Styl

Akné v dospělosti: 11 otázek pro dermatoložku MUDr. Ivanu Plecháčovou

Akné je bolavý a traumatizující zážitek, který nás provází především v období pubertálních let. Není však žádnou výjimkou, že stejně osypaný obličej pupínky má i vyzrálá žena mezi 25 a 40 lety. Toto chronické kožní onemocnění může navíc nemile překvapit nejen na obličeji, ale také na zádech, hrudníku, šíji či jiných částech těla. Svému majiteli většinou nepřináší pouze starosti a finanční náklady na léčbu, ale často také psychickou újmu. Proč mají akné i dospělí a jaká je jeho příčina? Na 11 otázek spojených s akné se ptáme MUDr. Ivany Plecháčové.

MUDr. Ivana Plecháčová MUDr. Ivana Plecháčová ukončila studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v roce 2002. Po promoci nastoupila na kožní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se v rámci postgraduálního studia věnovala problémům akné. Samostatně vedla odbornou ambulanci pro hojení chronických ran. Od roku 2003 se zabývá korektivní dermatologií. V současné době působí jako vedoucí lékařka kliniky LaserMed. Soustředí se na práci s lasery a ostatní postupy, které při práci v estetické medicíně využívá. Zabývá se školící činností a publikuje v odborné literatuře.

Co je to akné a jaké jsou jeho nejčastější příčiny vzniku?
Akné je zánětlivé onemocnění kůže, které vzniká v póru ucpaném kožním mazem. Tukové žlázky, které jsou umístěny v každém vlasovém váčku a sebemenším kožním póru, produkují maz, který zvláčňuje pokožku. V největším množství se žlázy vyskytují v pokožce tváře, zad, hrudi a ramen. Je-li určité množství mazu zadrženo uvnitř, začínají se ve váčku množit bakterie a dochází k zánětu. Nadměrná produkce mazu se nejčastěji objevuje z důvodu nerovnováhy ženských a mužských hormonů. Mezi další faktory, které přispívají k vzniku akné patří dědičnost, stres, užívání některých léčiv, nadměrná spotřeba tuků a živočišných potravin nebo příliš časté mytí.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku akné v dospělosti?
Při tvorbě akné v dospělosti je nejčastějším důvodem nerovnováha mužských
a ženských hormonů v těle, tedy přesněji  převaha mužských hormonů zvaných androgeny. Tyto hormony řídí látkovou výměnu v různých vrstvách kůže a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu a v konečném důsledku vede
k ucpání pórů. Kvůli tomu vznikají v pokožce černé tečky (komedony), přemnožením přítomných bakterií pak zanícená místa v podobě pupínků s bílou čepičkou nebo tvrdé bolestivé vřídky.

Jaké jsou první kroky při léčbě akné v dospělosti
Pokud se na obličeji náhle objeví pár pupínků, je možné individuálně posoudit životosprávu a zamyslet se nad možnou příčinou vzniku. Jednorázový výsev akné způsobuje např. menstruační cyklus nebo stres. V obou případech   je na vině nerovnováha hormonů s nadměrnou produkcí kožního mazu. Dále vznik akné způsobuje časté osahávání pokožky špinavýma rukama nebo nesprávně provedené domácí hloubkové čištění. V takovém případě je možné zakoupit speciální kosmetický přípravek k ošetření problematické pleti a vyčkat, zda se situace zlepší.

Kdy je čas navštívit lékaře a co mě u něj čeká?
Pokud se stav naopak ještě zhorší, pupínků přibývá nebo se na obličeji objeví tvrdé

boláky červené až fialové barvy, je čas navštívit odborníka. Dermatolog na základě prohlídky pleti a případných testů zjistí příčinu vzniku akné a nasadí zvolenou léčbu. Ta může být různorodá. Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek (retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika apod.), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách k užívání,  hormonální antikoncepce, laserová terapie, chemický peeling. Vhodným doplňkem léčby je odborné kosmetické ošetření. V každém případě dostává pacient domácí úkol, který spočívá v pravidelnosti a důkladnosti dodržení léčby. První výsledky je možné posoudit zhruba za 8 týdnů od zahájení léčby.

MUDr. Ivana Plecháčová

Vyléčím akné používáním speciální kosmetiky?
Speciální kosmetika proti akné je nezbytným doplňkem léčby tohoto kosmetického problému. Rozsah jejího účinku záleží na příčině vzniku akné. Pokud se akné objeví z důvodů hormonální nerovnováhy, může kosmetika  částečně pomoci. Pokud se však jedná pouze o potřebu zmírnit mastnotu pokožky, lze používáním kosmetiky akné úplně odstranit. Například roztok   betaGel s antibakteriálními a protizánětlivými účinky zmírňuje tvorbu kožního mazu a zklidňuje pokožku, tím přispívá k redukci příčiny vzniku akné a postupně jej odstraňuje.

Jaké jsou možnosti léčby akné v těhotenství
Devítiměsíční očekávání je přímo hormonální ohňostroj. Pupínky trápí nastávající maminky většinou na bradě, podbradku a v okolí úst. Vzhledem k možnostem aktuálního stavu mohu doporučit pouze přípravek tlumící produkci mazu v pokožce a čištění šetrnou kosmetikou. Vhodným přípravkem v těhotenství je například sérum betaGel. Jeho složení omezuje tvorbu kožního mazu a tím redukuje vznik akné. Mezi jeho další výhody patři antibakteriální a protizánětlivé účinky, které tlumí i zčervenání pokožky.

Čemu se při léčbě akné vyhnout?
Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Tento proces by měl provádět pouze odborník. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět.  Při odborném čištění se navíc vždy používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Dále nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu. A v neposlední řadě na pleť nikdy nesahejte špinavýma rukama
a odstraňte zlozvyk osahávání obličeje během dne. Při každém doteku na něj nanášíte všechny bakterie, které vám během dne doslova prošly rukama. Poslední rada zní, vyhnout se na problematické pleti mechanickému peelingu, který by mohl pokožku dráždit a způsobit tak výsev nových pupínků.

Co aknózní pleti prospívá?
Aknózní pleti prospívá kosmetika gelové a fluidní konzistence bez olejovitých přísad. Vhodná jsou tedy i různá séra a roztoky. Čistění by mělo proběhnout ráno i večer vhodnými přípravky bez alkoholu.

Jaké jsou nejčastější problémy spojené s akné?
Akné je kosmetický problém, který sebou přináší možnost vzniku trvalých poškození pleti jako jsou např. jizvy. Ty vznikají zpravidla špatným mechanickým zacházením s aknózní pletí, tedy nesprávným vymačkáváním pupínků. Hloubkové čištění pleti bychom měli přenechat odborníkovi např. zkušené kosmetičce. Ta pleť na čistění nejdříve připraví a po vymačkání správně ošetří a tím urychlí bezproblémové hojení. Dalším neduhem spojeným s akné jsou např. rozšířené póry.

MUDr. Ivana Plecháčová Existuje prevence proti akné?
Prevencí vzniku akné je správná životospráva. Doporučuje se omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenících směsí či stabilizátorů v potravě. Dále je vhodné omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu a alkoholu. V domácí péči je pak prevencí pravidelné čistění pleti ráno a večer.

Co dělat v případě, že se akné vrátí po vysazení antikoncepce?
Nasazení antikoncepce je jedna z možností léčby akné, která upraví hormonální hladinu a s ní se dostaví efekt zmírnění či úplného odstranění akné. Avšak v případě, že žena antikoncepci po letech vysadí, akné se většinou znovu objeví. V takové situaci je vhodné používat kosmetiku, která zmírňuje tvorbu kožního mazu a následovat by měla odborná konzultace pro nasazení účinné léčby. Tou může být předepsání léčivých preparátů nebo ošetření např. chemickým peelingem.

Náš tip: Novinka betaGel redukuje tvorbu kožního mazu a tím léčí akné

Je tu sérum vhodné pro problematickou pleť s výskytem akné. Novinka betaGel od značky Medik8 je příjemný roztok s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Díky obsahu kyseliny salycilové, azelaové a niacinamidu redukuje tvorbu kožního mazu a tím napomáhá odstranění akné. Rozmarýnový olej navíc omezuje zčervenání pokožky a pleť zjemňuje. Sérum se aplikuje hygienicky přímo na obličej pomocí kapátka. Díky tomu balení 15 ml vydrží až na 100 použití.

BetaGel (15 ml) je k dostání za 789 Kč na www.medaprex.cz.

   
14.01.2013 - Krása - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [10] LucieBoled [*]

  Ahoj všichni. Ráda bych se s Vámi podělila o svoje zkušenosti s léčbou akné a s výsledkem naprosto stupidně jednoduché, ale nakonec stoprocentně úspěšné léčby /farmaceutické a kosmetické společnosti, ze mě asi teď nebudou mít moc radost/ :-) Tak si představte, že od jedenácti do třiceti šesti let jsem trpěla ošklivou formou akné.Klasicky černé pupínky, rudé, podebrané, velké boule-hrůza. Vyzkoušela jsem různé diety, antikoncepce, silně invazivní léčbu antibiotiky, po které mi málem odpochodovala játra, na obličej jsem vypatlala kosmetiku za tisíce, denně jsem se týrala pohledem na jizvy a boule na obličeji. A nakonec pomohlo něco, co bych nikdy nevěřila. Nechala jsem si poprvé před rokem udělat umělé nehty. Ne moc dlouhé, ale tak akorát, aby to bylo zároveň praktické a zároveň se mi nepletly při práci v domácnosti. Asi čtrnáct dní jsem byla naprosto nemožná a začala jsem si nadávat. Ale co se nestalo-vzhledem k faktu, že v umělých nehtech mám minimální cit v konečcích prstů /hned první den jsem si málem roztrhla uvnitř nos :-)/, přestala jsem se dotýkat obličeje a ejhle, po letech trápení se mi akné přestalo nově vytvářet. Začala jsem si uvědomovat, jak často jsem se z nervozity /obzvlášť při hormonálních výkyvech/a z důvodů zjištění dalšího nového pupínku, dotýkala obličeje a to i v podstatě špinavýma rukama, prostě kdykoliv. Obzvlášť po ránu, kdy jsem s cigaretou v ruce, prostě jezdila druhou rukou po obličeji a strhávala stroupky. Ruku na srdce, kdo tohle s těmito problémy nedělá a kdo si předtím myje ruku a kdo si po každém kontakt s novým podebraným bolákem tu ruku zase umyje, než si opět přejede přes obličej. Prostě jsem si tu infekci bohatýrsky roznášela po obličeji sama. Takže jak jsem zjistila, nyní mi stačí, když si ráno umyju obličej úplně obyčejným mýdlem, jedno jakým /mám smíšenou pleť/, pořádně otřu a namažu jakýmkoliv krémem, jedno jak mastným /používám obyčejnou modrou Niveu/. Protože mi po akné zůstaly sem tam hnědé skvrny, které na sluníčku vylézají a to i v zimě a pleť tak vypadá poněkud skvrnitě-natírám se v případě slunečného počasí, hned po ránu faktorem 40 a na to hned napatlám jedinou dražší věc-sjednocovací make-up. Pokud se pleti za celý den ani nedotknu, není vůbec mastná a není nutné na ní nanášet pudr, nebo cokoliv zmatńujícího. V opačném případě se moje pleť okamžitě zmastí. Ale už jsem si opravdu odvykla. Večer si opět umyju obličej mýdlem a natřu Niveou. Je mi 37 let, nemám v obličeji, díky mastnější pleti jedinou vrásku, cíleně se nikdy neopaluju, ani v soláriu a myslím, že pokud se budete držet této jednoduché metody-nesahat si ze zlozvyku na obličej, ušetříte desetitisíce za léčbu a kosmetiku. Všem přeji, aby se jim podařilo se svých problémů v této oblasti zbavit. 

  superkarma: 0 05.03.2014, 05:25:49
 2. avatar
  [9] Alena 12 [*]

  Sml59

  superkarma: 0 24.07.2013, 07:09:57
 3. avatar
  [8] bleblemcy [*]

  NiLit — #7 No jo taky jsem se hned všimlaSml22

  superkarma: 0 24.07.2013, 01:18:45
 4. [7] NiLit [*]

  Fascinuje mě, že paní doktorka Ivana Plecháčová je nesmírně podobná americký herečce Marianě Klavelo, herečka je její mladší verzí, neuvěřitelný, hned mě to praštilo do očí.

  1. na komentář reaguje bleblemcy — #8
  superkarma: 0 07.03.2013, 23:55:18
 5. avatar
  [6] arminka [*]

  Sml80 v mládí jsem si s ním užila, vždy jsem se opupínkovala při menstruaci Sml15

  superkarma: 0 24.02.2013, 12:10:17
 6. [5] Lydia001 [*]

  Občas mě vyraší před menstruací, ale jen 1 - 2 pupínky, které rychle zmizí. Jestli to je stravou skutečně netuším, protože jím jen domácí zdravou stravu, kde moc nesmažíme ani nic. Kouření taky nehrozí a alkohol také ne...

  superkarma: 0 14.01.2013, 21:55:08
 7. avatar
  [4] Jindriska8 [*]

  Netrpěla jsem tímSml23

  superkarma: 0 14.01.2013, 18:33:49
 8. [3] Trefa [*]

  Trefa:u nas na akne nikdo netrpi.to jsem velice rada.

  superkarma: 0 14.01.2013, 13:52:29
 9. avatar
  [2] kapkamore [*]

  Pěkné poučné čtení, ale už se mne to netýká

  superkarma: 0 14.01.2013, 12:34:26
 10. [1] lidicka [*]

  Tento problém naštěstí v rodině nemámae - zatímSml22

  superkarma: 0 14.01.2013, 05:41:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme