Bulvár

Alimenty: Fenomén společnosti plné rozvodů

alim

Nedávno se tady, na ženě-in, objevil článek o ženě (klikni), která ze svého exmanžela doslova „ždíme“ stále víc a víc peněz, prý na různé potřeby jejich dětí. Na současnou rodinu pak muži již tolik peněz nezbývá. Budiž mu čest alespoň za to, že na své děti platí.

Zmiňovaný článek mě poměrně zarazil. Exmanželka dostává alimenty, ale nestačí jí to, chce mít luxus, chce si dopřát drahou dovolenou... a tak žádá stále víc. Opravdu to takhle je? Článek byl psán z pohledu současné manželky, tudíž chyběl pohled druhé strany.
Ať tak či tak, nechápavě jsem kroutila hlavou. Nad tím, že jsou lidé, kteří nejsou spokojeni a chtějí stále víc. Bývalá žena si zřejmě neuvědomuje, jaké má štěstí, že její exmanžel alimenty platí a že jí dává ještě na přilepšenou.
Existují totiž i muži (výjimečně i ženy), pro které rozvodem končí jakékoli povinnosti k dětem. Správně by měli platit alimenty, ale neplatí je. A donutit je k placení - nemožné.

Jsou tu sice zákony. O důsledcích neplacení výživného hovoří § 196 Zanedbání povinné výživy Trestního zákoníku. Od 1. ledna tohoto roku je dokonce zkrácena doba, po jejímž uplynutí lze podat žalobu. Již po čtyřech měsících lze podat na neplatiče alimentů trestní oznámení. Dříve to bylo šest měsíců.
Na internetu lze nalézt množství informací a rad, jak v takovýchto případech postupovat, na koho se obrátit a jak peníze získat.
Přesto to nefunguje. Ne vždy. Vím to z vlastní zkušenosti. Kdo se rozhodne, že nebude platit alimenty, na toho jsou policie i soudy krátcí.

Například již zmiňovaná doba neplacení po čtyři měsíce. Stačí, aby neplatič alimentů poslal jednou za čtyři měsíce malou, symbolickou částku, a žalobu podat nemůžete. Neplatič má totiž „snahu“ a „platí podle svých možností“. Musíte jen čekat, až nezaplatí více než 4 měsíce. Nebo, až výše jeho dluhu dosáhne určité částky.
Potom podáte na policii trestní oznámení a čekáte na soudy. Měsíce, roky. Podáváte stále nové a nové žaloby, protože neplatí i nadále.
Doufáte v soudy, v moc exekutorů. Jenže neplatič má i jiné dluhy, a i přesto, že výživné by mělo mít přednost, ve skutečnosti nemá. Jste v pořadí. Na úhradu dluhů na výživném se nedostává.
Všude dostáváte rady, co dělat. Zaručené rady, které ovšem nepomáhají, v praxi selhávají.

Účinné postupy, jak dostat z neplatiče peníze, neexistují. Kdo chce, vždy si nějakou kličku najde

Zdá se vám to přehnané? Bohužel není. Takové bylo moje dětství. Maminka měla velmi nízký plat a na spoustu věcí nebylo. Od patnácti let jsem chodila na brigády, abych si mohla sem tam něco dovolit - nové, ale neznačkové oblečení z tržnice, letní „puťák“ s přáteli... Dárky se u nás dávaly jen praktické, žádné zbytečnosti. Peněz nebylo nazbyt.
Dodnes můj biologický otec dluží jen na alimentech více než sto tisíc. A pochybuji, že aspoň zlomek té částky někdy uvidíme.

Je neuvěřitelné, co jsou někteří lidé schopni kvůli penězům udělat. Kam až jsou ochotni zajít, jen aby nemuseli platit. Možná za nechutí platit stojí i to, že peníze platí bývalé ženě, se kterou se nerozešli v dobrém. Možná si myslí, že si bývalá žena vše nechává pro sebe, že děti tolik k životu nepotřebují. Je smutné, že nejvíce to odnesou jejich vlastní děti.

Během dospívání jsem přišla o mnohé. Nechodila jsem do tanečních, protože na to nebyly peníze. Nemohla jsem jet s přáteli lyžovat, protože pobyt byl příliš drahý. Na dovolené u moře jsme také nebyli.

Na druhou stranu jsem ale ráda, protože jsem se díky tomu mnohému naučila. Naučila jsem se vystačit s málem. Díky brigádám jsem zjistila, jak těžké je vydělat si peníze. Naučila jsem se znát hodnotu věcí, vážit si „dražších“ věcí, šetřit, zbytečně neutrácet...
Také naše vztahy byly mnohem více „upřímné“. Velmi často slyším o tom, že děti přijdou za otcem jen proto, že od něj chtějí peníze. Přetvařují se, přežijí otravné odpoledne, a to jen proto, že mají vidinu kapesného, které jim otec dává. Otce ale rády nemají. U nás se nic takového nekonalo. A pochybuji, že bychom za otcem chodili, i kdyby nějaké kapesné dával...

Přála bych si, aby se děti nestávaly nástrojem v rukou nezodpovědných rodičů. Aby je nevyužívaly matky, které chtějí od platícího bývalého manžela stále víc a víc peněz. Aby si neplatící otcové nenamlouvali, že peníze stejně prohýří jejich bývalá žena a že děti nic nepotřebují.

Kéž se jednou našim zákonodárcům podaří vymyslet opravdu účinný postup, jak zajistit spravedlivé placení alimentů.

lupa

   
11.08.2010 - Společnost - autor: Markéta Matlová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] myše [*]

  no ono to zase není tak "černobílé" já mám zase exmanžela, který se "má" podílet půlkou na nákladech na školu svých dětí (např. škola v přírodě apod.) s čímž souhlasil. Tak jsem mu poslala soupis co jsem musela synovi zaplatit během prázdnin (seznamovací pobyt, internát, vratná kauce, jídlo) celkem 8tis. A to mě ještě čeká nákup učebnic za 2 tis, nepočítám batoh, boty apod. Jo a nepočítám dceru, která je ještě na základce. A jeho odpověď? "Nemám" Jenže mne se nikdo neptá, jestli mám nebo nemám, prostě MUSÍM MÍT, ber kde ber...Sml80

  superkarma: 0 12.08.2010, 08:48:23
 2. [17] Bébina [*]

  Rikina — #16 To mas svatou pravdu. Mela jsem kamarada, jehoz rodice sice byli rozvedeni, ale naprosto normalne spolu komunikovali a travili spolecne treba Vanoce. A take znam pripady, kdy zena po muzi (nezamestnanem) zada alimeny 12 000Kc mesicne a dalsi po muzi OSVC na 3 deti celkem 15 000 mesicne, pritom ona bydli v jeho byte na ktery on splaci hypoteku 17 000. Ona se hnout pochopitelne nechce, on ma cisty prijem 25 000Kc ale soudkyne mu rovnou rekla, ze urcite nepriznava vsechno, okrada stat atd., tak at plati. Nektere pozadavky zen mi prijdou tedy krajne nehorazne. A stejne pokud se chteji o dite starat oba rodice, uprednostnovala bych stridavou peci pred sverenim ditete do pece jen jednomu rodici. Ale ono to chce od lidi umet spolu komunikovat. A jestli ma nektera exmanzela idiota, pak koho si vzala a nasekala si s nim deti, toho ma. Byla to jeji volbaSml80.

  superkarma: 0 11.08.2010, 15:36:15
 3. [16] Rikina [*]

  Noo, především by pomohlo, kdyby lidi víc přemýšleli předtím, než si pořídí děti, a potom, když už je mají, tak taky, aby neřešili kdejakou prkotinu rozvodem. No a když už na ten rozvod dojde, tak zapřemýšlet do třetice, jestli by nestálo za to rozejít se rozumně a nedělat si vzájemně naschvály. Ale to je moc pracné a namáhavé. Pohodlnější je nadávat, popřípadě chtít hodit zodpovědnost za vlastní potomky na stát, jak níže psáno. Jako by snad děti byly státní či co. Sml57 

  1. na komentář reaguje Bébina — #17
  superkarma: 1 11.08.2010, 15:14:14
 4. avatar
  [15] Zázvorka [*]

  Stále se ptám dokola, proč alimenty neplatí rodič rovnou státu a ten to neposílá matkám s dětmi?? Vždyť kdyby stát honil dlužníka, tak to z něj dostane lehce!!??

  Komu bych to měla poradit? Sml58

  superkarma: 0 11.08.2010, 14:52:10
 5. avatar
  [14] Aspiková [*]

  Žábina — #13 Díky. Máš to tam. :-)

  superkarma: 0 11.08.2010, 14:09:15
 6. avatar
  [13] Žábina [*]

  Aspiková — #12 poradím ti ráda, můžeme to řešit přes vzkazy..napiš mi zhruba tvoji situaci, kolik ti zatím dluží, kolik má platit atd...já ti pak napíšu více

  1. na komentář reaguje Aspiková — #14
  superkarma: 0 11.08.2010, 13:37:10
 7. avatar
  [12] Aspiková [*]

  Žábina — #10 Jééé ... tak to mi určitě poradíš. Já jsem takovej blb, že je mi trapný jít i k doktorovi, abych ho náhodou neobtěžovala. Je nějaká minimální částka, kterou musí dlužit, aby po něm šli ???

  1. na komentář reaguje Žábina — #13
  superkarma: 0 11.08.2010, 12:32:42
 8. avatar
  [11] Aspiková [*]

  Žábina — #9 A co to bude stát mne ??? Musím zaplatit za to, že ho někdo sežere nebo si to zaplatí sám ??

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:31:13
 9. avatar
  [10] Žábina [*]

  já jsem rozvedená krátce, od listopadu loňského roku...exmanžel mi platí na syna /12 let/ 3.500

  už několikrát mi zdůraznil, že se mu to zdá moc, že je bez práce atd. ale přestat platit si nedovolí, ví že bych na něj okamžitě podala exekuci /pracovala jsem 7 let v adv.kanceláři a moje šéfová měla manžela exekutora, takže to mám pod palcem Sml57/

  1. na komentář reaguje Aspiková — #12
  superkarma: 0 11.08.2010, 12:30:21
 10. avatar
  [9] Žábina [*]

  Aspiková — #8 podej návrh na exekuci, zajdi si na exekutorský úřad v tvém městě a oni vše zařídí

  exovi se sečte dlužná částka a vynásobí 5x...to jsou náklady exekutora...Sml24

  příště už se rozmyslí, jestli ti nebude platit Sml58

  1. na komentář reaguje Aspiková — #11
  superkarma: 0 11.08.2010, 12:28:55
 11. avatar
  [8] Aspiková [*]

  Bébina — #6 A to si nemyslím. Kde má pak dítě domov ??? Co když otec žije v jiném městě ??? Všechno je o rozumné domluvě. Bohužel, já takovýho chlapa nemám. Alimenty neplatí a děti si bere minimálně. Neplatí poslední půlrok, kdy jsem si dovolila zažádat o zvýšení. Pobírala jsem směšnou almužnu od doby, kdy jsem se rozvedla a mladšímu synovi nebyly ani tři roky a starší nastupoval do první. Teď už chodí starší do sedmé a mladší do čtvrté třídy. Kolikrát jsem ho prosila, aby mi přidal na tábor, na kroužky nebo aby jim alespoň koupil zimní boty a bundy. Vždy se mi vysmál, že dostávám dost ( 3200,- celkem ). Tak jsem si zažádala oficiální cestou. Zvedli mu to o tisícovku. Debil si tam vzal právničku. Jak zabouchl dveře soudní síně, tak mi řekl : jestli si myslíš, že jsi vyhrála, tak že se pletu. Od tý doby neplatí. Už mi dluží troje. Když zaplatí, tak půlku a druhou další měsíc. Vím, že to dělá jen proto, aby mi zkomplikoval život. Peníze určitě má. Dělá na sebe, tak mu nemůžou alimenty strhávat ze mzdy, protože prý není zaměstnavatel, kterýho by soud o to požádal. Kontokorent mi za chvilku už nepokryje nutné výdaje a tak nevím jak to řešit. Musím se asi poohlídnout po exekutorovi. Vůbec netuším co to pro mne bude obnášet. Musím si o tom najít nějaký informace.

  1. na komentář reaguje Žábina — #9
  superkarma: 0 11.08.2010, 12:09:27
 12. avatar
  [7] enka1 [*]

  Bébina — #6 jenže kolik se jich na tom rozumně domluvíSml22

  superkarma: 0 11.08.2010, 10:35:00
 13. [6] Bébina [*]

  Nejlepsi je stridava pece. Pak nikdo nemusi nikomu nic platit a dite si uzije obou rodicu.

  1. na komentář reaguje enka1 — #7
  2. na komentář reaguje Aspiková — #8
  superkarma: 0 11.08.2010, 09:42:21
 14. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  A jsou hajzlíci, kteří úmyslně nechtějí posílat peníze na účet, platí poukázkou, kterou záměrně vyplní správně na podacím lístku a na hlavním díle zkomolí příjmení. Vyplácející porovná s OP a poukázku nevyplatí a jako takovou ji vrátí odesilateli. A tímhle se také pak prodlužují a zatěžují soudy. Kdo mu dokáže, že se neupsal?

  superkarma: 0 11.08.2010, 09:29:02
 15. [4] Lyrix [*]

  Ten článek jako by byl o mně a mých sourozencích. Otec na nás nikdy neplatil. Mamka jako dělnice měla výplatu malou, museli jsme se umět hodně uskromnit. Bohudík byla tehdy trošku jiná doba. Nenosilo se značkové oblečení a mobily teprve začínaly. Doteď si vážím věcí a přemýšlím jestli je mám vyhodit nebo ne.

  superkarma: 0 11.08.2010, 09:10:01
 16. [3] Lyoness [*]

  Hm, tak to u nas takhle teda  nebylo... Velka skoda. Otec na nas neplatil nikdy... Byly jsem 4 deti. Obcas poslal dve nebo tri stovky. Vetsinou ani to ne.

  Nic nezabiralo. Soudy, policajti... Oficialne nemel zadny majetek a delal na cerno. Nemel zadny ucet, penize dostaval bud na ruku nebo na ucet k milence.

  A ze si udelal 4 deti? Nezajem...

  Od 15ti jsem kazde leto travila cele prazdiny na brigadach, abych mela na ucebnice, aspon trochu slusne boty a obleceni a na cestu do skoly.

  A stat? Socialka? Nikoho to nezajimalo....

  superkarma: 0 11.08.2010, 08:49:34
 17. avatar
  [2] dalma [*]

  Hm, tak to i u nás soudy (co se týká alimentů) pracují hned. Jen jednou, jeden měsíc jsme nezaplatili, ale další měsíce jsme vzorně platili. A bejvalka nelenila a hned nás dala k soudu. Sml15 Přišla exekuce na plat. Nikdo se nás na nic neptal, nikdo nechtěl vědět proč se tak stalo. Což bylo asi nejvíc ubíjející. Protože k nezaplacení došlo jenom omylem. Kdyby bejvalá zvedla telefon a zavolala co je s penězma, tak by okamžitě došlo k nápravě. Sml80 Ale to se bohužel nestalo, protože s náma zásadně nekomunikuje. Když něco chce, tak leda přes soudy. Sml31

  superkarma: 0 11.08.2010, 08:21:32
 18. avatar
  [1] maje [*]

  tak musím napsat, že u nás soudy - co se týká alimentů, pracují hned a vy se dozvíte o řízení tím, že přijde exekuční příkaz s exekutorem a ten začne sepisovat majetek. máte 14 dní na zaplacení, jinak máte smůlu. a rozhodně neplatila doba déle než 6 měsíců - šlo to daleko rychleji. horší je to v případě, kdy bývalá manželka řekne, že pokud jí nebudete dávat peníze na ruku (pro které si dojdou děti), děti nedostanete. u nás to takhle bylo. jak jsem psala, že jsme děti nevyděli víc než 4 roky a já byla spokojená, tak to neplatí. holku vidím skoro každý den - potřebuje ode mě pomoct. pak o mě ani o manžela zase ani  nezakopne.Sml24Sml24

  superkarma: 0 11.08.2010, 06:59:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme