem čekala první dítě a denně jsem zkřupala zrnkovou kávu standard pytlík vysypala do kapsy a žvýkala nízký tlak se stratil ....syn zdravý jak křen...do roka dcera to samé a je v poho Sml22 u třetí dcery mne honili jiné chutě a taky v poho.

  Takže je to individuální co osoba je to jiné a né dle škatulek expertů Sml59Sml59

  superkarma: 0 12.05.2016, 20:35:03
 2. avatar
  [6] RenataMor [*]

  Sml80

  superkarma: 0 12.05.2016, 17:49:56
 3. [5] Aimehenry [*]

  Sml16 já si osobně myslím, že je to míchání všeho dohromady. Jsem téměř abstinent a úplně nekuřák a přitom v těhotenství jsem měla neuvěřitelnou chuť na pivo a cigaretu. Ale fakt neskutečnou. Takže jsem očuchávala kuřáky v okolí ( chudáci měli výčitky si přede mnou zapálit) a upíjela pivo manželovi. Sklenička týdně rozhodně neuškodí. Jinak můj gynekolog " rizikář" mě uklidňoval, že pokud se nestanu pravidelnou návštěvnicí hospod...ať si s mírou dám. Btw..ono nejde o vypití toho alkoholu, ale o tu chuť v puse. ;-)

  superkarma: 1 12.05.2016, 12:57:29
 4. [4] patricia077 [*]

  Hlavně že se nedoporučuje ani káva a já mám v těhotenství hrozně nízký tlak až se mi motá hlava atd a doktor ať si dám kávu i několikrát denně, že to jsou nesmysly, že je to špatné atd a to samé s vínem nebo pivkem...takže upřímně, když neberu drogy a nekouřím, tak káva a sklenka piva nebo vína, mne ani dítě fakt nesloží...

  superkarma: 1 12.05.2016, 09:34:39
 5. [3] bobani [*]

  Pajka19 — #2 přesně ! já jsem si ke konci dala pár doušků vína a syn je vysokoškolsky vzdělaný . a co ty , které kouří jako fabriky ?

  superkarma: 2 12.05.2016, 08:17:46
 6. [2] Pajka19 [*]

  Zkoumají blbosti žádné matce trocha alkoholu v těhotenství neuškodila. Kdyby se radši zabývali jak vyléčit určité vrozené vady plodu ještě v bříšku matky!!!

  1. na komentář reaguje bobani — #3
  superkarma: 0 12.05.2016, 07:54:11
 7. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 12.05.2016, 07:21:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme