Zdraví

Alkohol a ženy

Jaký máte vztah s alkoholem?

Nemám s ním problém. Ráda si občas to malé pivo nebo sklenku dobrého vína po jídle dám, při zvláštní příležitosti jako oslavy nebo příjemné posezení s přáteli samozřejmě většinou u jedné sklenky nezůstanu nebo dojde i na něco ostřejšího… Jistě, párkrát se mi podařilo to i trochu přestřelit...

Nyní se věnuji příjemným mateřským povinnostem. Při kojení půlročního dítěte, samozřejmě + předešlých 9 měsíců jsem alkohol zcela vyloučila ze svého ,,jídelníčku“ . Nedělá mi to sice žádné těžkosti, i když se mi někdy trochu po tomto, "lahodném moku“ také zasteskne. Zároveň si ale pomyslím: ,,Jak těžké to asi mají ti, kteří se ho museli úplně vzdát proto, že mu podlehli natolik, až začal jejich tělo i život měnit v jeden velký problém. I přes svůj snad bezkonfliktní vztah k této ,,legální droze" mne níže uvedená fakta přiměla k zamyšlení...

Možná jste také zaregistrovali tuto nelichotivou statistiku: Spotřeba 100% alkoholu na každého obyvatele v ČR činí každoročně kolem 10 litrů, a to samozřejmě včetně kojenců!

Věda nám přinesla informace i o příznivých účincích požívání malého množství alkoholu na kardiovaskulární systém, obsah flavonoidů ve víně zvláště červeném pozitivně působí při procesu zpomalování aterosklerózy…

Účinek alkoholu na ženský organismus má svá specifika!

Podívejme se na informace odpovídající současnému stupni vědeckého poznání, které na toto téma napsal Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. vědecký sekretář Společnosti návykových nemocí České lékařské společnosti JEP a národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace:

V úvodu je třeba zdůraznit, že k alkoholickým nápojům se počítá i pivo. Půl litru piva obsahuje zhruba stejné množství alkoholu jako 200 ml vína nebo 50 ml destilátu (tzv. „velký panák„).

Je známo, že stejná dávka alkoholu vyvolává u žen vyšší hladinu alkoholu v krvi. Důvodem je nižší obsah celkové tělesné vody u žen (alkohol se tedy „ředí" v menším objemu tekutiny). Dalším důvodem je geneticky daná nižší aktivita alkoholdehydrogenázy v organismu (enzymu, který se uplatňuje při odbourávání cca 90 % požitého alkoholu). Tento enzym je v organismu lokalizován v řadě tkání; kromě jater je také jeho významná lokalizace ve sliznici trávicího traktu.

Nadměrné požívání alkoholu snižuje tvorbu ženských i mužských pohlavních hormonů. U žen může vést k hormonálním deficitům, poruchám funkce vaječníků a až k neplodnosti. Zvyšuje riziko spontánních potratů u těhotných žen. Některé z uvedených poruch se projevovaly již při dávkách cca 36 g 100% alkoholu, což zhruba odpovídá např. necelému litru piva denně. Alkohol celkově poškozuje reprodukční zdraví populace, protože i u mužů vede k poškozením spermií.

Poškození organismu žen se projeví po kratší době nadměrného pití alkoholu než u mužů. Jedná se zejména o poškození jater (vznik jaterní cirhózy), kardiomyopatii (poškození srdečního svalu ), poškození mozku a vyšší riziko rakoviny prsu.

Abúzus alkoholu vede k porušení metabolismu vápníku a vitaminu D v organismu, což urychluje řídnutí kostí.

Zvýšené riziko rakoviny prsu je specifickým rizikem nadměrného požívání alkoholu u žen při dlouhodobých dávkách alkoholu vyšších než 12 g 100% alkoholu denně (zhruba 0,1 litru vína nebo 0,3 litru piva denně). Toto riziko roste úměrně dávce.

Riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob je u žen do přechodu nižší než u mužů a předpokládaný kardioprotektivní (=ochranný účinek na srdce)účinek malých dávek alkoholu je zde tedy zanedbatelný! U dávek do 12 g 100% alkoholu (zhruba 0,1 litru vína nebo 0,3 litru piva denně) lze určitý kardioprotektivní účinek u žen po přechodu očekávat, aniž by se podle současných poznatků zvyšovalo riziko rakoviny prsu. Ani v tomto případě však Světová zdravotnická organizace nepovažuje za vhodné doporučovat abstinujícím pít alkohol s ohledem na další rizika (např. ženy v období přechodu jsou více ohroženy vznikem závislosti)!

Naprostá abstinence alkoholu je také nejbezpečnější pro lidi závislé na alkoholu nebo jiných látkách, pro osoby s epilepsií a dalšími nemocemi, kde alkohol může zhoršovat průběh onemocnění, i při řízení motorových vozidel nebo při jiných rizikových činnostech.

U žen také dříve dochází ke škodám na duševním zdraví (alkoholické psychózy, alkoholická demence). Závislost na alkoholu se u žen rozvíjí po kratší době pití a menších dávkách alkoholu než u mužů. U žen je častější souběžná konzumace alkoholu a tlumivých léků (benzodiazepiny, barbituráty, fenothiaziny), což s sebou přináší další závažná rizika pro tělesné a duševní zdraví. U žen pití alkoholu častěji navazuje na zátěžové životní události, deprese a úzkosti. Riziko vzniku závislosti na alkoholu je vyšší u bulimie a anorexie, což jsou poruchy, které se vyskytují převážně u žen.

Pro ženy je typičtější tajné a osamělé pití. Zneužívání alkoholu a závislost na alkoholu u žen vede k závažným rodinným problémům, které kromě zmiňovaných zdravotních důvodů přivádějí závislé ženy nejčastěji k léčbě závislosti.

Problémy se zákonem a poruchy osobnosti jsou u žen závislých na alkoholu méně časté než u mužů (pro muže zneužívající alkohol je naopak typická zejména násilná trestná činnost). Naopak žena pod vlivem alkoholu je častěji vystavena násilí včetně sexuálního.

Soužití s mužem, který škodlivě užívá alkohol, představuje pro ženu velkou zátěž a nese s sebou vyšší riziko, že i žena začne mít podobné problémy.

K specificky ženským problémům patří rozvoj fetálního alkoholového syndromu u jejich dětí. Tento syndrom je relativně velmi častý v rozvinutých zemích, jako jsou země EU a USA. Plod je ohrožen fetálním alkoholovým syndromem, jestliže těhotná žena – budoucí matka – pije v průběhu těhotenství alkohol (a to v celém průběhu těhotenství, i když nejvíce ohrožený plod je v prvním trimestru, tedy často ještě před tím, než ví o těhotenství). K známkám uvedené poruchy patří vrozené vady v oblasti hlavy a obličeje, nižší porodní váha a poškození mozku projevující se poruchami chování a nižším intelektem.

Poškození mozku plodu alkoholem, aniž by došlo k jiným znakům fetálního alkoholového syndromu, se někdy označuje jako „ARND„ (alcohol-related neurodevelopmental disorder). Je si třeba uvědomit, že koncentrace alkoholu v těle matky je shodná jako ta v těle plodu, kde vztažené množství alkoholu na kg hmotnosti je mnohonásobně vyšší. Zmíněný fetální alkoholový syndrom je jedním z mnoha příkladů toho, jak jsou pro společnost ve svých důsledcích nebezpečné a nákladné škody působené požíváním alkoholu.  

           
   
05.04.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Toniniella [*]

  Ono je to složitější s tim alkoholem. Většinou to začíná velice nenápadně, jeden panák na uklidnění, když je stres a pak se to stupňuje.
  K léčení není ani tak nutný podpis dotyčného, jako jeho UVĚDOMĚNÍ si problému, přiznání! Sám sobě musí člověk přiznat, že má tento problém. To je nejdůležitější krok. Pokud to on sám necítí, nepomůže nic.

  superkarma: 0 06.04.2004, 08:28:27
 2. avatar
  [22] Denča [*]

  Míňa: máš pravdu, já mám tenhle případ v rodině. Dotyčný třeba pije 14 dní, začne to oslavou s kamarádama, pak pije sám, pak nastanou šílené deprese, pláč, výčitky...a nejde dělat NIC, než přihlížet, litovat, nadávat a pak pomáhat dostávat se z absťáků a za 14 dní je to znova a můžeme zase jen přihlížet,...
  Na léčbu je nutný písemný souhlas a to ten dotyčný nedá, takže ho nikdo nepřesvědčí.
  Ještě podotýkám že dotyčný je vrcholový sportovec, kolem 50 let a mezi "chlastacím obdobím" ujede třeba 90 km na běžkách za 8 hodin ve Švédsku.

  superkarma: 0 05.04.2004, 23:45:39
 3. avatar
  [20] Vivian [*]

  Článek se mi líbil, je zajímavý.
  Občas (zřídka) si ráda líznu něčeho dobrého (třeba martini... ), ale opravdu střídmě. A vím, že i bez toho může být člověk 100% šťastný a spokojený. Pravidelné konzumace a "řešení" problémů alkoholem bych se bála. Kdysi jsem si s tím docela zahrávala a nechtěla jsem (schválně) někdy znát míru. Ale je to cesta do pekel. Jsem ráda, že k životu drogy nepotřebuju. Umím být šťastná i bez toho. A je mi líto lidí, kteří to neumějí...

  superkarma: 0 05.04.2004, 22:47:52
 4. avatar
  [19] Denča [*]

  katchabinka: myslíš tu jeho teorii o tom kopci? že každý ho má jinak vysoko a až se dostane (prochlastá) na vrchol tak je z něj alkoholik. No a někdo tam ani nestihne dojít, tak může chlastat jak chce
  Já jsem taky dřív snesla víc, ale teď mi stačí málo.
  Nejraději mám a pak šampáňo.
  Můj manžel má rodinu na SLovensku a tam se prostě pít musí, jinak urazím dotyčného. Taky se musí s každou štamprlkou štrngnout a hlavně vypít dodna ale já to vždycky nějak okecám, ale dát si musím
  Naštěstí nejsem zvracící typ a okna nemívám. Teda jsem jednou, na svatební cestě v Řecku, protože jsem míchala včetně toho jejich OUZA

  superkarma: 0 05.04.2004, 21:22:19
 5. avatar
  [18] k@tchabinka [*]

  podle teorie pana Nohavici jsme tak trochu vsichni alkoholici :)

  superkarma: 0 05.04.2004, 17:58:10
 6. avatar
  [17] Exupery [*]

  Kotě: No jo, mnohaletej trénink
  Lucimo: Ba ne, zhoršuje se to, když mi bylo 17, tak jsem jednou vypila asi 12 jedenáctek a všechno si pamatuju. Vypadala jsem teda strašně, ale dneska bych měla okno. Úplnej závěr sobotní noci taky nemám úplně jasnej. Třeba v jakém pořadí odcházeli všichni spát a tak Ale zase na druhou stranu, když jsi dala za 3 hodiny dva kusy a panáka, tak kdybys pokračovala, tak za těch 12 hodin, co jsme popíjeli my, bys měla osm piv a 4 panáky a to taky není špatný

  superkarma: 0 05.04.2004, 16:45:34
 7. avatar
  [16] Lucimo [*]

  Exupery: Ty se s věkem dostáváš do formy, mě forma slábne... Já v sobotu dala v rozmezí 3 hodin jen 2 kousky a jednoho panáčka a to je už posledních pár let můj strop. Jinak mi nějak není volno...

  superkarma: 0 05.04.2004, 16:25:18
 8. avatar
  [15] *Kotě* [*]

  Exupery: Týýýjo... ty máš ale splávek, já vypít 10 piv, tak jsem mrtvá (doslova, nikoli obrazně).

  superkarma: 0 05.04.2004, 15:45:51
 9. avatar
  [14] Exupery [*]

  Souhlasím s Toniniellou, alkohol je podle mě nebezpečný hlavně když jím člověk něco řeší. V sobotu jsem vypila asi tak 10 piv a taky si nepřipadám jako alkoholik. Samotnou by mě tedy pít nebavilo, natož pak třeba doma a tajně Co to je za blbost, já se chci pobavit s lidma, a to nejradši v hospodě, takže tajný pití moc nechápu.

  superkarma: 0 05.04.2004, 15:40:51
 10. avatar
  [13] *Kotě* [*]

  Pít vlastně nesmím, takže alkoholismus se mě skutečně netýká. Tak jednou za dva měsíce vypiju deci nějakého dobrého vína. Ale co mám ráda, a vždycky si to tak jednou za půl roku dopřeju, je likér Baileys. Jsem holt takový sladílek. Tak si naliju půl centimetru na tři kostky ledu, sednu si s tím k dobré knížce do čtenářského koutku a vychutnám si to.

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:27:50
 11. avatar
  [12] xantypa [*]

  nekdy je spravny si prolit trochu to volatko ne?

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:13:35
 12. avatar
  [11] Toniniella [*]

  Eva_Fl: No, až tak docela nesouhlasím,zadělat na problém si můžeš díky alkoholu razdva, když to náhodou jednou nezvládneš a třeba někde uděláš ostudu.
  Alkoholik je člověk, který díky dlouhodobější konzumaci alkoholu ztrácí kontakt s realitou. Buďto utíká od problémů, něco tím řeší nebo se stal závislým z jiných důvodů (např. z povolání apod. to je ale spíš vzácné).

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:06:33
 13. avatar
  [10] Margarita [*]

  Dámy, buďme v klidu. Tyhle studie jsou na prd. Pokud to zvládáme, je všechno O.K. Jednou za týden si zajdeme do hospůdky, loupnu klidně 4 desítečky nebo litřík vínka a jako alkoholik si vážně nepřipadám . Kdybych totiž nešla měsíc do hospody, tak se nezblázním. A doma si taky sem tam dám s skleničku, no a co? Pokud si nepobl... kvartýr nebo se nevrhám z osmého patra, tak není co řešit.

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:03:07
 14. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Alkoholik je clovek, ktery si diky alkoholu zadela na problemy ( bud pracovni, nebo rodinne, nebo jine ).

  superkarma: 0 05.04.2004, 12:29:10
 15. avatar
  [6] Jarunka [*]

  Alkoholicka nejsem Alkohol piju asi 2x do roka

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:49:00
 16. avatar
  [5] medved [*]

  taky denne dve deci vina...no nekdy i 4 vypiju...to je snad normalni, ne ?

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:33:09
 17. avatar
  [4] Ladia [*]

  V tom případě jsem alkoholik

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:19:53
 18. avatar
  [3] Kocicka [*]

  podle toho co stojí v článku je snad alkoholik každý! Mám ráda alkohol a piji ho 2-3x týdně, víno pivo rum...je to totiž běžná surovina k vaření ...a za alkoholika se nepovažuji, protože se bez něj klidně obejdu! Ale asi by mi chyběl ani né tak ten účinek jako vůně vanilkových rohlíčků s rumem, tiramisu apod...

  superkarma: 0 05.04.2004, 11:06:41
 19. avatar
  [1] Žábina [*]

  mám ráda víno a víkend bez něj si ani nedovedu představit ...jsem alkoholička ?

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:37:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme