Bulvár

Agenturní zaměstnávání? Třeba pro maminky!


Nechat se zaměstnat přes agenturu je řešení, které vyhledává stále více lidí. Je to jistá a rychlá cesta, jak najít „padnoucí" časově omezené zaměstnání... Ve Francii, Velké Británii nebo v Irsku a ve Spojených státech amerických je agenturní zaměstnání běžné, u nás už také zapustilo kořeny. 

Třístranný vztah

Zaměstnanecký vztah v tomto případě existuje mezi dočasným pracovníkem a agenturou. Dočasný pracovník je svým zaměstnavatelem (agenturou) pronajímán třetí straně (uživatelské firmě) za účelem odvedení předem dohodnuté práce. Tento vztah mezi agenturou a uživatelskou firmou ošetřuje v zemích Evropské unie smlouva, v níž je také určeno, co bude pracovní náplní pracovníka, na jak dlouhou dobu a za jakou odměnu.
Personalisté a finanční manažeři si pochvalují agenturní zaměstnávání jako ideální způsob, jak zaměstnávat pracovníky na konkrétní časově omezenou dobu, nebo pro konkrétní projekt. Lidé, kteří si vybrali agenturní zaměstnání, si zase chválí větší osobní svobodu i to, že mohou pracovat třeba jen devět deset měsíců a pak se věnovat například studiu nebo rodině.
 
Kdo jsou agenturní zaměstnanci

Především jsou to lidé s kvalitní praxí a dobrými pracovními zkušenostmi. „Jednou skupinou jsou maminky na mateřské dovolené, pro které je výhodou to, že nevypadnou na příliš dlouhou dobu z profesního života a návrat po mateřské je tak pro ně jednodušší,“ říká Mirka Barčová z agentury Robert Half International a jmenuje další skupiny agenturních zaměstnanců: „Pro rodiče s malými dětmi je tato forma zaměstnávání výhodná vzhledem k možnosti rozvržení práce a volna, spolupracujeme například se ženami, které pracují od září do listopadu a od ledna do letních prázdnin, tedy v období, kdy fungují školy a školky. Je to pro ně výhodné z hlediska zabezpečení rodiny, dále také proto, že nemusí brát práci pod jejich úroveň nebo jít níž s penězi, a co je nejdůležitější, zůstávají v oboru.“

Takovou pozici bych přes inzerát nedostala

Petře Koukolové je 30 let, je absolventkou gymnázia a Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Pracovala v obchodním oddělení velké firmy, odkud se rozhodla odejít, a teď našla přes agenturu novou práci. „Pro svoji zahraniční firmu obstarávám veškerou finanční agendu, zaúčtování přijatých a vydaných faktur, pokladních dokladů, bankovních výpisů, cestovních příkazů a připravuji podklady pro mzdy,“ vysvětluje a dodává: „Dostala jsem se díky agenturnímu zaměstnání na pozici na dobu neurčitou, na kterou bych se za normálních okolností, tedy kdybych hledala práci přes inzerát, nedostala.“

Všechny profese

Agenturní zaměstnávání bylo ještě v nedávné minulosti spojováno především s dělnickými profesemi, tato doba minula a klienty společností, které se agenturním zaměstnáváním zabývají, jsou firmy ze všech oborů podnikání průmyslu i služeb, zejména ale v oblasti financí a účetnictví, finančního controllingu, jde také o pozice finančních manažerů, krizových manažerů, auditorů nebo daňových poradců.

Stejné výhody jako zaměstnanci firmy

Agentura musí svému zaměstnanci vytvořit stejné podmínky jako mají srovnatelní zaměstnanci klienta. To se týká nejen finančního ohodnocení, ale i nároku na dovolenou nebo na stravenky. A pokud firma – klient dává svým zaměstnancům ještě třinácté platy, příspěvky na dovolenou, na kosmetiku, dopravu nebo kulturu, pak to všechno náleží i agenturnímu zaměstnanci.

Nechala jste se někdy zaměstnat agenturou? Pokud ano, s jakým výsledkem a pocity?

 

   
07.03.2008 - Společnost - autor: Táňa Pikartová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] verlit [*]

  prece ja: No minimálně máš v tom případě na jejich stránkách shromážděné nabídky od řady zaměstnavatelů a nemusíš je hledat po jedné. Pokud služby té agentury jinak nevyhovují, není nic snazšího než si najít jinou, pokud vím, je jich v současnosti zaregistrovaných v ČR kolem 1800.
  Pro zaměstnavatele je to také mnohem jednodušší, protože nemusí kvůli pár dnům brigády přihlašovat zaměstnance na zdravotní, sociální pojištění, řešit podpisy daňových prohlášení, vystavovat potvrzení o výdělku a zápočtové listy atd. Kdyby se vypočítal čas a finance, které všechno tohle stojí, vyšlo by ho zaměstnání brigádníka mnohem dráž, než když zaplatí danou sazbu seriózní agentuře.
  Ono je snadné mít pocit, jak agentura sprostě vydělává, protože mi na brigádě zaplatí 70 Kč a zaměstnavateli naúčtuje 140 Kč, ale náklady agentury už se nikdo neobtěžuje přepočítat. Netvrdím, že neexistují podvodníci, ale ve většině případů mají agentury úplně normální a velmi přiměřený zisk.
  (A ne, nejsem zaměstnancem žádné agentury, ale jako zaměstnavatel je často využíváme a mám přehled o jejich maržích)

  superkarma: 0 09.03.2008, 10:03:00
 2. avatar
  [8] Kaylie [*]

  Agentury na tom dos sprostě vydělávají, dcera i syn to zkoušeli přes ně, jinak ani práci nesehnali. Ale z čeho myslíte že jsou asi agentury živy a to dost slušně...

  superkarma: 0 09.03.2008, 09:18:57
 3. avatar
  [7] prece ja [*]

  co zjednodušuje? byla jsem registrovaná u dvou a u obou mi řekli, koukejte na naše stránky a když se vám bude něco líbit, tak se ozvěte. takže jsem si vlastně stejně práci hledala sama.

  superkarma: 0 08.03.2008, 15:42:49
 4. avatar
  [6] verlit [*]

  shb: No v tom je přesně ta pointa, ne? Agentuře se platí víc právě proto, že hledání zjednodušuje - jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. To je podstata její služby.

  superkarma: 0 08.03.2008, 11:00:43
 5. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Dcera moje jako studentka byla na noční přes agenturu. Ráno jsem jí nařídila, ať to zruší. Tam, kde byla, vůbec nerespektovali ZP. A dceru mám raději než peníze.

  superkarma: 0 07.03.2008, 19:56:32
 6. avatar
  [4] shb [*]

  přes agenturu jsem pracovala prakticky celé studia, ale tehdy dávala agentura za nejlepší práce max. 50/hod a protože jsem tam měla známé tak jsem měla brigády tak za 70 a agentura za člověka dostávala už tehdy přes 100/hod...takže bez agentury bych měla víc a oni by mohli platit míň, ale to bych si tu práci musela těžce shánět, takhle jsem jen brnkla kámošce a ta řekla stav se, tehdy mi na kolejích stačilo seběhnout 2 patra a bylo to ok...

  superkarma: 0 07.03.2008, 16:14:15
 7. avatar
  [3] Solei [*]

  tohle je běžné hlavně u projektantů, stavařů a jiných - firma dostala projekt a má pět zaměstnanců a potřebuje šest, tak si toho šestého najme. Pochybuju, že by zrovna tímhle způsobem byli ochotni zaměstnávat matky na mateřské. To spíš ty agentury co zprostředkovávají brigády.

  superkarma: 0 07.03.2008, 14:31:00
 8. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Prostřednictvím agentury jsem dělala brigády při škole. Vyhovovalo mi to velmi. Jak jinak bych sehnala takovou práci, abych mohla jít na jednu směnu v pondělí, na druhou v pátek, pak na víkendovku a pak za čtrnáct dní, a vědět přitom, kdy budu mít volno, třeba až den předem?

  superkarma: 0 07.03.2008, 13:33:35
 9. [1] Pavla_b [*]

  agenturní zaměstnávání nezaujalo?

  superkarma: 0 07.03.2008, 13:25:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme