Zdraví

Alergie na domácí mazlíčky: neškodí chlupy, ale sliny!

cat

Toužíte po psovi, přestože vy nebo vaše děti trpíte alergií? Podle odborníků máte nejspíš smůlu. Došli totiž k závěru, že tolik doporučovaná a pro alergiky téměř neškodná plemena mají stejné množství alergenů jako ostatní psi.

Mezi plemeny nejsou rozdíly

Dlouho se předpokládalo, že v přítomnosti některých plemen jsou alergické projevy lidí méně závažné než u jiných. K těmto psům se například řadil pudl nebo portugalský vodní pes, známý mimo jiné i tím, že ho vlastní rodina amerického prezidenta Baracka Obamy. Vědci zabývající se touto domněnkou zkoumali domácnosti, kde žijí různé rasy psů. Závěr byl jasný: množství alergenů bylo srovnatelné bez ohledu na rasu. Známý alergolog z Denveru říká, že vědci nyní potvrdili to, s čím měli lékaři praktické zkušenosti již dlouho - „hypoalergenní“ psi zkrátka neexistují.

Život se psem

Odborníci zjistili, že nejvíce alergenů pochází ze psích slin a na chlupech ulpívají, když si psi lízáním čistí srst. Fakt, že všichni psi působí na alergiky stejně, ale neznamená, že by v takových domácnostech nemohl žádný chlupatý domácí mazlíček žít. Jen je potřeba probrat situaci s alergologem a společnými silami vybrat psí plemeno, které bude nejvhodnější. Nejdříve si ale svého vysněného psa raději vyzkoušejte. Zkuste pár hodin pobýt v domácnosti, která takového psa chová. Návštěva vám napoví, zda vaše alergie není příliš silná a zda se psem budete moci fungovat v jednom bytě.

A co byste měli u vlastního psa dodržovat?

 • Zvíře nesmí mít přístup do vaší ložnice, a to ani při zvláštních příležitostech.
 • Je nutné psa často koupat, aby mu v srsti ulpívalo minimum alergenů ze slin.
 • Užitečným pomocníkem mohou být filtry vzduchu, které bývají součástí vysavačů a dokážou ze vzduchu odstranit téměř všechny drobné částečky, na kterých ulpívají psí alergeny.

Zdroj: www.bez-alergie.cz

   
27.10.2011 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [6] denkas [*]

  Tak mě bohužel vadí ty chlupy.Protože sem "ekzemik",tak mě vadí vše chlupaté i deky.Takže psa nebo kočku bych v posteli mít nemohla.To bych se do rána osypala.Sml80

  superkarma: 0 27.10.2011, 15:01:17
 2. avatar
  [5] femme [*]

  DanaD — #3  já mám pocit, že tenkrát doktorka mluvila o alergii na kočičí srst, ale je to už dávno Sml24 Sml30 

  superkarma: 0 27.10.2011, 13:47:04
 3. [4] cilani [*]

  Hrozná je rada, že mají psa často koupat. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale psovi časté koupání nesvědčí. Proč by si měl alergik pořizovat zvíře, které mu způsobuje alergii? Mí psi se koupou minimálně - hlavně je oplachuji vodou, když se vrátíme z přehrady a když se venku vyválejí v nějaké mrtvolce kápnu na ně šampón. Když mají urousané bříško, které nestačí jen otřít, tak jim ho sprchnu vodou, ale šampóny se snažím používat minimálně, to raději uvařím kopřivy. Že bych je vyloženě cíleně koupala, to ne a srst mají lesklou, zdravou.

  superkarma: 1 27.10.2011, 13:44:23
 4. avatar
  [3] DanaD [*]

  femme — #2 no prave - bud jsi alergicka na bilkovinu v kocicich slinach nebo na roztoce  z kocici srstiSml80

  1. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 27.10.2011, 13:28:10
 5. avatar
  [2] femme [*]

  Anime Otaku — #1  mně psi nevaděj, já jsem alergická na kočičí chlupy, nebo sliny? Sml80 

  1. na komentář reaguje DanaD — #3
  superkarma: 0 27.10.2011, 11:38:57
 6. [1] Anime Otaku [*]

  Ano alergii zpsobují i sliny, ale typ srsti má taky veliký vliv. U mě je to tak, že psi kteří mají srst, která se musí stříhat mi nevadí, neulamuje se totiž tolik jako srst u psů kteří se nestříhají a tím se alergeny nešíří do vzduchu.

  Doma máme kokršpanělku, kterou pravidelně jednou za tři měsíce necháváme stříhat a jediné, kdy mi alergii způsobila když na jaře přišla z venku celá zmazaná od pylu. Moje sestra má Jack Russelova teriéra, který se nestříhá a kdykoli ho vezmu do náručí tak mi naskáče ošklivá kopřivka. Jinak oba psi se myjí zhruba stejně často takže jednou ta 3 - 4 týdny, což je hranice aby se psovi nepoškozovala kůže saponáty.

  1. na komentář reaguje femme — #2
  superkarma: 0 27.10.2011, 09:59:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme