Bulvár

Aldente - jak jsem nepřekousla divadlo „na zkus“

Nepozvánku na představení Studia Aldente Romance pro křídlovku, zaslala naše brněnská agentka Jitka. Přetrpěla představení na karimatce - to by se ve slušných divadlech dít nemělo.

Vzpomínáte si na slavný film Otakara Vávry Romance pro křídlovku?

Jen pro připomenutí krátká ukázka...

Vypráví příběh nešťastné osudové lásky Vojty a Teriny. Film je převyprávěním stejnojmenné Hrubínovy básně. A tak, pro atmosféru ještě pár počátečních veršů...

Pralesy kopřiv, hvězdami bičované
k oknu dokořán. Vlahá srpnová noc.
Sedím v okně s koleny u brady. Bdím.
Musím bdít. A chlad ze světnice mě tiskne
do teplých a vonných vosků tam venku.

(Tiskne mě na pečeť vzpomínky, již jednou
se odhodlám zlomit.

(František Hrubín: z básně Romance pro křídlovku)

Brněnské Studio Aldente se rozhodlo postavit této velké výzvě a Romanci pro křídlovku ztvárnit po svém. S jakým úspěchem? Reakci na představení nám napsala agentka Jitka...


14. srpna 2011 ve 20:30 proběhla v brněnském Tyršově sadu repríza hry Romance pro křídlovku, kterou pod režijní taktovkou Jitky Vrbkové připravilo divadlo Aldente. Krásné prostředí zdejšího parku je ale bohužel jediné, co se na této hře dá pochválit.

Divák se diví

Představení začalo jakýmsi toporným průvodem, který snad měl divákům přiblížit atmosféru pouti. Zástupem pak byli všichni uvedeni ke svým místům, aby se v zápětí zjistilo, že divadlo prodalo více lístků, než kolik mělo míst k sezení. (A to počítám sezení na karimatce za standardní místo.)
Samotné představení, neustále rušené místními Romy, bylo amatérské, nezajímavé a repetitivní. Všechen text by se vešel na jeden papír formátu A4, ale protože herci neustále opakovali to samé, vystačili si na celkových pětačtyřicet minut. Po jejichž uplynutí se na chvíli rozhostilo hrobové ticho. Šlo totiž o jeden z těch kusů, kde rozplizlá režie dává jen mlhavě tušit, že dílo už skončilo a divák může s ulehčením vykročit domů.

Divadlo jen pro vyvolené

Divadlo Aldente na svých stránkách hlásá, že součástí všech jeho vystoupení je tanec, ten jsem ale v tomto díle nikde nepostřehla. To ale není jediné, v Romanci pro křídlovku nebyla žádná křídlovka. Nevidíme ji, neslyšíme a nikdo ji ani nezmíní. Je to příslovečný Hamlet bez Hamleta.
Ledacos bylo špatně. Karimatky k sezení, mlácení nerezovými miskami jako vrcholné zvukové efekty, nedostatek talentu i profesionality. Vše by se dalo odpustit, kdyby Aldente přistupovalo ke své tvorbě trochu rozumně a nehrálo si na baštu kvality divadelnictví. Zjevně nešlo o divadlo pro diváky, ale o cosi pro radost herců samých. Tento jejich postoj se ale odrazil jak v přístupu k divákům: „A doufáme že nikoho z vás tu nenapadne kouřit,“ tak v ceně lístků, která byla naprosto neadekvátní. V Brně hrají profesionální a kvalitní soubory za polovinu.
Co tedy říci závěrem? Budete-li chtít vyhodit peníze, prosím, spláchněte je raději do záchoda, ušetříte tak tři čtvrtě hodiny života.

 • Dramatizace: Veronika Pospíšilová a Jitka Vrbková
 • Režie: Jitka Vrbková
 • Scénografie: Zuzana Hejtmánková
 • Dramaturgie: Eliška Poláčková
 • Produkce: Eva Doležalová, Václav Dvořák
 • Hrají: William Valerián, Barbora Remišová, Tomáš Král, Andrea Horská, Václav Dvořák

Agentka Jitka

Čtěte také...

   
16.08.2011 - Kultura - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [2] kobližka [*]

  Plno souborů se dává cestou,kterou asi "normální" divák není schopem pochopit.Jde snad o to šokovat za každou cenu,být originální až k trapnosti.Divadlo není kus hadru a bedýnka od pomeranče.Taky nevím,kam se některé mladé divadlo ubírá,kolikrát vidím v TV nějakou ukázku trapnosti,kde pobíhá pár šílenců,texty děs a hrůza,co nemají s divadlem nic společného a dělají ze sebe opravdu šašky v tom nejhorším slova smyslu.Snad ani nehrají divadlo pro diváka,ale jen pro sebe.Nerozumím tomu,nejsem znalec,ale že by tohle byl kumšt?Sml80

  superkarma: 0 16.08.2011, 22:23:54
 2. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Sml52 tomu se říká kritika. Ale jo, proč ne. Párkrkát už se mi stalo, že jsem byla na představení, kde se dělalo umění a avantgarda za každou cenu a přes mrtvolu diváka Sml68

  superkarma: 0 16.08.2011, 12:47:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme