Bulvár

Advent? Do revoluce jsem nevěděla, co to je

Před revolucí jsme byt zdobili až na Štědrý den. Stromeček, svíčky, chvojí, bílé atlasové ubrusy, jmelí. Žádné očekávání příchodu mesiáše se nekonalo, protože za komunismu žádná božstva neexistovala.

Teď jsou díky adventu Vánoce daleko delší, ale nějak se na ně těším čím dál tím méně. V mém věku už nemají to kouzlo tajemna, zvláštních vůní a těšení jako v mládí.

Advent znamená očekávání a já jsem vždy také očekávala. Dárky, prázdniny, pohodu, pohádky v televizi, žádné povinnosti, dobrůtky všeho druhu.  Advent znamenal i slídění po dárcích. Vzpomínám si, že jsem asi v deseti letech vyštrachala v otcově skříni sadu fixů značky Pelikan, což tenkrát znamenalo tuzexovou investici, a já byla tak nadšená, že jsem si s nimi až do Ježíška skoro každý den tajně kreslila. Dodnes je považuji za jeden z dárků, který mi udělal největší radost. Advent znamenal koule za výklady obchodů, což jsem milovala. Advent znamenal i občasnou pidireklamu v televizi a pan Vajíčko měl kožešinovou čepici. 

Dnes je očekávání Štědrého dne mnohem hezčí. Všechny ulice, domy, stromy celé čtyři týdny nádherně září (ach, to ekologické myšlení mi trochu kazí radost). Lidem svítí za okny svícny, prodává se purpura a františky, kupují se dárky…Taky se těším, ale tak nějak jinak, méně radostně.

Advent se rovná: sehnat stromek, dárky, natahat nákupy, upéct cukroví, umýt okna, vystát frontu na maso na řízky, vygruntovat. Jediné co nekupuje je kapr, nemůžu se totiž přiblížit k sádkám a pozorovat rány palicí do rybích hlav. Že mi někdo pomůže? Že za mě někdo vygruntuje, napeče, navaří, dojde do práce, ….ne, to neočekávám. A tak trochu nostalgicky vzpomínám na Vánoce z dětství a mládí, kdy jsem sice nevěděla, co to je advent, ale měla jsem co očekávat.

Vzpomínáte si ještě na předvánoční čas za komunistů? Jak se lišil tehdejší advent od toho současného?

Simona Škodáková

Advent na Ženě-in

O adventu a adventní výzdobě máme dnes celé vydání magazínu Žena-in! Posílejte mi fotografie s krátkým popisem na téma: Naše adventní výzdoba. Čekám na ně na redakčním mailu: redakce@zena-in.cz.

   
02.12.2009 - Blog redakce - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Alka1 [*]

  Martina V. — #4 Taky mi připadají dřívější Vánoce lepší, byli jsme ještě celá rodina, narodila jsem se na Štědrý den, takže o to víc jsem je v dětství prožívala. Nebyly tak kýčovité jako dnes, což mi dost vadí. Vždycky jsem měla největší radost, když jsem pod stromečkem našla knížky a plyšáky. Sml54

  superkarma: 0 02.12.2009, 21:35:58
 2. avatar
  [4] Myskdalen [*]

  Koule ve výlohách pamatuji, líbilo se mi to.

  Fixy byly skvělej dárek a možná se děti o více radovaly než dnes  z toho množství věcí.

  Vánoce se mi tenkrát líbily více, každý rok jsme je trávili na Slovensku a cestou tam počítali v oknech již rozsvícené stromky.

  Těšila jsem se na kaštany, na sníh a bylo mnoho prima věcí.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #5
  superkarma: 0 02.12.2009, 21:10:30
 3. avatar
  [3] mmarianne [*]

  Advent se rovná: sehnat stromek, dárky, natahat nákupy, upéct cukroví, umýt okna, vystát frontu na maso na řízky, vygruntovat.

  Kde proboha žijete? Stromky na každým rohu, řízky všude nä každým rohu, nákup přivezu autem... Jo, jaký si to uděláš, takový to máš...

  superkarma: 0 02.12.2009, 18:49:00
 4. avatar
  [2] denkas [*]

  Věrulinka — #1 To je pravda! A "Adventní kalendář" jsme si namalovali! Každej den škrtali!Sml59A bylo to fajn!Sml49

  superkarma: 0 02.12.2009, 13:54:17
 5. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Já nevím, ale už i za komančů, tchán s tchyní drželi Adventní neděle, ale je pravda, že jsme měli bronzovou, stříbrnou a zlatou neděli Sml67

  1. na komentář reaguje denkas — #2
  superkarma: 0 02.12.2009, 13:38:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme