„Ještě jednou mi řekneš, že to tvoje máma vaří jinak, tak ti poletí hrnec na hlavu a vzápětí poletíš ty za mámou!“ rozčílí se novomanželka, když její drahý ustavičně srovná její kulinářské dovednosti s dovednostmi jeho matky.

cooking

Snad každá nevěsta, nebo prostě mladá žena, která se rozhodne žít se svým miláčkem ve společné domácnosti, tohle alespoň jednou zažila. Pokud tedy nemá to štěstí, že ji její láska k vaření nepustí, i takové jsou případy.

My jsme z hromady těchto příběhů nevěsta versus tchyně v kuchyni jeden vybrali. Přišel od čtenářky Mirky..

Příběh novomanželky Mirky

Vdávala jsem se poměrně pozdě, u chlapů se tomu říká Kristova léta, u žen nevím… no prostě bylo mi už 33, nejvyšší čas. Jsem z těch žen, které upřednostňovaly kariéru před domácností, takže vypočítat průměr zisku a ztrát podniku za poslední čtvrtletí ve srovnání se čtvrtletím předchozím pro mě bylo o hodně jednodušší než si spočítat, kolik koupit masa na guláš pro čtyři osoby. Pracovala jsem jako obchodní ředitelka, peníze jsem nikdy neřešila, užívala si a cestovala. Pár lehkých známostí, vzrušení, romantika. Moji rodiče ze mě byli nešťastní, zatímco moje sestra je obšťastnila už dvěma vnoučaty, já nic, ale zase jsem je mohla obšťastnit hezkou dovolenou, kterou jsem jim zaplatila. A na tuto dovolenou jsem jela s nimi a na této dovolené se taky moje maminka rozhodla, že mě konečně „provdá“.

Její šestý smysl ji tentokrát nezklamal. Na Korsice, v letovisku Bastia, kde jsme společně trávili dovolenou, s námi byli v turnusu také matka se synem. Už to mě mělo varovat – matka se synem jedou na společnou dovolenou! Moje budoucí tchyně vypadala jak hroch, ale její syn, můj budoucí manžel, vypadal velmi dobře, až jsem si říkala, jak je možné, že tak pěkný chlap jede s matkou, a ne s nějakou šťabajznou. Při seznámení jsme se dozvěděli, že se jmenuje Pavel, je mu o dva roky méně než mně, má jednoho syna a je čerstvě rozvedený. S maminkou si jel léčit nervy po náročném rozvodu.

Aniž by se moje máti musela nějak snažit, sblížili jsme se sami. Poslední den pobytu moji rodiče velmi aktivně pozvali Pavla i s maminkou k nám na návštěvu, my bydleli na severu Moravy, oni na jihu, nebyla to zase tak velká dálka. Přijeli už za 14 dní a pobyli u nás celý víkend. Pavel se s mojí pomocí dostal z náročného rozvodu poměrně snadno a brzy. Asi půl roku jsme spolu chodili, a pak jsme se vzali, na co čekat.

První dva měsíce našeho společného bydlení byly krásné, samá romantika, žádné starosti, Pavel už dítě měl, nijak na mě netlačil, až to bude, tak to bude. Postupem času však začalo srovnávání – mě a jeho maminky. „Maminka to dělala tak a tak, moje maminka by ti řekla, že takto ne, moje maminka žehlí i mikiny...“ Ale úplně nejvíc mě vytáčí u vaření. Nejsem žádná Magdalena Dobromila, ale nejsem ani poleno, co neví, jak vypadá hrnec a vařečka, snažím se. Jenže ať uvařím, co uvařím, skoro pokaždé slyším: „Není to špatné, ale moje maminka to vaří jinak…, moje maminka tam dává ještě více česneku, moje maminka...“
„A dost, ještě jednou mi řekneš, že to tvoje máma vaří jinak, tak ti poletí hrnec na hlavu a vzápětí poletíš ty za mámou!“
rozčílila jsem se už do nepříčetna. „Ve svém věku se nenechám pořád poučovat a srovnávat, že něco nedělám jako tvoje maminka. Vůbec se nedivím, že se s Tebou tvoje první žena rozvedla, jestli jsi jí dělal to samé.“  A přišla velká hádka a tichá domácnost, která trvala skoro 14 dní. Do té doby, než přijela tchyně na návštěvu a já ji samozřejmě chtěla uhostit:  „A Mirunko, ty nedáváš do té zeleninové polívky rajčata?“

Myslela jsem, že je vyhodím oba.

Co bychom Mirce poradili?

Mirko, udělejte si ihned pořádek, na nic nečekejte. On to bude asi pěkný maminčin mazánek, a věřte, že se to bude stupňovat. Tchyni k vám pouštějte co nejméně a vůči manželovi buďte rázná a klidně mu ten hrnec příště na hlavu hoďte, ať si vaří sám. Žije s vámi, ne s matkou. Pokud to srovnávání nepřestane, pryč od něj. Raději nebýt vdaná vůbec než špatně!

Reklama