Zdraví

Alergie, atopie a alergeny - strašáci dneška

 

Alergická onemocnění jsou známá od pradávna. Pojem alergie vznikl až ve dvacátém století a vyjadřuje obrannou reakci organismu. Žijeme dnes totiž v prostředí, které je mnohem příznivější pro vznik alergií než kdy jindy.

 
Co je alergie?

Alergie je stav přecitlivělosti našeho organismu na podněty z okolního prostředí. Říkáme jim alergeny. Dostáváme-li se často do kontaktu s látkou, která vyvolává alergickou reakci, tělo si vytváří nadměrné množství protilátek, které pak reakci vyvolají.

 
Co je atopie?

Náklonnost ke vzniku alergie je vrozená a označujeme ji jako atopii. Atopik sice má zvýšené riziko ke vzniku alergie a tvoří si více protilátek, ale nemusí u něho vždy alergie propuknout.

Alergeny:

Nejčastějšími alergeny jsou roztoči v domácím prachu, pyly, vzdušné plísně, hmyzí jedy, hlavně včel a vos. Početnou skupinu tvoří potravinové alergeny a léky. Výjimkou dnes nejsou ani alergie na exotická zvířata chovaná v domácnostech – několik pacientů vykázalo alergii např. na leguána. Jako alergen může působit i slunce nebo kovy.

 
Alergický pochod:

Hlavním zdrojem velmi agresivních alergenů jsou zvířata. Proto bychom měli pořizování mazlíčků zvážit, zvláště máme-li doma malé děti. U nich je totiž riziko pro rozvoj alergií největší. Zvláště u dětí s kojeneckým ekzémem, alergickou rýmou a astmatem. Říkáme tomu "alergický pochod". U 50-60 % dětí s ekzémem je riziko vzniku astmatu, u 35 % dětí či dospělých s alergickou rýmou je riziko dalšího vývoje astmatu.

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ "přeskočí" jednu generaci.

 

Alergické děti většinou trpí:

           astmatem

           alergií horních cest dýchacích (pylová rýma, celoroční alergická rýma)

           potravinovými alergiemi

           kožními alergiemi (např. ekzémy, kopřivkou a otoky obličeje, rtů a očních víček)

           alergií na hmyz (hlavně na vosy a včely)

           alergií na léky

 

 

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku alergií?

 • Dědičnost
 • Vlivy prostředí
 • Zejména vysoká koncentrace kouře v uzavřených prostorách. V posledních 50 letech mnohonásobně stouplo znečištění ovzduší různými průmyslovými zplodinami, kouřovými i výfukovými plyny, dýcháme vzduch obsahující množství různých škodlivých látek včetně choroboplodných zárodků a alergenů. Zvláště v průmyslových oblastech.  Bydlení ve vlhkých bytech, s výskytem plísní na stěnách, se špatnou možností větrání.  
 • Výživa
 • Mateřské mléko zabezpečuje sice imunitu dítěte, ale to může od matky přijímat kojením také některé alergizující složky potravy – zejména potravinářské barvy, konzervanty apod.
 • Stres a fyzická zátěž
 • Porucha funkce nervového systému


Je možné alergiím předejít? 

Preventivní protialergická opatření jsou účinná zejména ještě před narozením dítěte. Platí to zejména o rodinách, kde se alergie již vyskytla a lze počítat se zvýšeným rizikem vzniku alergie u narozeného dítěte. Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička.

O zásadách pro těhotné a pro zacházení s novorozencem ve vztahu k imunitě a alergiím připravíme zvláštní článek.
 

 

   
30.11.2005 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [14] Jarkkka [*]

  Nejhorší alergeny jsou prach a roztoči, těch se nezbavíte.

  superkarma: 0 20.12.2012, 16:11:17
 2. avatar
  [13] Meander [*]

  *Kotě*: To teda nenapsala. Doma se haranti válejí ve sterilním prostředí, pak vylezou ven a sestřelí je první pyl nebo bacil.

  superkarma: 0 01.12.2005, 11:40:38
 3. avatar
  [12] *Kotě* [*]

  Meander: tos napsala pěknou kravinu

  superkarma: 0 30.11.2005, 21:28:55
 4. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Meander:

  U me se alergie a alergicke astma vyvinuly az ve stari... Asi z plisni v dome, kdo vi. Ted se k tomu nabalilo vsechno mozny dalsi.

  superkarma: 0 30.11.2005, 13:36:10
 5. avatar
  [9] Lemonka [*]

  Já jsem pro změnu atopik i alergik, ale rodiče nic takového neměly.. na mě se teda příroda vyřádila

  superkarma: 0 30.11.2005, 13:05:22
 6. avatar
  [8] Solei [*]

  ja zatim deti nemam ale uz ted se desim co by mohli dostat. Trpim na atopicke exemy a navic se jim moc libi na ocich.... vypadam trosicku jako vlkodlak:-(

  superkarma: 0 30.11.2005, 13:01:09
 7. avatar
  [7] Meander [*]

  To je tím, že každý po vzoru sterilky Suralové zběsile desinfikuje pomalu i lustry.

  superkarma: 0 30.11.2005, 11:44:18
 8. [3] Ájinka [*]

  Neřekla bych, že když je matka alergička, tak že dítě to automatikcy zdědí. Alergii mi zjistili někdy v šestnácti. První těhotenství super, alergie skoro zmizela a dcera ji nezdědila. Druhé těhotenství katastrofa od druhého měsíce, k alergie se přidalo astma a dcera je od třech měsíců atopik, ve třech letech jí zjistili alergii a ve čtyřech jsme zažili první astmatický záchvat. No, ale co naděláme, i s tím se dá normálně žít.

  superkarma: 0 30.11.2005, 09:06:27
 9. avatar
  [2] zlobítko [*]

  Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička. Tak to si nemám děti raději snad ani pořizovat? Pozdě mám dvě a oba taky alergici, ať žije svět prskajících lidí

  superkarma: 0 30.11.2005, 08:06:53
 10. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..http://www.novinky.cz/koktejl/70920-divka-dostala-smrtelny-polibek-s-prichuti-arasidoveho-masla.html

  superkarma: 0 30.11.2005, 03:55:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme