Rodina

ADHD mé dcery

Minulý týden jsme vydali článek o ADHD. Chceme se tomuto tématu věnovat více, proto vám chceme představit několik příběhů matek a jejich dětí, které tímto syndromem trpí. Chceme téma ADHD diskutovat – je mnoho rodičů, kteří řeší podobné problémy a nemusí vůbec vědět, že jejich dítě není rozjívené a neposlušné kvůli tomuto syndromu.

 Přinášíme příběh Radky, kterou redakce zná – poprosili jsme ji o možnost publikace.

kid

Poskakování jako tajtrlík, přeskakování v myšlenkách, odbíhání od tématu, skákání do řeči, neustálé mluvení… to je slabý výčet doprovodných znaků, které doprovází ADHD mé dcery. Všichni, kteří v tomto vidíte své dítě, čtěte pozorně a zamyslete se nad tím!

Adélka (7,5 roku) nám dala zabrat už při porodu… nechala na sebe čekat a po porodu to okomentoval porodník, že „na poli bych toto dítě neporodila“. Nakonec ji totiž museli „tahat“ vysavačem – porodní pumpou, kvůli krátké pupečníkové šňůře. Odmalička byla dítě, které neposedělo, běhalo, neměla žádnou hranici, kam až může… brzy začala chodit, chtěla všechno prozkoumat dřív, než jsem dala svolení. Vzhledem k tomu, že byla mé první dítě, říkala jsem si, že je to normální, je prostě aktivnější, já taky nebyla úplně klidné dítě. Proto jsem se v předškolní třídě soustředila hodně na vyjádření psycholožky, které testovala u všech dětí školní zralost. Výsledek byl jasný, Adélka je inteligentní a to, že neposedí, jeu dětí úplně normální. Byla to odbornice, dokonce docela vyhlášená, neměla jsem důvod řešit to dál.

Tak nastoupila 1. září ve svých 6,5 letech do školy. Ihned po prvním měsíci začala učitelka vysílat dost negativní signály, že Adélka nezvládá, nestíhá, nosila si úkoly navíc, které nestihla v rámci vyučování. Po několika návštěvách jsem to začala řešit po odborné stránce. Pediatrička – neuroložka – psychiatrička – speciální pedagožka. Otevřely mi oči.

Pediatrička mne hned informovala o skutečnosti, že Ady není úplně běžné dítě. Neuroložka již po prvním vyšetření diagnostikovala ADHD poruchu pozornosti. Psychiatrička nás lehce překvapila. „Maminko, máte doma dítě s poruchou pozornosti, ale s nadprůměrně vysokým IQ v neverbální formě.“ No a v neposlední řadě, speciální pedagožka jen potvrdila diagnózu a k ní přidala ještě špatnou grafomotoriku, kterou Ady trpí. Od všech jsem načerpala rady, pokyny a učíme se s tím žít, pochopit její svět, přizpůsobit se situacím.

Na radu pediatričky jsem zakoupila úžasnou knížku o ADHD, kterou si čtu neustále dokola. Našla jsem v ní spoustu příznaků ADHD, o kterých jsem neměla zdání, že jsou z důvodu této diagnózy, a vysvětlilo mi to hodně věcí a situací, které vidím zpětně a na které jsem neměla odpověď. Už jen pro tohle jsem ráda, že to své dceři vím a můžu s tím pracovat.

Je to těžké, obzvlášť když druhé dítě je abnormálně chytré a vývojově napřed. Ale vždy si pomyslím, jak těžké to mají děti, které jsou postižené, odkázané na pomoc rodičů… proto s tím žijeme už v pohodě a jsme rádi, že máme doma zdravé, leč trošku nepozorné dítě.

Co děláme proto, aby se Adélka lépe soustředila a lépe zvládla školu?

Určitě je potřeba dodržovat pravidelný režim, jak v učení, tak ve stravování a spánku. Prostě všechno musí mít svůj řád!

Co se týče učení, je spousta cviční na pozornost, v tom nám pomohla hodně pedagogicko-psychologická poradna, kterou doporučuji navštívit osobně, neboť cvičení jsou individuální a ušité na míru podle toho, v čem má dítě nejvíc rezervy. Letos, s nástupem do 2. třídy, začíná Ady absolvovat program KUPOZ, který by jí měl pomáhat udržovat větší pozornost při učení. Je to vlastně příprava na 3. ročník.

Ve všech příručkách doporučují tyto děti informovat o jejich problému, nicméně já osobně ještě nenašla způsob, jak na to, a přijde mi to brzy. Ady už ale tuší, že je něco jinak, snažím se jí to vysvětlit jednoduše, že se musí víc soustředit…

Položili jsme Radce ještě několik doplňujících otázek:

Jak jsi zjistila, že má Adelka ADHD, kdo vás na to upozornil?
V podstatě až nástupem do školy, kdy se musela zapojit do povinností – více v mém textu.

Jak to přijala rodina, babičky, manžel?
Manžel to tušil, stejně jako já, že není něco v pořádku. Babičky si bohužel myslí to, co většina jejich generace, a musím říci, že i generace mladší. Prostě že si vymýšlím a úplně zbytečně ji tahám po doktorech a trápím ji i sebe. Přitom mně tohle všechno pomohlo. Moje máma to ale nakonec přijala, neboť  ADHD trpí taky a netušila to, už ale všichni víme, že to tak je…

Jak se to projevovalo, než šla do školy?
Neudržela pozornost při hrách, ve školce při zadání nějakého úkolu, následně nevěděla, co má dělat, a byla z toho v rozpacích. Tím pádem nestíhala plnit tyto úkoly v daném časovém horizontu. Druhý ukazatel je ten, že hodně naráží do předmětů, padá, prostě to hodně souvisí i s koordinací!

Jak prospívá ve škole, kooperace s učitelkou?
Ve škole už lepší, ale začátky byly těžší. Učitelka - mladá, bohužel s tím neměla žádné zkušenosti, takže sama nevěděla... Nakonec jsem to řešila se speciální pedagožkou na škole, která učí naši učitelku s tím pracovat.

Vyšetření, léčba, medikamenty od neurologa nebo dětského psychiatra?
Byly jí předepsány léky (Ritalin), které jsem nenasadila, nelíbily se mi vedlejší účinky. 

Má problémy se spánkem?
Už jen málokdy, ale když byla mladší, měla noční můry hodně často. Ale co nejvíce souvisí s ADHD je, že ji najdu uprostřed noci nebo ráno v posteli úplně opačně, peřinu či polštář na zemi... netušila jsem to, ale opravdu to souvisí s diagnózou. 

Máš doporučení pro rodiče, kteří to také řeší, co bys dnes udělala jinak?
Rozhodně bych jí dala odklad ve škole a našla jí tzv. „nultý“ ročník, kde se pomalu připravují a učí pozornosti... Následně bych cíleně hledal takovou ZŠ, která by mi zajistila, že Adélka dostane učitelku zkušenou a plně tolerující tuto diagnózu. Nejdůležitější totiž je, aby všichni lidi kolem ní přijali fakt, že má ADHD, a přizpůsobili se tomuto chování dítěte. Je to těžké, musí se to naučit, ze dne na den to nejde!  Ráda vám na tuto otázku odpovím více – můžete použít do dalšího článku.

Děkujeme Radce za její příběh i za rozhovor

ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder, jinak nazývaná také Hyperkinetická porucha, je tzv. neurovývojovou poruchu, která se většinou projevuje již od útlého věku dítěte. Označujeme tak klinický syndrom, pro nějž je charakteristická zejména narušená koncentrace pozornosti, porucha kontroly impulzů a nepokoj či hyperaktivita.

Děti s ADHD je možno (a potřeba!) léčit

ADHD kvůli narušené koncentraci pozornosti, neklidnému chování, impulzivitě a kvůli přidruženým problémům (úzkost, deprese, poruchy chování) negativně ovlivňuje život dítěte, jeho školní i mimoškolní výkon, vztahy v rodině, se spolužáky i s učiteli. Dítě a jeho okolí tedy touto poruchou často velmi trpí a má nižší sebevědomí a méně přátel. Dítě s neléčeným ADHD také častěji nevyužije svůj celkový potenciál a častěji než ostatní děti sahá po drogách, anebo se zaplete do kriminálních aktivit.

V současné době už existují léčebné možnosti, které jim mohou pomoci. Je na rodičích, případně učitelích, aby na tuto poruchu včas pomysleli, včas umožnili dítěti konzultaci u odborníka, a aby byla v případě potřeby zahájena přiměřená léčba.

Je zbytečné, aby se děti, rodiny a jejich okolí touto neléčenou poruchou trápily.

Redakční tip:

Více zajímavých informací najdete na www.adhd.sk

Článek, který si můžete přečíst: ADHD - Porucha, která zasahuje do celého života dítěte

   
16.10.2012 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [24] kapkamore [*]

  takových dětí je v životě hodně...

  superkarma: 0 29.10.2012, 20:19:23
 2. [23] Anime Otaku [*]

  monkee — #21 Je fakt že já z postele občas taky spadnu a to je mi skoro 25Sml52

  superkarma: 0 18.10.2012, 09:39:57
 3. [22] semotp [*]

  "Ady už ale tuší, že je něco jinak, snažím se jí to vysvětlit jednoduše, že se musí víc soustředit…"

  Jako pětadvacetiletý student, který se vlastním ADHD intenzivně zabývá, si dovolím podotknout, že takovým vysvětlením své dceři nesmírně ubližujete a frustrujete ji tím, že po ní chcete něco, čeho může dosáhnout jen velmi těžce, protože to nemůže moc ovlivnit. Je to podobné, jako kdybyste po člověku na vozíčku chtěli, aby se postavil (nemožné).

  Musíte dělat časté přestávky při náročných úkolech a pozitivně ji motivovat a odměňovat za každý malý dílčí úspěchy každý den. Vědomí toho, že včas nesplněný úkol a příprava na hodinu se časem promění v horšímu porozumění učivu a horším známkám na vysvědčení je příliš vzdálené k tomu, aby většina lidí s ADHD vydržela u takových aktivit a dotáhla je včas do zdárného konce.

  ADHD patří mezi nejprozkoumanější a nejléčitelnější poruchy vůbec. Největším problémem je bohužel nevzdělanost veřejnosti a stále i řady odborníků a včasná diagnoza a nasazení léků.

  superkarma: 0 17.10.2012, 19:00:19
 4. avatar
  [21] monkee [*]

  Dovolím si nesouhlasit s jedním výrokem:

  ...Ale co nejvíce souvisí s ADHD je, že ji najdu uprostřed noci nebo ráno v posteli úplně opačně, peřinu či polštář na zemi..."

  To bych musela mít ADHD jako Brno, protože jsem se v opačné poloze v posteli nacházela ještě ve vyšším školním věku, než je Adélka. O spadlém polštáři či peřině (někdy i včetně měSml30) nemluvě.Sml23

  1. na komentář reaguje Anime Otaku — #23
  superkarma: 0 17.10.2012, 00:22:52
 5. avatar
  [20] Jindriska8 [*]

  V dnešní uspěchané době je takových dětí hodně.Sml22

  superkarma: 0 16.10.2012, 17:29:55
 6. [19] Trefa [*]

  Trefa:stimto onemocnenim neznam nikoho z naseho okoli.nemate to jednoduche.ale vy to zvladnete.preji hodne stesti.

  superkarma: 0 16.10.2012, 13:03:29
 7. avatar
  [18] cicinka [*]

  pajda — #10 My jsme se synem chodili už od MŠ. Samotným nám přišlo, že něco není v pořádku. Trvalo to léta než se to vyřešilo. Ale je fakt zajímavé, že jsme od odborníků oceňováni jako rodiče. Že chodíme oba, máma i táta. Že se snažíme, že se zajímáme a že spolupracujeme. Sml80

  superkarma: 0 16.10.2012, 12:34:43
 8. [17] magic11 [*]

  Anime Otaku — #13 Sml22Sml22Sml67

  superkarma: 0 16.10.2012, 12:30:20
 9. avatar
  [16] enka1 [*]

  pajda — #10 Sml22

  superkarma: 0 16.10.2012, 12:04:35
 10. avatar
  [15] ladouch [*]

  S tímto máme také zkušenosti, trpí tím vnouček i když jen ve zmenšené míře, byl nedonošený.Sml22Sml22

  superkarma: 0 16.10.2012, 11:48:54
 11. [14] Ondu [*]

  Také mám doma syna s ADHD a různým dys-. Vůbec to není jednoduché. Po dlouhém rozmyšlení(1a1/2roku), jsme nasadili Ritalin. Musím říci, že se nám všem ulevilo, kromě dopolednímu nechutenství, žádné vedlejší účinky nemá. Ve škole si ho učitelka chválí, je více soustředěný a má úspěchy. Odpoledne , kdy lék přestane učinkovat, je to horší, ale jsme moc rádi za tu školu. Ten, kdo to nezažil, nepochopí. O kolik kamarádů jsme takhle přišli, kolik rodičů si myslelo, jak je syn nevychovaný, jak si protrpěl 1.třídu,jak ho učitelka pořád přede všemi tepala,až nakonec jsme našli speciální třídu a úžasnou učitelku, jak je těžké najít kroužek, který by ho bavil, protože neudrží pozornost, doma vymýšlet způsoby jak napsat v klidu ukoly... Takže hodně trpělivosti !!

  superkarma: 0 16.10.2012, 11:47:08
 12. [13] Anime Otaku [*]

  Mě spíš vadí, že zase spousta lidí se vymlouvá na ADHA i když to nemají vůbec stanovené od doktorů a jen se svému dítěti nevěnují.

  Myslím, že to hodně ubližuje dětem, které opravdu touto poruchou trpí. A taky vím, že spoustu různých poruch lze překonat i bez doktorů, já jsem třeba o sobě zjistila, že trpím dyzlexií, dysgrafií a ještě několika podobnými dys až na gymplu a i s tím vším jen díky mým rodičům a později i díky mé vlastní snaze jsem, sice s odřenýma ušima, dokončila bakalářský program na vysoké škole.

  Je fakt že si myslím, že mezi syn jedněch známých bude mít falešnou diagnózu některé z učebních poruch, protože je mu 5 a stále neumí barvy ani neumí na prstech ukázat kolik mu je a když jsem na to upozornila jeho mámu, že by to měl umět tak mi bylo řečeno, že ho to naučí ve škole, chudák klučina bude mít hodně těžký start do života.

  1. na komentář reaguje magic11 — #17
  superkarma: 0 16.10.2012, 11:09:17
 13. [12] pinokio [*]

  Má dcera má také ADHD.Měli jsme velké štěstí,že už učitelka v mateřské školce nám doporučila poradnu,kde jsme já i můj muž vyslechli tuto diagnózu.

  Dceru jsem tak díky tomuto brzkému vyšetření mohli dát do třídy,kde jich je jen 15 a paní učitelka má zkušenosti s těmito dětmi.Řekla nám,že děti musí zvládnout všechnu učební látku,jen jiným způsobem.Sama dítě s ADHD má,takže dokáže pochopit chování těchto dětí.V tomto jsme měli opravdu štěstí.

  superkarma: 0 16.10.2012, 10:48:10
 14. avatar
  [11] tajnostii [*]

  Není to jednodůchéSml23

  superkarma: 0 16.10.2012, 10:47:33
 15. avatar
  [10] pajda [*]

  Je to v první řadě věcí rodičů, ti musí požadovat odklad, léčbu, rehabilitaci, musí se dítěti více věnovat, musí zangažovat zbytek rodiny (sama mám syna s mnohem horší diagnózou a vím, že bez ostatních to matka nemůže nikdy zvládnout), a v neposlední řadě mají možnost požádat o nástup do třídy pro děti s ADHD - ve všech větších městech tyhle třídy existují.

  Bohužel já se v praxi (i když u starších) setkávám často s přístupem přesně opačným - rodiče nechtějí, aby jejich dítě bylo v něčem "odlišné", nemoc zatajují, nedovolí zvláštní režim, ale stěžovat si na učitele chodí neustále. Setkala jsem se i s fyzickým napadením učitelky, která upozornila, že by dítě mělo jít do poradny. Radku moc chválím, její přístup je příkladný.

  1. na komentář reaguje enka1 — #16
  2. na komentář reaguje cicinka — #18
  superkarma: 0 16.10.2012, 09:31:19
 16. avatar
  [9] Hanula [*]

  step1 — #8 Sml67 to je pravda - tyhle děti by měli být v menších kolektivech, aby se jim učitelka mohla více věnovat

  superkarma: 0 16.10.2012, 08:49:16
 17. [8] step1 [*]

  Pokud je takových dětí ve třídě více, učitelka to při 25-30 žácích nemůže zvládat. A v dnešní době zvlášť, když hodně dětí si myslí, že si mohou dovolit vše. Vůbec učitelkám nezávidím.

  1. na komentář reaguje Hanula — #9
  superkarma: 0 16.10.2012, 08:40:26
 18. avatar
  [7] Žofie [*]

  Není to jednoduchéSml23

  superkarma: 0 16.10.2012, 08:03:24
 19. [6] Saritka [*]

  Učitelka by si   s takovými dětmi měla umět poradit.Sml15

  superkarma: 0 16.10.2012, 08:01:31
 20. [5] jithule [*]

  vždy záleží na přístupu a trpělivosti všech.

  superkarma: 0 16.10.2012, 07:58:14
 21. avatar
  [4] enka1 [*]

  Kytinkak — #3 Sml22 Ono se to učí, ale praxe a zkušenosti je trochu něco jiného.

  superkarma: 0 16.10.2012, 07:22:20
 22. avatar
  [3] Kytinkak [*]

  budoucí učitelky by měli být už na školách připravovány na takové děti, pak je ten přístup o něčem jiném

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 16.10.2012, 06:47:49
 23. [2] lidicka [*]

  V dnešní době je dětí s ADHD čím dál více, naštěstí se to spoluprací rodičů a pedagogů, psychologů i spec. pedagogů dá zvládnoutSml22

  superkarma: 0 16.10.2012, 06:37:30
 24. avatar
  [1] LudPa [*]

  Trpělivost,trpělivost,trpělivost,učitelka by o tom měla něco vědět.A právě proto, že je mladá.Zase ty zkušenosti chybí.Ale je to na dobré cestě, snaha pomoci je tady vidět.

  superkarma: 0 16.10.2012, 06:29:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme