Bulvár

Alena Schelingerová: Manžel se narodil v den Jirkovy smrti

Holubí dům, Jahody mražený, Šípková Růženka... to jsou největší hity zesnulého zpěváka Jirky Schelingera. Jaký byl Jirka manžel a táta, na to zavzpomínal náš redaktor Jakub D. Kočí s jeho ženou Alenou. Rozvedli se, přesto by se k němu kdykoli vrátila.

schelinger

Osudová láska, tak by se dal ve zkratce popsat vztah mezi zdravotní sestřičkou Alenou a zpěvákem a kytaristou Jirkou Schelingerovými. Poznali se na jednom koncertě, vzali se a měli společně dceru Andreu. Jirka si již jako známý zpěvák našel jinou dívku a s Alenou se rozvedl.

1schelinger3. dubna 1981 - smutné datum Jirkovy sebevraždy v Bratislavě. Alena se podruhé vdala, přesto na Jirku nikdy nezapomněla: „Vím, že kdyby se teď tady objevil a byl živý, padla bych mu do náruče,“ říká rozechvělým hlasem.

Ale to bych trochu předbíhal. S Alenou jsme se setkali v kavárně v centru Prahy a bavili se nejen o jejím vztahu se slavným umělcem, ale například i o tom, jaký byl Jiří Schelinger otec a jak vnímá její současný manžel stále silné pouto k Jirkovi...

Nejprve položím otřepanou otázku: Jak jste se s Jirkou seznámili?
V Liberci v hotelu Imperiál při jejich koncertě. Bylo to na konci sedmdesátých let. Na tom koncertě a po něm jsme se vzájemně pronásledovali, on mě, já jeho, dali jsme si kafíčko a tak dále... pak jsme se dlouho neviděli. Sešli jsme se pak v Praze, kde jsem pracovala na plastické chirurgii. Jirka měl můj telefon, tak mi zavolal a já se schůzkou souhlasila - byl to takový můj ťutínek. Na té schůzce jsme se dali dohromady.
Později jsme bydleli u jeho rodičů. Měli dvě místnosti a my se tam museli srovnat s nimi a ještě s Jirkovým bratrem Milanem. No, bylo to náročné, ale moc hezké. Pak Jirka začal jezdit s Trojanem po různých štacích a nočních barech - byl to pro něj kšeft. Do toho jsem otěhotněla a sama tam vegetovala s jeho rodiči, což bylo moc hezké. Třeba večery u klavíru...

Jak se vás život změnil soužitím s Jirkou?
Nikdy jsem na kariéru moc nehleděla, pro mě byla vždycky důležitá rodina, takže jsem se snažila Jirku maximálně podpořit. Byla jsem zdravotní sestra a žádná kariéristka. Byla jsem pro Jirku pomocná hůl, která ho vytáhla, když něco hořelo - měli jsme moc hezký vztah a udělala bych pro něj bývala všechno na světě. Moje kariéra mě absolutně nezajímala.

schelingerSoužití s hudebníkem - jaké to je?
Byl takový boží člověk. Občas vybuchnul, pochopitelně, to je v každé rodině, ale nějak jsem to zvládala i díky pomoci jeho maminky. Jirka, když mu bylo smutno na duši, tak chtěl být sám - a tak jsem ho samozřejmě nechala samotného. Prostě to tak bylo a proto jsme si rozuměli. Byl to krásný vztah. Také nám pomáhali ohromní přátelé, třeba Jakub Jakoubek - k němu jsme chodili strašně rádi. Jakub byl absolutně chytrý člověk, který Jirkovi hrozně pomáhal. Nebo Pavel Chrastina, Standa Kalous, všichni nám v tu dobu pomáhali, protože jsme neměli moc peněz. Hraní po barech moc nevydělávalo, tak jsme to různě plácali. Díky rodičům a kamarádům jsme ten rozjezd a tu šílenou dobu přežili.

Jaký byl Jiří Schelinger táta?
Když se malá Andrea narodila, tak to pro něj byl suprový okamžik. Hrál tenkrát v Roztoku, Andrea se narodila 1. května a Jirka přijel hned, jakmile to bylo možné, 3. května. Měl na sobě květovanou košili, proužkové sako a korále. Věděla jsem, že takhle přijde, ale v porodnici byli všichni absolutně v šoku, co to přišlo. Byl hrozně dojatý.
Pak ale nebyl často doma, měl koncerty a tak dále, ale Andrea pro něj měla velký význam. Do teď na něj vzpomíná velice ráda - měli krásný vztah, o tom není vůbec pochyb.

Muzikanti a ženy... zeptám se vás na fanynky - jak jste to nesla, žárlila jste?
Fanynek bylo hodně. Vzpomínám si třeba na jeden koncert v Lucerně, na který jsem přijela později, tak jsem se těšila, jak se uvidíme po koncertě, ale fanynek tam bylo tolik a Jirka musel dávat autogramy - nemělo to smysl, tak jsem zase jela domů. Musela jsem se to naučit respektovat, to jinak nešlo.
A jestli jsem žárlila? Občas samozřejmě ano, ale kdybych přehnaně žárlila, tak bychom spolu nemohli být, to by nešlo. Zajímavé bylo, že když jsem se já zpozdila o půl hodiny a přišla domů, tak tam byla spoušť. Jirka říkal: „já tady jsem sám a ty seš někde pryč...“ Jenomže já byla třeba nakoupit a to on nechápal, protože zásadně nechodil nakupovat. Nechtěl být prostě sám, potřeboval mít stále někoho u sebe - byl to takový boží člověk.

Jak Jirka tvořil?
Nejraději v noci. Pustil si vážnou muziku, většinou Beethovena, a pak udělal nějakou super písničku. Občas tvořil i přes den, ale to bylo trošičku složitější, protože si s ním chtěla malá Andrea hrát. Když potřeboval klid na práci, tak jsme šli s Andreou ven, nebo třeba k babičce... ale nejvíc tvořil v noci, to byl jeho čas.

Zeptám se vás i na váš rozchod...
Když se dostal Jirka na vrchol slávy, tak jsme se vlastně nikde nemohli ukázat, aby po něm někdo hned nechtěl podpisy. Po jednom koncertě v Litoměřicích se objevila fanynka, která nám nesmírně zasáhla do života. Dodnes z toho mám husí kůži. Řeknu to otevřeně, rozvedli jsme se. Jirka za mnou ale dál běhal domů a brečel mi na rameni, jak to není růžové, jak si to představoval jinak. S touhle paní Poledňákovou žil půl roku, až se stala ta tragédie.
Dozvěděla jsem se o ní od jedné naší společné kamarádky. Jirka vždycky, když měla Andrea narozeniny, přijel, ať už byl kdekoli - věděla, že je tu tatínek pro ni a nic to nemůže zrušit. A táta 1. května nepřijel.

schelinger

Jak jste to vnímala?
Bylo to něco strašného, příšerného, děsného. V ten moment jsem ztratila člověka, o kterém jsem si myslela, že bez něj nemohu vůbec existovat. Vlastně si to myslím trochu dodnes, je to pořád živé. Všechno bych mu odpustila, kdyby se teď tady objevil a byl živý, tak bych mu padla do náruče.
Věci kolem jeho smrti byly hrozně záhadné. Nikomu z rodiny ho nenechali identifikovat. Jsme dodnes všichni přesvědčeni, že to bylo zásahem bývalé StB.

Proč?
Jirka nikdy nejezdil na žádný koncert sám, vždycky s kapelou. Tenkrát do Bratislavy jel na poslední chvíli sám, bylo to snad navlečené na nějaké natáčení, ale dodnes nikdo neví ten přesný důvod. Mám pocit, že soudruhům tenkrát vadila jeho tvrdá muzika, mysleli si, že tím kazí mládež a já nevím, co všechno. Prostě si myslíme, že se ho chtěli zbavit.
Zajímavé třeba je, že produkční, který pro Jirku jakože skočil, byl bývalý potápěč, který se držel bójky a Jirku našli oblečeného v kožichu. A ta slečna, kvůli které tam vznikla prý nějaká hádka, sice volala policii, ale už k tomu pak nikdy nechtěla vypovídat. Vlastně nikdo dodnes nechce vypovídat. Jeho smrt je velikou záhadou, která se šoupla do trezoru a začala řešit až po roce ´89.

schelinger

Pojďme k něčemu veselejšímu - co Jirkova muzika, jak se vám líbí, když ji interpretují jiní umělci?
Hodně se o to stará Jirkův bratr Milan. Když třeba slyším Aleše Brychtu, jak zpívá Jirkovy písničky, tak to nemám ráda. Je ale dobře, že to někdo dělá, i když mi to strašlivě vadí. Andrea je na tom stejně - občas si tak spolu pokníkáváme.

Vnučky

schelinger

Jak to bere váš manžel - tak silnou vazbu k Jirkovi...
Bezvadně. Jirkova maminka k nám jezdila na návštěvy, byli jsme v častém kontaktu. Nejhorší je, že se Jirka zabil v den, kdy má můj muž narozeniny, takže je neslavíme. Jdeme jenom na večeři, protože manžel ví, jak je to pro mě citlivé téma. Absolutně to respektuje. Není to jen proto, že to byl pan Schelinger, ale ví, že na Jirku nikdy nezapomenu, že to byl fantastický člověk, který pro mě byl celý můj život.

Alena Schelingerová

   
08.11.2010 - Rozhovory - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [39] perina [*]

  Von se každej dělá hezkym ale pravda je jiná. Náhodou jsem z okruhu známych a na vysvětlenou mohu jenom dodat co asi tak čekala, když si ho brala v 27 letech jako 19-náctiletého, a sama už měla 3 děti, každé s jinym. A tyto děti si sebou už nepřivedla.

  Jak může novinář psát o sebevraždě? Byl u toho? Když do dneška není jasné jak to bylo.

  superkarma: 0 08.01.2011, 16:07:18
 2. avatar
  [38] kareta [*]

  aninas — #37 současný manžel musí být vůl a Alena manipulátoska a citová vyděračka...jsem na takové alergickáSml68

  superkarma: 0 09.11.2010, 22:36:16
 3. avatar
  [37] aninas [*]

  heligona — #31 Ale pani Alena neni vdova po zpevakovi JS. Jeji soucasny manzel si ji bral jako rozvedenou, ne?

  Jako klidne muze na nej vzpominat, v den umrti donest na hrob kyticku a zavzpominat a vecer klidne pripravit manzelovi nejake pohosteni k narozeninam a posezeni s prateli. Ja v tom teda nevidim problem. To je teda soucasny manzel hodne tolerantni.

  1. na komentář reaguje kareta — #38
  superkarma: 0 09.11.2010, 20:58:54
 4. avatar
  [36] peetrax [*]

  ToraToraTora — #23 Sml22 nikdy bych si nedovolila to odsuzovat... protože jsem to nezažila. Každej je chytrej, dokud ho něco takovýho nepotká. Sml24

  superkarma: 0 08.11.2010, 19:18:34
 5. [35] xenie [*]

  mám dojem, že si ho paní silně idealizuje, pokud odešel od ní i s dítětem, asi bych z něj tak unešená nebyla, z božího hovádka Sml80 na dotaz, jaký byl táta, odpoví jakou měl košili...Sml80

  superkarma: 0 08.11.2010, 19:09:47
 6. avatar
  [34] wich [*]

  Hlas měl moc krásný, byla ho škoda Sml67Sml22

  A o tom, jaké je soužití s hudebníkem, mohla bych vyprávět Sml30 Neměnila bych Sml22

  superkarma: 0 08.11.2010, 14:13:06
 7. avatar
  [33] Ivana. [*]

  Škoda Jirky, sice z mládí si ho nepamatuju, ale teď ho hodně posloucháme. Hlavně moje 3,5 dcerka ho miluje. Pořád si pouští jeho dvd s písničkama (klidně i několikrát denně)Sml30 a večer před spaním si ještě jeho písničky zpíváme. Nejoblíbenější je - Zbili Wiliho Sml24

  superkarma: 0 08.11.2010, 13:00:03
 8. avatar
  [32] ToraToraTora [*]

  heligona — #31 máš recht a navíc: je to jen mezi nima Sml67

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:59:47
 9. avatar
  [31] heligona [*]

  Solei — #28 Tak teď už to chápu a pořád na tom nevidím nic bezohledného. Její manžel věděl o její minulosti a že k panu Schelingerovi pořád chová nějaké city. Určitě mu o tom nevykládá každý den u večeře. Spousty žen má svého muže jako toho jediného, přesto po jeho smrti dokáží být šťastné i s někým jiným, přestože nejraději by měly toho svého naživu. Zkus se zeptat nějaké vdovy, co by dělala, kdyby její muž ožil Sml58

  A to kouzlo vážně může mít i člověk "obyčejný"

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #32
  2. na komentář reaguje aninas — #37
  superkarma: 0 08.11.2010, 12:48:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] bubidani [*]

  Solei — #28 nemohu jinak než souhlasit

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:40:51
 2. avatar
  [29] kareta [*]

  Solei — #28 Sml67

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:17:37
 3. avatar
  [28] Solei [*]

  Heligono - nepochopila jsi mne. Nevím jestli se mi povede vyjádřit přesně co jsem měla na mysli, ale zkusím to.

  JS měl určité charisma a vznáší se kolem něj aura slavného člověka s tragickým koncem. Kdyby to byl autobusák, který nějakou dobu po rozvodu zemřel. Stále by to byl člověk na kterého si žena vzpomene protože s ním strávila část svého života. Ale tento člověk měl kouzlo a na své okolí zapůsobil velmi intenzivně. Proto je pro paní Alenu pravděpodobně těžší oprostit se od myšlenek na něj. Rozešli se, to znamená, že tam se muselo dít něco negativního. Přesto je paní Alena schopna říct na rovinu, že i přes jeho chyby ho má stále natolik ráda, že by se k němu kdykoli vrátila.

  Promiň, ale nepříjde Ti jako poněkud kruté dát svému současnému partnerovi najevo, že je prostě jen zástup?

  Slavení narozenin jsem schopna pochopit. Muž paní Aleny je dospělý a protože o ni stojí, je přístupný domluvě.

  Docela by mne zajímalo, jak by situaci vyřešla kdyby v den smrti exmanžela mělo narozeniny její dítě splozené s jiným partnerem. Taky by mu upřela den, který má patřit jenom jemu jenom proto, že ona má rozpoložení?

  1. na komentář reaguje kareta — #29
  2. na komentář reaguje bubidani — #30
  3. na komentář reaguje heligona — #31
  superkarma: 0 08.11.2010, 12:14:54
 4. avatar
  [27] ToraToraTora [*]

  enka1 — #24 Jasné....on má určitě také najakou minulost a ona nechce, aby ji vymazal z paměti. Minulost mají každý svou a budoucnost je společná. Udělají si to takové, jaké budou chtít.

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:10:44
 5. avatar
  [26] =božmila= [*]

  Moc krásná vzpomínka ,díky za článek.

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:03:11
 6. avatar
  [25] heligona [*]

  Solei — #21 Dost pochybuji, že by ho milovala jen proto, že byl slavný Sml68

  Každý si s sebou vláčíme nějaké břemeno z minulosti a každý se s ním vypořádává jinak. Myslíš, že si ho vybrala schlálně proto, aby ho mohla tyranizovat na jeho narozeniny? Myslíš, že by si tu oslavu užil, kdyby věděl, že ona je myšlenkami jinde? Měly by snad vdovy přestat chodit na hrob svému zemřelému muži tím okamžikem, kdy si najdou někoho nového?

  superkarma: 0 08.11.2010, 12:01:32
 7. avatar
  [24] enka1 [*]

  ToraToraTora — #23 Sml22a navíc, manžel s tím vědomím do svazku určitě šel a třeba o to víc slaví něco jiného.................

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #27
  superkarma: 0 08.11.2010, 11:53:29
 8. avatar
  [23] ToraToraTora [*]

  Jako profesionální vdovu si představuji někoho, kdo ze svého vdovství těží. Jak jsem pochopila, tahle paní žije svým soukromým životem a ještě jsem o ní nikde nečetla. Navíc to, že má manžel narozeniny v den smrti jejího prvního muže, je kruci náhoda, a to už musí být, takže kdo z nás může říct, jak by slavil

  1. na komentář reaguje enka1 — #24
  2. na komentář reaguje peetrax — #36
  superkarma: 0 08.11.2010, 11:28:44
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  enka1 — #19 Vzala jsi mi to z úst Sml67

  superkarma: 0 08.11.2010, 11:26:43
 10. avatar
  [21] Solei [*]

  Čas je milosrdný a idolům se odpustí mnohé. Nemyslím si, že by mluvila stejně o člověku obyčejném a veřejnosti neznámém. A i kdyby jí v tomto křivdila. Je mi to jedno. Ta žena dokáže být velmi krutá a bezohledná když dokáže mrtvým člověkem ubližovat svému muži.

  1. na komentář reaguje heligona — #25
  superkarma: 0 08.11.2010, 11:17:41
 11. avatar
  [20] Dante Alighieri [*]

  OlgaMarie — #18 Jo, to je taky super pecka! Sml16

  superkarma: 0 08.11.2010, 11:00:12
 12. avatar
  [19] enka1 [*]

  kareta — #17 neřekla bych, že je profesionálníSml80. Já aspoň o ní čtu tady poprvé. Jsou profesionálnější a mnohdy ani ne vdovy

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 08.11.2010, 10:50:02
 13. avatar
  [18] OlgaMarie [*]

  Tak co? Dáme k večeři špenát? Ten zeleňoučký špenát!Sml30

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #20
  superkarma: 0 08.11.2010, 10:45:42
 14. avatar
  [17] kareta [*]

  ToraToraTora — #14 no já nemám ty profesionální vdovy ráda...Sml15

  1. na komentář reaguje enka1 — #19
  superkarma: 0 08.11.2010, 10:41:13
 15. avatar
  [16] Dante Alighieri [*]

  Mně se mnohem víc než Holubí dům líbí jeho píseň Hop a je tu lidoop. Sml30

  superkarma: 1 08.11.2010, 10:38:54
 16. avatar
  [15] enka1 [*]

  ToraToraTora — #14 Sml67Nevěděla jsem, jak to napsat

  superkarma: 0 08.11.2010, 10:32:33
 17. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Každý si uchobváváme vzpomínku na mrtvé po svém, pokud to akceptuje manžel a paní to tak cítí, proč ne. Nakonec, neříká se "láska až za hrob" , tenhle článek je důvod věřit na ní. Alespoň kousíček.

  1. na komentář reaguje enka1 — #15
  2. na komentář reaguje kareta — #17
  superkarma: 1 08.11.2010, 10:27:57
 18. avatar
  [13] luneta [*]

  nemám ráda jeho chraplavej hlas a písnička jahody mražený mi textově přijde ujetá.Ale to je asi mím věkem

  superkarma: 0 08.11.2010, 09:41:01
 19. avatar
  [12] femme [*]

  Heather — #5  jj, přesně to jsem měla na mysli Sml22 Sml80

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:59:37
 20. avatar
  [11] Odemětobě [*]

  mně to přijde tak sladký,až je to nereálný

  superkarma: 2 08.11.2010, 08:55:57
 21. avatar
  [10] bubidani [*]

  nevím co říct, celebrita necelebrita, paní by měla mít na paměti hlavně to, že ji nechla s děckem na krku...kde ženský nechali svou hrdost?Sml80

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:29:04
 22. avatar
  [9] kareta [*]

  to je divný rozhovor...Sml54 No a neslavit manželovy narozeniny, protože jde o výročí ex smrti..to je skoro posedlostSml80

  superkarma: 1 08.11.2010, 08:20:15
 23. avatar
  [8] selinka [*]

  Heather — #5 navíc docela nefér vůči stávajícímu manželovi... to bych nechtěla Sml68

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:18:44
 24. [7] Anai [*]

  Eva_Fl — #1 No, já jeho písničky taky miluju - byli "jiné", nebyl to nemelodický rock, který nemusím, měly úžasné texty... Holubí dům umím zpaměti, kdo by neuměl Sml16

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:18:25
 25. [6] Anai [*]

  Já tu dámu znám - o Jirkovi mluví krásně a VĚŘÍM, že ho pořád miluje... kdybyste se zeptali mé maminky, které je skoro 80, jaký má vztah k mému tatínkovi (taky zpěvákovii), s nímž žila jen pár let, řekla by Vám totéž... no a naopak, prostě umělci to zřejmě takhle mají. Na svatbě jejich vnuka nikdo nevěřil, že jsou rozvedení - byli tam spolu, povídali si jenom spolu... a odjeli jedním taxíkem Sml30 Za paní Alenkou dnes zajdu (dělá brigádu v ulici, kde pracuju) a pogratuluju k článku. Díky, Jakube - byla z Tebe nadšená, to vím... Sml16 Jistě jí tohle udělalo velikou radost.

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:17:09
 26. avatar
  [5] Heather [*]

  femme — #3 Jestli máš na mysli "držení smutku" na manželovy narozeniny - mně taky ne Sml80

  1. na komentář reaguje selinka — #8
  2. na komentář reaguje femme — #12
  superkarma: 0 08.11.2010, 08:10:32
 27. [4] murat [*]

  Sml22 mám všechny jeho desky Sml22Sml67Sml59

  superkarma: 0 08.11.2010, 08:10:27
 28. avatar
  [3] femme [*]

  no nevím, nezdá se mi to příliš normální Sml80

  1. na komentář reaguje Heather — #5
  superkarma: 0 08.11.2010, 07:51:04
 29. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Hobubí dům v jeho podání je nenapodobitelný a jedinečný.

  Měla jsem ho ráda a mám ho ráda.Sml59

  superkarma: 0 08.11.2010, 06:47:43
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Kus meho mladi, mela jsem ho moc rada. MOC!Sml22

  1. na komentář reaguje Anai — #7
  superkarma: 0 08.11.2010, 00:33:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme