Bulvár

Agenti a důvěrníci mezi námi

V povolební pořadu pana Moravce seděl mezi politiky, rozhodujícími o aktuálním dění, také předseda KSČM, Vojtěch Filip. Proč? Jak je to možné? No jak... prostě jsme mu tu možnost my, voliči, dali.
 
Co si tedy myslet o tom, že zkušenost, kterou v tomto státě prožila střední a starší generace, nestačí k tomu, aby se už v takových debatách, neřku-li na mnohem důležitějších fórech, lidé jako on neobjevovali.

Vždyť KSČM je jedinou z komunistických stran bývalého východního bloku, která se nereformovala, která se od zločinů minulosti, od praktik StB, od mnoha zničených životů vůbec nedistancovala.
Počet soudruhů voličů se – naštěstí - snížil, ale stejně se KSČM do veledůležitého politického dění zapojuje víc, než je zdrávo.

Mimochodem, vysvětlovali jste někdy svým dospívajícím dětem, co vlastně byl ten komunismus, potažmo socialismus? A jak vám to šlo?

Teď nemluvím o  do očí bijícím zločineckém teroru let padesátých, ten jsem, zaplaťpánbůh, na vlastní kůži nezažila. Mám na mysli zatuchlé období normalizace. Tu plíživou dobu, ve které se politickým vězňům už tolik nelámaly nohy a ruce, o to víc se však lámaly charaktery nám všem. Dobu, kdy byl národ prošpikován agenty, důvěrníky a fízly, dobu, kdy člověk nikdy nevěděl, komu může co říct, aniž by se vystavoval nebezpečí.

Dobu, kdy ti, kteří podepsali spolupráci s StB, byli zároveň obětmi téhle všemocné organizace. Jen málokdo se jim přece upsal z nadšení pro socialistické zřízení. Jasně, nejčastějším motivem byl strach.

Já jsem měla nepříjemný pocit z toho, že nedokážu své dceři, vyrůstající po listopadu 1989, přesně vysvětlit, v čem konkrétně ta zhůvěřilost života pod poklopem, omotaným hraničními dráty, spočívala.
Fronty na banány, či menstruační vložky se jeví být dost chabým argumentem. Jak, sakra, docílit toho, aby opravdu pochopila (ne jen formálně odkývala) - PROČ už nikdy nechci socialismus, ani komunismus, komunisty, ani estébáky, důvěrníky, agenty. Nikoho.
 
Teď se to možná povedlo. Asi největší zásluhu na tom má odvážná zpověď Jarka Nohavici, která vyšla v minulém Respektu. Obdivovaný písničkář se přiznává k tomu (jako snad jediný z populárních lidí), že se StB upsal. Ze strachu. Nikomu neublížil, nikoho nepoškodil, ale upsal se. Normálně se bál. Zároveň žil v domnění, že potupnou spolupráci vybalancuje, tak jako vždycky dokázal obelstít komise, které povolovaly jeho koncerty. I Jarek Nohavica se trápí zkušeností bolavou jak zhnisaný vřed.
Na základě téhle výpovědi dcera pochopila něco z podstaty režimu, který dokázal i z osobností Nohavicova formátu udělat lidi, kteří – mají-li dostatek svědomí a inteligence – ponesou svá lidsky pochopitelná selhání možná celý život.

Potom následovala debata o těch, kteří prokazatelně udávali své známé a třeba i kamarády. A někteří si za to nechávali dokonce slušně platit. Jak se jim dnes žije? A jak usíná?
Dlouho jsme to rozebíraly a přemýšlely o dopadech na okolí takového člověka. Na jeho oběti. I na jeho blízké, kteří, když to prasklo, většinou netušili, čím se před rokem 1989 zabýval.

O tom jsem jí mohla říct i něco z vlastních zkušeností. Mezi svými známými, dokonce kamarády, jsem našla několik lidí, kteří StB podlehli a podepsali. V některých případech to byl šok, který jsem dlouho nemohla zvládnout. Ale vždycky jsem se snažila rozlišovat. Na ty, kteří sami jako oběti, jen nezvládli strach ze ,,všemocné hydry", trápili se a neškodili. A na ty ostatní.

Ostatně, podobnou zkušenost s tvorem zvaným udavač má kde kdo. Ať už se s ním setkal ve škole, v práci, nebo - ó, hrůzo - v rodině. Jak jste na tom vy?

Co donašeči ve škole, v zaměstnání nebo dokonce, nedej bože, rodinný ,,fízl"? Jak jste na tom, milé ženy-in?

Udal vás někdy někdo? V práci? Ve škole? Doma?
Dokážete pochopit, lidi, kteří se stali agenty či důvěrníky? 
Našly jste na seznamech známého či blízkého člověka?
Měly jste zkušenost s výslechem na StB?
Měly jste svého fízla!?
Měli bychom takové věci ještě vůbec řešit?
Má smysl o nich mluvit s mladou generací?
Podepsala jste ze strachu spolupráci?
Vyříkaly jste si to s někdy s udavačem?
Jste příliš mladá a nepamatujete to?

Jaký je Váš názor?

   
07.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Vivian [*]

  Radka27: čemu se ti nechce věřit?
  Kdyžtak mu pošli i odkazy na všechny další internetové noviny, které o tom psaly... A kup mu minulý Respekt, kde s ním vyšel rozhovor .

  superkarma: 0 10.06.2006, 17:30:40
 2. avatar
  [42] Radka27 [*]

  Na tenhle článek posílám Jarkovi odkaz. Tomuhle se mi jaksi věřit nechce...

  superkarma: 0 08.06.2006, 17:04:07
 3. avatar
  [41] Dudlajlama [*]

  Byla jsem udavana opakovane, protoze jsem se stykala s prohnilymi emigranty (hlavne s jednim). Jednou dokonce i na zajezdu do Jugosky (jeden skret hostinsky z Decina), nasazeny spicl. Pry mel kazdy takovy zajezd jednu poverenou osobu
  Po navsteve pribuznych v NSR, jsem travila dve hodiny na vyslechu, co jsem tam delala, s kym jsem se stykala, jestli po mne nekdo nechtel neco poslat atd. Normalne jsem se musela rezat , protoze jsem si pripadala jako ve filmu. Ja byla celou dobu pobytu u vytrzeni a s pokleslou celisti nad, cistymi ulicemi, krasnymi domy, obchody a zbozim v nich, takhle nam soudruzi ten prohnily zapad nepopisovali.

  superkarma: 0 07.06.2006, 23:31:37
 4. [40] carodejnice [*]

  Dodnes mám nepříjemný pocit z toho, že nevím kdo mne udal Stb. Předvolali mne k výslechu měsíc před státnicemi. Ptali se na všechno možné, ale neřekli mi proč tam vlastně jsem. Nedávno jsem do spisu nahlédla a nestačila se divit. Vyslýchali celé mé okolí ze studentské koleje. Ze spisu ale zbyly v podstatě jen desky, seznam vyslýchaných a závěr s paragrafem, který mi tehdy hrozil (nepodmíněný trest). Na konci byl uveden seznam lidí, kteří vypovídali v můj prospěch. Jedno jméno, uvedené v seznamu vyslýchaných, v tomto seznamu chybělo. Byla to má nejlepší kamarádka. Co si mám o tom myslet? Snažila jsem se na to zapomenout, ale nějak to nejde.

  superkarma: 0 07.06.2006, 19:11:21
 5. avatar
  [38] adalim [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 07.06.2006, 14:51:34
 6. avatar
  [37] gerda [*]

  Nyotaimori: i kdybych přišla - po spatření z tribuny řečnícího Štětiny bych si okamžitě uvědomila, koho to mám poslouchat a obrátila se na patě.

  superkarma: 0 07.06.2006, 14:37:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [35] Asdareel [*]

  Gerda (34): Přesně.

  superkarma: 0 07.06.2006, 13:54:04
 2. avatar
  [34] gerda [*]

  JanaVa: jo, tomu věřím. Mně lanařili do KSČ mocně, ale taky jsem odmítla. Lidi, kteří nepotřebovali soudružské požehnání pro kariéru, nechávali v klidu. Na druhé straně - vysoké funkce byly přímo podmíněny vstupem do partaje. Takže bylo na výběr: zůstat dole a mít klid, nebo se vykoupit vstupem. Jenom nechápu, proč je to tolika lidem divné, je to přece jasné. Kdo nebyl komunista, měl po žížalkách.

  superkarma: 0 07.06.2006, 13:49:19
 3. avatar
  [33] JanaVa [*]

  Sama nevím jak je to možné, ale naší rodinu nechávali napokoji. Když měl otec vstoupt do strany, řekl ne, promiňte, na to já nejsem - a konec, víc netlačili. Máma vždy nadávala na komouše nejjadrnějším slovníkem jaký jsem kdy slyšela, a to tak nahlas, že to bylo slyšet přes půl ulice - a nikdy nic z toho nebylo. Do "pionýra" jsem odmítla chodit, nebavilo mě to. Párkát jsem to musela ve škole vysvětlovat, ale stála jsem si a svým a nakonec jsem jen kdysi v 8.třídě pomáhala s mladšími. Pravda, pamatuju si, že jsem slušně recitovala a tak mě asi jako revanš nechali asi při 2 příležitostech říkat dětskou říkanku na jakési školní schůzi. Měla jsem výborné známky a na gymnázium jsem se dostala přes to vše bez přijímaček. Volali nám příbuzní "jak jsme to dokázali"... Nutno říct - nijak, prostě v té době jedničkáře brali - a hotovo. Stejně jsem se dostala bez přijímaček i na VŠ (již po roce 89), už v novém režimu. Do "SSM" nás ani na gymplu nikdo nenutil a myslím skoro nikdo tam nevstoupil. Nevím jak proč nač nás nechal režim napokoji, zvlášť když se ozývá takových hlasů jak lidi nenechali být. To jsem vynechala fakt, že emigrovala do Německa ségřina kamarádka - a taky z toho nebylo nic, prostě nic. Naši tedy neměli nikdy žádné významné funkce, ale prostě jsme žili, fungovali - a ve svazcích nikdo z širší rodiny nefiguroval. Tak jsme měli buď jenoduše štěstí na lidi kolem sebe nebo jsme nikomu nestáli "za snahu" - a pak bylo-li takových rodin mnoho, nedivte se, že sáhnout i po volebním lístku KSČM (pozn. - naše rodina nikoli).

  superkarma: 0 07.06.2006, 12:56:40
 4. avatar
  [32] ještěrka.ehp [*]

  SENSITIVESKIN: nemyslím jen ODSák, prostě kdokoli z vlády

  superkarma: 0 07.06.2006, 12:53:36
 5. avatar
  [31] gwen [*]

  Od jednoho takového debila mně dělí tenká zeď. Soused byl kádrovák, v minulosti škodil kde mohl a škodí dodnes. Je mu 75, tak doufám, že mu to brzo skončí.

  superkarma: 0 07.06.2006, 11:43:59
 6. avatar
  [30] SENSITIVESKIN [*]

  Pane Bože, vy tady děláte, jako by v jiných zemích státní bezpečno neexistovala. Existovala, existuje a existovat prostě bude. Zbytečný tlachání o ničem. M.j. víte, že i Jaroslav Hutka přiznal asi před 3 týdny, že spolupracoval se státní bezpečností, nebude dlouho trvat a vyleze to z ostatních....pak se zjistí, že tam byli všichni, kteří teď "velí"
  Víte, co se stane, když ODSák spadne do vody? Nejdřív vyplavou špinavý peníze a pak čistej komunista

  superkarma: 0 07.06.2006, 11:43:13
 7. avatar
  [28] átéčko [*]

  Jarek je stejne nejlepší! A má dnes narozky!

  superkarma: 0 07.06.2006, 11:30:53
 8. [25] Kytara [*]

  cmelda: taky jsem se nemohla rozhodnout, koho volit, tak jsem volila zelené.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:50:36
 9. avatar
  [24] cmelda [*]

  Kytara: obavam se, ze komunisty voli prave krome duchodcu i mladi. Duchodci viz Asdareel 10, ale mezi mladymi jich pribyva - asi jim imponuje iluze, ze by se vsichni meli a mohli mit stejne . Ikdyz muj kolega (cca 30) je volil prave proto, ze pry nebylo co si vybrat .... auuuu. Tresne na nej, at se z nich po....

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:39:02
 10. [23] Asdareel [*]

  Gabi: Založit cokoliv před r. 1989 bylo možné jen z vyšších míst, rozhodně nebylo možné jen tak se dohodnout, že něco založíme a registrovat se.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:22:25
 11. [22] Rikina [*]

  *Kotě*: zbytečné rozpitvávání, dle mého názoru, je to, když se někdo chytne jakékoli sebemenší příležitosti, aby mohl nahlas naříkat, jak byl on či jeho bližní diskriminováni, co by byl býval všechno mohl dosáhnout, jak tím dodnes trpí a že za všechno můžou komunisti.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:09:03
 12. avatar
  [21] Gabi [*]

  Mám moc ráda slovo "zhůvěřilost", převzala jsem ho kdysi od svého 75 letého kolegy .
  Myslím, že řešit "agenty StB", "udavače" apod. nemá smysl. I dnes se lidé upíší k věcem, za které by se běžně člověk styděl a z příčiny mnohem malichernější, než ze strachu o sebe a svojí rodinu. A pocit moci zničil nejeden charakter. S udavači se potkáte dnes také - v zaměstnání, v podnikání, v místě bydliště ...
  Asdareel: není úplně pravda, že před ´89 neexistovalo podnikání, znám několik chytrých a schopných lidí, kteří založili různé typy "družstev" a dělali, co je bavilo a co i "vynášelo" - i když třeba s jistým omezením (a nemyslím tím Slušovice).
  Stejně tak dříve jako dnes šlo získat výhody ("diplom", materiální apod.) bez vlastních schopností. Lidé typu "anální speleolog" se uplatní v jakékoliv politické konstelaci.
  Bylo by super, kdyby se lidstvo dokázalo rozpomenout na svoji historii a poučit se ze svých chyb a naopak využít to dobré. Ale to je čirá utopie . Stále budeme bořit to dobré a chodit za praporem.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:07:05
 13. avatar
  [20] Aja [*]

  Měli jsme svého fízla, věděli jsme o něm a občas ho krapet ztrestali Domovní důvěrník byl taky pěknej hajzl...bydlí v domě dodnes...pouliční výboristy taky potkávám. Neřeším to. Nakoukla jsem do spisů a seznamů, vím, kdo co kdy kde...ale neřeším to.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:02:24
 14. avatar
  [19] *Kotě* [*]

  Rikina: a kde končí nezbytné upamatovávání se na minulost a začíná "zbytečné rozpitvávání"?

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:50:55
 15. [18] Asdareel [*]

  Kytara: No právě proto, že tito lidé většinou vinou komunismu nic nemají a obávají se existenční nejistoty života ve svobodné společnosti. Ví, že už nemají v životě moc šancí a tak volí někoho, kdo jim slibuje, že se o ně postará.

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:50:09
 16. avatar
  [17] zonan [*]

  Já souhlasím s Beruškou1. Volební výsledek komunistů je sice na můj vkus dost vysoký, ale ještě víc mi vadí předseda ČSSD a jeho volební výsledek. On totiž prostor hovořit a míchat se do politiky dostává a přitom to je ohromný normalizační soudruh. Stačí slyšet jeden z jeho plamenných projevů ...

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:47:40
 17. avatar
  [16] Kayty [*]

  Taky si matně vzpomínám na jednu příhodu z dětství. Mojí tetě emigrovala kamarádka do USA a když se přijela podívat k nám (bydlela u nás doma), tak se objevil pán, který se ihned seznámil s mými rodiči. Stal se nejbližším známým, nám dětem nosil dárky (na písku všichni měli takové oranžové tatry, já měla tatru s kabinou jako kamion a modročervenou barvu). Pak po revoluci 1989 najednou zmizel, pak jsme u nich 1x byli a od té doby nic. Pak taťka na Seznamech našel jeho jméno jako aktivního agenta.
  Takže to všechno bylo jen kvůli té Američance a pak aby se včas dověděli jestli nechceme k ní.

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:45:26
 18. avatar
  [15] pohodarka [*]

  no, to bude zase debata, budete vzpominat jak to bylo hrozne a vsichni hromadne na nekoho nadavata...abyste se nam v tom neutopily...ze se radeji nebavite o veselych vecech

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:44:53
 19. [14] Kytara [*]

  Asdareel: no právě proto to nechápu! ale když vidím ty jejich meetingy, tak tam jsou samí důchodci!

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:42:38
 20. [13] Rikina [*]

  Asdareel: neříkám zapomínat, ale zbytečně nerozpitvávat. To je rozdíl.

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:31:32
 21. [12] Asdareel [*]

  Rikina: Ti, kdo zapomínají na minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:28:09
 22. [11] Rikina [*]

  Hmm, já tedy nevidím důvod, proč se vrtat ve starých křivdách. Taky bych se tady mohla rozepisovat, proč dnes nemám VŠ a podobně, ale k čemu by to bylo dobré. Co se stalo, stalo se, změnit se to zpětně nedá, nač se tím užírat. Venku svítí slunce, je jaro, život je krásnej, a ta KSČM má nakonec POUHÝCH 14%, tak co...

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:23:41
 23. [10] Asdareel [*]

  Kytara (6): V době komunismu existovala pracovní povinnost, každý musel být zaměstnán. Neexistovaly živnosti, provozovat soukromou činnost bylo ilegální, byl na to paragraf s názven "nedovolené podnikání." I v době normalizace rozšířené melouchaření bylo ilegální. Takže každý musel chodit do práce na 8,5 hodiny denně, za což dostával minimální plat, který tak stačil právě na přežití do příští výplaty. Nebylo prakticky možné se nějak zajistit na budoucnost nebo na stáří. Za to se ovšem komunistický režim postaral o každého až do smrti - penze byly zaručené. Tato strategie - strategie nízkých mezd a vysokého státního zabezpečení byla přijata již počátkem éry komunismu někdy v 50. letech a její součástí byla i měnová reforma z června 1953, která drtivou většinu obyvatelstva poslala majetkově ke dnu a udělala z lidí nevolníky plně závislé na státu.
  <p>
  Dnes staří lidé, kteří poctivě pracovali celý život a neměli možnost se jakkoliv zabezpečit na stáří, čelí existenční nejistotě svobodné společnosti. Takže je hořkým paradoxem, že volí komunisty právě proto, že je tito komunisté připravili ve své době o možnosti životního rozletu.

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:20:51
 24. avatar
  [9] jiti [*]

  ...........a tak životem šel tenhle tlustínek cestu mu vyšlapal jeho tatínek na drahej fráček malej odznáček hajzlík od kosti co má rád sladkosti

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:02:36
 25. avatar
  [8] Beruška1 [*]

  S agenty STB jsem se nesetkala. A pokud ano, nevím o tom. Zda to byl někdo z mých kamarádů, po tom jsem nikdy nepátrala, někdy je lepší některé věci nechat být minulosti. Ale jinak jsem jisté problémy také měla, tetička mi totiž emigrovala v roce 1968 do Kanady. Také jsem jako premiantka školy nikde na soutěžích nebyla, na střední školu jsem se dostala jen díky své třídní, která použila svých známostí, jinak bych asi coby jedničkářka mohla maximálně do učení. Díky dobrým výsledkům na střední škole jsem se přihlásila na vysokou. Přijímačky jsem udělala velmi dobře, přesto mi do dvou dnů přišlo přímo od rektora vysoké školy, že mě nepřijímají a neexistuje žádná možnost odvolání. Hmm... ostatní se mohli nejdříve odvolávat na děkanát a pak ještě asi dvakrát stále výš a výš.
  No nejvíc mi vadí, že jsem měla spolužáka debila, který se díky tatínkovi a strýčkovi , komunistům ve vysokých funkcích, dostal na vysokou, po půl roce ho vyhodili, zkusil dalších pár škol, než s pomocí soudruhů ukončil studia. Po revoluci v roce 1989 začal všem vykládat, konečně jsme se dočkali, a dneska je členem mnoha rad různých akciových společností, likvidátorem mnoha jiných a vůbec, prostě zase je ten nahoře a hlásí se k ODS. Takže i to je důvod, proč jsem nešla k volbám, protože všude jsou to převlečení bývalí komouši. A v KSČ si myslím zůstali naopak právě jen ti, co to myslí dobře, ti špatní jsou všude jinde, kde měli možnost hrabat a hrabat a ubližovat dál slušným poctivým lidem.

  superkarma: 0 07.06.2006, 08:51:17
 26. avatar
  [7] Pentlička [*]

  S udavačem jsem se setkala na gymplu v r. 1977. Kluci z jedné maturitní třídy poslouchali na výletě z magneťáku nahranou Chartu 77 a jeden jejich spolužák - agent STB je udal. Policajti to přišli vyšetřovat do školy, byla z toho velká aféra a kluci pochopitelně vyletěli před maturitou. Ten agent klidně odmaturoval a vystudoval VŠ.

  superkarma: 0 07.06.2006, 08:38:16
 27. [6] Kytara [*]

  Řekněte mi, kdo tedy ty komunisty volí? Mladí určitě ne, si myslím, tak staří, kteří to všechno zlé zažili? Nebo si pamatují jen to, že byla práce a teď není? Nechápu to, kde komunisti nabrali těch 14 %!

  superkarma: 0 07.06.2006, 08:25:42
 28. avatar
  [4] Amálie [*]

  já si z toho moc nepamatuju, byla jsem hodně malá. Ale vim, že táta byl u výslechu - vysvětloval, jak je možmný, že rodina se dvěma dětmi má 3 auta Taky ho nepustili na průmku a pak o něm psaly noviny - proč tak nadaný žák dřepí v SOU, když má evidentně na VŠ

  A babička s dědou nám vyprávěli hodně, jak jim zabavili statek, vyhnali je xkm daleko na samotu bez vody a topení, se starými rodiči na krku bez penze a ještě si směli vydělat (samozřejmě na "státním" statku) omezenou sumu neuvěřitelnou dřinou. Přesto si uchovali nadhled a životní humor.

  superkarma: 0 07.06.2006, 07:22:04
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  Ano …našli jsme na seznamech známého a bohužel již pár let blízkého člověka, ostatně nebyl jen agentem, ale byl i velice aktivním členem StB.
  Měli jsme svého fízla …jenže když se pak takovýto člověk stane tchánem mé dcery, tak co dělat? …děti za svoje rodiče nemohou. Nestýkáme se, nestřílíme po sobě, ale ví že víme.
  Nejsem mstivá a věřím Boží mlýny.

  superkarma: 0 07.06.2006, 00:25:32
 30. [1] Matelka [*]

  V práci jednoho takového agenta máme, všichni to o něm ví, ale jelikož je to pěknej řiťolezec a má známé od policie po všechna možná ministerstva, má jednu z vyšších funkcí a je celkem vysmátej. Nejvíc mě vytáčí ten jeho slovník: kádrový profil, partaj atd.

  superkarma: 0 07.06.2006, 00:19:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme