Dnes jsme si pro vás v našem cestopisném koutku připravili výlet daleko za hranice naší vlasti a evropské kultury. Vypravte se společně s námi a cestovatelem Vláďou do marockého Agadiru, města, které bylo v roce 1960 po ničivém zemětřesení zcela srovnáno se zemí a dnes opět zažívá svůj turistický boom. Náš dnešní průvodce se z něj vrátil teprve před pár dny, a my jsme rádi, že se s námi podělil o své nejčerstvější cestovatelské zážitky…

dfdd

„Má marocká expedice, kterou jsem podnikl toto září se svými kolegy z práce, byla mou první dovolenou, kterou jsem mimo jiné strávil v hotelovém komplexu s all inclusive, takže mé zážitky budou možná tímto faktem zkresleny, ale jak se říká, zkusit se má v životě vše,“ začíná své vypravování Vláďa, mladý muž, který se k zájezdu do Maroka dostal jako slepý k houslím. „Zkrátka jsem jej vyhrál v jedné motivační soutěži, která proběhla na mém pracovišti. Asi měsíc před odletem jsem se dozvěděl, že paní štěstěna se usmála i na mě, tak jsem samozřejmě neváhal a jel,“ pokračuje. „Jelikož nejsem moc zvyklý obrážet hotelové komplexy, které sice zahrnují veškerý komfort, ale prakticky se nehnete z místa a jen se grilujete na pláži, byl jsem rád, když jsem si přečetl program našeho zájezdu, který každý den obsahoval výlety do míst blízkých marockému Agadiru. Takže ty zážitky, které mě nejvíce nadchly, vám dnes představím, ale dotknu se i těch méně příjemných, které jsem bohužel zažil.“

Rezervace Massa a berberské vesnice

Výlet do přírodní rezervace, která se nachází nedaleko Agadiru, mě nadchnul asi nejvíce. Rezervace disponuje rozmanitou přírodou, která předně láká širokou paletou ptactva a zvěře. Během cesty jsme se zastavili u vodní nádrže, která slouží jako rezervoár vody.

dd

Na vypůjčených offroadech jsme dojeli až k písčitým dunám tzv. malé Sahary, kde jsme navštívili i banánovníkové plantáže, které se před vámi z ničeho nic vynoří v malé oáze, kterou během jízdy minete. Udělali jsme si samozřejmě zastávku i zde, docela mě překvapilo, jak nezvykle banány chutnaly a hlavně některé z nich byly skoro celé černé. Byli jsme ale ujištěni, že právě ty jsou nejvhodnější ke konzumaci. Výlet, ačkoliv je celodenní, rozhodně stojí za absolvování, neboť se během něj seznámíte i s tamní kuchyní.

Máta, kam se podíváš

Až do své smrti, kdykoliv ucítím vůni máty, vzpomenu si na Maroko. Marocký mátový čaj je k dostání na každém rohu a chutná opravdu velmi dobře. Co se marocké kuchyně týká, je opravdu unikátní, a to až do takové míry, že jsem se, přiznám se, koncem našeho pobytu těšil na naše knedlo, vepřo, zelo. Maročané všeobecně vše hodně koření. Jejich kuchyně je velmi specifická díky arganovému oleji, který přidávají prakticky do všeho, a já jsem si zkrátka na jeho chuť nemohl zvyknout. Co ale rozhodně doporučuji, je dušený pokrm z masa, které se nazývá Tajine. Jedná se o dušené jehněčí maso (vepřového se zde nedočkáte, jste v muslimské zemi), ve kterém je směs veškerého možného koření a podává se ve velmi jemné omáčce. Celý pokrm se navíc vaří ve stejnojmenné cihlové nádobě na vaření, která svým tvarem připomíná pyramidu.

fff

Otravní Berberové

Sice mě mrzí, že tamním původním obyvatelům, tedy Berberům, musím přisoudit toto adjektivum, ale nic na plat, jsou opravdu velmi otravní. Kdykoliv jsme se vyšli projít do města, drželi se nás jak klíšťata. Kolegovi se dokonce jedna malá tamní holčička chytila za nohu a odmítala ho pustit, dokud jsme jí nedali bakšiš. Pokud mě na Maroku něco zklamalo, pak jeho obyvatelé. Procestoval jsem toho již dosti a musím říci, že s tak vlezlým a neupřímným národem jsem se ještě nikdy nesetkal. Prakticky veškeré ceny v Agadiru byly smluvní a trávit čas dovolené dohadováním se nad cenou by opravdu přestalo bavit každého z nás. Všem, kteří se do Maroka chystáte, doporučuji, abyste se obrnili vysokou trpělivostí a slušnost nechali za hranicemi. Jinak se jich opravdu nezbavíte. V rámci našeho programu jsme se zúčastnili berberského večera, kde se nám předvedly různé tradiční hudební skupiny z marockých měst a představovaly nám svou kulturu (shlédli jsme souboj na koních, vystoupení orientálních tanečnic apod).

vvv

Agadir – tak trošku jiné Maroko

Pokud se vydáte do Agadiru, počítejte s tím, že dorazíte do velkého námořního přístavu, kde má i své sídlo posádka marockého námořnictva a je zde velmi znatelné, že do města, které bylo před několika desetiletími zcela zničeno zemětřesením, investovaly evropské země jako zcela logicky Francie a také Švýcarsko, a tak je jim přizpůsobena i veškerá nabídka tamních hotelů.

ggg

Všechny animační programy a jídelní lístek byly předně ve francouzštině, a pakliže hotelový personál zjistil, že pocházíte z jiné země, jejich chování bylo podstatně odlišné. Nemyslím si, že bych byl nějak upjatý, ale opravdu se k nám, coby klientům z Česka, nechovali zrovna dvakrát přívětivě. Na druhou stranu mohou v Agadiru ženy poměrně v poklidu podniknout procházku za zdi hotelového komplexu, jedná se sice o muslimy, ale jejich chování je velmi ovlivněno koloniální minulostí, takže je lze považovat za liberálněji smýšlející vyznavače islámu.

vvv

Tipy před cestou

Než se do Maroka vydáte, rozhodně vám doporučuji, abyste si naočkovali břišní tyfus a dbali na osobní hygienu. Ačkoliv jsme si kupovali balenou vodu a vyhýbali jsme se konzumaci místních potravin na trhu, každý z nás měl nějaké střevní problémy, někteří z nás valnou část své dovolené strávili na toaletě. Z cest jsem se vrátil teprve před pár dny, teplota zde byla kolem 28 °C, takže jsme se příjemně ohřáli, ale nad oceánem se utvářel neustálý opar. Všem těm, kteří by si ještě letos chtěli užít slunce, bych doporučil jižnější destinace. Osobně musím říci, že pokud bych se do Maroka vrátil, o čemž pochybuji, tak bych se již velkým obloukem vyhnul turistickým komplexům a hotelům all inclusive, utvrdil jsem si, že tento typ cestování zkrátka není pro mě. Ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát.

ccc

My tímto Vláďovi děkujeme za informace a přikládáme diskusní otázku.

Reklama