Konečně jsme se dočkali! Poslední den roku 2007 je tu. Pro někoho to byl rok úspěšný, jiný se už zas nemůže dočkat toho příštího s nadějí, že si snad polepší. Každopádně se většina z nás dnes oddá bezuzdnému veselí. A že alkohol poteče proudem, je nasnadě.

A jaké následky nás čekají, když to s jeho konzumací přeženeme? Každý to zná. Kocovina...

Kocovina je označení vedlejších účinků konzumace alkoholu, které se projevují v podobě bolestí hlavy, pocitu žízně, citlivosti na světlo i hluk, nevolnosti a celkovým oslabením. Alkoholová kocovina je způsobena především dehydratací organismu, kterou zapříčiní alkohol, ale která se naplno projeví až po odeznění jeho tlumivých účinků.

Jedinou skutečně spolehlivou metodou, jak tomuto jevu předcházet, je omezit množství požívaného alkoholu. Před jeho konzumací se doporučuje dobře se najíst a v průběhu konzumace nemíchat druhy alkoholických nápojů. Jako pomoc při už nastupující kocovině je třeba především dodat vodu. Proti žaludeční nevolnosti pak cukry nebo anacid.

Kde se vzala kocovina?
Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kdy se tímto slovem označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater, které označuje kocoura i stav po alkoholovém opojení, nabývat dnešního významu. Dříve se také říkalo Katzenjammer (kočičí nářek). Z němčiny čerpala obdobným způsobem také polština: kac, kacenjamer, kociokwik (česky kočičí kvik).

Existuje několik způsobů, jak se proti nepříjemnostem rána po bujaré oslavě pojistit.

Desatero, jak se poprat s kocovinou
1. Nikdy nepijte na lačno. Například dva krajíčky celozrnného chleba pomohou vázat alkohol.

2. Abyste předešli dehydrataci, kterou alkohol způsobuje, vypijte alespoň půl litru čisté vody bez bublinek před ulehnutím do postele. Další dvě sklenice filtrované vody si dejte ráno po probuzení. Do vody můžete přidat čerstvě vymačkaný citron.

3. Nepijte kávu. Kofein dále prohlubuje dehydrataci organismu.

4. Před plánovanou oslavou nebo alespoň před spánkem užijte 2-3 gramy vitaminu C společně s kvalitním B komplexem. Ráno příjem vitaminů zopakujte.

5. Dobrá snídaně pomůže navázat zbytky alkoholu v krvi a doplní krevní cukr, který alkohol zničil.

6. Známý lék na kocovinu - rozpuštěný šumivý acylpyrin - může prohloubit žaludeční nevolnost a v některých případech způsobit krvácení z žaludeční sliznice.

7. Kocovinu často zhoršují látky zvané kongenery, které vznikají fermentací. Nalezneme je především v červeném víně, brandy a v ležáku. Na jejich „vychytání“ se doporučuje před uložením k spánku spolykat několik tablet živočišného uhlí. Též si pamatujte, že kocovina bude horší, pokud budete zároveň s pitím alkoholu i kouřit.

8. Během „dne poté“ se doporučuje pít mátový, kopřivový, heřmánkový čaj nebo čaj z řebříčku pro uklidnění jater a žlučníku. Med rozpuštěný v čaji či teplé vodě může pomoci doplnit ztrátu krevního cukru.

9. Velmi účinnou může být ranní sprcha. Začněte s teplou vodou, pak na 1-2 minuty studenou. Celý cyklus zopakujte 2-3krát. Rozproudí vám to krev a „probudí“ mozek.

10. Tělesná aktivita jako 20 minut aerobiku či rychlá chůze na čerstvém vzduchu pomohou okysličit krev a zahnat kocovinu. U těžších stavů je však lepší zůstat v teple a v klidu v posteli.

Reklama