Svátky míru, klidu a pohody. Žádný člověk na světě by se neměl dávit cukrovím sám, nýbrž se svými nejbližšími, rodinou, či kamarády. Z radosti, že jsou všichni se svými nejmilejšími, dodržuje spousta lidí svoje vánoční tradice.  Někdo volá pravidelně do bytu hasiče, jiný jede do nemocnice sám. Tak či onak dělá každý co má rád a na co je zvyklý. Již při zapalování první svíce na adventním věnci si lze užít spoustu legrace. Od popálenin nečekaně vzníceného kanystru s benzinem, až po vypíchnuté oko poctivým, extra pevným knotem svíčky dovezené z nejmenované asijské velmoci. Tento stát plný šprýmařů dokáže obstarat nejednu povedenou legraci. 

Na Štědrý den ráno se obyčejně zdobí vánoční stromeček. Jestli jste také z těch šetřivějších a nakupujete u „rákosníků“, dávejte pozor na to, aby se vám na kvalitním řetězu z rýžového vlákna neoběsil pejsek a při přesouvání zkrášleného stromečku na vhodnější místo nevybouchaly ozdobami ze zdi cihly. Samozřejmě tyto všechny úkony se dělají nalačno. Jak známo, kdo se postí, uvidí zlaté prasátko. I když jsem se hodně snažil, nikdy jsem na stěně neviděl ani kus bůčku, proto z hladomorny vylézám pravidelně už na oběd, při kterém se samozřejmě alespoň nepřejídám – úplně si vystačím s jednou cisternou zelné polévky.

Při večeři sedí celá rodina u stolu a za svitu plamenu svíčky se večeří. Nejprve rybí polévka, kterou vystřídá smažený kapr a bramborový salát. Určitě to není tak zábavné jako krocan v mikrovlnce alá Mr. Bean, ale přinejmenším si lépe pochutnáte na větších kusech jídla, které nemusíte špachtlí škrábat ze stropu.

Po jídle (někdo i při něm) lidé dodržují vánoční zvyky. Ať už jde o minci pod talířem, lití olova nebo velmi populární krájení jablka. „Kdo uvidí hvězdičku, bude mít celý rok štěstí, a kdo křížek, smůlu.“ Z přírodovědného hlediska je prakticky nemožné hvězdičku nespatřit – snad jen s pár vypadlými peckami, tudíž není důvod tento zvyk nedodržovat kvůli strachu. Jak jinak si člověk zadarmo zařídí štěstí na celý rok, hm? Jablka jsou však po zazvonění Ježíškova zvonečku nezajímavá, jelikož se všichni hrnou ke stromku – pro dárky. Americkým dětem naděluje dárky do fusekle Santa – české děti fusekle dostávají od Ježíška. A proto prý také vznikla rýmovačka: Santa je vůl – Ježíšek je cool! Snad žádné dítě na zemi nemá rádo měkké dárky – již zmiňované ponožky, svetry, rukavice. Není divu, že sem tam nějaké podpálí ze zlosti strom a půl bytu. Měkké dárky – NEBRAT!

Po štědrém dni následuje pár nezáživných dnů volna, pohody a válení se u televize. Pak ale přichází silný kalibr s názvem Silvestr a zábava jako na frontě – nikdo neví, proti komu stojí, ale hlavně, že se střílí. Docela mě pobavila informace z novin, že někteří vietnamští obchodníci mají zábavnou pyrotechniku takové síly, že se podle policie jedná už o nedovolené ozbrojování. Proto nevycházejte z domova bez celoplechového oděvu a lahve alkoholu pro následnou narkózu při zásahu.

Nezbývá mi nic jiného, než jen doufat, že právě ty vaše Vánoce se vydaří o něco lépe a ze srdce Vám přeji jejich krásné a hlavně klidné prožití, bohatého Ježíška, divokého Silvestra a šťastný Nový rok.

Ace Ejs

Pozn. Red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Vánoční výzdoba

  • Máte nějakou veselou historku z vánočního zdobení?
  • Máte vyfocenou svou vánoční výzdobu?

Posílejte mi své příspěvky (texty i fotky) k tomuto tématu na redakční e-mail níže. Jedné z vás, přispěvatelek, věnuji hezký dárek, totiž růžovou aviváž Silan Aroma Therapy a dvě stylové vánoční svíčky ve tvaru stromečku. Tři další odměním 200 body do Velké vánoční soutěže! Vaše texty nechť jsou dlouhé alespoň jako dva tyto odstavce.

Reklama