Bulvár

Alix, poslední ruská carevna

S touto nejmilejší vnučkou královny Viktorie, krásnou hesenskou princeznou Alexandrou, se osud od jisté doby vůbec nemazlil. Jako malá holčička ztratila matku. Pak se zamilovala do ruského careviče Nikolaje. Byla to nádherná oboustranná láska! Jenže ten konec…

Muži ruské carské rodiny si velmi často vybírali své budoucí nevěsty v Německu. Nejinak to bylo i v případě posledního ruského cara Nikolaje Romanova, který vládl jako Mikuláš II.

Jeho vyvolená Alix se narodila v rodině hessenského vévody v malebném německém městečku Darmstadtu, který znají milovníci architektury dvacátého století díky secesnímu souboru staveb Künstlerkolonie od opavského rodáka J. M. Olbricha (autor vídeňské Secession) nebo také obdivovatelé Hundertwasserovy „Waldspirale“.

Její matka Alice byla dcerou britské královny Viktorie. Malá Alix, které doma říkali Alicky nebo také Sunny pro její milou povahu, byla krásné a usměvavé plavovlasé děvčátko. S panenkami si příliš nehrála, milovala zvířátka. Šťastné dětství ale skončilo, když jí bylo teprve šest let. Tehdy onemocněla téměř celá rodina. Princezna Alice se o všechny své děti obětavě starala, až sama také onemocněla. I když královna Viktorie ihned vypravila do Darmstadtu svého osobního lékaře, nebylo to nic platné. Nemohl již pomoci. Alice zemřela, stejně jako její nejmladší dcera Marie.

Od této chvíle už nebylo nic jako dřív. Z optimisticky naladěného „sluníčkového“ dítěte se po smrti matky rázem stala zadumaná dívenka. Další léta většinou trávila u své babičky v Anglii, kde z ní vyrůstala pravá anglická lady. A babička Viktorie ji opravdu milovala. Sbližovalo je i to, jak obě dokázaly dojemně truchlit nad těmi, kteří se odebrali na onen svět.

AlixKdyž bylo Alix dvanáct let, vypravila se celá její rodina z Darmstadtu do Petrohradu na svatbu její sestry Elly, která se vdávala do carské rodiny. Z té nádhery byla Alix doslova u vytržení, připadala si tu jako v říši pohádek. V Petrohradě to bylo tolik jiné než u nich doma v Německu nebo i u babičky Viktorie v Anglii! Nejvíce pozornosti vzbuzovala samozřejmě krásná nevěsta Ella. Ale melancholická Alix , byť byla ještě dítě, uchvátila také jednoho mladého muže. Byl to šestnáctiletý následník trůnu, pohledný carův syn Nikolaj, zvaný Nicky, který se neskutečně podobal svému bratranci a pozdějšímu anglickému králi Jiřímu V. Už při obřadu v kapli Nikolaj z Alix nespustil oči. Následující dny se snažil být vždy v její blízkosti a umínil si, že se s ní v budoucnu ožení, ačkoli pocházela ve srovnání s ním z bezvýznamného rodu. Svůj sen uskutečnil ale až za deset let.

Nebylo to totiž jednoduché. Hesenští byli luteráni a budoucí ruská carevna musela být pravoslavného vyznání. To byl závažný problém. Proti svatbě byla – a dost dlouho – jak babička Viktorie, tak i car Alexandr III. Viktorie se snažila Alix naplánovat budoucnost podle svého. Dokonce prý nařídila jednomu svému vnukovi, aby se do Alix zamiloval a požádal ji o ruku. A Alix? Odmítla. Bratrance sice měla ráda, ale nemilovala ho. Ani vztah s Nikolajem neviděla moc růžově. Vzdát se náboženství, v němž byla vychována? Právě konverze ji odrazovala, i když na druhou stranu si nedokázala představit, že by se mohla vdát za někoho jiného. Láska ale nakonec zvítězila, i když – jak víme – v mnoha panovnických či šlechtických rodinách se na city nehledělo, musely jít stranou…

Car Alexandr III. nakonec dal synovi své požehnání. Měl závažné onemocnění ledvin, i když zlé jazyky tvrdily, že příčinou jeho zdravotních problémů je alkoholismus. Zemřel ve věku 49 let tři týdny před naplánovanou svatbou. Ta se konala uprostřed státního smutku v říjnu 1894. Alix a Nicky byli nádherný pár.

Na jaře 1896 se uskutečnila velkolepá korunovace carského páru, kam byli pozváni příslušníci nejvýznamnějších vládnoucích evropských rodů. Tehdy však došlo k velké tragédii, která poznamenala celé další jejich vládnutí. Na počest korunovace měl být na Chodynském poli obdarován prostý lid almužnami od carského páru. Asi si dovedeme představit, jak bylo těžké zvládnout obrovský dav lidí, když se něco rozdává zadarmo. A výsledek? 1400 ušlapaných osob a velké množství těžce zraněných. Carský pár chtěl okamžitě všechny akce související s korunovací zrušit, jenže v Rusku bylo tolik zahraničních hostů! A tak byl program nakonec dodržen. I když byl doposud mladý car lidem milován, toto mu nikdy neodpustili… Tak trochu to připomíná mohutný ohňostroj, při němž bylo v Paříži u příležitosti svatby Marie Antoinetty a Ludvíka XVI. ušlapáno a umačkáno 100 lidí. Ani tenkrát to nebyl dobrý začátek…Alix a Nicky

Přesto bylo manželství Alexandry a Nikolaje prvních deset velmi šťastné. Car byl dobrý fotograf, a tak se zachovalo množství fotografií mapující rodinné štěstí. V krátkém sledu se narodily čtyři krásné dcery. A v roce 1904 přišel na svět konečně vymodlený následník trůnu – malý Alexej. Rodiče byli štěstím bez sebe. Jenže brzy i tato idylka končí – chlapečkovi byla diagnostikována hemofilie, nemoc, jejímiž přenašečkami jsou ženy, ale propukne u mužů. Alexej krvácel a lékaři byli bezmocní. Dědictví královny Viktorie...

Situaci v rodině nepřispívá krize v Rusku po vypuknutí rusko-japonské války v roce 1904 a o rok později ruská revoluce. Od té chvíle se Romanovi uzavírají před světem. A čeká se na zázrak, který by vyléčil malého Alexeje. Carevna se upíná k víře i k „léčiteli“ Rasputinovi. Když měl totiž Alexej v roce 1909 malou nehodu, byl to Rasputin, kdo svými modlitbami a hypnotickými schopnostmi zastavil chlapcovo krvácení. Byla to náhoda nebo měl Rasputin léčitelský dar? V každém případě měl od té doby otevřené dveře do carského paláce. Veřejnost vůbec nic netušila o zdravotním stavu careviče Alexeje, a tak vznikaly různé fámy o negativním vlivu Rasputina na carskou rodinu. A pak do toho vypukla první světová válka.

Obliba carského páru stále klesá. V době, kdy byl car na frontě a vládla za něj carevna Alexandra, se už Rusové proti oběma staví otevřeně. Definitivní tečkou je pak bolševická revoluce. Car je donucen abdikovat. A bude hůř! Romanovi jsou nejdříve vězněni v Carském Sele a pak je deportují do Jekatěrinburgu na Sibiř. Pokoušejí se o útěk, jenže bez úspěchu. A pak už je čeká jen popravčí četa. Jednoho krásného letního dne v roce 1918 bolševici uprostřed noci postřílí celou carskou rodinu. Končí nejen velká láska Alix a Nickyho…

Na Ženě-in si také můžete přečíst i o dalších zajímavých ženách:

   
02.05.2014 - Historie - autor: Jana Ládyová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] paníliška [*]

  gerda — #18 Máš pravdu, ale to vymývání mozků a lži mě strašně štvou.

  superkarma: 0 05.05.2014, 21:51:34
 2. avatar
  [19] ifulinkaa [*]

  velice čtivý článek, děkuji za něj. po dlouhé době mám dobrý pocit z těch minut, které jsem čtení věnovala

  superkarma: 0 04.05.2014, 13:18:23
 3. avatar
  [18] gerda [*]

  paníliška — #17 Ti, co jsou na vrcholu, to nikdy lehké nemají. Nejde jen o Rusko, vzpomeňte si na francouzskou revoluci, jak tam lidi zacházeli s aristokraty - a nejen s nimi. Stačilo ukázat prstem a gilotina zaúřadovala.Sml15

  1. na komentář reaguje paníliška — #20
  superkarma: 0 04.05.2014, 08:05:42
 4. avatar
  [17] paníliška [*]

  Motty — #12 Ano, jako dětem nám takhle vymývali mozky. Blivno je z toho i mně.

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  superkarma: 0 03.05.2014, 16:45:47
 5. avatar
  [16] gerda [*]

  Jindriska8 — #13 já se nebojím říct, že je jediný, který skutečně stojí za přečtení. Kam mám jít nakupovat si s dovolením dokážu rozhodnout doma sama.

  superkarma: 2 03.05.2014, 09:20:24
 6. [15] Jana Ládyová [*]

  Milé dámy!

  Děkuji za vaše komentáře, moc mě potěšily a vážím si jich!Sml16

  Motty — #12 Ano - učebnice jsou už dnes naštěstí jiné, i když v nich informací tohoto typu je jak šafránu.

  superkarma: 0 02.05.2014, 19:46:42
 7. avatar
  [14] RosaGloriaDei [*]

  Jindriska8 — #13 souhlas, skvělý článek, takové ale dají spoustu práce

  superkarma: 0 02.05.2014, 18:24:48
 8. avatar
  [13] Jindriska8 [*]

  samecka — #11 Jeden z nejlepších dnešních článků!Sml16

  1. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #14
  2. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 1 02.05.2014, 14:01:02
 9. avatar
  [12] Motty [*]

  Je to moc hezky napsaný článek. O Romanovcích jsem četla spoustu knížek, viděla o nich (a Rasputinovi) několik filmů a nikdy mě osud téhle rodiny nepřestane fascinovat. Byli šťastní a v dobré pohodě se udrželi, i když byli vyhoštěni a drženi "pod zámkem". Četla jsem, že všechny dcery i malý Alexej si svojí bezprostředností a veselostí získali i přízeň svých věznitelů. Ten konec pak byl o to tragičtější a když si představím, že v učebnicích byl soudruh Lenin, který tu hromadnou popravu spaktoval, představován jako velký osvoboditel od zlého cara, tak je mi z toho blivno. Ale dneska už jsou učebnice snad jiný.

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #15
  2. na komentář reaguje paníliška — #17
  superkarma: 3 02.05.2014, 13:39:40
 10. avatar
  [11] samecka [*]

  To se dobře čte!Sml67

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #13
  superkarma: 0 02.05.2014, 09:44:31
 11. avatar
  [10] gerda [*]

  a ještě uvažuju nad tou nešťastnou akcí s almužnami. Lidi tehdy i dnes soudí až příliš jednoduše. Řekla bych, že lepší výklad přísloví "pro dobrotu na žebrotu" by se ani vybrat nedal. Neukázněný dav sám zaviní tragédii, ale prstem ukazuje na dárce. Vysvětlovat to postiženým nemělo smysl. Pořád tvrdím, že lidstvo nezahubí nemoci, ale hloupost a nevzdělanost.

  superkarma: 2 02.05.2014, 09:38:18
 12. [9] magic11 [*]

  Jano, díky za příběhy, ve Vašem podání jsou parádní a krásně čtivé Sml67

  superkarma: 0 02.05.2014, 09:10:02
 13. avatar
  [8] enka1 [*]

  Sml67

  Já se k čtení o nich dostala vlastně přes Rasputina

  superkarma: 0 02.05.2014, 08:33:15
 14. [7] vladka60 [*]

  Mám ráda tyto staré příběhy jsou takové tajemné, ale bohužel tento neskončil moc dobře, škoda.

  superkarma: 0 02.05.2014, 07:24:04
 15. avatar
  [6] buldok [*]

  Příběh moc krásný, ale bohužel smutný.

  superkarma: 0 02.05.2014, 07:14:06
 16. [5] lidicka [*]

  Hezký článek se smutným koncem. Byl to opravdu hezký pár. Škoda, že tak tragicky skončili. Sml22

  superkarma: 1 02.05.2014, 05:51:10
 17. avatar
  [4] Gloria [*]

  Pekny clanekSml67, jeste stesti ze se Queen Victoria nedozila hrozneho konce jeji milovane vnucky! Bolsevici uz tenkrat ukazali svetu ceho jsou schopni, zadny soud a nebo vyhosteni cara a rodiny, ale kruta poprava cele rodiny, byl to hnus!!!

  superkarma: 0 02.05.2014, 05:26:47
 18. avatar
  [3] gerda [*]

  O tragédii Romanovců jsem četla často, učili jsme se o ní, ale když si člověk představí syrovou skutečnost, kterou museli aktéři procházet, až z toho mrazí. Chvilka štěstí a pohroma za pohromou.Sml15

  superkarma: 0 02.05.2014, 05:26:44
 19. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Krásný,ale smutný příběh,díky za něj!!

  superkarma: 0 02.05.2014, 01:35:51
 20. avatar
  [1] peetrax [*]

  Její příběh mě fascinuje. Děkuji za skvělé zpracování. A fakt už si znovu přečtu Dcery královny Viktorie na evropských trůnech, teď jsem se pořádně navnadila. Sml54

  superkarma: 0 02.05.2014, 00:13:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme