Sezona klíšťat se pomalu blíží k závěru. Ale nekončí zatím nadobro. „Aktivita klíšťat obvykle přetrvává až do přízemních mrazů v listopadu,“ varuje docent Rastislav Maďar, vakcinolog a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu. „Klíšťata vůbec nepotřebují vysoké teploty, jaké panují v létě – to je pouze široce tradovaný mýtus. Naopak mají ráda vyšší vlhkost,“ dodává lékař.

Už nyní je jasné, že letošní rok přinesl zvýšený výskyt nemocí přenášených klíšťaty. Jen do konce 40. týdne kalendáře, tedy do začátku října, zaznamenali lékaři 489 případů nákazy nebezpečnou klíšťovou encefalitidou. To je mnohem více, než za celý uplynulý rok (355 případů). Jedná se jen o evidované případy s vážnějším průběhem. Horší situace byla naposledy v roce 2011, který byl ale dost výjimečný.

Oproti několika uplynulým letům se zvýšil i počet nákaz lymeskou boreliózou (přehoupl se výrazně přes 3000).

houb

Ochrana a léčba

Proti borelióze zatím neexistuje očkování. Nemoc se však dá léčit antibiotiky, protože je bakteriálního původu. Proti „klíšťovce“ přímá léčba není. Lékaři mohou pouze mírnit projevy nemoci – vysoké horečky, prudké bolesti hlavy, svalů a kloubů či nevolnosti. V krajním případě hrozí i trvalé následky – například ochrnutí či poruchy soustředění a spánku. Těžší průběh nemoci mívají senioři, kteří jsou paradoxně v české populaci nejméně proočkovaní.

V případě dětí docent Maďar doporučuje využít pro zahájení očkování pravidelné preventivní prohlídky u dětského lékaře. Dítě se do ordinace pediatra obvykle dostane, když je trápí nějaký zdravotní problém. V takové situaci, při oslabení organismu, však samozřejmě není vhodné očkovat. „Zato preventivní prohlídka představuje okamžik, kdy do lékařské ordinace přichází dítě bez akutní nemoci. Prohlídky ve 3, 5, 7, 9 či 11 letech jsou proto skvělou příležitostí,“ radí docent Maďar. Určitou ochranu dále představují repelenty, vhodné oblečení do přírody a správná technika vytahování přisátých klíšťat. Tu najdete např. zde.

Reklama