Rodina

Alice se rozvádí, kde bude bydlet?

Rozvod je věc smutná, ale v dnešní společnosti se stává poměrně často, že se manželé odcizí a už nejsou schopní nalézt společnou řeč. Jenže rozvod, to nejsou jen emoce, ale i spory o majetek. Alice kvůli rozvodu nejspíš přijde o bydlení...

divorce

Alicin příběh by se dal shrnout do několika vět a je možné, že jste něco podobného prožila také. Vdala se, počala dvě děti a v průběhu manželství pracovala pro manželovu firmu. Nabyli za tu dobu dvou bytů, které ale manžel převedl na svou matku, jakmile začaly problémy. Manžel začal pít a došlo i na fyzické násilí. Dnes se rozvádějí a Alice neví, jak dopadne s bydlením.

Jak to celé bylo, vám poví už Alice sama...

Alice

Naše problémy se táhnou vlastně v průběhu celého vztahu. Manžel chodil vždycky pozdě domů, podnikal a trávil hodně času mimo rodinu - s kamarády po pohostinstvích. Měli jsme se dobře, byli jsme zajištění, pracovala jsem pro jeho stavební firmu a pomáhala mu se vším možným. Po čase to ale začalo přesahovat normalitu, když se mi vracel druhým dnem, nebo i za dva dny.

Syn, když trochu odrostl, se začal ptát. V roce 2007 se nám narodila holčička. Doufala jsem, že se něco změní, že ho holčička přivede zpátky domů, ale to se nestalo. Spíš jsem si ušila bič sama na sebe. Syn začal chodit do školy a já přestala absolutně stíhat. V tu dobu jsem přestala stíhat práci pro manžela, nebo ji stíhala jen těžko. Byla jsem na mateřské dovolené, přesto jsem pracovala pro manžela vlastně bez výplaty - měla jsem od manžela kreditní kartu, kterou jsem používala na chod domácnosti. Všechny dražší věci jsem vždycky konzultovala s ním. Dělala jsem ještě jednu brigádu. A snažila se náš vztah upravit - donutit manžela, aby se vracel domů.

Začala jsem mít pocit, že žiju sama, mám sice hezký byt, hezké auto, ale chyběl mi doma chlap, se kterým bych si mohla promluvit, trávit s ním čas. Nezajímal se ani o syna, ani o jeho hokejové tréninky, zápasy a úspěchy. Když se náhodou vrátil domů dřív, tak hned volal, kde jsme - absolutně neměl přehled, jak fungujeme. Nebylo na něj nikdy v ničem spolehnutí. Bohužel i co se týče budoucnosti, pokud jsme měli nějaké společné sny a plány (třeba baráček, kam budeme jezdit na víkendy), tak to všechno padlo - většinou s nimi nesouhlasila jeho maminka a vmanipulovala ho, kam potřebovala.

Dan nefungoval jako otec ani jako manžel a partner, fungoval jen jako živitel. Když to vezmu zpětně, připadala jsem si jako jeho občasná milenka, a možná jsem měla toho zázemí využít, vzhledem ke krokům, které manžel podnikl, ale neudělala jsem to.

Jak manžel pil, tak se i stupňovala jeho agresivita, kterou si po vystřízlivění neuvědomoval. Ve chvílích opilosti mě vyhazoval z bytu, urážel... v podnapilém stavu mi vytkl i naše druhé miminko, které jsem si podle něj vydupala. Byly to ubíjející stavy, kdy člověk trpí a ten druhý si z toho nic nedělá.

Během prázdnin 2009 byl s kamarády sjíždět řeku. Byla jsem s dětmi u rodičů. Najednou mi začaly chodit od manžela SMSky, že se se mnou chce rozvést, že k sobě nepatříme a nemáme nic společného. Nevěděla jsem, co se děje, jestli je skutečně s kamarády, nebo jestli si někoho třeba nenašel. Pak jsme si k tomu sedli, že ty věci musíme nějak řešit. Manžel spustil slovní kolečko: Já jsem unavený, já už se nechci tak dřít, já nemám čas na své koníčky, já, já, já... nepadlo ani slovo o mně, o dětech, o společných chvílích. Tak jsem mu na to konto řekla, že asi opravdu nemá smysl spolu být. V tu chvíli otočil a začal slibovat, že se polepší, přestane pít.

Nicméně nic z toho se neudálo. Druhého dne přišel opět pozdě v noci rovnou z hospody. Začaly ostré hádky, všechno se to bohužel dělo před dětmi. Docházelo i k fyzickým atakům - když jsem mu řekla, že se rozvedeme, dostala jsem facku, ostatní útoky byly menší, třeba zamezování odchodu z pokoje. Dcera se z toho začala počůrávat, syn začal mít problémy ve škole - zhoršil se mu prospěch, začal mít poruchy soustředění.

Manžel mě vystěhoval z ložnice na sedačku, pak mi vystěhoval věci ze skříně, ty jsem si musela dát do skříně na chodbě.

Měli jsme dva byty - v jednom jsme bydleli a druhý pronajímali, ten druhý byl zrovna volný. Tak mě začal vyhazovat do něj. V tu dobu už jsem měla i modřiny na rukou, jak mě napadal. Vše samozřejmě za přítomnosti dětí, které plakaly a prosily ho, ať to nedělá. Řekla jsem si: „A dost!“ Našla si práci, kde mi bylo přislíbeno, že to bude administrativní práce s flexibilní pracovní dobou. Našla jsem si pronájem bytu, přihlásila dceru do soukromé školky, protože ještě neměla věk na státní (měla jsem ještě rodičovský příspěvek). A doufala jsem, že tatínkovi dojde, o co přichází, a že se začne snažit. Jenže to se nestalo.

Bohužel práce, kterou jsem nastoupila, obnášela i nějakou obchodní činnost a věci, které mi moc nevyhovovaly - byla i časově náročnější, než jsem původně předpokládala. Nemohla jsem ji se dvěma dětmi provozovat. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem tedy pracovní poměr ukončila, ale bylo mi přislíbeno, že na mě budou myslet s pracovním místem v budoucnu.

Tehdy jsem opětovně navštívila manžela, abych zjistila, jestli se nezměnil, jestli mě nechce zpátky, jestli mu nechybí děti... Řekl mi, že mě nepotřebuje, že jsem byla k ničemu, a že když bude chtít, tak si pořídí novou rodinu. Záhy si také pořídil mladou přítelkyni.

Asi jsem se nedokázala z toho vztahu úplně odpoutat a nedělala úplně správné kroky. Nabídla jsem mu strávení společných Vánoc, ale to dopadlo fiaskem. Unesl mi děti a vrátil mi je na Štědrý den. Jak nakonec strávil svátky sám, tak se mu to asi zase vrátilo, přišel a chtěl dát všechno dohromady - začali jsme zařizovat byt. Bylo to takové období na houpačce, chvílemi nás chtěl zpátky, chvílemi ne. To trvalo asi do léta. Dala jsem výpověď z bytu, protože jsem si řekla, že by bylo dobré být zase spolu. Manžel mi přislíbil pomoc s rozjezdem vlastního kadeřnictví, což se nakonec nepovedlo. V tu dobu jsem odmítla nabídku svého minulého zaměstnavatele, protože jsem doufala, že se věci spravují. Toho teď zpětně nesmírně lituji.

Vrátili jsme se k manželovi - myslela jsem, že potřebuje jistotu rodinného zázemí a že mu pomohu zase s firmou. První měsíc byl celkem fajn, dozařizovali jsme byt, fungovali jsme normálně, v klidu a bez výčitek toho, co se stalo. Dohodli jsme se, že uděláme tlustou čáru a chvíli to vypadalo dobře. Ale nevydrželo to. Zjistila jsem, že se stýká s jinou ženou. Když jsem ho kompromitovala, tak mi řekl, co blázním, že se rozvádíme, že už podal žádost o rozvod, manželé už vlastně nejsme a může si dělat, co chce.

V srpnu přišlo od soudu vrácení žádosti o rozvod. Důvod: Nebyl doložen návrh na rozhodnutí o zaopatření nezletilých. Tak jsem to nechala být, nekomentovala to, neřešila to, ale bohužel ty problémy, hádky, fyzické napadání a psychické týrání se stupňovaly. Nepomohlo ani to, že jsem manžela několikrát nahlásila na policii za fyzické napadání - byly to vždy jen lehké facky, pohlavky, nasekání na zadek jako malému dítěti - neměla jsem nikdy důkaz. Syn se psychicky hroutil, začal si vymýšlet nemoci, důvodem bylo to, že se mě bál doma nechávat samotnou. Až jsem se rozhodla, že už to dál nejde a žádost o rozvod podala sama i s potřebnými dalšími náležitostmi.

Nyní žijeme dál ve společné domácnosti. První fázi rozvodu máme za sebou - vyřízené je výživné na děti, čeká nás samotný rozvod a majetkové řízení, které se nejspíš potáhne dlouho. V průběhu manželství jsme nabyli dvou bytů, ale já v nich nikdy nebyla na katastru nijak zapsaná. Doufala jsem, že manžel je slušný, a kdyby se cokoli stalo, tak si každý necháme jeden byt. Jenže jakmile nastaly problémy, tak manželova matka nelenila a vmanipulovala Dana, aby byty převedl na ni.


Rozhodli jsme se, že Alici pomůžeme, a oslovili právníka Stanislava Křečka, za kterým jsme s Alicí zašli včera v podvečer. Jaké rady od něj Alice dostala, to se již brzy dozvíte v dalším článku!

 • Pomůže Stanislav Křeček Alici se získáním jednoho z bytů?
 • Má vůbec Alice na byt nárok?
 • Jaký další postup Alici navrhl Stanislav Křeček?
   
18.01.2011 - Rodina - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [29] Klára Křížová [*]

  rak177 — #28 na to ale musí přijít každý sám, bohužel. taky si to dneska říkám... Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam nechodil" Sml30Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 18.01.2011, 18:38:36
 2. [28] rak177 [*]

  SNÍŽEK — #26No,kdybych měla tenkrát rozum jako dnes..Sml16

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #29
  superkarma: 0 18.01.2011, 17:42:11
 3. [27] rak177 [*]

  No jasně,to se ti nedivím.

  superkarma: 0 18.01.2011, 17:38:20
 4. avatar
  [26] SNÍŽEK [*]

  rak177 — #25 alkoholikům jsem se vyhýbala jak čert kříži,hnusili se mi,možná proto,že jsem je měla denně na očích,bydleli jsme vedle hospody Sml68

  1. na komentář reaguje rak177 — #28
  superkarma: 0 18.01.2011, 17:33:52
 5. [25] rak177 [*]

  Jo,něco podobného jsem měla doma a užila si své.Po svatbě začal pít zase,já trubka si myslela,že když budeme rodina,že to bude lepší.No,byla jsem mladá,nezkušená,měla jsem ho ráda.Ale rozvedla jsem se.Vyhodit mě  z okna se mu naštěstí nepodařilo.Aspoň že na syna nikdy ruku v opilosti nevztáhl,to bych ho snad zabila.Pryč od takových nevyzrálých,nezodpovědných kreténů,kteří se nikdy nenapraví a ještě chtějí,aby je někdo litoval,to určitě.Jsem poučená a nikdy více něco podobného mít doma nechci.

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #26
  superkarma: 0 18.01.2011, 16:18:24
 6. avatar
  [24] SNÍŽEK [*]

  byla moc důvěřivá a nezajistila si žádné jistoty,musí bojovat už kvůli dětem,určitě má právo na byt Sml22

  superkarma: 0 18.01.2011, 16:14:15
 7. [23] Klára Křížová [*]

  vladka006 — #22 Vlaďko to je ale život. Mám taky jedno nepovedený manželství za sebou, naštěstí nebylo dlouhé.

  Až budeme starý, tak si aspoň můžeme říkat, jak jsem mohla být tak blbá..... jenže ten rozum a zkušenosti prostě hold někdy nejsou no Sml80

  superkarma: 1 18.01.2011, 15:03:01
 8. avatar
  [22] vladka006 [*]

  molly — #21 Teď jsem chtěla psát, že naivitu některých žen nechápu. Pláčou nad svým nešťatným osudem, jak manžel najednou byl hajzl a ony si pořídí dítě v naději, že ho rodina změní.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #23
  superkarma: 0 18.01.2011, 13:10:49
 9. [21] molly [*]

  Proč si s ochlastou a absolutně nespolehlivým chlapem pořídila ještě druhé dítě, manžílek neměl zájem o prvního kluka a ona si myslela že se posadí na zadek z nového miminaSml15Sml15 To mi terda hlava nebere. A navíc když mi chlap natluče tak mu to buď vrátím nebo už by mě neviděl jinde než u soudu!!!

  1. na komentář reaguje vladka006 — #22
  superkarma: 0 18.01.2011, 12:54:28
 10. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Na byt právo má, jednoznačně. Jenom by se měla rozhodnout, co vlastně chce. Několikrát promrhala šanci, protože neseděla sice na dvou židlích, ale měla dvě a nevěděla jestli bude pohodlnější ta stará rozvrzaná třínožka anebo polstrovaný ušák Sml80

  superkarma: 0 18.01.2011, 12:31:22
 11. avatar
  [19] jednapani [*]

  Já opravdu nechápu ty ženy, které manžel deptá, chlastá, je nevěrný, kde tím trpí děti - a ta ženská se ještě jde doprošovat, aby si ji nechal. Kdo chce kam...

  superkarma: 0 18.01.2011, 11:38:41
 12. avatar
  [18] Věrulinka [*]

  Lukáš Čejka — #16 Sml30 i ty jeden padouchu Sml52Sml79

  Je to o charakteru chlapa, to každý neudělá Sml23, ale většinou ano Sml31. Je to zmetek a ne chlapSml31

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:57:33
 13. avatar
  [17] kareta [*]

  Suzanne — #13 mi takySml54 Akorát opačněSml54

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:55:00
 14. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  kareta — #8 Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina... Sml54

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #18
  superkarma: 0 18.01.2011, 10:54:28
 15. avatar
  [15] Věrulinka [*]

  Pentlička — #10 Sml22Sml67 ano, nabití v manželství je obou manželů, Sml67,pokud nenabil manžel byt před manželstvím Sml67Sml22

  Tzn. že jí musí dát náhradní byt Sml67

  A převod bytů na matku, je snad datumováno, pokud neantidatoval, takže je to prokazatelný, že to provedl schválně.

  Prostě má Alice nárok na náhradní byt každopádně, ale nesmí se dát, musí bojovat Sml67

  Dám příklad,

   měla jsem svůj byt, provdala jsem a manžel byl psán jako spolubydlící jenom, já byla majitelka bytu.

  Přecházeli jsme do družstva a automaticky(ze zákona) jsme byli zapsáni oba, co by majitelé družstevního bytu.I když manžel nechtěl být takto zapsán, ne nešlo to jinak Sml23

  Takže po rozvodě, bych musela manželovi dát-sehnat náhradní bydlení.Sml22(i opačně)Sml22

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:49:32
 16. avatar
  [14] mandzarik [*]

  enka1 — #3 Protože slušnej člověk automaticky předpokládá stejné chování ...

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:47:40
 17. avatar
  [13] Suzanne [*]

  kareta — #8 sorry, ale ten padouch možná jen zapomněl, kde je jeho místo. Ono se to prostě občas stane, já neodsuzuju rozpad vztahu jako takový, ale velmi odsuzuju, když se chlap nehodlá spravedlivě finančně srovnat. Stalo se mi toSml24

  1. na komentář reaguje kareta — #17
  superkarma: 2 18.01.2011, 10:45:42
 18. avatar
  [12] carmi [*]

  Pentlička — #10 Jasně! A pokud byt převedl na matku bez jejího souhlasu, je smlouva o převodu neplatná.

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:32:23
 19. avatar
  [11] kareta [*]

  Pentlička — #10 jsi si jistá?Sml80

  superkarma: 0 18.01.2011, 10:07:20
 20. avatar
  [10] Pentlička [*]

  Pokud byty nabyli za trvání manželství a nebylo to z manželových výlučných peněz, tak jsou byty v SJM, ať je na katastru psáno cokoliv.

  1. na komentář reaguje kareta — #11
  2. na komentář reaguje carmi — #12
  3. na komentář reaguje Věrulinka — #15
  superkarma: 0 18.01.2011, 10:04:47
 21. avatar
  [9] maje [*]

  OlgaMarie — #4 jenže je dokázané, že s dětmi od dcery mají babičky silnější citový vztah než s dětmi od syna.  a kdo ví, jak to tam všechno bylo. Sml80Sml80 tím nechci říct, že pán není debil. je a velkýSml22Sml24Sml24

  superkarma: 0 18.01.2011, 09:52:27
 22. avatar
  [8] kareta [*]

  Ještě tu o Perníkové chaloupce!Sml24

  Vzhledem k tomu, že za rozpad vztahu mohou vždy 2, tak bych uvítala i rozhovor s tím padouchemSml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #13
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 18.01.2011, 09:22:25
 23. [7] Klára Křížová [*]

  Anai — #6 Určitě na ten družstevní byt měla právo - pokud už byl dům zprivatizovaný a bylo utvořeno družstvo nájemníků, po jeho smrti. Vždyť dneska můžes mít několik družstevních bytů, několik bytů v osobním vlastnictví. Nám takhle umřela maminka a měla družstevní byt a taky nikdo nezkoumal, jestli my jako dědici máme byty nebo nemáme. U družstevního bytu vlastníš podíl. Ten je děditelný. Škoda, že si nevzala právníka. Nebo její děti po její smrti. Ten podíl přece zaplatí ten člen družstva, ten se nemůže vypařit.

  superkarma: 0 18.01.2011, 09:18:10
 24. [6] Anai [*]

  Nedal by se tady uskutečnit chat s právníkem, třeba právě s panem Křečkem? Možná by to pomohlo spoustě žen. Mě kupříklad fascinuje příběh nedávno zesnulých manželů z našeho domu. Do bytu byl trvale hlášen a dekret byl psán pouze na manžela. Když nečekaně zemřel (docela mladý), družstvo vlastníků přikázalo vdově okamžitě se odstěhovat, neboť byla trvale hlášená v garonce, kterou vlastnila a kterou zřejmě pronajímala. Ona zřejmě neunesla manželovu smrt a prý také surové jednání ze strany předsedkyně družstva a zemřela brzy po něm. Měl vlastník domu na toto právo? Slyšela jsem, že trvalé hlášení je pouze formální akt.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #7
  superkarma: 0 18.01.2011, 08:46:56
 25. avatar
  [5] Florencie [*]

  Je to smutný, ale přesně tohle je důvod, proč jsem si vydupala být zapsaná jako spolumajitelka domku, který stavíme. Nikdy nevíš, co se tomu druhýmu může vylíhnout v hlavě Sml80

  superkarma: 0 18.01.2011, 08:32:14
 26. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Rozum mi nebere postoj jeho matky. Vždyť se zde jedná o její vnoučata!

  1. na komentář reaguje maje — #9
  superkarma: 0 18.01.2011, 08:31:38
 27. avatar
  [3] enka1 [*]

  mandzarik — #2 Že některým chlapům pořád tak věříme, že se zlepšíSml80.Navíc je to magoš a hajzl, jenže ti mají dnes všude štěstí a oporuSml15

  1. na komentář reaguje mandzarik — #14
  superkarma: 0 18.01.2011, 08:26:21
 28. avatar
  [2] mandzarik [*]

  Jsem napjata. Alici přeju, ať to pro ni dopadne co nejlíp.

  1. na komentář reaguje enka1 — #3
  superkarma: 0 18.01.2011, 08:20:09
 29. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  Pokud s manželem bydlela více jak rok ve společné domácnosti a přispívala na ni, tak by podle mne měla mít nárok na byt.

  Manžel, jestli ji chce vystěhovat i s dětmi, by jí měl najít náhradní ubytování, třeba i menší byt.

  Přeji hodně Sml72 a sil do nového života Sml79. Už si holka vytrpěla dost a měla by si užívat s dětmi - vždyť dětství je tak krátké... a později si třeba najít nějakého hodného přítele nebo nového partnera, který by jí byl oporou.

  superkarma: 0 18.01.2011, 08:05:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme