Zdraví

Alkohol a léky – smrtelná kombinace

K čemu může vést užívání léků v průběhu medikace, před tím varuje primář oddělení léčby závislostí při Psychiatrické léčebně v Bohnicích Karel Nešpor: „Interakce alkoholu a léků je závažný a v praxi častý problém.“

alkohol

Máte kocovinu? Vyřeší to prášek proti bolesti hlavy... Jenže ouha! Takový přístup může vést k parádním problémům - dejte si pozor, abyste neskončili jako mladý muž, o kterém nás informoval Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí při Psychiatrické léčebně v Bohnicích: „Před časem jsme se setkali s mužem, kterému ještě nebylo ani 30 let a měl těžkou jaterní cirhózu. Příčinou bylo to, že soustavně mírnil různé obtíže kombinací alkoholu a léků proti bolestem. To mu poškodilo játra, a mohlo ho to i zabít vzhledem k riziku krvácení do trávicí trubice.“

Je to běžný problém

„Interakce alkoholu a léků je závažný a v praxi častý problém,“ vysvětluje Nešpor a dodává: „K některým interakcí dochází často - například zneužívání léků proti bolestem při doznívající opilosti.“

Mnoho interakcí mezi alkoholem a léky navíc zůstává nerozpoznáno. Proč? „Pacient své obtíže vždy nespojí s alkoholem,“ říká Karel Nešpor, „i v případě, že pacient interakci zaznamená, nebývá motivován, aby o tom informoval lékaře. Tím se riziko ještě zvyšuje.“

Důvodů je více

Lidé nepovažují alkohol za hrozbu, jiní se stydí. V nápojích a lécích nebývá obsah alkoholu někdy uveden vůbec nebo jen velmi malým písmem. Nejzávažnější problém je ale v něčem jiném. O mnohých interakcích mezi alkoholem a léky odborníci vědí, ale mnohé zůstávají neznámé, protože při zavádění nových léků se nezjišťuje, jak působí jejich kombinace s alkoholem, tvrdí Nešpor.

Věděli jste, že...

 • ... nášelivost kombinací léků i alkoholu klesá ve stáří.
 • ...u dospívajících představuje velký problém jejich tendence riskovat. Tu zesiluje alkohol a ještě více jeho kombinace s některými léky.
 • ...co se účinků alkoholu a léků týče, bývají méně odolné ženy. U žen navíc hrozí riziko poškození plodu samotným alkoholem nebo jeho kombinací s léky. Plod je nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy o těhotenství žena ještě nemusí vědět.
 • ...vliv mají i další individuální zvláštnosti nebo okolnosti, například při horku a dehydrataci stoupá hladina alkoholu v krvi rychle a interakce s léky může být silnější a dramatičtější.

Opravdu vážné riziko!

Při požití léků a alkoholu se může stát mnoho věcí. Objeví se třeba reakce, která neodpovídá účinku samotného alkoholu ani samotného léku. Zesílí a prodlouží se účinek léku, nebo naopak dojde k jeho slabšímu a kratšímu efektu. A dochází i k zesílení obvyklých nežádoucích účinků alkoholu a léků při jejich kombinaci. Například „nitroglycerin v kombinaci s alkoholem působí zrychlení tepu, prudké výkyvy krevního tlaku, závratě, mdloby a srdeční nebo mozkové příhody,“ říká Karel Nešpor.

Stojí to za to? Na tuhle otázku už si odpovězte samy, milé dámy.

 • Podrobnější text na toto téma s odkazy na literaturu viz www.drnespor.eu

Kam dál?

   
04.08.2011 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [9] PetraBrabcova [*]

  Skvělý článek, bohužel mnoho lidí nevěnuje pozornost vedeljším účinkům léků a kašle na své tělo. Nejčastějším prohřeškem je pak tlumení kocoviny pomocí Ibalginu a podobných analgetik - to je opravdu nejlepší cesta ke zničení jater :-/ Ony ale i obyčejné léky na alergii, antibiotika nebo hormonální antikoncepce interagují s alkoholem a spousta lidí si tak zbytečně ubližuje. Všem bych doporučila si přečíst ještě článek na webu leky-poradna.cz o tom, jak může kombinace léky a alkohol škodit. Opravdu si čtěte příbalové letáky a pijte s rozumem!

  superkarma: 0 03.12.2014, 10:38:42
 2. [8] Jarkka [*]

  Interakce některých léků s alkoholem může způsobit vážné poškození jater.

  superkarma: 0 08.10.2012, 18:38:54
 3. avatar
  [7] átéčko [*]

  Eva_Fl — #6 Jo, vím. PFO. Syn mi o to říkal, že to u nich spravují na jejich sále v nemocnici těmi stenty. tak jsem šla na jícnové echo a jakousi bublinkovou, či pěnovou injekci, co prý hrozně bolíSml30. Nebolelo a doktor mi nakonec řekl, že mě zklame, že se  nic  spravovat nebude, že tam dírka není...Ale našel tam jakousi anomálii, kterou si nahrál na DVD, Já mám to vyšetření taky na DVD,ale co tak uvidíš na barevném ECHU?

  Ono už se takové "maličkosti" spravují ambulantně. (minulý měsíc dělali bezdomovci, co kouří 60denně 3stenty...)

  Dělají to přes žílu na ruce, nebo umělou biologickou chlopeň přes třísla...Pokročili jsme daleko!

  superkarma: 0 04.08.2011, 21:58:01
 4. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  átéčko — #3 Ali, ted je ve vyzkumu spojeni migren s nejakou ,,dirkou" v srdci. Je tam jakasi spojitost. Vysetrovali ti srdce?

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 04.08.2011, 19:01:28
 5. [5] Anime Otaku [*]

  Léky a alkohol nekombinuju, alkohol totiž nesnesu, ale taky dobrá je kombinace třeba antibiotik a zapomenuté omluvenky ne tělocvik. Uřitel mi uvěřil že nesmím cvičit až potom co sem se složila a asi dvě minuty mě museli křísit. Vůbec mu nebylo divné, že jsem pčedtím dva týdny nebyla ve škole Sml16

  superkarma: 0 04.08.2011, 10:28:52
 6. [4] Anai [*]

  Nedávno jsem slyšela názor odborníka, že kombinace léků a alkoholu se zakazuje proto, že spousta lidí "když pije, tak pije", prostě pije proto, aby se opila a tedy pije hodně. Proto to je nebezpečné. Já osobně si myslím, že když si dám 2-3 dcl vína k večeři či občas jednoho panáka, tak to s pitím, jako takovým, nemá co dělat a klidně si mohu vzít na noc svoji velmi nízkou dávku neurolu (0,25-0,50 - bez toho bych se v noci probudila). Dělám to tak léta a jaterní testy mám v pořádku. Pocit opilosti nesnáším a vyhýbám se mu,  dobrou náladu si pitím rozhodně nepodporuju, tu mám "od přírody" pořád. Jistě, jsou chvíle, kdy se rozčílím a musím "dát panáka", ale to je tak jednou za půl roku (zrovna včera, kdy jsem se rozklepala po incidentu na ulici a volala policii - jenže jsem měla doma klientku a tak jsem si ho nedala - taky jsem přežilaSml16). Ano, s věkem klesá snášenlivost, to jistě, dříve jsem pila třeba jen jednou, dvakrát týdně, zato hodně, za večer klidně sedmičku, dvě... a ráno mi bylo dobře.Léky jsem tehdy nebrala žádné. Dnes by mi to neprošlo. Pravidleně mě naučili pít víno lékaři - když jsem měla vysoký tlak a cholesterol, "předepsali" mi 2 dcl vína denně (a k tomu léky - opravdu!). Dnes mám obě hodnoty v pořádku a kdyby dokázali vyrobit kvalitní víno zcela bez alkoholu, zaplatila bych za něj klidně majlant a pila bych ho místo obyčejného - nicméně to, co se existuje, se fakt pít nedá, hrůza. Na rozdíl od svých kamrádek jsem "fajnšmekr" a když mi to nechutná, tak si raději dám nealko pivo třeba - to je na rozdíl od vína pitelné.

  superkarma: 0 04.08.2011, 09:25:55
 7. avatar
  [3] átéčko [*]

  Jo to e všechno hezké, ale co dělat, když máte tak úporné bolesti, že neumí pomoct ani léky, ani doktoři. Mně dal nějaký Slovák kdysi (asi před30lety) zapít lék proti bolesti ginem. Bolest byla po několika minutách pryč, a na dlouho. Předtím mě bolela 3 TÝDNY.

  Od té doby jsem to neudělala, bolest mě trápí. Ale vím, že alkohol a analgetika je smrtelná kombinaceSml22

  Alkohol nepiju totiž vůbec.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 04.08.2011, 08:43:42
 8. avatar
  [2] mandzarik [*]

  tahle kombinace taky mění myšlení a chování, čehož si dotyčný nemá šanci všimnout.

  superkarma: 0 04.08.2011, 07:35:52
 9. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Jo jo.... Moc jsem podcenila vliv mych smrtelnych kombinaci na jatra a prestoze jsem uz 17 let OK, nasledky si nesu s sebou. Bohuzel zkusenosti jsou neprenosne. Takze vam, ktere pijete a cpete se pilulema a tvrdite sobe i okoli, ze jste v poradku, muzu prat jen jedine : at se vam rozsviti v hlave driv, nez bude pozde.

  superkarma: 0 04.08.2011, 00:34:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme