Zdraví

Acylpyrin, starý dobrý pomocník


Necítíte se dobře? Dvakrát třikrát kýchnete, párkrát se rozkašlete, rozbolí vás hlava. To by chtělo prášek. V současné době, kdy je na pořadu dne téma plateb u lékařů a za lékařský předpis, se do popředí dostávají volně prodejné léky. A víte, který z léků je u nás nejužívanější? Acylpyrin.

Nejužívanější lék
Acylpyrin se řadí mezi analgetika a antipyretika. Pokud užijete acylpyrin plus vitamin C v rozpustné formě, urychlíte jeho účinek o čas, který potřebuje tableta na rozpuštění v trávicím ústrojí a vitamin C navíc podpoří imunitní systém organismu. Jeho účinná látka – kyselina acetylsalicylová – tlumí jako analgetikum lehké a střední bolesti hlavy, krku, nosních dutin, zubů, kloubů, svalů či bolesti při menstruaci, a coby antipyretikum snižuje zvýšenou teplotu. Působí tedy nejen na příznaky chřipky a nachlazení, ale je i výborným lékem proti různým bolestem.

Zároveň příznivě působí na imunitní systém, protizánětlivě při léčbě revmatismu, snižuje srážlivost krve, čímž se zmenšuje riziko trombóz a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. V poslední době výzkum potvrdil, že nízké dávky acylpyrinu chrání člověka před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Prapůvod
Už Asyřané a Egypťané používali k tišení bolestí salicyláty z listí vrby. Reverend Edward Stone z města Chipping Norton v anglickém hrabství Oxfordshire podal v roce 1763 zprávu o používání prášku z vrbové kůry pro léčbu horečky. Německý profesor chemie Adolph Wilhelm Hermann Kolbe provedl v roce 1859 na univerzitě Marburg syntézu kyseliny salicylové a v roce 1874 začala chemická továrna v Drážďanech dodávat tuto kyselinu za desetinu ceny materiálu extrahovaného z vrbové kůry.

Jelikož měl lék nepříznivé účinky na žaludek, zavedl chemik Felix Hoffmann z Bayerovy továrny v Elberfeldu do molekuly kyselinu octovou, čímž vznikla kyselina acetylsalicylová. Název tohoto prvního průmyslově vyráběného léku zněl Aspirin.

Po první světové válce se způsob přípravy rozšířil po celém světě. V USA a Anglii přestal být výrobní název patentově chráněn, v jiných zemích ochrana názvu platí nadále. A tak se například u nás začal vyrábět jako Acylpyrin. Podstatné je vědět, že oba tyto léky s odlišným pojmenováním obsahují stejnou účinnou látku.

Pozor na mýty
Acylpyrin není všelék. Vzhledem k jeho schopnosti ředit krev jej nesmí užívat děti do 15 let věku a těhotné ženy ve třetí třetině těhotenství. V první a druhé třetině těhotenství a během kojení se může užívat pouze na doporučení lékaře. Někomu Acylpyrin pomůže při prevenci infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice, jinému by se jeho aplikace mohla stát osudovou.

Třeba v případě žaludečních vředů, při senné rýmě nebo jiných alergických onemocněních, při tvorbě močových kamenů či těžkém onemocnění jater. Byť je Acylpirin volně prodejný lék, vždy byste se měli o jeho užívání poradit s lékařem a pečlivě si pročíst příbalový leták.

Víte že …

• Acylpyrin je první registrovaná ochranná známka v Čechách? Již od roku 1922.
• acylpyrin byl oblíbeným lékem už T. G. Masaryka?
• kyselina acetylsalicylová obsažená v acylpyrinu se jako léčivá látka využívá už od roku 1897?
• přesný mechanismus působení kyseliny acetylsalicylové na organismus byl objeven až v roce 1982? Objev byl oceněn Nobelovou cenou.
• mezi jedenácti tisíci lékaři, kteří denně brali 320 mg kyseliny acetylsalicylové, se po čtyřech letech zaznamenalo padesátiprocentní snížení rizika infarktu?
• spisovatel Franz Kafka bral kyselinu acetylsalicylovou proti znechucení životem?
• španělský filozof Ortega y Gasset v ní viděl univerzální lék 20. století?
• v roce 1996 se tabletek s kyselinou acetylsalicylovou spotřebovalo téměř sedmatřicet miliard, šest na každého obyvatele planety?
• léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jsou nejužívanějšími léky na světě?
• kyselina acetylsalicylová má nejblíže k mýtu, jemuž se říká panacea, tedy všelék?

Také léčíte chřipku, nachlazení a ostatní neduhy acylpyrinem? Nebo dáváte přednost mnohem dražším lékům, protože jsou podle vás kvalitnější?

   
02.04.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [10] Jarkkka [*]

  U nás používáme spíše bylinkový čaj a postel. Acylpyrin snad doma ani nemáme.

  superkarma: 0 16.12.2012, 18:14:26
 2. [9] dasikM [*]

  Ty testy se jmenují GenScan a provádí je GHC. Mají webový stránky, www.genscan.com a pro dospělý to nestojí 12000 ale 16 860.

  superkarma: 0 28.04.2008, 15:15:39
 3. [8] AnežkaH [*]

  Takže. Slíbené informace, syn byl mimořádně sdílný.

  Jedná se o test co se jmenuje gensken (teď nevim jestli to dobře píšu). A oni jim tam udělali kompletní rozbor všech nemocí co k nim mají děti sklony. Dostali takovou tlustou knížku, kde bylo rozepsaný co je to za nemoc, s jakou pravděpodobností jí dostanou a co můžou dělat, aby tomu zabránili. Pro děti to bylo po 12 000 korunách, ale že prý je to platný na celý život.

  superkarma: 0 27.04.2008, 18:21:37
 4. [7] AnežkaH [*]

  Zeptám se syna. Ono to něco stálo…zjistím

  superkarma: 0 27.04.2008, 09:09:50
 5. [5] AnežkaH [*]

  Standulko a nemůže to být třeba tím, že patříš geneticky mezi lidi, kterým nijak napomáhají léky na bázi acyplyprinu? Snacha si nechala pro děti dělat nějaký rozbor a tam jim to vyšlo. Tak teď používají něco jinýho. Ona se pořád divila, že má děti na hromadě, starala se o ně velice dobře, ale oni byli pořád nemocní a nedařilo se jí je nijak vyléčit. Až díky tomu testu na to přišla a myslím, že stěhování odloží.

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:15:26
 6. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Dospěla jsem, zmoudřela jsem a léky neužívám radši žádné

  superkarma: 0 02.04.2008, 12:31:39
 7. avatar
  [2] olga ebertová [*]

  Já dávám přednost čaji s citronem,paralenu a posteli.

  superkarma: 0 02.04.2008, 10:31:23
 8. avatar
  [1] femme [*]

  já jako prevenci používám Preventan

  superkarma: 0 02.04.2008, 09:42:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme