Bulvár

Alexandr Budka: Ale lékař je chlap, on nerodí, rodí ta žena

Dnešní rozhovor bude poněkud zvláštní, vlastně už od počátku jsem nevěděla, jak ho pojmu. Dostala jsem totiž tip na člověka, jehož jméno asi většině lidí moc neřekne… přesto mi stálo za to se s ním setkat. Proč? Uvidíte sami.

mydvaKdo je tedy můj jmenovec Alexandr Budka? Na první pohled zvláštní člověk, který se vymyká nejen svým vzhledem, ale zejména svým stylem života. Uznává komunitní bydlení v duchu hippie, je zastáncem domácích porodů, je vedoucím redakce časopisu Nový prostor, který prodávají lidé bez domova a jímž mnozí opovrhují, věří v posmrtný život, věří v lepší budoucnost, je vnukem slavného dědečka, je snílek, kterého mnozí považují za podivína… Ze střípků informací jsem si sestavila pár záchytných bodů, zbytek snad vyplyne. Bude to těžké.

Sešli jsme se v Jindřišské ulici, v čítárně, která působila domáckým dojmem, jako byste seděli u někoho v obývacím pokoji s poličkami plnými knih a časopisů. I když jsem Sašu osobně neznala, poznala jsem ho hned. Podle dlouhých vlasů, samozřejmě. Ty se přece v hippie komunitách nosí. A kde ta jejich komunita vůbec bydlí, a proč tak bydlí? To byla moje první otázka.
Jen na úvod, my se nepovažujeme za komunitu hippie, my se hlásíme k hnutí Rainbow (duha), které vzniklo na přelomu 60. let. Když totiž léto lásky hippie vyšumělo, tak to tvrdé jádro subkultury, které to myslelo opravdu vážně, tzv. Rainbow family, šlo právě cestou úplného odpojení od systému a přesunu do přírody.

Děkuji za vyjasnění. Kdy a proč vás napadlo utéct od civilizace do přírody, a proč žít v komunitě?
Jsem pražské dítě, které mělo v Praze už všechny babičky a dědečky, takže se dá říct, že jsem velkoměsta nabažený. Mám dvě starší sestry, a zvlášť ta nejstarší mi byla vzorem, protože se pohybovala v Jazzové sekci, organizaci, která už od šedesátých let u nás podporovala alternativní kulturu a dostávala sem různé nezávislé zahraniční kapely a umělce, za což pak někteří lidé skončili i ve vězení. Takže jsem byl už od nejranějšího dětství napojený na alternativní kulturu i alternativní životní styl.

priroda

Co to konkrétně znamená alternativní kultura? Jak se projevuje? V čem je odlišná?
Já vždycky říkám, že jde o subverzivní tradici. 

No to jste mi to moc neobjasnil. Co je to subverze?
(smích) Subverze je z latiny a znamená podvracení - trošku něco podrýt, podkopat a nasměrovat jinak než původně, narušit zaběhlý systém. Cítím se být součástí nějaké subverzivní tradice, která tady běží už po staletí. Mám to vlastně v sobě, přes matku i přes dědečka, který byl prvorepublikovým anarchistou.

Jak se jmenoval?
Míla Kolář, docela známá postava tehdejší české kultury. Mimo jiné zdramatizoval Karafiátovy Broučky, byl překladatelem, publicistou, hodně publikoval v zahraničí. A také třeba kamarádil s Fučíkem, byl blízký uměleckému spolku Devětsil, přátelil se s avantgardisty...  a byl levičák.

Tyto pojmy známe většinou pouze ze školy, a najednou přede mnou sedí přímý potomek někoho takového.
Právě, já jsem měl obrovskou výhodu v tom, že jsem se narodil do takové rodiny, žil v prostředí obývacího pokoje s knihovnou o dvou a půl tisíci svazcích, v nichž se nacházely i některé s podpisem a věnováním. To vám dá hodně.

Pojďme zpátky k vám, konkrétně ke komunitě, kterou jsme zamluvili. Kde přesně bydlíte?
Kousek za Prahou, na jednom mlýně, blíž bych to raději neurčoval.

Kolik vás tam bydlí?
Bydlí nás tam tak 15–20, plus deset dětí. Ono je ale těžké přesně vymezit, kolik nás tam je, protože už osídlujeme i okolí, a jedna věc jsou členové komunity, kteří jsou tam doma a nějak přispívají, a pak jsou tam i jakoby návštěvy, které se ale zdrží třeba i půl roku, než odejdou jinam.

mlyn

Vy nikoho nevyhodíte?
Ale jo, to taky. Když je někdo vyloženě problémový, musíte ten prostor chránit. Většina komunit skončila právě na tom, že se nějak vnitřně rozložila.

A co drogy?
Já osobně s drogami problém nemám. Za nejtvrdší drogu v českém prostředí považuji alkohol. Jestli někdy něco nějak narušovalo prostředí, ve kterém jsem se nacházel, i třeba u nás na mlýně, tak to byl vždycky alkohol. Tvrdé drogy se tam ale nikdy nevyskytovaly, to jsou chemická svinstva, zůstaňme u trávy.

Uznáváte v tom komunitním soužití volnou lásku?
To jsou předsudky. My jsme normální klasické rodiny, táta, máma, děti. Akorát sdílíme společnou střechu nad hlavou a žijeme komunitním životem. Matky si vzájemně pomáhají s dětmi, všichni si vzájemně pomáhají, samozřejmě ty vztahy jsou těsnější, ale žádné orgie se tam nedějí. I když si to lidé v okolí dodnes myslí. (smích)

Ten mlýn jste si společně koupili? 
Ne, my si ho pronajímáme, má soukromého majitele.

Nemáte strach, že vás třeba jednou vyhodí?
Už deset let to funguje bez problému, majitel je rozumný. My mu ten mlýn de facto udržujeme, zvelebujeme, něco mu platíme. Je to taková neformální přátelská dohoda, žádná nájemní smlouva, peníze mu dáváme v hotovosti, věříme si.

Nebylo by pro něj výhodnější ten mlýn prodat než pronajímat?
On má peněz dost, další nepotřebuje.

Vy si tam pěstujete vlastní věci?
Ano, brambory, zeleninu, chováme ovce, kozu, slepice... také si topíme sami dřevem, které si musíme nejdříve na zimu naštípat, což je lepší než chodit do posilovny, máme vodu z vlastní studny, je to prostě ráj na zemi. Je to úžasné bydlení, ke kterému každý z nás přistupuje tak, že nemusíme platit hypotéku, zadlužit se doživotně u banky. Ne každý si může dovolit postavit dům na klíč. Ano, všichni chtějí bydlet v přírodě, na pěkném místě, ale k tomu místu vedou různé cesty.

Ale i kdyby se lidé rozhodli žít v komunitách, ne všichni by měli štěstí na vhodný objekt jako vy.
Štěstí přeje připraveným.

Jakou podobu mělo to vaše štěstí?
Naše komunita je budovaná postupně, začali jsme před deseti lety, a to díky tomu, že jedna moje kamarádka objevila ten mlýn a začala ho pronajímat. Já to sledoval zatím jen z povzdálí. Zpočátku tam bydleli hlavně různí muzikanti, kterým vyhovovalo, že můžou cvičit naplno a nikoho neruší, jenže tihle lidi to spíš vybydlovali, než udržovali, až mi kamarádka volala, že mlýn končí, a já na to, že je to škoda. Dali jsme všechno pracně do kupy, poplatili dluhy, které na mlýně byly, a postupně tam lákali další lidi ke komunitnímu žití.

Hádáte se někdy?
Ale samozřejmě, že se hádáme, i ostře, ale konflikty jsou od toho, aby se řešily.

kamarad

Utekli jste do přírody, současný způsob života v této civilizaci se vám nelíbí?
Nelíbí.

Co Vás osobně štve? Když jsme cinkali klíči na Václaváku, asi jsme si to tak nepředstavovali.
To určitě ne. V tomto se cítím být také trochu pokračovatelem svého dědečka, který hodně vnímal už ty předválečné sociální rozdíly. Snil o lepším světě a pokoušel se ho i budovat. V té době byl skoro každý levičák - umělci, vědci, myslitelé, bylo to přirozené, lidé hledali řešení v komunistických, tedy levicových ideálech - dědeček taky.  Ale po únoru 48 prošel velkou deziluzí z toho, co se stalo, co se z toho vyvinulo, takže ho stihli vyloučit ze strany ještě před Stalinovou smrtí.

No a co vás tedy štve dnes?
V podstatě dnes je to podobné jako tehdy. Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje, střední vrstva obyvatel mizí. V tom kruhu jsme se jakoby vrátili na začátek, a to je přesně to, co se mi nelíbí. Navíc, tenhle svět je strašně nalajnovaný, spoustu věcí přijímáte zcela automaticky, prostě takhle je to dané, tohle je společenská konvence, a ani nám nepřijde na mysl, že by to mohlo být jinak, že bychom zase měli vzít iniciativu do vlastních rukou. Ve všem. Nepřijímat jen to, co je dané, ale budovat si ten svět po svém.

A to jde?
Když se chce, tak to jde. Krásně je to například vidět na domácích porodech. Já jsem taky musel přijít na to, že to jde jinak, musel jsem o tom přesvědčit svoji partnerku.

Oslím můstkem jsme se krásně dostali k domácím porodům, na které jsem se chtěla v průběhu rozhovoru také zeptat, neboť jsem se doslechla, že ve vaší komunitě rodí ženy doma.
Ano, to je pravda.

Ale kdyby nastaly nějaké porodní komplikace, tak se nebráníte odborné lékařské péči?
Ne, to určitě ne, já nejsem až takový fundamentalista, že bych zcela odmítal lékařskou péči.

Kolik máte dětí?
Dvě, ideální pár. Prvorozeného kluka a druhá je holčička.

zena

A jste ženatý s matkou dětí?
Ne, nejsme oddáni, ale ne proto, že bych nechtěl, ale protože jsem katolík a už jsem byl jednou ženatý. Měli jsme svatbu v kostele, a tak žádám papeže o zrušení sňatku. Už na tom pracuji, ale není to jednoduché.

Nebála se vaše partnerka rodit doma a vůbec bydlet s vámi v komunitním soužití?
Ne, nebála. Jsme spolu už jedenáct let a oběma nám tento způsob bydlení v komunitě vyhovuje. A ještě, co se týká těch porodů. Víte co, já mám například velmi starou maminku, měla mě až v 40 letech jako třetí dítě. To znamená, že to je žena, která se narodila ještě před Mnichovem, a pro ni byla taková porodnice obrovským civilizačním výdobytkem. Narodil jsem se v sedmdesátých letech na Bulovce, prostě takový ten klasický, tvrdý medicínský porod, kdy tatínka nepustí ani do baráku, kdy miminka ukazovali z oken a ženská nemohla nic, lékař byl ten pán.

Skočím vám do řeči, tak tomu ale přece dnes už není. Teď může jít tatínek i k porodu. Teď už se smí všechno.
Nesmí, ten respekt k rodičce tam pořád není. Systém je nastavený tak, že žena není ta, která má ten porod v rukou, které je nasloucháno a která by si to mohla nějak řídit, ovládat a sama určovat, jak to bude. Pořád je tam ten lékař, poučený odborník, který má pocit, že má kompetenci a nejlíp ví, jak na to. Ale on je chlap, on nerodí, rodí ta žena. My se třeba právě teď snažíme ještě s pár lidmi bojovat za domácí porody. Teď konkrétně bojujeme o Porodní dům u Čápa v Krči, který by mohl začít fungovat jako nestátní, nezdravotnické porodní zařízení, které by bylo vybaveno zdravotními pomůckami, vedly by to tam akreditované porodní asistentky, byla by domluvena třeba i spolupráce s nějakým lékařským zařízením, pokud by došlo ke komplikacím, ale hlavně… navodilo by to domácí prostředí, ne to nemocniční. Ten porodní dům by byl jakýmsi kompromisem mezi domácím porodem a mezi lékařským porodem v nemocnici.

orlik

Čím jste původním povoláním? Gynekolog?
(smích) Ne, to ne. Úplně původně jsem knihkupcem, pak jsem vystudoval Jabok, to byla teologická a sociálně pedagogická škola, a pak jsem ještě studoval husitskou teologickou fakultu, obor religionistika.

Podle názvů škol to navádí přímo k nějakému duchovnímu povolání.
To ano, mě vždycky zajímaly duchovní vědy.

A zajímají vás dodnes.
Zajímají mě dodnes. Beru je jako způsob nějakého hlubšího poznání reality, toho, jak funguje tenhle svět. Myslím, že duchovní vzdělání je důležité. Když se to tak vezme, tak tady ta kultura, tady ta civilizace stojí na nějakých judaisticko-anticko-křesťanských základech, a ty když neznáte, tak nemůžete té společnosti rozumět.

Vy mluvíte jako kniha
No vždyť jsem také vyrůstal mezi těmi dvou a půl tisíci svazky. (smích)

Bojíte se smrti?
Jsem katolík, takže se smrti nebojím. Až to přijde, tak to přijde.

Existuje něco pak…
No samozřejmě, že existuje. Jsem křesťan, jsem věřící, věřím v posmrtný život. Věřím, že smrtí nic nekončí.

A proč nám tedy už „odtamtud“ nedal někdo z našich blízkých vědět? Proč se dívají na to, jak se tady po jejich odchodu trápíme?
Protože pak už bychom nevěřili. Kdybyste věděla, tak už byste nevěřila. Vědět a věřit, to jsou dvě různé věci. A já věřím, ale ta víra je odůvodněná, není to svévolné. A jen tak pro zajímavost, lidé, kteří prožili klinickou smrt, nebo zažili nějaký jiný stav svého vědomí, tak všichni se svorně shodují na tom, že to prohloubilo jejich duchovní život a víru v to, že tady ten svět není jediný a smrtí nic nekončí.

Umíte si ve vaší komunitě představit, že jednou budete staří a nemocní? I přesto byste tam chtěli takto bydlet? Stranou od civilizace a lékařského zařízení?   
To je to nejideálnější, žít na stáří v komunitě, protože komunita se o vás postará. Největší problém starých lidí je přece jejich nemohoucnost a samota. V komunitě nejste nikdy sami. Mladí, staří, dospělí, děti. Prokletím dnešního světa je právě ta oddělenost, separace rodin a jednotlivých generací.

Nedávno převýšil počet obyvatel naší planety sedm miliard, je to vůbec udržitelné?
Heleďte se, jak říkal Špidla: Zdroje tu jsou. (smích) A má pravdu. Zdroje tu na planetě jsou, problém je v jejich distribuci, v tom, jaký životní styl si dopřáváme a k čemu ty zdroje a energii využíváme. Když se podíváte na životní styl naší západní civilizace, tak zjistíte, že 90 % věcí nepotřebujeme. Kdybychom žili rozumně a moudře, tak je tady místa dost i pro osm, devět, deset miliard... Proto žiju v komunitě, nemůžeme si každý postavit domek za městem, protože na to není v té naší malé zemi dost místa. Ale když nás bude dvacet v jednom domě, dokážeme ty zdroje společně sdílet a sneseme se... jak říkají Slováci: dobrých ludí se vela zmestí.

Teď trochu z jiného soudku. Byl jste šéfredaktorem a nyní jste vedoucím redaktorem časopisu Nový Prostor, který má celkem zajímavý obsah, ale prodávají ho pouliční prodejci. Vždycky mě zajímalo, proč? Kdo přišel na ten nápad pouličních prodejců?
To je mezinárodní koncept, to nevymyslel nikdo v Čechách. Jde o světové sdružení tzv. streetpaperů, tak se říká těm časopisům prodávaným lidmi na ulici. První takový vznikl ve Velké Británii a dneska už jsou streetppapery asi ve 120 zemích světa.

Jaká je prodejnost?
Celkem dobrá, i když poslední dobou máme asi stejné problémy jako řada ostatních tištěných médií, jejichž náklad obecně klesá. Lidi mají čím dál míň peněz a taky dostáváme malou podporu od státu. My jsme navíc sociální služba, nesledujeme jenom komerční cíle, nezajímá nás jenom, kolik prodejce prodá časopisů, ale zohledňujeme, jaký to přináší sociální dopad.

Jaká je vaše cílová skupina?
Ta nejlepší. Před několika lety jsme si dělali průzkum a vyšlo nám, že 60 % čtenářů Nového Prostoru jsou mladí lidé do 30 let, vysokoškoláci, což je vynikající. Problém je ale v tom, že se nás zadavatelé reklamy tak trochu štítí, tam je ten marketingový předsudek, že nejsme lifestylový svítivý časopis, a inzerenti se bojí být spojováni s něčím negativním. Nechtějí mít reklamu u válek, chudoby nebo přírodních katastrof.

Anebo u blížícího se konce světa, se kterým nás všude straší. Má být už příští rok. Jak se na to díváte vy?
Musím říct, že v kruzích, ve kterých se pohybuji, tedy v těch alternativních, je tato myšlenka také docela populární. Já osobně se tím ale nestresuji, neřeším to. Konec světa prožíváme pořád, každý individuálně. Svůj čas máme vyměřen, není to kolektivní událost. Právě když studujete dějiny a teologii, tak zjistíte, že tohle už tady bylo tisíckrát, že se to jen opakuje pořád dokola, všechny ty apokalyptické nálady. To tady bylo, akorát se o tom tolik nepsalo a neinformovalo, nebyla média.
My v naší komunitě se rozhodně nepřipravujeme na rok 2012 jako třeba v Americe, kde si už staví podzemní bunkry a ládují tam zásoby. Na druhou stranu velice intenzivně vnímám, že tenhle svět a tato civilizace je ve vážné krizi a takhle to dál nejde.

A krizi mám za sebou i já. Krizi strachu před tímto rozhovorem. Na co se ptát? Jak reagovat? Nakonec to šlo docela samo. Byť vzezřením malinko podivín, v hlavě to má můj jmenovec Saša celkem srovnané. Při krácení textu jsem se až kolikrát zastyděla, že něčemu nerozumím. :)

Díky za rozhovor

sasa

foto poskytl: Alexandr Budka

Čtěte také:

   
10.11.2011 - Rozhovory - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [36] dana11 [*]

  Kvalitné lékař

  superkarma: 0 01.01.2013, 13:43:35
 2. avatar
  [35] tajnostii [*]

  Obdivuji jeSml59

  superkarma: 0 21.07.2012, 08:55:42
 3. [34] Saritka [*]

  To by mě nezaujalo.Sml23

  superkarma: 0 22.04.2012, 08:36:26
 4. avatar
  [33] ekleinovka [*]

  Zajímavé  poznání,,,žít v komunitě při svém vysokém vzdělání - vůbec si nic podobného představit neumím.Všichni pospolu - je to jejich rozhodnutí,alespoň jsem se zase něco nového dozvěděla

  superkarma: 0 03.03.2012, 19:43:15
 5. [32] jithule [*]

  tak do toho bych nešla

  superkarma: 0 01.12.2011, 10:08:39
 6. avatar
  [31] átéčko [*]

  molly — #29 tos špatně pochopila

  superkarma: 0 28.11.2011, 22:16:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] hubajda [*]

  ToraToraTora — #6 presne takSml67

  superkarma: 0 28.11.2011, 00:09:29
 2. [29] molly [*]

  Rikina — #28 Souhlasím! Taky by mě zajímalo, když někdo z nich onemocní, jestli také pohrdnou "civilizační" medicínou, nebo jestli se kurýrujou bylinkami a zaříkáním (u takového slepého střeva - no nevím). Tzn.: žijí si po svém a z toho projevu mi chtíc-nechtíc zaznívá pohrdání námi mamonáři, oni nic společnosti nepřidají, ale až je to přestane za 30 let bavit, nejspíš využíjí např důchodového systému (tedy jestli v té době ještě nějaký bude) a vzhledem k tomu že nebudou vystresovaní jako my asi si požitků užijí i déle. Ale co, mluví ze mne závist: všechno zahodit, vykašlat se na práci, na složenky, na hypotéku a vzdělání dětí(to leze do peněz asi nejvíc) a zdrhnout do lesů...........

  1. na komentář reaguje átéčko — #31
  superkarma: 2 11.11.2011, 14:13:30
 3. [28] Rikina [*]

  Pán sice hovoří hezky, je patrné, že je všemožně vzdělán, ale přijde mi, že ve mlýně je se svými schopnostmi nevyužit. Sml57 Jinak mě to moc nenadchlo. Komunitní bydlení tohoto druhu neumožňuje žádné soukromí, pořád je člověk v houfu. Pořád se musí chtě nechtě přizpůsobovat ostatním a podvolit se většině a nějakému tomu nepsanému vůdci. Když ne, tak se ve mlejně neohřeje, jak jsme se dočetli. No a já osobně mám radši víno než trávu, například. Hnedka už bych byla vyhnanec. Sml30 O tom, že pracují, nepochybuju, ono na mlejně bude práce dost, a kolem zvířat a polností. Ovšem taky nepochybuju o tom, že většina z nich žije ze sociálních dávek. Sml80 Což mi teda vůbec sympatické není. Ale to už si musí sami srovnat, jestli jim připadá fér přijímat pomoc od společnosti, od které se ústně distancují a sami nechtí tu zlou a špatnou civilizaci podporovat. Sml24

  1. na komentář reaguje molly — #29
  superkarma: 2 11.11.2011, 01:05:04
 4. [27] xenie [*]

  kobližka — #26 že jo? takový týpek, s nímž mileráda pokecám v čajovně u vodní dýmky, chytrý evidentně je, ale tento styl života mi jaksi nic neříká...(lépe řečeno, říkal, když mi bylo 20, nyní je mi téměř 2x víc...) btw Nový prostor se dá i číst, jak jsme náhodou zjistila, dlouho jsem ho kupovala u "svého" prodejce na Národní, ale je fakt že teď nějak prodejce nepotkávám...

  superkarma: 0 10.11.2011, 22:34:43
 5. avatar
  [26] kobližka [*]

  xenie — #25 Jo,máš pravdu,hezky by se o tom kecalo,ale jinak....Sml68

  1. na komentář reaguje xenie — #27
  superkarma: 0 10.11.2011, 22:26:45
 6. [25] xenie [*]

  připomíná mi to vysokoškolské kavárenské debaty, ale že tak někdo opravdu žije...klobouk dolů.

  1. na komentář reaguje kobližka — #26
  superkarma: 0 10.11.2011, 22:24:18
 7. [24] xenie [*]

  míněno ohl.brambor, psát ještě umím, brambori fakt ne :)

  superkarma: 0 10.11.2011, 22:22:57
 8. [23] xenie [*]

  kobližka — #22 jasně, díky za opravu, já přírodu nemusím ani na obrázku, ohl. brambori - pamatuji si akorát bramborové brigády :)

  superkarma: 0 10.11.2011, 22:22:09
 9. avatar
  [22] kobližka [*]

  xenie — #21 Vím,že je to u tebe jako příměr,ale brambory se nesejí,ale sází.Nic ve zlým.

  1. na komentář reaguje xenie — #23
  superkarma: 0 10.11.2011, 22:17:38
 10. [21] xenie [*]

  ale jo, takový hippies styl... pan Budka je evidentně sečtělý (aby ne, když zmínil těch 2 500 knih :) ... ale jak to funguje prakticky ? ono pěstování vlastních potravin také zabere nějaký čas, to jako seje brambory až přijde v 18.00 z práce ?  a co ponorka, není ?

  1. na komentář reaguje kobližka — #22
  superkarma: 0 10.11.2011, 22:03:10
 11. avatar
  [20] kometa [*]

  Radek Kříž — #19 mě dělá problém i chlap jsem rudá i na zadku Sml30

  superkarma: 0 10.11.2011, 15:24:20
 12. avatar
  [19] Radek Kříž [*]

  kometa — #18 já neSml52

  1. na komentář reaguje kometa — #20
  superkarma: 0 10.11.2011, 15:22:38
 13. avatar
  [18] kometa [*]

  kareta — #17 já vím, ale i pohled na nahou ženu, tak se stydím

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #19
  superkarma: 0 10.11.2011, 12:34:42
 14. avatar
  [17] kareta [*]

  kometa — #16 já myslím, že o tom to není...jestli jsou takoví jak deklarují, tak nikoho nikdo nemůže nutit dě+lat to co nechce, tj. ani chodit nahoře nebo dole bezSml80 O tom přece není svoboda duchaSml32

  1. na komentář reaguje kometa — #18
  superkarma: 0 10.11.2011, 12:29:13
 15. avatar
  [16] kometa [*]

  kareta — #15 ještě bych nedokázala chodit nahoře nahá. Hanbou bych se poropadla

  1. na komentář reaguje kareta — #17
  superkarma: 0 10.11.2011, 12:22:47
 16. avatar
  [15] kareta [*]

  hm...důležitá je možnost volby. Fakt je, že zadlužit se u banky a splácet celej život úvěr za samostatné bydelení...to je na palici! V tom případě je to komunitní bydlení IDEÁLNÍ. Navíc- nesporní výhody to má i v té vzájemné výpomoci...atd...naopak, přesvědčovat mne partner, abych rodila doma, tak ho picnu!Sml57Sml31 

  No...a bydlet v komunitě, tak se s nima domluvím a přesvědčím je o nezbytnosti mít společnou vířivku...bazén...a tak...víc lidí víc vydělá a může si dovolit větší komfort!!! Naopak, bydlet na hromadě a muset si opíkat na ohni denně buřty, to by mi asi neuspokojilo.Sml23

  1. na komentář reaguje kometa — #16
  superkarma: 0 10.11.2011, 12:20:32
 17. avatar
  [14] kometa [*]

  Obdivuji je. Taky bych tak chtěla žít, ale mám velký poroblém, jsem závislá na PC a telefonu Sml30Sml57. Také mě to částěčně živí.

  A ještě bych měla strašný strach rodit doma.

  superkarma: 0 10.11.2011, 12:13:19
 18. avatar
  [13] Alenka0010 [*]

  Lukáš Čejka — #11 Tak dá se na to dívat různě...osobně si myslím, že problém asi máme, jen často o tom nevíme nebo i nechceme vědět.

  superkarma: 1 10.11.2011, 11:57:07
 19. avatar
  [12] mam-ča [*]

  Každý svého štěstí strojvůdcem. Ti dospělí se pro tenhle způsob života rozhodli, ale nechtěla bych být jejich dítětem, které má na to jiný, třeba kamarády a spolužáky ovlivněný, názor.

  superkarma: 0 10.11.2011, 11:51:26
 20. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  Alenka0010 — #3 pan se plete v tom, ze hovori o populacnim problemu v souvislosti se "zapadnim" svetem - ale ten zadny populacni problem nema a proto muze  mit a uzivat i to, co nepotrebujem, ale proste chceme (chtit je vyssi projev, je  nad muset a ten je zase nad potrebovat - takze ve skutecnosti jsme nejdal, nejvysSml57). Populacni problem maji naopak v castech sveta, kde se zije zpusoby, ktere se blizi tomu komunitnimu zpusobu, tzv. blizko prirode. presto se pan zcela neomalene tvari, ze problem mame my Sml80

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #13
  superkarma: 4 10.11.2011, 11:13:11
 21. avatar
  [10] kobližka [*]

  monkee — #9 Jo,to jsem četla,ale já měla na mysli ty ostatní.Možná,že také pracují,nevím

  superkarma: 0 10.11.2011, 11:10:57
 22. avatar
  [9] monkee [*]

  kobližka — #5 Čti pořádně, je redaktorem Nového prostoruSml32. Tzn. že z civilizace se vrací bydlet do přírody.

  1. na komentář reaguje kobližka — #10
  superkarma: 0 10.11.2011, 11:07:49
 23. avatar
  [8] mineralka7 [*]

  Na jednu stranu je obdivuju, ale sama bych do toho nešla - jsem moderní civilizací příliš zhýčkaná.

  superkarma: 0 10.11.2011, 10:55:21
 24. avatar
  [7] evelyn [*]

  Mne je celkem sympaticke, ze se nehoni za mamonem, hamty, hamty, at mam vic nez tamty, vyziji z mala, nicmene samotnou me tenhle zivot nelaka, ne, ze bych byla hamizna a musela schranovat na hromadku, ale na muj vkus je tam prilis zivo s velkym poctem smradat, to by me zabilo.Sml16

  superkarma: 0 10.11.2011, 10:53:39
 25. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  To se četlo samo. ne, v některých věcech s ním nesouhlasím, ale je jasné, že to má v hlavě srovnané a ví, co chce a jak toho dosáhnout, takže mi jeho odlišný názorový postoj vůbec nic s tlakem nedělá. Kdyby bylo víc těch, kteří přemýšlí nad směrem svého života.

  Sml67 Sml59

  1. na komentář reaguje hubajda — #30
  superkarma: 1 10.11.2011, 10:53:29
 26. avatar
  [5] kobližka [*]

  No,neumím si představit,že bych běhala polonahá po louce jen s věnečkem na hlavě....možná jsou šťasni....co možná,oni jsou zcela určitě.Jen nevím,z čeho žijí?Nevěřím,že jsou zcela soběstační Sml80Všechno se nedá vypěstovat,nebo získat chovem.Mě nikdo nepřesvědčí,že je to není krok zpátky.Život se prostě nějak vyvíjí a nemá smysl se vracet k valše a dřevěné lžíci (myšleno obrazně).Neříkám,že se mnou musí všichni souhlasit,ale já bych asi svoje děti takhle nechtěla vychovávat.Stranou všeho dění.....

  1. na komentář reaguje monkee — #9
  superkarma: 0 10.11.2011, 10:02:59
 27. avatar
  [4] Rybulka [*]

  Jé, Sandybudka, kamarád z dětství!Sml59 Je hezký si po 30 letech přečíst, jak žijí dávní známí. A tenhle rozhovor se četl dobřeSml67

  superkarma: 1 10.11.2011, 09:28:32
 28. avatar
  [3] Alenka0010 [*]

  knihovna — #2 A co ti vadí? V mnohém má pravdu...třeba že 90% věcí opravdu nepotřebujeme, jen prostě bez nich nedokážeme žít. A že se dnes lidi příliš separují, je taky pravda, vícegenerační soužití je vidět velice zřídka, vytratila se jakási tolerance v rodině, lidi, jak z toho nemají peníze, tak nic.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 2 10.11.2011, 08:52:39
 29. [2] knihovna [*]

  Tak tohle tedy fakt ne!Sml23

  1. na komentář reaguje Alenka0010 — #3
  superkarma: 0 10.11.2011, 08:18:39
 30. avatar
  [1] átéčko [*]

  Sml67Zajímavý rozhovor. O komunitním bydlení jsme kdysi hodně mluvili s kamarády. Zajímá mě dodnes.

  superkarma: 0 10.11.2011, 07:57:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme