Zdraví

Ach, ty zuby...


Pozn. autorky: tento text je velmi drastický. Slabší povahy, nechť laskavě upustí od dalšího čtení…

Ach, ty zuby, říkáte si. Neustále jsou s nimi starosti. Když je máte, bolí, když je nemáte, nenajíte se.
Jenom pár měsíců potom, co přijdete na tento krutý svět vás přivítají bolesti.
"Zoubky nám rostou!" mají radost rodiče. Vy ovšem trochu méně.
Vzpomeňte si, co jen jste se kvůli těm prvním kousíčkům skloviny nabrečeli. A oni si po pár letech prostě jenom tak z ničeho nic vypadnou. Neskutečná drzost!
S každou mezerou místo zubu vás čeká posměch spolužáků a kamarádů. A k tomu ještě šišláte. Vůbec si nepřipadáte jako dospěláci!

A už se konečně klube zub druhý…
Když jsou ústa plná všech těch zářících perliček, chlubíte se jimi a snažíte se neustále smát. Ale pozor, musejí být neustále bílé.
"Ať žijí bělicí pasty," voláte do světa.
Roky plynou a nastává zvrat. Jednou si tak prohlížíte své skvosty v zrcátku. Už, už si chcete říci: "Jsem to ale fešanda!"
Ále, copak to tam mám? KAZ! A už se ploužíte k zubaři a se strachem ve tváři lezete na zubařské křeslo. Ještě netušíte, že malinkatý kaz, který je pro vás nyní katastrofou, se za pár let změní v maličkost.

Moudráky. Také jste si s nimi užili plno problémů? Dlouho, třeba i několik let není na místě utrpení nic vidět, tak proč to nepřestává bolet? Nakonec podlehnete a rozhodnete se zubaře navštívit.
"Ále, ale, to jste si měla přijít dříve. Máte tam zánět!" To je však pouze první moudrák. Ještě jsou tam další tři…
Ostatní zuby, aby nezůstávaly pozadu, začnou se po těch "moudrých" opičit a pomalu bolí, jeden, druhý, třetí…
Alespoň, že si dávají několikaměsíční přestávku. Bolavý zoubek začínáme léčit. Zvýšíme přísun vitaminu B. Nepomáhá. Musíme k zubaři, kde se dozvíme, že zubu budeme zřejmě muset vystrojit pohřeb.
Nastává doba umrtvení. Drén, vložka, no, vždyť to znáte.
Někdy se podaří záchrana a následuje oslava, na chvíli zase mám klid. Pak ale nastane osudný den, kdy se v noci probudíte s ukrutnou bolestí. Brzy netušíte, který zub, že vás to vlastně bolí.
Proklínáte všechny a prosíte sluníčko, aby už konečně vyšlo. Přichází záchrana, bohužel ale ne vašeho zubu. Odcházíte od zubaře s tváří nateklou a říkáte si: "Kolikrát já budu muset tuhle anabázi zopakovat?" Na počet raději nemyslíte, bylo by vám ouzko.
Stárnete a stárnete. S přibývajícími lety, ubývá počet zubů. Vše se vrací na začátek.
Ovšem třetích tubů se už nedočkáte.
Tedy těch vlastních..  

             
   
22.01.2004 - Zdraví - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Eva_CZ [*]

  Zuzana: ale ja nemluvim o zadnych kosmetickych upravach, tady jen za prohlidku vyplaznu $150. A nedej boze, kdyz je nutny zakrok.... Mela jsem nedavno zanet okostice. No byt to tak pred tremi lety, zruinovalo by nas to....

  A pojistka?
  Kamardce rekli, ze jeji dceru pojisti, az bude 5 let bez zachvatu! Holcika ma epilepsii.
  Velka prdel, Amerika a zdravotnictvi!
  Ale na druhou stranu - uzasna pece, poprve se u zubaru absolutne nebojim, vsechno je to bez bolesti. Aspon moje zkusenost.

  superkarma: 0 22.01.2004, 20:50:52
 2. avatar
  [29] Vivian [*]

  Juli: není to tak jednoznačný... částečně je to genetika, částečně to, jak dobře nebo špatně si čistíš zuby (přičemž zubní pasta s tím nemá co dělat). A strava samozřejmě.
  Mí rodiče mají zuby taky krásný a zdravý, ale mě se v pubertě všechny zkazily (protože jsem se cpala sladkostma a nečistila si je.)
  Teď, co jsem změnila životosprávu, mám zuby bez kazů a zubaře už se nebojím , chodím 2x ročně na prevenci. A zuby si čistím/nečistím pořád stejně. Asi jako tvůj .

  Když jsem byla malá, zubařů jsem se strašně bála, protože co návštěva (většinou povinná školní) to kazy a vrtačka.
  Když mi vyrostly "moudráky", musely jít všechny čtyři ven, "narodily" se už s kazy. A já tehdy zjistila, že trhání zubů je mnohem snesitelnější, než vrtání .
  Mám už taky dvě korunky a zuby spravovaný, ale dál se mi nekazí, čili v mém případě hraje hlavní roli životospráva (hlavně to, co jím).

  superkarma: 0 22.01.2004, 19:54:48
 3. avatar
  [28] Alousek [*]

  O zubech bych mohla psat taky romany.Mam uz dva mustky a nekolik korunek.Musim rict, ze i dobryho zubare kterej se snazi zachovat zub pokud se zachovat da.Jednou jsem mela taky nejakej zanet a on mi dal dokonce svoje soukrome tel. cislo ze kdyz by jako neco bylo..abych nemusela na pohotovost, kde by mi ten zub nejspis vytrhli.Drive jsem se zubare taky bala a myslela jsem si, ze az budu dospela mne tam nikdo nedostane.Ale brzy jsem pochopila, ze zuby jsou moje a tudiz je v mem zajmu jit k zubari o co driv o to lip.Svoje deti vedu k tomu aby o sve zuby pecovali a neudelali chybu jako ja, leta jsem kousala tvrdy bonbony a tim prispela k mym mustkum a korunkam...

  superkarma: 0 22.01.2004, 18:40:40
 4. [26] chronos [*]

  Musím jen dodat, že neznalost nást neomlouvá - moudráky jsou skutečně zuby na dvě věci, ale rozhodně ne na okrasu. A ke článku jsem chtěla dodat, že zuby vám jen tak neodejdou ani zničeho nic nevypadnou! Za vším stojí nějaká příčina, ruku si taky zničeho nic nezlomíte.

  superkarma: 0 22.01.2004, 17:37:39
 5. avatar
  [25] femme [*]

  To je téma, které se mě právě teď dost bolestně dotýká Možná jen s tím rozdílem, že mám ve svých letech (48) pusu skoro bez plomb, ale trápí mě zánět dásní a momentálně jezdím každý den na výplachy antibiotiky a bůh ví čím ještě. Hlavně aby to pomohlo a já nepřišla o dva zdravé zuby

  superkarma: 0 22.01.2004, 15:50:59
 6. avatar
  [21] Žížala [*]

  Me pred 14 dny vyndali jednu osmicku a ted v pondeli i druhou, trpela jsem temer tri roky skoro mesic co mesic na zanety a lezla bolesti po zdi. Ted mi to vyndal pod injekci v pohode, bolest druhej den jsem prezila s brufenem a jsem rada ze to mam za sebou.

  superkarma: 0 22.01.2004, 12:33:30
 7. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Taky jeste nemam moudraky... treba to jednou prijde..
  Mistni zubari jsou ( asi pravem ) zdeseni ,,odbornosti", s jakou mame my, z vychodniho bloku, osetreny chrup. Davaji to postupne dohromady a co ja bych dala za to, platit petikilo v Kc.

  superkarma: 0 22.01.2004, 11:31:40
 8. avatar
  [17] Terezulinka [*]

  To já jsem zrovna byla minulý týden na vyndavání osmičky. Jenomže jsem to měla v zánětu (tváž jako když v ní mám nacpaný jablko) a to moc nefungují injekce. Takže jsem si pěkně užila, ale hlavně, že už to mám za sebou. Uf...

  superkarma: 0 22.01.2004, 10:27:55
 9. avatar
  [14] Luciš [*]

  Když tu každý dostane sprda, tak se nedivte, že se nechce nikdo podepsat.

  superkarma: 0 22.01.2004, 09:30:33
 10. avatar
  [11] Žábina [*]

  Aja: Opichuje,ale stejně je to dost nepříjemný...loni na podzim mi moje zubařka dělala můstek a to broušení bych si ji nejradši odpustila ...

  Včera jsem zrovna koukala na svoji kartičku, tak v loňském roce jsem byla u zubaře 15x!!!To je určitě rekord...dnes jdu, za chvíli, ale jen na kontrolu....doufám ...

  superkarma: 0 22.01.2004, 08:45:43
 11. avatar
  [10] Aja [*]

  Při broušení se papula neopichuje? Při představě broušení citlivých krčků...

  superkarma: 0 22.01.2004, 08:15:46
 12. avatar
  [7] mam-ča [*]

  kosmokosmo: Buď ráda, že moudráky nemáš, mně se stejně moc neosvědčily.
  Radši jsem si tu "moudrost" nechala postupně vyndat.
  A není mi líp ?

  superkarma: 0 22.01.2004, 07:39:10
 13. avatar
  [6] šája [*]

  *Kotě*: taky jsem si užila s jedním moudrákem tak jsem změnila zubaře a od té doby mám klid. Vytrhl mi druhý moudrák způsobem, že jsem o tom ani nevěděla. Jen mi suše oznámil : "Neválej se mi tady v tom křesle, už můžeš tu pusu zavřít!" (on je to kamarád ) Chodím k němu s celou rodinou a jsme v pohodě

  superkarma: 0 22.01.2004, 07:33:13
 14. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  kosmokosmo: mně byla zase šílená zima. Doktorka řekla, že nesmím být sama, kdyby něco, ale já byla sama doma, takže jsem se sebrala a šla do školy na seminář. Tam jsem nepřítomně koukala jak sůva, pak jsem se rozklepala, tak na mě navlíkli tři kabáty a já se tam zbytek hodiny zimničně klepala a bylo mi blbě. Nikdy víc!

  superkarma: 0 22.01.2004, 07:16:59
 15. avatar
  [4] kosmokosmo [*]

  Jeeee ja taky byla na vlastni prani predavkovana lokalnim anestetikem.........u me se to projevilo ti, ze jsem se nejak dopravila z pokliliny Vysocany na Karlovo namesti...tam sla do masny, stala uprostred kramu a koukala na zavesene klobasy a na otazky prodavacu jsem nereagovala....nevim jak dlouho jsem tam stala...ale pak mi to nejak seplo, nevedela jsem vubec proc jsem v masne a odjela jsem na kolej spat..........no jo no
  Navic mam jeste detskou trojku....dospelacka trojka omylem misto dolu vyrostla nahoru..do nosu no a moudraky se jeste neobjevili..........cim to asi bude?

  superkarma: 0 22.01.2004, 07:07:41
 16. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  Jojo, zuby. Na ty já mám šílenou smůlu.

  Když mi bylo patnáct a byli jsme na pravidelné zubní kontrole, zřejmě ožralé zubařce sklouzla vrtačka z mého zubu a výsledkem bylo osm stehů v mé puse.

  Když mi vyoperovávali jeden zub moudrosti, byl tak hluboko, že mi zubař při vyřezávání přerušil nerv a skoro dva roky jsem necítila pravou tvář, než se spojení zase obnovilo.

  Když mi zubařka trhala druhý zub moudrosti, byl tak hluboko a tak hrozně to bolelo, že mě na mé opakované naléhání předávkovala lokálním anestetikem. Bylo mi velice zle.

  To už je pět roků a mám velké štěstí, že mám zuby zdravé jak řípa, protože od té doby jsem již k zubaři nezavítala.

  superkarma: 0 22.01.2004, 02:52:33
 17. avatar
  [2] Dudlajlama [*]

  Hezke, mile, pravdive. Ty me mrchy se jeste drzi, az na moudraky, k zubari ale chodim preventivne jako kobylka, stolicky jsou zaplatovane vselijak, hlavne ze ale nepadaji a tak (tuk, tuk, tuk).

  superkarma: 0 22.01.2004, 02:10:53
 18. avatar
  [1] aninas [*]

  Hezky napsane
  Skoro az sugestivne Jak jsem se rehnila, tak ty zuby taky neco precetly - mrchy
  Budu muset mit priste, pri cteni, zavrenou hubu
  A proc je vubec tenhle roztomily clanecek anonymni??? Aha - je drasticky!

  superkarma: 0 22.01.2004, 00:33:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme