Ke své, dnes již bývalé neřesti, se přiznává i čtenářka s nickem Alergino. A buďte k ní prosím během obsahu jejího příspěvku shovívavé.

Dobrý den,
já jsem odnaučená kuřačka. Už 2 roky nekouřím, ale nebyla to zrovna lehká cesta. Bohužel ono, kdo je nekuřák nebo odnaučený kuřák, tak moc rád moralizuje ostatní, ale buď sám neví jaký to je umění přestat kouřit, nebo na to již zapomněl. Já kouřila 8 let až 2 krabičky denně. Naučila sem se to až na střední, když sem začala mít osobní problémy a poté na brigádách sem začala kouřit více a více. Ani těhotenství mě nedonutilo přestat. Moc sem chtěla přestat, ale vůle dostatečně silná nebyla. Když sem viděla těhotnou ženu, vždy sem si říkala, jak je to bezohledné a pak sem byla to samé. Přestala sem s porodem, u kojení již jsem odmítala kouřit, ale nýbrž sem u prvního nekojila skoro vůbec, tak sem po šestinedělí opět začala. Poté sem už nebyla bezohledná těhulka, ale maminka. Měla sem vždy nervy, kde a jak si zapálit, protože sem nechtěla mít v jedné ruce kočárek a v druhé cigaretu. Pak sem po druhé otěhotněla, znovu sem to nedokázala přestat a nyní ani omezit, jak to bylo při prvním. Ale porodem sem skončila a se mnou i můj manžel, který kouřil taky silně jako já, jen o dalších 8 let dále. Pomohlo mi kojení. Kojila sem 4 měsíce a poté už sem nechtěla začínat a i můj manžel nechtěl. Teď jsme na sebe moc hrdí, že nekouříme a tím i neubližujeme dětem. Nemluvě o finančních prostředcích. Ono až teď, kdy nekouřím, tak vidím, že i když se kouřila na balkoně a měla zavřené okna i dveře, tak i přesto ten kouř do bytu šel. Cítím, jak stojí kuřák na 10 metrů ode mě, což jsem dělala také, myslela sem si, že to jsem daleko a dětem neubližuji a není žádná bezpečná vzdálenost. Jediné co mi je opravdu odporné je oblečení, když přijdu z nějakého kuřáckého podniku. To ještě mezi dveřmi letí hned do pračky. 

Mně osobně na ulici nevadí kuřák. Nejsem ten zarytý nekuřák, který všechny odsuzuje. Ale když stojím na zastávce s dětmi a tam někdo kouří, tak to mi opravdu moc vadí. I já, když jsem kouřila a neměla děti, snažila sem se jít od dětí co nejdále. Ale co mám zkušenosti, tak kuřáci na zastávkám toto pravidlo nedodržují a je jim to absolutně fuk, zda kouří malým dětem pod nos. Restauracích mi to taky nevadí, ale opětně, když sem s dětmi hledám spíše nekuřácké restaurace nebo jdu na zahrádku někam bokem. Ono mít restauraci o jedné velké místnosti, kde je jen v půlce nápis nekuřácká a v druhé půlce kuřácká, se mi zdá ale hloupost, asi jako kdybych měli bazén a v jedné půlce bylo napsáno smí se čůrat a v druhé nesmí se čůrat. Pokud už restaurace si hrají na nekuřácké prostory, tak preferuji a schvaluji více, když je to úplně jiná místnost bokem. 

Možná nejsem tak přísný odnaučený kuřák k ostatním jen proto, že stále žiji ve filozofii, že až jednou začnou děti kouřit, začnu také, protože já osobně hlavně nekouřím kvůli nim, než kvůli sobě. Pokud nezačnou, což bych byla nejraději, ale nejsem v tomto moc valný optimista, tak nezačnu také. Jsem v tomto zvláštní, ale mám to v hlavě takto naprogramovaný. Musím uznat, že i po 2 letech nekouření, mám na to chuť jako tehdá :-)

Co se týká kouření ve všech veřejných prostorách.... nemůžete dát kuřákovi legálně koupenou cigaretu a zároveň říci, že ji nesmí užít. Musí si stát taky rozmyslet, co vlastně chce, a co si budeme vykládat, z kuřáků jsou dobré daně, a těch se nechtějí vzdát. 

Alergino

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

________________

Ať už začnete nebo nezačnete, vážím si toho, že jste se k dnešnímu tématu vyjádřila a nebála se.
Stejně Vám ale přeji, ať Vám ta nekuřácká absence vydrží. Ženy bez cigaret jsou krásnější ))
Pěkný den a pozdrav Vám i dětem
Saša

Téma dnešního dne: Vadí vám kouření na veřejnosti?

 • Vadí vám, když stojíte např. na autobusové zastávce a někdo vám kouří přímo pod nosem?
  (prý je zase kouření na zastávkách nově povoleno / prostě Kocourkov)
 • Jsou u nás kuřáci utlačovaní nebo naopak bezohlední?
 • Umíte si představit, že by se přestalo úplně kouřit ve všech restauracích? Nezely by prázdnotou?
 • Jak se vám líbí třeba pohled na mladou slečnu jdoucí po ulici s cigaretou?
 • Byla jste taky taková?
 • Kde byste kouření zakázali a kde naopak myslíte, že je to moc přísné?
 • Jaké máte zkušenosti s kouřením na pracovišti?
 • A můžete se vyjádřit i úplně všeobecně:
  Kouříte?
  Nekouříte?
  Jste odnaučená kuřačka, jak jste to udělala?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

 Jednu z pisatelek (a je jedno, zda jde o kuřačku nebo nekuřačku) odměním za pěkný příspěvek ještě „teplou“ knihou, horkou novinkou od Haliny Pawlovské / Strašná nádhera

kniha

Reklama