Domácnost

Aby vám sedačka sedla...


Posedět, poležet, ohmatat, potom teprve hledat cenovku... tak by se dala popsat základní pravidla, podle kterých se doporučuje vybírat čalouněný nábytek - křesla i pohovky. Jejich výběr byste měli částečně přizpůsobit i svému životnímu stylu.Pokud se váš obývací pokoj ob den mění ve společenskou místnost, kam si zvete návštěvy a nebo hrajete s dětmi večer karty, raději zvolte více menších sezení než jedno velké. Dvoupohovku a několik křesel totiž mnohem lépe rozmístíte do prostoru a kolem stolku tak, aby každý viděl na každého. Pro tyto příležitosti jsou například vhodné také rohové sedačky, kde se můžete pohodlně opřít a rozvalit a zároveň koukat svému partnerovi do očí, což je při konverzaci nutné. Pokud budou křesla či stolek opatřené kolečky, usnadníte a zjednodušíte si tak manipulaci s nábytkem.
Jestliže vašemu obývacímu pokoji dominuje velké domácí kino a rodina se tady schází hlavně proto, aby sledovala "bednu", oceníte naopak dlouhou rovnou sedačku, která nabídne pohodlí a dobrý výhled hned několika lidem najednou. Doplňovat ji mohou různé podnožky, které lze využívat i k občasnému posezení nebo jako servírovací stolky.Tato pravidla platí jak pro nábytek s textilním potahem, tak pro kožený.  Na čalounění lze použít prakticky každou látku, ovšem bude-li nekvalitní, vydrží pouze pár měsíců a potom budete muset vyhledat čalouníka. Přitom způsobů, jak vybrat vhodnou látku, je několik.

Zákazník si může zjistit složení textilie a její váhu, nebo se podívat na rubovou stranu, zda jsou tam volné nitě. Teoreticky si můžete vyžádat také atest o zkoušce na kalandru. Jde vlastně o simulovanou zkoušku opotřebení. Na kalandru se látka napne a točivým pohybem se otírá. Čím více otoček vydrží, tím je samozřejmě kvalitnější. Potahové látky jsou těžší než například závěsové textilie a jejich váha by měla přesáhnout hmotnost 250 gramů na jeden metr čtvereční. Při výběru je dobré se také podívat na složení výrobku. Pokud obsahuje umělé komponenty, jako je nylon či ryon, lze předpokládat, že dlouho vydrží. Tyto přísady nejsou v látce zastoupeny jako jednotlivá vlákna, ale obtáčejí vlákna z přírodních materiálů a tím zvyšují jejich pevnost a odolnost. Totéž ale neplatí o polyesteru. Pouhým okem lze také zjistit, jak hustě je látka tkaná. Hustá textilie by měla obsahovat 64 až 102 útků neboli jednotlivých nití na jeden centimetr.
Při výběru textilních potahů se tak zajímejte o způsob údržby, zvlášť když volíte některý ze světlých potahů. Nejlepší je varianta, kdy můžete potahy stáhnout a vyprat v pračce nebo odnést do čistírny.


Pokud dáváte přednost koženému nábytku, pravděpodobně bude vyrobený z hovězí kůže. Tato varianta bývá cenově nejpřijatelnější. Na výrobu čalounění je vhodná i buvolí nebo telecí kůže, vepřovina nikoli. Přitom na kvalitě tohoto materiálu se projevuje také prostředí, ve kterém zvířata žijou a samozřejmě způsob zpracování. Obecně platí, že čím víc je kůže impregnovaná, tím lépe odolává poškození a tím méně se čistí. Může být i levnější, protože při výrobě lze zakrýt menší nedokonalosti, které se na materiálu vyskytují. Tento nábytek vám ale může připadat tvrdý a nepohodlný. Proto si mnozí raději připlatí a zvolí potahy, které nejsou tolik zbrušovány a impregnovány. Vypadají mnohem lépe už na první pohled a také na omak jsou jemnější a při sezení příjemnější. Na druhé straně na nich zůstávají i při té největší opatrnosti patrné stopy po používání, tedy zaschlé kapky vody, drobné rýhy a podobně. To však rozhodně není na závadu, protože patina k tomuto přírodnímu materiálu patří. Neznamená to však, že byste se o kožený nábytek neměli vůbec starat. Podobně jako lidské kůži také nábytku vadí přímé slunce či horko, k čištění používejte pouze mýdlovou vodu. Několikrát do roka se doporučuje potah ošetřit speciálním krémem. Více péče musejí svému nábytku věnovat majitelé, kteří zvolí světlé odstíny kůže. Ty si sice získávají stále větší oblibu, ale vyžadují náročnější péči. Naopak čím tmavší potah zvolíte, tím méně špíny na něm bude vidět. To však platí nejen pro kožené sedačky a křesla.  

ilustrační foto Chateaux d´Ax


   
16.02.2006 - Dům a byt - autor: Magdaléna Krajmerová

Komentáře:

 1. [17] KamcaPol [*]

  Já jsem si zrovna vybrala dobře. Sedací souprava mi fakt sedne, je skvělá, dobře se na ní relaxuje, i když je to kůže, tak nelepí.

  superkarma: 0 26.09.2016, 14:53:00
 2. avatar
  [14] Maldová [*]

  Tak já jsem asi divná, ale přilepila jsem se i na pravou kůži Pravda nelepím se hodně Švagrová má nádhernou sedačku od Natuzzi .

  superkarma: 0 16.02.2006, 13:56:05
 3. avatar
  [13] svetluszka [*]

  Věrulinka: ...pravá kůže nee... .....

  superkarma: 0 16.02.2006, 13:44:47
 4. avatar
  [12] Meander [*]

  Věrulinka: Na pravé broušené kůži se nelepíš, na kožence jo.

  superkarma: 0 16.02.2006, 13:30:47
 5. avatar
  [11] Věrulinka [*]

  Nevím,asi jsem hloupá.Kůže je nádherná,ale pro mne jako oblečení,obutí a kabelky.Kožená sedačka v létě hrůza na sezení,lepíte se,zjistila jsem to u kamarádky.Dáte potah,klouže dolů,je to krásné,ale nepraktické.Můj názor: je látkové sedačky.Kožené sedačky do kanceláří.

  superkarma: 0 16.02.2006, 13:23:44
 6. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Dneska už se moc nedělají sedačky, které by vydržely občasný nájezd kočičích drápků. A né, že by ne byl zájem, výrobci

  superkarma: 0 16.02.2006, 13:20:44
 7. avatar
  [9] Meander [*]

  Dávám přednost koženému nábytku, ale protože nejsem Rotschild, chodím se na něj koukat do IKEA
  Na sedačku nemám doma místo.

  superkarma: 0 16.02.2006, 11:07:39
 8. [8] Radka JS [*]

  Žábina: Kdepak jste ji zakoupili? A jaká je to značka? Případně cena?? díky, díky....
  Taky uvažuji o koupi, ale nějak se nemůžu rozhodnout...

  superkarma: 0 16.02.2006, 11:02:49
 9. avatar
  [7] Kacule [*]

  Ta bílá je nádherná, ovšem musela bych probourat všechny pokoje, pak bych ji snad mohla umístit

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:28:44
 10. avatar
  [6] Žábina [*]

  taky máme novou sedačku, povrch je broušená kůže a je to
  je odolná proti oděru /válí se nám po ní i / a má speciální úpravu že i skvrny jdou z ní čistit dobře
  je rohová a moc pohodlná

  superkarma: 0 16.02.2006, 09:09:11
 11. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ... ...je nádherná... ....škoda, že se mnou bydlí děti, manžel a kocour.... .......

  superkarma: 0 16.02.2006, 06:12:51
 12. avatar
  [2] Žížala [*]

  Suzanne: to by se to čistilo

  superkarma: 0 16.02.2006, 06:08:24
 13. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Ta bílá To by se to válelo...

  superkarma: 0 16.02.2006, 01:37:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme