Bulvár

Alkohol snižuje riziko artritidy

Pravidelné popíjení alkoholu v malých dávkách zmenšuje riziko revmatické artritidy na polovinu. Zjistil to aktuálně publikovaný výzkum švédských vědců. Ti srovnávali 2 750 osob, které vypily pět sklenek vína týdně s lidmi, kteří alkohol pili o poznání méně.

 

Revmatická artritida je choroba způsobená poruchou imunitního systému, při níž dochází ke zkřehnutí, tuhnutí a otokům kloubů. Dvě nezávislé studie zkoumaly jak vnější, tak genetické rizikové faktory ovlivňující vznik této choroby. Její respondenti museli odpovědět na otázky týkající se životního stylu včetně toho, jak moc kouří a pijí. Zároveň jim byly odebrány krevní vzorky kvůli genetickému vyšetření. Doktor Henrik Kallberg z institutu Karolinska zjistil, že nejrizikovější je pro vznik revmatické artritidy kouření, čímž potvrdil dosavadní teorie. „Mírná konzumace alkoholu ale může být proti vzniku artritidy účinná," říká a dodává: Dosud bylo známo, že rozumné pití má pozitivní vliv proti vzniku kardiovaskulárních chorob. Příčina však dosud není jasná." Jeho kolega dr. Robert Moots potvrzuje, že alkohol v malé míře může chránit před vznikem této bolestivé choroby. Zároveň ale varuje: Konzumace alkoholu má na náš organismus nepochybně špatný vliv, pokud se přehání. A ten rozhodně převažuje nad pozitivními účinky, které má pokud jde o riziko artritidy. Musíme mít také na paměti, že zvlášť nebezpečný je pro pacienty užívající antirevmatika. U nich může vyvolat nevratné poškození jater. Vznik artritidy ovlivňuje naše životospráva a rozhodně nejhorší je kouření."

   
10.06.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] saruz [*]

  tak si jdu dát malou štamprličku Sml57

  superkarma: 0 23.02.2013, 21:54:38
 2. [8] Lindaa [*]

  Mám dilema - kdesi jsem cetla, ze artritida je dedicná (nebo sklon k ní), takze bych se mela preventivne drzet , no jo, jenze alkoholismus a sklon k nemu jsou taky dedicný. To jsem si teda vybrala rodice

  superkarma: 0 10.06.2008, 14:44:24
 3. avatar
  [7] Meander [*]

  No tak to mi řekněte, kde já k ní teda přišla

  superkarma: 0 10.06.2008, 13:50:57
 4. avatar
  [6] alko [*]

  Zeptám se v pojišťovně jestli mi místo prášků nebudou hradit alkohol

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:45:15
 5. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Nebudou tvrdnout klouby ale játra.....nevybereš si

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:28:12
 6. avatar
  [3] barasv [*]

  gentiana: ...samozřejmě s mírou, abychom se vyhli cirhóze, a až po návratu domů...

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:25:28
 7. avatar
  [2] barasv [*]

  No vida - o důvod víc dát si sem tam skleničku či půllitr !

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:24:30
 8. [1] gentiana [*]

  Opět a zase: Karoinska institutet = karolinský nebo taky Karlův institut. To je švédština, woe, ne angliština, kde by Karolinska Institute mohlo znamenat Institut Karolinska, kde Karolinska je místní jméno (obdobou by bylo Nemocnice Přerov), eventuelně Karolinskův institut, který založil Joe Karolinska. Kromě toho mám pocit, že je to normlní univerzitní nemocnice.

  Já vim, že to přebíráte z Korza a ti to přebírají od nějakého bezmozka, ale stejně. Redaktor by měl chápat víc než prosté copy paste, zvláš´t když jsem totéž úpěla již několikrát. Dokonce se snad jednou naseru a vygůgluju si to, jak to je úplně, ale úplně přesně.

  A teď otázka: je lepší artritida nebo cirrhóza a obžaloba za řízení pod vlivem?

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:16:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme