Skoncujte se zimní „depkou“ a mrzutostí, splínem a zimomřivostí, a proměňte si svůj příbytek v oázu něhy a příjemných pohlazení. Naučte se využívat obzvlášť něžných grifů jedné z nejblahodárnějších masáží.

Uvolněte se a užívejte si – to je motto indické masáže ájurvédy (ayus = život, veda = učení), jedné z mnoha masážních technik, které pocházejí z indického „učení o dlouhém životě“ abhyanga (v originále to znamená důkladné hlazení). Tato jemná technika, která využívá ohřátý olej, uvolňuje, regeneruje a vitalizuje. Napomáhá odplavování škodlivých látek z těla. Podporuje nejen pročištění, ale uvolňuje i zablokovaný „karkas“ (body vitality), takže životní energie může opět volně proudit tělem. Masáž rovněž odstraňuje stres a psychickou únavu, zvyšuje obranyschopnost organismu.

Cílem ajurvédy je pročistit organismus a dostat jedince do harmonického stavu. Po ajurvédské olejové masáži celého těla totiž organismus nasbírá energii a zároveň se zbaví všech škodlivin. Základní procedurou je masáž teplým, sezamovým nebo bylinným olejem. Masíruje se hlava, obličej a celé tělo. Břicho, končetiny a záda by správně měli masírovat dva maséři zároveň, aby se levá i pravá část těla ošetřila současně a stejným způsobem. Masáž rovněž odstraňuje stres a psychickou únavu, zvyšuje obranyschopnost organismu.

Čistý prožitek
V domácích stísněnějších podmínkách stačí deset minut na to, aby se tělo a duše dostaly znovu do formy. Ve vodní lázni zahřejte šálek sezamového oleje na tělesnou teplotu. Kdo chce, může přimíchat vonící éterické oleje, jako je levandule nebo růžový olej. Položte ručník na podlahu koupelny a postavte se na něj. Nalijte trochu oleje do dlaní a vtírejte jej do celého těla. Po masáži chvíli relaxujte. Není žádoucí okamžitě vystavovat tělo zvýšené psychické či fyzické zátěži

Balzám na nervy
Ve vzpřímeném postoji si olejem masírujte nejprve hlavu (i přes vlasy), dokud necítíte lehké mravenčení. Krouživými pohyby pokračujte přes hlavu a krk. Potom rozetřete olej dlouhými vertikálními pohyby na hrudník, břicho a nohy. Masírujte uši, dlaně a nakonec i chodidla – to vše pomáhá uvolnit zablokovaný tok energie. Pak se přemístěte pod teplou sprchu a dál vtírejte olej do kůže. Teplá voda usnadní jeho vstřebávání. Na závěr odstraňte přebytečný tuk jemným šamponem na vlasy a sprchovým gelem.

Hlavy bol
Účinná kúra proti bolesti hlavy – denně masírujte oblouk mezi palci a ukazováčky sezamovým olejem. Speciální sezamový olej určený pro ájurvédu se vstřebá do kůže asi za deset minut.

Vedle masáží je možné organismus pročistit napařováním celého těla bylinnými parami. Zjednodušeně řečeno jde o ajurvédskou teplou bylinnou saunu.Očistné kúry by se měly opakovat alespoň jednou za měsíc. Na jaře pak je prospěšné chodit na masáž jednou za dva týdny.

Očistu umocní i dieta. Nejvhodnější je jídelníček bez masa a tučných i sladkých jídel. Důležité je pít dostatečné množství teplých tekutin. Ráno pomůže velká sklenice teplé vody. Tělo má totiž určitou teplotu, a jakmile přijme něco studenějšího, dostane se do nerovnováhy.

Chodíte pravidelně na masáže? Na jaké a proč? Důvěřujete různým formám alternativní medicíny?

Reklama