OBIVenkovní teploty se blíží nule a zima se tak snaží vkrást i do našich domovů. Ledový vzduch se do domů a bytů dostává i tou nejmenší skulinkou v okně či dveřích, a tím nás okrádá o teplo, za které jsme nucené platit stále vyšší částky. Při dodržování jednoduchých pravidel lze zabránit tomu, aby se pohled na účtenky za teplo stal noční můrou.

Základem je optimální teplota

Prvním krokem k úspornému vytápění je nastavení optimální vnitřní teploty v každé místnosti vašeho bytu či domu. Požadavky na příhodnou teplotu nebudou jistě ve všech místnostech stejné, proto je zapotřebí dbát na rozličné podmínky. Jednotlivé pokoje jsou ovlivňovány i okolním prostředím. Kupříkladu v ložnici by se ideální teplota měla pohybovat mezi 17 a 20°C, pro kuchyň je vhodná teplota 18°C a nejteplejší klima by mělo být udržováno v obývacím a dětském pokoji, a to na příjemných 20 až 22°C.

Doporučené teploty by se měly dodržovat hned ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že jsou tyto tepelné stupně studiemi ověřeny jako zdravé pro tělo. Dalším důvodem je pak skutečnost, že navýšení teploty o pouhý jeden stupeň znamená o 6% vyšší spotřebu energií.

Úsporný pomocník

OBITeplotu v domě si nastavujte vždy podle své aktuální potřeby. Pořiďte si termostatické hlavice, jejichž funkcí je okamžitá reakce na aktuální teplotu v místnosti. Podle požadované teploty pak hlavice samy otevírají a zavírají ventil topení, čímž udržují teplotu v pokoji konstantní, a zabraňují tak přetápění a zbytečným tepelným ztrátám. Termostatické hlavice umožňují díky časovým spínačům přednastavení žádoucí teploty na konkrétní datum i čas. Tuto funkci oceníte zejména tehdy, pokud byste rády při návštěvě venkovského sídla měly rády zatopeno, ale nerady byste topily i v době, kdy v rekreačním sídle nejste. Termostatické hlavice pořídíte například v hobbymarketech OBI.

OBITip odborníka:

„I přesto, že venku mrzne, je nutné v každé domácnosti větrat. Aby nedocházelo k výrazným tepelným ztrátám, doporučuje se krátké, ale intenzivní větrání. Při takovém větrání se vzduch v místnosti ochladí, ale stěny zůstanou teplé. Při pomalém větrání by došlo k opačnému efektu, a tudíž by bylo zapotřebí většího množství tepla,“ radí Marek Procházka z berounského OBI marketu.

Organizace přináší ovoce

Pokud chcete náklady za energie snížit na minimum, je užitečné zamyslet se i nad samotným rozestavěním nábytku - zda pracovní stůl nebrání topnému tělesu v šíření tepla, hutný závěs nepřikrývá radiátor atd. Je všeobecně známo, že až 20% tepla může pohltit nesprávně umístěný nábytek nebo příliš dlouhé záclony. Teplu, které vzlíná z kamen či radiátorů, musí být umožněn volný průchod do celého interiéru.

Pozor na drobné skulinky

Zbytečně velké množství tepla může utíkat otvory ve fasádě, střešními okny nebo špatně zaizolovanými spárami. Pokud si nemůžete dovolit jejich nákladnou výměnu, existuje pár nenákladných triků, jak těmto nežádoucím ztrátám zamezit. Můžete například na noc zatahovat rolety či závěsy, čímž se výrazně sníží tepelné ztráty. Nenáročná je i výměna starého zasklení za nové dvojsklo s vysokou tepelnou izolací. Kýžené úspory přinese i řádné utěsnění oken, čehož docílíte použitím samolepicích pásek.

A jak se zimou bojujete vy?

Reklama