Víte, kam od 60. let jezdí na dovolenou velká část americké smetánky, včetně hollywoodských herců? Jejich úkrytem před dotěrnými novináři se stalo mexické Acapulco. Slavné letovisko je dodnes jedním z hlavních letovisek slunné Mexické riviéry.

Firo

Acapulco začalo být od 50. let 20. století místem, kam utíkala americká smetánka před starostmi.

Mexická riviéra má všechny atributy dovolenkového ráje - dlouhé pláže, skvělou kuchyni a celoročně slunečné počasí. Slunce a teploty okolo 28 stupňů tady panují i v době, kdy my v Česku drkotáme zuby a schováváme se před prvním sněhem.

K největším letoviskům Mexické riviéry patří Puerto Vallarta, Los Cabos, Huatulco a hlavně mexický klenot - světoznámé Acapulco.

Mexická jednička - Acapulco

Acapulco bylo velmi známým místem už v 16. století. To tady totiž vyrostl jeden z největších přístavů střední Ameriky. Jeho specialitou bylo obchodování s Asií, trhy tady kolikrát trvaly i několik týdnů v kuse. Postupem času ale začala sláva Acapulca postupně upadat.

Na lepší časy se tady začalo znovu blýskat v padesátých letech. To místní pláže objevili bohatí Američané. Jako houby po dešti pak začali vznikat moderní a luxusní hotelové resorty, kam dost často zamířila i některá z hollywoodských hvězd.

Dnes už je klientela v Acapulcu různorodější, létají sem i Evropané. Nicméně mírná averze místních vůči Američanům stále trvá. Proč? „Američané se nebojí ozvat a za svoje peníze chtějí stoprocentní služby, ubytování i stravu,“ vysvětluje delegátka.

Firo

Los Cabos leží na jižním cípu Kalifornského poloostrova a místní tady žijí z turistů a z rybolovu.

Nároční a neoblíbení Američané

Ostatní turisté tak mohou Američanům de facto poděkovat. Služby v Acapulcu, respektive jejich úroveň je jedna z nejvyšších na světě. A na rozdíl od jiných slavných resortů tady za týdenní dovolenou nenecháte několik průměrných platů. Ceny jsou přijatelné i pro Čechy, kteří začínají Mexické riviéře přicházet na chuť.

Nejkrásnější pláží Acapulca je prý Playa Hornitos. Tu lemují bary a restaurace s tradiční mexickou kuchyní. A když tradiční, tak pořádně pálivou. Místní burrito nebo tortilla se špetkou chilli „rozpláče“ nejednoho turistu, který se do ní hladově zakousne.

V posledních letech se množí názory škarohlídů, kteří tvrdí, že sláva Acapulca opět upadá. Na jeho místo se prý pomalu ale jistě derou nová letoviska na západním pobřeží Mexika. Takzvaná Mexická riviéra, jak se jim všem dohromady říká, nicméně není souvislým pásem pláží a letovisek. Naopak - některá místa od sebe dělí i několik desítek kilometrů.

Rychle se rozrůstající Huatulco

Příkladem dynamicky se rozvíjejícího letoviska je třeba Huatulco. Od zatím ještě stále slavnějšího Acapulca ho dělí asi tři sta kilometrů vzdušnou čarou. Právě Huatulco se prý co nevidět stane mexickou jedničkou mezi dovolenkovými letovisky.

Firo

Do města Puerto Vallarta v 60. letech utekla před novináři i Elizabeth Taylorová

Zatím je ale nezasažené masivním turismem. Na bílých plážích a po okolních kávových plantážích se sice toulají turisté, není jich ale tolik, aby pokazili kouzlo „toho pravého“ Mexika.

Útočiště Elizabeth Taylorové

Podobně by se dalo charakterizovat i letovisko Puerto Vallarta, které lemuje obrovský mexický záliv Banderas. Hotely, hotýlky, penziony a bungalovy se tady táhnou v délce asi pětadvaceti kilometrů. Při pohledu z letadla musím mnohým připadat jako ohromná různobarevná stavebnice.

Do povědomí širší veřejnosti se toto město dostalo už v 60. letech. Před dotěrnými novináři se sem přijeli schovat Elizabeth Taylorová s Richardem Burtonem. Ten tu koupil dva domy a spojil je růžovým mostem nad ulicí. Soukromí si tady ale slavná dvojice příliš neužila. Novináři je vypátrali záhy a residenci Casa Kimberley pak obléhali dnem i nocí

Dnes je Casa Kimberley výletním cílem filmových fanoušků. V listopadu se do města pro změnu sjíždějí na kulinářský festival kuchaři z celého světa. Společně s návštěvníky pak navýší na dva týdny počet obyvatel o zhruba 20 tisíc.

Firo

Kromě Casa Kimberley je velkou atrakcí Vallarty i historická čtvrť z koloniálního období.

Puerto Vallarta - Tři sta slunečních dnů v roce

Mimochodem - slunečních dní je v Puerto Vallarta asi tři sta do roka. Člověk by proto musel mít velikou smůlu, aby mu během dovolené nezasvítilo slunce. Navíc se tady teplota celý rok drží na zhruba 28 stupních. Ideální místo, kam utéct z Česka před lezavou zimou nebo škaredým podzimem.

Los Cabos - další letovisko, které patří k budoucím velkým hráčům na poli cestovního ruchu. Ač leží na jižním cípu Kalifornského poloostrova, jeho obyvateli jsou Mexičané. Los Cabos není klasické letovisko - jde vlastně o pás pobřeží mezi dvěma městečky. Ten je dlouhý asi 33 kilometrů a při místních březích jsou jedny z nejlepších rybářských lokalit světa.
Střetávají se tady totiž různě teplé vodní proudy. Den co den tak v místním přístavu hned brzo ráno probíhá ohromný rybí trh. V roli nákupčích se ho zúčastňují i kuchaři z místních hotelů, turisté pak večer na talířích najdou ty nejčerstvější dary moře.
Firo

Západ slunce si na Mexické riviéře můžete vychutnat přímo z pláže, nebo z terasy luxusního hotelu.

Je pravdou, že jedničkou v mexickém turistickém průmyslu je ještě stále Mayská riviéra na východním pobřeží, letoviska na západě ale dělají všechno pro to, aby první místo co nejdřív patřilo jim.

Autor: Lucie Štěrbová &FIRO-tour


FiroCestovní kancelář FIRO Tour, odborník na dovolenou v Tunisku, Turecku, Egyptě, Řecku, Španělsku a dalších oblíbených destinacích, vybírá ze své nabídky zájezdů do Mexika.

FiroHotel Dreams Puerto Vallarta Resort & Spa

Tento hotel je známý pro své vynikající služby, úžasnou gastronomii, čerstvé mořské plody. Leží v soukromé odlehlé zátoce na jedné ze 40 pláží podél Banderas Bay. Hotel je zařazen mezi Top 20 hotelů v Mexiku.

FiroHotel Hola Grand Faro Luxury All inclusive Resort
Pokud se stanete hostem Hola Grand Faro Los Cabos, Luxusního All Inclusive Resortu, očekávejte, krásné výhledy na moře, blízkost města a world class služby. Personál vás bude hýčkat.

Hotel Las Brisas Acapulco
V Las Brisas Acapulco se budete cítit, jako byste byli miliony mil daleko od všeho, i když široké spektrum aktivit je jen pár minut od tohoto nádherného přímořského letoviska, nechte se svést lákavým nočním životem.

 

Reklama