Krásná rasa, kterou možná znáte ze seriálu Goro bílý pes, se jmenuje Akita Inu. Je to věrný společník, který však není vhodný pro člověka, co chce jen psa na na mazlení. Více v našem Atlasu psích plemen...

Země původu: Japonsko
Použití: společenský pes
pesKlasifikace podle FCI:

  • Skupina 5. Špicové a primitivní plemena
  • Sekce 5. Asijští špicové a příbuzná plemena
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Akita (klikni)

Hmotnost: 28 až 50 kg
Velikost (v kohoutku):

  • Psi 67 cm +/- 3 cm
  • Feny 61 cm +/- 3 cm

Dožívá se: až 13 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů málopočetných plemen (www.kchmpp.cz)

Historie plemene...

Původní japonští psi byli malé až střední velikosti a nebyla žádná velká japonská plemena. Od roku 1603 byli v oblasti Akita užíváni jako bojoví psi Akita Matagis (středně velcí psi pro lov medvědů). Od roku 1868 byli Akita Matagis kříženi s tosami a mastify. Tím vzrostla velikost plemene, ale byly ztraceny typické vlastnosti špiců.

pes

V roce 1908 byly psí zápasy zakázány, ale plemeno bylo zachováno a dále šlechtěno jako velké japonské plemeno. Devět vynikajících zástupců tohoto plemene bylo v roce 1931 oceněno jako „národní památky“.

V průběhu druhé světové války (1939-1945) bylo běžné užívat psy jako zdroje kožešiny pro vojenské oblečení. Policie nařídila odchycení a konfiskaci všech psů kromě německých ovčáků užívaných pro vojenské účely. Někteří chovatelé se snažili obejít tento příkaz křížením svých psů s německými ovčáky.

Když druhá světová válka skončila, akit bylo žalostně málo a rozdělovaly se do tří odlišných typů: 1) Matagi Akity, 2) bojové akity, 3) ovčácké akity. To vytvářelo v plemeni velké zmatky.

Během poválečného procesu obnovení původního plemene byl po přechodnou dobu velmi populární pes Kongo-go z linie Dewa, který vykazoval vlastnosti mastifa a vliv německého ovčáka. Rozumnější chovatelé však nepovažovali tento typ za správné japonské plemeno a snažili se odstranit rysy cizích plemen křížením s Matagi Akitami, aby dosáhli obnovení původního plemene, a uspěli v ustavení čisté linie velkého plemene, jak jej známe dnes.

Vzhled psa...

Velký pes, robustně stavěný, dobře vyvážený, s množstvím hmoty. Sekundární pohlavní znaky jsou silně patrné. Pes je ušlechtilý, důstojný, rezervovaný. Silná konstituce.

  • Tělo feny je o trochu delší než tělo psa.

Povaha Akity...

Vyrovnaný, věrný, učenlivý a chápavý.

Jak o něj pečovat?

Nejde o psa náročného na pohyb, ale jde o psa náročného na podněty. Samozřejmě, pokud si chcete Akitu pořídit do bytu, musíte počítat s tím, že je to už velký pes! A také hodně chlupatý.

Výživa by měla být vyvážená, pozor na překrmování.

Navzdory standardu má Akita Inu pověst těžko zvládnutelného psa. Jak to s ní je, se dozvíte přímo z úst několika majitelů níže.

Psa Akity, kterého jsem pracovně nazval Goro, jsem potkal při návštěvě olomoucké zoo na Svatém kopečku...

akita

Protože jsem nestihl majiteli položit své otázky, prohledal jsem internetové diskuze, abych zjistil zkušenosti s tímto plemenem přímo od lidí, kteří ho mají. Zajímaly mne tři odpovědi...

Je Aktia náročná na výchovu?

Ano, Akitu by si neměl pořizovat člověk, který na psa nemá čas. Sandra R. to na diskuzi Rodina.cz popisuje takto: „Akita Inu je skutečně komplikované plemeno, ale ne ve smyslu, že „zdrhá ze dveří“ jen když se naskytne příležitost a že žere lidi a děti rovněž při každé příležitosti. To může platit o akitách, stejně jako o všech ostatních plemenech, které jsou nevychované a hlavně dostatečně nesocializované! Správně vychovaná a pochopená Akita je skvělý společník své rodiny a ukočírovat lze i její dominantní povaha vůči psům. Tvrzení „Akita do domu ne, potřebuje hodně pohybu“ se nezakládají na pravdě. Doma se nám válejí na gauči dvě akity a rozhodně se to na jejich povaze nepodepsalo. Po pohybu neprahnou, ale snažíme se je zabavit různými psími sporty.“

Poslouchá opravdu jen svého (jednoho) pána a povely od ostatních ignoruje?

Traduje se, že Akita Inu poslouchá v rodině jen jednoho člověka a ostatní přinejlepším ignoruje, v horším případě je na ně agresivní. Aki z diskuze iFauna.cz má jiný názor: „Ano, je složitější na výcvik – není to jako ovčáci apod. Akita je „svéhlavá“, při výchově doporučuji trpělivost, hlavně Akitu do ničeho nenutit. Jinak je to společenský pes – člen rodiny, hlídač dobrý, jen zbytečně neštěká. Štěká až „vetřelce“ uvidí v okolí svého teritoria. Povětšinou nemá akita ráda velké psy. Hodně majitelů akit si stěžuje, že jim demoluje zahradu (hrabe apod.), my máme dva Akiťáky a ani u jednoho jsme tento problém neměli.“

Je vhodná k dětem?

Často se dočtete, že Akita Inu není vhodný pes k dětem. Skutečnost je taková že pokud si pořídíte jakéhokoli psa, kterého nevychováváte, není nikdy vhodný k dětem, ale pokud se budete Akitě věnovat, neměli byte mít problém. K dětem je ale rozhodně vhodnější fenka, jak píše Katula007 na diskuzi Emimino.cz, která vastní Aktu třetím rokem: „Ohledně rodiny a dětí si vůbec nemusíš dělat starosti. Na našeho Míšu byla hrozně opatrná a spíš jsme jí museli vysvětlit, že není jen její. Ale my máme fenku. Nevím co chcete vy. U Akit je strašnej rozdíl mezi psem a fenou. Psi bývají hodně dominantní. Určitě je pravda, že co jí naučíš do jednoho roku, to pro ní bezvýhradně platí. Opravdu záleží jen a jen na výchově. Naše Akitka je oblíbenkyně všech z rodiny i známých. Je s ní tedy více práce ohledně poslouchání a asi nikdy nebude poslouchat jako ovčák, protože mají svojí hlavu a nejprv použijou svoje vědomí a pak třeba poslechnou. Jo a cizí větší pejsi nejsou kamarádi s námi. Jsou to prostě Akity.“

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama