Vztahy

Ach, ta logika! Aneb záhada psího exkrementu

My ženy víme své o mužské logice. Někdy nám nad ní zůstává rozum stát a podle povahy buď pláčeme, nebo lezeme po zdi, případně vyčítáme, přesvědčujeme a mnohdy pouze apaticky pokyvujeme hlavou. Je nabíledni, že muži zase vědí své o ženské logice a jejich reakce se též liší podle povahy každého jednotlivce. S tím rozdílem, že muži nad námi nepláčí, ale většinou obracejí oči v sloup, hřímají a snaží se jakýmkoli způsobem vtlouct nám do hlavy ten – podle nich – jediný a správný náhled na věc.

Jak je to ale s dětskou logikou? Jsem přesvědčená, že zákonitosti mozkových pochodů našich ratolestí jsou pro většinu rodičů záhadou a často v němém žasnutí nad tím, co to dítě zase provedlo, jsou rodiče zpravidla za jedno.

Jednoho odpoledne, po příchodu z práce, na mě zazvonil soused, bydlící v patře pod námi. Musím podotknout, že tento pán, jakožto i jeho žena a dcery jsou velmi slušní lidé, nekonfliktní, příjemní – řekla bych v tom nejlepším slova smyslu „inteligentní intelektuálové“.

Soused mě mile a s úsměvem pozdravil a přeslušně se zeptal, jestli jsme neměli na návštěvě někoho se psem. Že se stala taková nepříjemná věc a na jejich balkón přistálo psí lejno. Bylo mu evidentně trapně, že se mě na takovou věc ptá, ale jelikož jsem byla na našem patře jediná matka s malými dětmi, předpokládal, že nevoňavý dáreček byl odpálen přímo z našeho okna. Jeho dotazem jsem byla zaskočena.

Psa jsme tehdy ještě neměly, dcery měly po několika vylomeninách zákaz vodit si domů kamarádky v době mé nepřítomnosti, a tak jsem zaraženě slíbila, že celou situaci prošetřím a sdělím mu výsledek.

Než přišly holčičky domů, snažila jsem se přijít na to, jak je možné, že v desátém patře se na balkóně objeví psí hovínko. Bez mučení se přiznám, že moje ženská logika na takovouhle záhadu nestačila a kdo ví, jestli by si s tímto oříškem poradil kybernetický mozek nějakého muže.

Večer jsem dcery podrobila cílenému výslechu. Ponechala jsem stranou opatrné vyptávání a zasadila jsem přímý úder přesně mířenou otázkou: „Koho jste tu měly odpoledne na návštěvě?“

Trefa! Starší holčinka zamrkala, naprázdno polkla a v jejích kukadlech jsem četla několik otázek naráz: Jak to máma ví? Kdo jí to řekl? Bude průšvih! Po chvilce bázlivého mlčení mi sdělila jméno kamarádky a hned nasadila zarputilý výraz, kterým mi chtěla dát najevo, že víc z ní „nevymlátím“.

Namířila jsem znovu a opět jsem se trefila přímo do terče: „A kamarádka tu byla s pejskem, že jo?“ Tentokrát jsem si v očích mé dcerky přečetla údiv smíšený s obdivem nad mými jasnovideckými schopnostmi. „Nó. Jak to, mami, víš?“

Chuděra malá, znejistěla a očekávala další zásah. Měla ho mít: „A ten pes se tady vydělal, je to tak?“ To už na ní bylo moc a jenom bezmocně přikývla. Zbývala už jenom poslední, rozhodující střela: „A vy jste tu psí hromádku vyhodily z balkónu, nemám pravdu?“

Dcerunka na mě zírala s otevřenou pusou a pravděpodobně přemýšlela o věšteckých schopnostech své matky. Samolibě jsem se chvíli rochnila v jejím úžasu a byla jsem na sebe pyšná, jak jsem to z ní bez problémů a vytáček dostala.

Po tomto svém odhalení mi podrobně vylíčila, co se vlastně odehrálo. Kamarádka pro ní přišla, aby spolu šly ven. Dcerka jí „opravdu jen na chviličku, mami, na malilinkatou chviličku,“ pozvala dovnitř. Během té opravdu malilinkaté chviličky udělal jorkšíráček v obýváku hromádku a děvčátka zpanikařila. Hlavně moje dcera musela propadnout beznaději ze strachu, co se to, proboha, stalo a představa, že se budu asi zlobit, jí zatemnila mozek. Sice ji napadla spásná myšlenka nabrat předmět doličný na lopatku, ale jak s ním naložit dál, nebyla schopná v tom svém mozečku vyprodukovat. Bohužel jí to opravdu neseplo, a tak místo na záchod odkráčela s navršenou lopatkou na balkón a ladným pohybem vymrštila obsah lopatky přes zábradlí. Zrovna v tu chvíli ale foukal poměrně silný protivítr, který způsobil, že se hovínko otočilo zpět, naštěstí /nebo naneštěstí?/ o kousek níž, a tak to holčinka nekoupila zpátky přímo na svou fasádičku, ale shodou těchto náhod byli touto libůstkou obdarováni sousedé, bydlící jedno patro pod námi.

Kroutila jsem očima a snažila se vymáčknout z ní vysvětlení, proč proboha je napadlo vyhazovat to z balkónu, když bydlíme v bytě první kategorie a záchod máme pěkný, splachovací. Nedokázala mi podat nějaké rozumné vysvětlení a měla jsem dojem, že si dokonce myslí, že tím odhozem z balkónu to vyřešila velmi elegantně.

Co jí ale nepřestávalo vrtat hlavinkou bylo, jakým způsobem jsem se to všechno mohla dozvědět. „Mami, prozraď mi, jak to víš? Nikdo nás neviděl a byly jsme tu potichu. Podle čeho jsi to poznala?“ Odolala jsem nečestnému pokušení vsugerovat jí, že to prostě maminky mají svoje děti takhle přečtené a vědí úplně všechno a po pravdě jsem přiznala: „Byl tu pan Klíma a stěžoval si, že mají na balkóně psí hovínko, víš?“

Ve chvíli, kdy jsem tuto větu vyslovila, jsem spadla z výšin své dokonalosti zpět na zem. A pěkně natvrdo. No jo, tak to budu muset panu Klímovi jít vysvětlit, omluvit se a pravděpodobně i potupně odklidit z balkónu ten danajský dar. Moc se mi nechtělo a napadlo mě, že by si tu nepříjemnost měla jít vypapat sama delikventka.

Oznámila jsem jí, že svoje prohřešky si musí vyřešit a nést za ně odpovědnost a vyslala jí k panu Klímovi. V tu chvíli ta nešťastnice spustila povyk, stříkala slzy na všechny strany a snažně mě prosila, ať jí tam neposílám, že už to nikdy neudělá, že se strašně stydí, že bude do smrti umývat nádobí, že se bude učit a mít samé jedničky, že, že, že… Zoufalství to bylo veliké, převeliké.

I ustrnulo se moje mateřské srdce a velkodušně jsem jí oznámila, že pro tentokrát to půjdu vyřídit sama, ale příště ….. no, však to asi znáte. Někdy jsem zkrátka neměla sílu trvat na svých výchovných metodách, jakkoli jsem byla přesvědčená o jejich správnosti.

Dala jsem si frťana na kuráž a šla k sousedům odhalit „záhadu psího exkrementu, spadlého z nebe“. Otevřel mi příjemný pan Klíma a já jsem mu kajícně osvětlila, jak se vše odehrálo, za dceru jsem se omluvila a nabídla vlastnoruční očistu jejich lodžie.

Pan Klíma se usmál a vypadalo to, že si oddechl, když vyšlo najevo, že ten nezvyklý úkaz nemají na svědomí nějaké mimozemské civilizace, ale úplně normální žačka 4. B základní školy.

„Ne ne ne. Neomlouvejte se. Jsou to děti, nic tak strašného se nestalo. A uklizené už to taky máme. Jenom, víte – nám se včera rozbila lednice a všechny potraviny jsme uložili právě na balkón.“

Smál se a smál, vypadal opravdu pobaveně a já jsem mu dodnes vděčná za jeho velkorysost.

P.S. Myslím, že logika pana Klímy je – i z mého ženského hlediska – naprosto v pořádku. Dáte mi za pravdu?  

       
   
01.07.2003 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] Zázvorka [*]

  I po těch letech, je to stále milé a aktuální:-)
  Též se královsky bavím!

  superkarma: 0 01.07.2008, 08:50:28
 2. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Teď už v tom mám praxi, ale ze začátku mi taky logika nenašeptávala, že psí exkrement patří do záchodu. Vždyť je to přece odpad na zemi, to není - ehm - no, už nad tím nepřemýšlím. Patří tam

  superkarma: 0 22.11.2003, 22:07:06
 3. avatar
  [45] Saturninka [*]

  Merylkoooooooooo .
  Jsi mi připomněla, jak nám náš soused hodil šavli na okno od ložnice . Bylo mi 15,5 roku, maminka byla právě v porodnici s čerstvě narozeným a ráno zvonek - byly prázdniny a někdo mne burcoval už v 7 hodin . Otevřu - a on tam náš soused (otec 3 dětí) s kýblíkem a hadrem, celej nesvůj a blekotal, že se mu včera nějak neudělalo dobře a že se nám to.... poblil okno a že to musí umýt.... No a 5 let na to ze stejnýho okně čůral v noci můj přítel, který byl u nás na noc na zapřenou .... Když jsem se vrátila z kuchyně, našla jsem ho stojícího na židli a....

  superkarma: 0 03.07.2003, 21:58:18
 4. avatar
  [43] ginile [*]

  Meryl no pribeh jak z Bakalaru

  superkarma: 0 01.07.2003, 23:20:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [42] Minda [*]

  mirrea: kdyby jenom rasenka, ale taky eyeliner a vsechno ostatni, vsak ji to trvalo hodinu a pul nez byla pripravena vylezt na ulici

  superkarma: 0 01.07.2003, 20:57:46
 2. avatar
  [41] mirrea [*]

  Minda: no dupající kočky ty mě pobavily ale co ta malující se dcera? Skřípala jí řasenka?

  superkarma: 0 01.07.2003, 19:54:20
 3. avatar
  [40] Minda [*]

  Ťapina: to vis, treba kdyz dva kocouri uvidi v jednom momente jednu mouchu... ale to pak uz neni chozeni. Az je moucha sezrana, zas je klid

  superkarma: 0 01.07.2003, 19:11:47
 4. avatar
  [38] Ťapina [*]

  Minda: To víš, dupající kočky, to je randálu, že skáčou hrnce po polici

  superkarma: 0 01.07.2003, 17:50:38
 5. avatar
  [37] Minda [*]

  Meryl, jak ja ti toho pana Klimu zavidim. Byt pode mnou je zrovna prazdny a ja trnu, kdo se tam nastehuje...
  Baba co se od tam minuly tyden odstehovala nas dva roky terorizovala vyrvavanim ze moje kocky moc dupou, ze se moje dcera moc maluje,...
  Devcata, drzte palecky, at se nam sem nastehuje nekdo

  superkarma: 0 01.07.2003, 17:42:51
 6. avatar
  [36] Ivanka [*]

  Veruška: to je síla

  superkarma: 0 01.07.2003, 16:13:48
 7. avatar
  [35] medved [*]

  merylko...vyborne jako vzdycky

  superkarma: 0 01.07.2003, 15:48:39
 8. avatar
  [34] Veruška [*]

  chtěla jsem napsat: neboj

  superkarma: 0 01.07.2003, 15:35:03
 9. avatar
  [33] Veruška [*]

  gryzli: nebo ono se něco najde i u vás ve vile

  superkarma: 0 01.07.2003, 15:03:40
 10. avatar
  [30] pajda [*]

  Meryl: máme smůlu - bydlíme v prvním patře,pod námi už žádná přistávací plocha není ovšem s kosou, odhozenou z pátého patra jste slabí - kamarád to zkusil z patnáctého zbytek prázdnin trávil s kýblem a hadrem.

  superkarma: 0 01.07.2003, 14:31:58
 11. avatar
  [28] Simba [*]

  Meryl:
  Veruška: taky super

  superkarma: 0 01.07.2003, 14:27:55
 12. [27] xenie [*]

  Meryl: sám se sebou si člověk nejlépe popovídá

  superkarma: 0 01.07.2003, 14:09:53
 13. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Ťapina: no jo, diRKU! Jenze on tam vystrihl diru jak vrata!

  superkarma: 0 01.07.2003, 13:41:32
 14. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  Meryl: Merco ja jen doufam, ze je nebudememe mit na krku my!

  superkarma: 0 01.07.2003, 13:40:12
 15. avatar
  [19] kubikm [*]

  vždyť říkám, kůň je jednou hříbětem, mužskej stále dítětem

  superkarma: 0 01.07.2003, 13:07:28
 16. avatar
  [18] Veruška [*]

  No to jeden můj kamarád potřeboval šíleně na velkou a letěl domů si ulevit, ale nebyl tam toaleťák. Tak otevřel skříň a vzal si pánský kapesník. Když ho měl použít, začal přemítat, co tomu řekne jeho přítelkyně, že ho zničil, tak aby ho zničil málo, tak ho rozrhl na dvě půlky a jednu vrátil zpět do skříně. Ta by si pochopitelně vůbec nevšimla, že jeden kapesník zmizel, ale tohle opravdu nemohla přehlídnout a 30 chlapa se vyptávala co to má být...

  superkarma: 0 01.07.2003, 12:59:47
 17. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Eva_Fl: To s tím ručníkem jsem dělala běžně Přece to nebudu přišívat, když se utrhlo poutko, tak jsem jeden roh nabodla na háček a bylo

  superkarma: 0 01.07.2003, 12:51:07
 18. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  Ťapina: no vidis, tos mi pripomnela dalsi historku a dalsi genialni napad meho Honzika!
  Pri kontrole jeho sesitku ( predvoj ZK ) jsem nasla VYSTRIZENOU diru! Puvodne tam byla poznamka, tak ji Honza vystrihl.
  A bylo po poznamce!

  Nebo : utrhl poutko na rucniku, rikam mu : jak ted ten rucnik budes veset? Nez jsem se stacila nadechnout, mel to vyreseno! Do noveho frotaku prostrihl dirku! Ja mam ten blbej starej rucnik i tady! Pouzivam ho na ramena, kdyz si barvim vlasy...
  Nostalgie...

  superkarma: 0 01.07.2003, 12:49:17
 19. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Není nad účinné zahlazování stop. V naší rodině se dodnes traduje historka, jak dědeček ukrýval propálený flek v utěrce tak, že ho vystřihl. Té díry si určitě babička nevšimne

  superkarma: 0 01.07.2003, 12:02:24
 20. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Moji mali chlapeckove byli jednou na navsteve. Mensi to uz v zapalu hry nestihl a pustil to do kalhot. A tak starsi vymyslel, ze se musi zahladit stopy, svlekl maleho ze spodaru a ty vyhodil oknem. Rozum zustava stat! Mile gatky pristaly na rimse sousedova okna. Chlapeckove byli pristizeni, jak jakymsi nastrojem s kotvickou na konci lovi spodary z rimsy....
  Nekdy fakt na zabiti!
  Ten starsi mel vubec fajn napady, sam se je vsak bal realizovat, tak navadel mladyho.
  Jednou na me zazvonila cizi pani v kostymku, ze na ni z naseho balkonu nekdo vylil vodu.
  Chudak pani! Vyresila jsem to velkou omluvou a slibem potrestat viniky. Jeste, ze pani zustala v blahem nevedomi!
  Starsi navedl mladsiho, aby mocil do hadice!
  Takze voda to nebyla.....
  Vyrostli z toho, jak jinak, ale nekdy me pri vzpominkach na jejich detstvi mrazi!

  superkarma: 0 01.07.2003, 11:59:39
 21. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Skvělá historka
  Když už tady padla řeč na podnapilé sousedy, co se jim neudělalo volno, tak u nás přespával po příchodu z hospody kamarád, jelikož už mu domů nic nejelo a tky se mu to přihodilo. Jenže nedošel ani k tomu zábradlí, naklonil se přes práh balkónu a zanechal to na něm Když jsem to viděla, tak bych vraždila, teď už se směju

  superkarma: 0 01.07.2003, 11:11:22
 22. avatar
  [11] Veruška [*]


  no nám taky soused poblil okno (bylo mu 15, přišel domů zlitej a bál se před maminkou blinkat do WC), ovšem ten můj si pro něj došel a když jsem ho viděla, jak to šmidlá suchým hadrem, tak mi ho bylo líto ale jeho matinka ho bránila do krve, že to by její synáček nikdy neudělal

  superkarma: 0 01.07.2003, 10:09:11
 23. avatar
  [10] megrin [*]

  Pan Klíma je fakt frajer :-)
  Ivanka: Moje kamarádka taky tak jednou na svou alkoholovou nevolnost reagovala - jenomže to bylo na intru a pozvracela okno školníkovi
  Nezbylo než zatloukat, zatloukat, zatloukat - takže jsme statečně tvrdily, že se nám vylilo lečo, které jsme měly uloženo na okením parapetu.. Školník byl hrozná zmije, takže jsem mu opravdu přáli to, že si to okno umyl sám - my byly ten den na praxi do večera a pan školník byl nedočkavý

  superkarma: 0 01.07.2003, 09:26:23
 24. avatar
  [9] mirrea [*]

  Moje dcera, když byla malá, si ráda v horkých dnech dělala na balkóně "plovárnu" - do umělohmotného lavorku vodu, vedle deku pod rozkvetlý ibišek .Jednou jí plovárna vytekla k sousedům . To bylo křiku! A to byla jenom voda... co by dělali v Merylině případě? Závidím ti milého pana Klímu

  superkarma: 0 01.07.2003, 09:18:00
 25. avatar
  [6] Ivanka [*]

  omlouvám se za přepklepy

  superkarma: 0 01.07.2003, 07:52:45
 26. avatar
  [5] Ivanka [*]

  Můj bráška neshazoval ani psí exkrenenty, ani kuchyňské náčiní, ale v útlém dětství kolíčky na práadlo, což ani tak nevadilo sousedům, ale naší mamce........ale o pár let později,a si tak v 17 byl s našima u tety na oslavě strýcových padesátin. S bratránkem se na balóně /lodžii/ pěkně zmazali /bylo to v srpnu/, našemu bobánkovi se udělalo poněkud šoufl a nenapadlo ho nic lepšího než to vyhodit z balkonu . Teta bydlí v pátým patře a sousedka ve třetí se divila, co se jí stalo s jejíma muškátama ........totálně spálený...... jelikož na to přišla, když už byl viník pryč, všechno to za něj odnesla teta včetně úklidu....co od tety dostal, si za rámeček nedal

  Byla to už mužská logika, nebo ještě dětská?

  superkarma: 0 01.07.2003, 07:49:16
 27. avatar
  [4] Ivanka [*]

  superkarma: 0 01.07.2003, 07:43:55
 28. avatar
  [3] jankucharo [*]

  občas i nás doma probíhá federální ústředna-rozuměj matka - pátrá radí informuje...k sousedům ale dcera shazovala jen kuchyňské náčiní:-)

  superkarma: 0 01.07.2003, 07:18:05
 29. avatar
  [2] Mandle [*]

  Klíma je pašák

  superkarma: 0 01.07.2003, 06:59:24
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  Tak se tady řehtám v půl třetí v noci naše Meryl jako vždy perfektní

  superkarma: 0 01.07.2003, 02:34:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme