Domácnost

Akvárium podle přírody


Křišťálově čistá akvária se dnem podobajícím se čerstvě vycíděné podlaze sice možná uspokojí pedantské duchy nebo chorobné estéty, pro toho, kdo někdy viděl skutečný svět pod vodou, však vyhlížejí trochu jako nemocniční pokoj oproti útulné hospůdce. O chovatelích „fanaticích", kteří svým rybám dopřávají pouze skleněné dno a pár hadic, ani nemluvě. Zkoušel jsem proto jít opačnou cestou: k nádrži, která se obejde nejen bez údržby, ale také bez filtrů, pump a chemických souprav.

Cíl byl dvojí. Spokojené ryby a spokojený majitel, který se nemusí děsit každého odpadlého listu a bez práce má stále k dispozici uklidňující pohled do malého kousku poměrně reálné přírody. 

Jedno z mých přírodních akvárií

 

Teoreticky to vypadá poměrně jasně: většina látek by i v akváriu měla procházet jakousi zmenšeninou přírodních koloběhů. Dodávat je nutné jen světlo, potravu (ani to ne vždy) a snad ještě teplo, alespoň pokud žijete v nevytopeném bytě. Ryby potřebují kyslík produkovaný rostlinami, vydechují oxid uhličitý, který potřebují rostliny. Potrava se mění v hnojivo", které se nakonec metamorfuje do nových rostlin. Jejich protrháváním by teoreticky měla péče končit.

Jak už to tak bývá, praxe potvrdila rčení, že šedá je každá teorie, zatímco strom života se zelená. Metodou pokusů a omylů se ukázalo, že pro fungující ekoakvárium" je třeba splnit řadu předpokladů, z nichž některé jsou celkem logicky předvídatelné, zatímco jiné poněkud překvapující. Tak si je shrňme:

A) Čím větší nádrž, tím lepší výsledky. Větší systém má pochopitelně větší setrvačnost, lépe se vyrovnává s výkyvy. Každé pravidlo ale má své výjimky: už přes půl roku mi velmi dobře prosperuje dvacetilitrové akvárium s dvanácti tetrami, kde jediné vstupy obstarává obyčejná žárovka a krmení.

B) Rozhodujícím faktorem jsou rostliny – čím více, tím lépe, nesmí však zastiňovat hladinu nebo si navzájem bránit v růstu. Vhodné pro tyto účely jsou pouze submerzní typy s velkou listovou plochou. Velmi se osvědčil jávský mech (Vesicularia dubyana), jehož houštiny s velkým členitým povrchem mají významnou stabilizující úlohu. Významnou roli hraje osvětlení.

Nemusí se zdát esteticky dokonalé, k poměrům v přírodě má ale mnohem blíž než klasické okrasné nádrže


C) Rybami je možné začít nádrž osazovat až po zřetelných známkách ujmutí rostlin. Počet obyvatel nádrže pak nezáleží ani tak na objemu vody (jak se často uvádí), ale spíš na stavu rostlinstva. Z toho vyplývá i poznatek, že rybí osádka by měla být zpočátku spíš nečetná, postupně ji ale lze zvyšovat. Nezbytným členem týmu" se tu stávají ryby odstraňující řasy.

D) Kritickým obdobím pro stabilizaci jsou přibližně první dva měsíce. Těžce nabyté zkušenosti ukázaly, že o tom, zda se voda nevratně zakalí, nebo se s prvotními zákaly vyrovná, do značné míry rozhoduje její původ. Vypadá to možná trochu kuriózně, ale po mnoha experimentech se jako nejvhodnější přirozený" zdroj ukázal být pražský vodovod.

E) Existuje řada živočišných druhů, které lze v akváriu využít jako přírodní filtr. Nejznámější jsou měkkýši filtrující vodu. Pokud zvolíme velké druhy (např. škeble rybničná), je třeba vzít v úvahu, že ryjí ve dně a jejich larvální stádia parazitují na rybách. Existují ale i malé druhy žijící usedle, například slávička mnohotvárná, nebo původní hrachovky a další. Je zde však riziko zavlečení parazitů a nemocí.

 
Čichavec zakrslý, kobaltová forma, jeden z mých chovanců...

F) Obecně platí, že na kvalitu vody má (vedle rostlin) pozitivní vliv především pestrá a vyvážená mikroflóra, jíž lze docílit především tím, že do vývoje prostředí v nádrži pokud možno nezasahujeme (nepřekrmovat, neměnit dno a vodu při prvním zákalu, nedovolit prachu, aby padal do nádrže atd.) Jediným nutným zásahem je občasné protrhávání rostlin a odsávání kalu.

Pokud se prostředí v nádrži jednou stabilizuje, můžeme mít radost z pohledu do skutečné zmenšeniny přírody řadu let. Odolnost takového systému pak je někdy až ohromující – na rozdíl od běžných akvárií dlouhodobě vydrží bez větších ztrát nejen dlouhodobé výpadky elektřiny, ale kupodivu i několikatýdenní neplánované výpadky" majitele v krmení a další péči. Současně je názornou ukázkou toho, jak skvěle by se vedlo přírodě, kdyby pán tvorstva netrpěl nutkáním k jejímu vylepšování.

Zdroj: www.akvarista.cz, autorem fotografií je také Jan A. Novák
Článek byl redakčně zkrácen.

   
23.04.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [16] petrolejkaa [*]

  to Karolina :
  Buď ráda, že žere alespoň něco. Nám odbornice řekla, že žere normální krmivo jako jiný ryby, ale nebyla to pravda. Nežral nic jiného než nítěnky. Tak to měl jednou týdně.

  superkarma: 0 26.04.2007, 15:47:06
 2. avatar
  [15] honuska [*]

  mindulinka: už jsme měli akvarko se zavojnatkama, s vrubozubcema pavíma, tlamouny mozambické, vodní žabičky, a jedno s malýma rybkama: paví očko neonka, danio. A žádným se voda nekazila, sem tam se jen odkalila. A jak rostly.
  Řasy rostou, když je akvárko blízko okna. Je na to možná nějaká chemie, ale nemám osobní zkušenost.
  A malýma šnekama jsme krmili vrubozubce.

  superkarma: 0 24.04.2007, 22:54:49
 3. avatar
  [14] honuska [*]

  Meander: jak to dokázal, to nebylo zakryté?

  superkarma: 0 24.04.2007, 22:46:58
 4. avatar
  [13] Meander [*]

  Amálie: Kocour mi vycákal do obýváku akvárium devadesátilitrové. 450 l si nechci představovat

  superkarma: 0 24.04.2007, 12:29:29
 5. avatar
  [12] Amálie [*]

  Velké!, dobře osázené, přiměřeně nasvícené, vzduchované a filtrované akvárko se čistit skoro nemusí. Zajede si svůj mikrosvět a udržuje se samo. Velkým akvárkem myslím třeba to 450 litrové, které nám jednou 23.12. prasklo.

  Jeden čas jsme měli akvárek kolem 100 kusů, včetně vytíraček. Krásný relax a výnosný koníček .

  superkarma: 0 23.04.2007, 21:31:43
 6. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Kámoška měla jeden čas tak zelené akvárko, že želvy nebyly vidět. Ale byly spokojené

  superkarma: 0 23.04.2007, 18:21:41
 7. [10] Karolina* [*]

  Uz jsem malem psala SOS , ale mozna nebude treba. Ja akvaristikou nedotcena jsem v patek necekane vyhrala bojovnici pestrou, teda bojovnika. Prisel k nam ve vaze a plaval v zradle . Od patku jsem byla v akvaristice trikrat a uz mam akvarium a snad i s technikou, co potrebuji. Nevim, ale jak krmit a hlavne jak cistit. Koupila jsem mu kulicky i supinky, speciene pro betty. Dnes jsem mu soupla cvicne dve kulicky a dve supinky. Jede spis po tech druhych, asi ze se vznasi a on lovi Sezral jednu supinku a jednu kulicku, zbyle dve se vali na dne mezi kameny tak sikovne, ze on se k nim nedostane a ja jedine kdyz dno dukladne rozhrabu. Vsude pisou, nesezrane zradlo po nekolika minutach sebrat. Nevim, co je to nekolik minut a jestli mam to dno rozvrtat, abych ty dva zbytky vylovila? Jestli ma nekdo zkusenost a podeli se, budu moc vdecna.
  V akvaristice jsem se ptala, ale mam podezreni, ze to tam je samy VS student na brigade a moc jim neverim.

  superkarma: 0 23.04.2007, 14:42:11
 8. [9] mindulinka [*]

  Při každém čištění vyhodím plus minus 10 škneků o průměru 2cm. A když mám hotovo zhrůzou zjistím, že je tam dalších 10 šneků. Kde se ty potvory berou.

  superkarma: 0 23.04.2007, 13:39:10
 9. avatar
  [8] Meander [*]

  Rikina: Mně se šneci nějak dostali do filtru, rozmnožili se a nastala invaze. Úplně mi zničili akvárko.

  superkarma: 0 23.04.2007, 12:12:51
 10. [7] Rikina [*]

  V mém posledním akváriu byl rozhodující faktor vodní šneci. Postupně sežrali úplně všechno, takže v konečném důsledku z nádrže původně plné rostlin a vodních živočichů vzniklo křišťálově čisté akvárium s vyleštěnými kamínky na dně a hladovými šneky pátrajícími po posledních molekulách vodních řas...

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:31:44
 11. avatar
  [6] Aja [*]

  Tenhle článek je snůškou teoretických blábolů.

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:05:47
 12. avatar
  [5] Meander [*]

  Mno, chystám se na kančíky. Ale už jsem z toho trochu vypadla, takže asi ne rovnou. Začnu s něčím méně náročným.

  superkarma: 0 23.04.2007, 11:04:05
 13. [4] mindulinka [*]

  Mám 180 litrové akvárko, třetinu vody měním každé 3 neděle - jinak smrdí. Mám spoustu rostlin i ryb čističů, kamení, 2 filtry - jeden se ukázal, že nestíhal pro atypický tvar akvárka - troúhelník. Kdybych ho každé 3 neděle nečistila od řas - asi bych měla akvárko na prd a ne na kochání, protože bych tam žádné ryby neviděla.

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:33:42
 14. [3] Jara [*]

  Tak nevím, ale většina lidí si pořizuje akvárium jako dekoraci. Já pozoruji život ve svém akváriu místo televize a je to příjemná relaxace. Dívat se do takového kalna jako je zde na obrázcích, padne na mě deprese.

  superkarma: 0 23.04.2007, 09:22:24
 15. avatar
  [2] Canadian [*]

  Videla jsem podmorsky svet neb se rada potapim. Barevne ryby a kristalove cista voda, nikoliv tento svincik

  superkarma: 0 23.04.2007, 03:55:57
 16. [1] 1Mona [*]

  My jsme měli akvárium jen s želvičkama, zato jsme jim tam zakoupili přenádherně vkusnou umělohmotnou rostlinu, na kterou však potvory nevděčné s.aly.Nakonec i s akvárkem putovaly ke kamarádovi, který byl zkušený chovatel a měly se tam líp!

  superkarma: 0 23.04.2007, 00:51:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme