Zdraví

Ach jo, chci prostě zhubnout!

Léky, které se používají ke snížení hmotnosti, se obecně nazývají anorektika. Musí vám je předepsat lékař a nehodí se pro děti do patnácti let. Navíc, není dobré, aby se o jejich získání pokoušel každý, kdo má pár kilo navíc - jejich předpsání musí mít skutečně závažný důvod.

Jsou "hubnoucí" léky právě pro vás?
I v Česku je registrováno několik pilulek (Adipex Retard, Meridia a Xenical): společné pro ně je to, že jsou všechny na předpis a že si je lidé hradí sami.  Užívat byste je měli pouze v případě, že u vás byla diagnostikována obezita (BMI vyšší než 30) či jiné zdravotní problémy, kvůli nimž vám je lékař doporučil. Během užívání přípravků byste měli být trvale pod dohledem lékaře, protože vám mohou způsobit v těle pěknou rotyku. Některé více, některé méně, ale mohou. Pokud jste těhotná nebo kojíte či plánujete děti, na tyhle léky rychle zapomeňte. A hlavně: jde o léky pomocné, nikoli všemocné. Léčba musí být komplexní, což znamená, že se zároveň budete věnovat doprovodnému redukčnímu programu. 

Zlatá vejce
Lidé se pomocí léků pokoušeli hubnout už dávno, ještě před nástupem moderních preparátů. Váha mohla jít dolů například díky některým přípravkům působícím povzbudivě na centrální nervovou soustavu - vesměs šlo o léky hodně návykové.  Možná vám kamarádka vyprávěla o tzv. zlatých vejcích. Jde o velmi známý Adipex retard. Tyto oválné nazlátlé kapsle snižují chuť k jídlu a zároveň zvyšují energetický výdej. Jsou poměrně levné, ale jejich užívání se nedoporučuje déle než tři měsíce. Delším podáváním by se z vás totiž mohly stát slušné "závislačky". Nehledě na to, že právě tento přípravek může u disponovaných jedinců způsobit vážné plicní potíže.  Lékařka Jitka Mulačová z Centra snižování nadváhy není tomuto zastaralému výrobku nakloněna: "Jako jedinečný prostředek k hubnutí Adipex nedoporučuji pro jeho poměrně velký počet vedlejších účinků. Těmi jsou nespavost, sucho v ústech, bušení srdce, průjem a další." 

Skoro dokonalá
Sice drahá, zato téměř bez vedlejších účinků je populární Meridia.
Nemá celkové povzbudivé účinky a není návyková. Budete-li ji užívat a samozřejmě zároveň dodržovat dietu, můžete se těšit na úbytek asi 4 až 5 kilogramů za měsíc. Zatím je klinicky ověřeno její bezpečné užívání po dobu 12 měsíců. Prvních 6 měsíců je určeno k postupnému snížení tělesné hmotnosti a dalších 6 měsíců si budete osvojovat a upevňovat stravovací návyky. "Meridia ovlivňuje příjem potravy ve prospěch komplexních cukrů a bílkovin, usnadňuje dodržování nízkoenergetické stravy a mírně zvyšuje výdej energie," popisuje její účinky léku obezitolog Petr Sucharda.

Chytrák na tuky
Lékař vám může doporučit lék zvaný Xenical. Užívá se při každém jídle obsahujícím tuk. Podle slov primáře Petra Suchardy totiž: "Blokuje vstřebávání části (asi jedné třetiny) požitých tuků.
Snižuje tedy energetický příjem, příznivě ovlivňuje hladiny tuků v krvi, zlepšuje hladiny cukru u diabetiků." Účinná látka se nevstřebává, takže jediný vedlejší účinek je odchod nevstřebaných tuků střevem. Vysoký obsah tuku ve stolici však bývá příčinou nepříjemného průjmu po tučných jídlech. Tento účinek paradoxně může mít jistý výchovný efekt. Podvědomě se tak naučíte jednoduchou rovnici TUČNÁ STRAVA = PRŮJEM. Takže logicky začnete upřednostňovat netučné potraviny. Kromě průjmu jsou nevýhodou Xenicalu poruchy vstřebávání vitaminů. Zvláště vitaminů A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích.

Suma sumárum
Takže to shrňme. Trpíte-li pocity hladu či chuti, je pro vás vhodná Meridia. Je ovšem nejdražší. Pokud milujete tučná jídla a neumíte si je odpustit, je tu Xenical. Cenově nejpřijatelnější je Adipex, ale zase má hromadu vedlejších účinků.

Nikdy ovšem nezapomeňte na mantru: Léky jsou pomocné, ne všemocné. Předpokladem úspěšnosti léčby je dlouhodobá, celoživotní změna životního stylu.

 

   
16.02.2005 - Zdraví - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Tanzi [*]

  sasi: to je reklama a za tu se tu platí

  superkarma: 0 22.02.2005, 19:44:54
 2. avatar
  [30] Tanzi [*]

  evusche: Evi..ale nahoru se ti mohlo dostat jedině tak, že jsi nevydržela a polevila, nebo snad úplně přestala..to je přesně to, co jsem psala dole..musíš se zaseknout a vydržet v načatém, i když se váha zastaví a třeba tvé úsilí i 14 dní ignoruje..nepolevuj, ona se zase hne.

  superkarma: 0 18.02.2005, 08:09:21
 3. avatar
  [29] evusche [*]

  Vivian: bohužel...snažím se cvičit a omezila jsem jídlo, ale prostě to nejde. Zhubla jsem dvě kila, ale kilo a půl zase nabrala

  Eva_Fl: díky

  superkarma: 0 17.02.2005, 11:11:30
 4. avatar
  [27] Eva_CZ [*]

  Jinak jsem si vsimla chyby - anorektika nejsou leky na hubnuti, ale pripravky na snizeni chuti k jidlu, coz napr. Xenical vubec neni.

  Evushe - ja nevim, ale financne na tom asi nejsi moc dobre, jak jsem uz nekolikrat cetla a Meridia se doporucujeme nejmene na pul roku! 18 000 kC nejmene! A je na predpis. A ano, mela jsem po ni buseni srdce. Ale pak to odeznelo.

  superkarma: 0 16.02.2005, 23:06:37
 5. avatar
  [26] Vivian [*]

  Ťapina: však ono to těhotenský kynutí je o něčem jiným A kromě toho, když teď deset kilo shodím, budu mít pak po porodu na shazování o deset kilo míň, než kdybych je teď neshodila...

  Tanzánie: no, o pytli asi přímo ne, ale pár nežádoucích pytlíků by se našlo...

  superkarma: 0 16.02.2005, 20:27:15
 6. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Vivian: No to má cenu, hubnout, abys pak zase mohla nakynout

  superkarma: 0 16.02.2005, 20:21:21
 7. avatar
  [24] Tanzi [*]

  Vivian: asi dobře děláš, i když abych řekla pravdu při BMI 24.22 se u tebe o žádném pytli sádla mluvit nemůže..

  superkarma: 0 16.02.2005, 19:45:58
 8. avatar
  [23] Vivian [*]

  Tanzánie: já to chci vyřešit ještě před dětičkama, aby se mi toho pak nenahromadilo moc Ale jak bude ten desetikilovej pytel sádla dole, tak na to skočíme

  superkarma: 0 16.02.2005, 19:38:27
 9. avatar
  [22] Tanzi [*]

  Vivian: já na počátku pilule měla..vždy´t to dole píšu..
  Tady si myslím, že se spíše jedná o něco jiného (nepíšu o Evuschi, neb ji neznám) že se opravdu musí tvrdě a bez úletů..fakt tvrdě alespoň ty 3-4 měsíce...to jsem se na nic kaloričtějšího ani nepodívala natož vzít do pusy. To dělá také hodně..ono chvilku se držet, chvilku ne a pak zase ano..a říkat tomu hubnutí..to myslím nefunguje.
  A BMi nad 30 je obezita..já to vím, neb sama ještě pořád mám BMI nějakých 30.5 - až ještě zhubnu kilo a půl budu už "jenom v nadváze"
  Máš pravdu v tom, že pokud je Evuschi skoro o polovinu méně než mě..tak je to plus pro ni.Čím bude starší, tím horší.
  A také jestli ji ještě čekají dětičky tak má do budoucna zaděláno na průser...no ale to ona asi sama ví, jinak by to nechtěla řešit.

  superkarma: 0 16.02.2005, 19:25:50
 10. avatar
  [21] Vivian [*]

  Tanzánie: já si taky myslím.
  Ale pokud někomu nejde zhubnout ani když omezí kalorický příjem a zvýší výdej, měl by to asi konzultovat s lékařem , jestli mu všechno funguje tak, jak má...
  A BMI "nad 30" snad ještě není tolik, aby to signalizovalo nějakou poruchu... Nakonec ty jsi měla 44 a zvládla jsi to bez pilulek . A to jsi skoro dvakrát starší než evusche.

  superkarma: 0 16.02.2005, 19:08:00
 11. avatar
  [20] Tanzi [*]

  Vivian: to musí jít...

  superkarma: 0 16.02.2005, 18:15:30
 12. avatar
  [19] Vivian [*]

  evusche: a u tebe to nejde změnou jídelníčku a pohybem?

  superkarma: 0 16.02.2005, 17:52:15
 13. avatar
  [18] Tanzi [*]

  Loni v březnu jsem se rozhodnula, že už opravdu MUSÍM zhubnout(BMI 44.61)..když jsem měla dole asi 3 kila šla jsem babičce k OL pro léky a jen tak mi napdalo se té dr zeptat, zda by mi nepomohla v hubnutí.
  Ona se zeptala na váhu (120kg) a hned psala na recept Adipex...s tím, že za měsíc si mám přijít pro další balení a že mi za měsíc udělá celk.vyšetření.
  Já do té doby o Adipexu (natož o ost.lécích) nic neslyšela..příbalový leták jsem si přečetla a začala pilule užívat. Žádné možné nepříznivé účinky (vypsané v letáku) se mi neobjevily a cítila jsem, že fakt nemám hlad.
  Přesto jsem se ale přinutila jíst..sice málo, ale jedla jsem.
  Za měsíc mi dr udělala tu prohlídku..vše OK..dala mi další balení..zase se nic nedělo..v té době jsem se, ale dostala na net a na ženu-in...a na moje milované auditko hubnutí ..tam jsem se od děvčat teprve dozvěděla jaký je Adipex opravdu dryák a že bych ho raději brát neměla. Vystrašily mě tak, že i přesto že jsem byla absolutně bez potíží, třetí balení už jsem si nebrala...každopádně jsem přesvědčená, že mi Adipex pomohl..pomohl mi nastartovat to mé dlouhodobé hubnutí v tom, že se mi smrsknul žaludek a já v klídku i po vysazení pokračovala ve stravování jak jsem se za ty dva měsíce naučila.
  Na netu jsem si později našla floru.cz a její e-kalkulačku a prostě jedno k druhému hubnu do te´d.
  Blíží se mi pomalu roční výročí (8.3) a snad brzy i další důvod k oslavě rovných 40 kg dole...(dnes ráno 81.9)
  S adipexem jsem za ty dva měsíce zhubnula sice kolem 14kg ale ten zbytek už je bez "berliček"..holky jde to!! Opravdu, že ano. Jenom musíte mít správnou motivaci a trpělivost. Protože rychlé hubnutí není na nic..kila se vrací moc rychle zpět. Takže už asi tak od léta si hubnu tempem těch dvou kilo za měsíc..jde to pomalu, ale jde.
  A věřím (pevně doufám) že těch zbylých 10 (do celkové sumy 50) ještě také zvládnu.

  superkarma: 0 16.02.2005, 14:32:12
 14. avatar
  [16] lenoška [*]

  tak já Adipex brala,napsal mi ho OL,zhubla jsem za 3měsíce 16.kg,z těch vedlejších účinků jem měla jen sucho v ústech,ale to mi nevadilo,ba naopak aspon mě to donutilo pořádně pít,bušení srdce jsem neměla a spala jsem jak mimino,ale asi to nic dobrýho fakt nebude,ale pomohlo mi to,to zas jo

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:39:44
 15. avatar
  [15] evusche [*]

  Eva_Fl: Meridia má vedlejší učinky jako Adipex (mám tím na mysli bušení srdce, vysoký krevní tlak..) nevíš? Chtěla bych, aby mi to lékař předepsal, ale měla jsem v dětství šelest na srdci, tak si Adipex raději ani netroufnu. BMI mám přes 30.

  superkarma: 0 16.02.2005, 12:23:32
 16. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Manx: jak dlouho jsi Meridii brala?

  .....az se mi vystridal lekar, upozornil me na to, ze Meridia je takovej malej kokain. Coz je v mem pripade hodne nebezpecne.

  U te Meridie - kdyz nefunguje predepsana davka, meli by ji zvysit. Znam spoustu lidi, kteri diky ni ( a samozrejme diete a pohybu ) skutecne zhubli - a navic si dlouha leta vahu drzeli.

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:26:51
 17. avatar
  [13] Zuzyk [*]

  mistek: já mám taky problém s váhou, ale začala jsem to radikálně řešit, chodím cvičit a snížila jsem přísun jídla, teda kalorií, asi na 5000 denně. A jde to!!! Nějakých léků bych se asi bála. Mmch., cos to měla za debila?

  superkarma: 0 16.02.2005, 11:15:35
 18. avatar
  [11] jiti [*]

  mistek:a to sis vzala takového debila??? No ten by letěl zavřeným oknem

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:23:53
 19. avatar
  [10] lumpici [*]

  Zajímali by mě ceny všech těchto léků. Nevíte někdo? Evka

  superkarma: 0 16.02.2005, 10:21:43
 20. avatar
  [9] Vivian [*]

  Já myslím, že anorektika by měla být poslední záchranou pro lidi s patologickou obezitou.
  Pokud člověk může upravit jídelníček, životosprávu a začít se pohybovat, není důvod brát takovéhle léky .
  Jenže většina lidí sáhne raději po nejjednodušším řešení Když si anorektika sežene holka, která má trochu větší zadek a je líná přestat se ládovat čokoládou a začít se trochu hýbat, je to fakt Blbost s velkým B. Jenže je to, bohužel, výhodný obchod...

  superkarma: 0 16.02.2005, 09:21:30
 21. avatar
  [7] Májík [*]

  mistek: Ježkovo voči, kojení že je úchylný?? Jak sis mohla něco takovýho vzít,brrrr

  superkarma: 0 16.02.2005, 09:05:29
 22. [6] akraska [*]

  Ahoj Adipex mám osobně vyzkoušený,ani ho nedoporučuju ale ani nezatracuju.Každý se musí rozhodnout sám.
  O meridii jsem slyšela a ví někdo kolik stojí ?Třeba dávka na měsíc?

  superkarma: 0 16.02.2005, 08:51:12
 23. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Adipex patri v civilizovanych statech na seznam zakazanych leku.

  S Meridii mam zkusenost vybornou, pokud slo o snizeni vahy ( a nasledne snizeni tlaku atd. ), ale tato se nesmi davat lidem, kteri maji problem se zavislosti.

  Zkusila jsem Xenical - jen tak.... Nic. Zadny prujem, nic... Zacpa po dobu par dnu - takze mily Xenical letel do kose.

  Nemam ted cas na nejake extra vyvarovani apod., ale presto moje vaha klesla o temer 6 kg za 4 mesice. Neprejidam se a kdyz je cas, chodim chodit.

  superkarma: 0 16.02.2005, 01:50:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme