Bulvár

Aby se náhodou na někoho nezapomnělo

Už se vám někdy stalo, že jste zapomněla na něčí narozeniny? Nebo třeba na výročí svatby? Pokud ano, jistě budete souhlasit, že to není nic příjemného. Dotyčný opomenutý se obvykle cítí dotčen, ublížen či uražen, nebo ho to aspoň zcela lidsky zamrzí. My s kamarády kvůli tomu slavíme dvakrát za rok hromadné narozeniny – aby se na nikoho nezapomnělo.

Žárliví jsou i bohové
Bohové našich předků nebyli jiní. Zapomenout na to, že má některý z nich výročí, svátek či cokoliv jiného, nepřinést pravidelnou oběť k oltáři nebo nepoděkovat za přízeň, to se vskutku nevyplácelo. To vás pak mohl takový bůh pěkně proklít, stíhat smůlou a neštěstím, nebo vám prostě jenom nepomohl, když jste to nejvíc potřebovala.

Svaté sekretářky
Když byli bohové zakázáni a posléze zapomenuti či metamorfovali v ďábly a démony, nastoupili na jejich místa svatí. Člověk se totiž povědomě prostě nemohl smířit s představou, že by na všechnu tu dřinu měl být Bůh sám, i když je trojjediný. A pak, lidem bylo hloupé obtěžovat Nejvyššího s každou maličkostí, a tak se raději nejprve obraceli k svatým. Konec konců, v podniku taky nezamíříte s úplatkem přímo k řediteli, ale nejdřív u sekretářky za bonboniéru zjistíte, co Velký šéf rád pije, a kdy je vhodné za ním přijít s pokornou prosbičkou. A nebo jestli by se za vás nemohla třeba přimluvit, až bude mít Nejvyšší dobrou náladu.

Kdo si je má pamatovat?
Jenže i takoví svatí, alespoň v lidové zbožnosti, byli žádostiví lidské pozornosti a nikterak je netěšilo, když na ně někdo zapomněl. To se pak dovedli pěkně namíchnout a u Šéfa takového sklerotika řádně pomluvit. Jenže co s tím, když je jich tolik, že se ani do celého roku se svátky nevejdou a pamatovat by si je zvládl možná tak slon?

Římská vynalézavost
Nebyli by to staří Římané, pověstní koumáci a praktici, aby nepřišli s řešením. V svém Pantheonu nechali postavit oltář, který zasvětili neznámému bohu. To kdyby se náhodou na někoho zapomnělo. A když pak křesťané pohanský chrám věnovali Panně Marii, připsali ho pro jistotu ještě všem svatým mučedníkům. Ve východní církvi se jejich svátek slavil už od 4. století, v syrském obřadu třináctého května a v Byzanci první neděli po Letnicích. Papež Řehoř III. přesunul v západní církvi v 7. století datum oslav na prvního listopadu, tedy právě na den přesvěcení Pantheonu.

A keltská tradice
V 8. století se Irové a Angličané, zvyklí z dob keltských na houfy žárlivých bohů a bůžků, rozhodli věnovat prvního listopadu nejen všem mučedníkům, ale rovnou všem svatým. Konec konců, jenom sám Bůh přece ví, kdo všechno je svatý, tak aby nikdo nepřišel zkrátka a pak si nestěžoval. Nu a v 9. století se tento svátek aklimatizoval i v Římě a od té doby provází katolickou církev až do dnešních dní.

A protože ani na předky se nesmí zapomínat, slaví se hned dalšího dne, 2. listopadu, Památka všech věrných zemřelých, lidově nazývaná Dušičky.

Byla jste už na hřbitově uklidit hroby? Nebo teprve půjdete? Nebo vůbec nechodíte? Vyrábíte dušičkové věnečky a kytice, nebo si je kupujete? Slavíte Slavnost všech svatých? A Dušičky? Znáte nějaké dušičkové tradice? Vzpomínáte v tyto dny na zemřelé?

Pošlete nám na redakce@zeny-in.cz fotky dušičkových věnců a výzdoby hrobů! Nejhezčí příspěvek odměníme!

   
01.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [16] mamoch [*]

  Rodiče mám na rozptylové loučce, svíčku zapálím doma. Hroby nesnáším, urnová kolumbária už vůbec.

  superkarma: 0 02.11.2007, 17:35:04
 2. avatar
  [15] femme [*]

  chodit na hřbitov jen proto, že jsou jakési dušičky, mi připadá vážně ujetý já na hřbitov chodím průběžně po celý rok a na své mrtvé vzpomínám taky průběžně po celý rok

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:56:11
 3. avatar
  [14] MEK [*]

  minulý víkend jsme byli na Slovensku,vezli jsme tam manželovy rodiče,já vzpomínám zapálením svíčky doma,hřbitovy moc nemusím

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:49:40
 4. avatar
  [13] Suzanne [*]

  V neděli jsme byli uklidit hrob manželovy rodiny, protože on tam chtěl zajít. Já tu potřebu nemám, na mrtvé, které jsem měla ráda, občas vzpomenu.

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:28:19
 5. [12] Andulína [*]

  Hroby obstarávám průběžně a vzpomínám také. Navíc bydlím u Olšanských hřbitovů a rok co rok vidím ty davy, co se o Dušičkách vrhají dovnitř - to si člověk moc nezavzpomíná, když pomalu zakopává o ty další

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:08:13
 6. [11] dkd [*]

  - zatím žádné hroby na hřbitově nemám, věnce nevyrábím ani nekupuji, všech svatých neslavím
  - na zemřelé vzpomínám tak nějak neplánovaně, někdy se to stává, že člověk, který už zemřel vytane na mysli v souvislosti s něčím, co já ještě mohu a on už ne
  - samozřejmě v tyto dny si snad vzpomene každý, když je všude plno věnců a kytic a kdovíčeho

  superkarma: 0 01.11.2007, 13:14:55
 7. avatar
  [10] Kassy [*]

  Mí předci jsou zpopelnění a rozprášení takže nemám kam chodit. A vzpomínám celý rok, nejčastěji na babičku. Hodně často přemýšlím, co by v které situaci řekla nebo jak by ji řešila a taky jsem si všimla, že začínám čím dál víc používat její oblíbené průpovídky. Babička byla skvělá ženská.

  A jinak touto dobou slavím keltský Samhain.

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:00:10
 8. avatar
  [9] Meander [*]

  Pokecat si s našima zajdu, až tam nebudou proudit davy. To by se jeden zvenc, když se tam pohodlně usadí a začne si přemýšlet a 7 let po jejich smrti mu všichni kolemjdoucí přejou upřímnou soustrast.

  superkarma: 0 01.11.2007, 11:08:21
 9. [7] Lindaa [*]

  Do Cech jedu az koncem mesíce a do té doby musí hrob pockat. Doufám, ze se nekdo z rodiny o víkendu na hrbitove zastaví a zapálí svícku.

  superkarma: 0 01.11.2007, 08:47:27
 10. [6] gentiana [*]

  No, ono to hlavně bylo tak, že svátek všech svatých vznikl někdy v začátcích křesťanství, kdy třeba u mučednické smrti nebyl nikdo, kdo by o tom povyprávěl ostatním z celé čtvrti:D
  Jinak, na hřbitov chodíme, přestože moji předci byli škrti a nechali se spálit a vyhodit, aby nemuseli kupovat hrob.

  superkarma: 0 01.11.2007, 08:15:28
 11. avatar
  [5] malenina [*]

  - Zatím ne.
  - Půjdu, dnes má být hotov nový hrob, tam na uklízení toho moc nebude, ale budeme ukládat urnu.
  - Chodím každý rok s maminkou zapálit svíčky na hroby děděčkům, babičkám, příbuzným a tchýni. Vyjímkou jsou poslední 3 měsíce, to jsem byla na hřbitově několikrát.
  - Vždy něco koupíme, nic nevyrábím, na to jsem levá a líná.
  - Nic neslavím.
  - Vzpomínám často, hlavně na tchýni a na nedávno zemřelého otce.

  superkarma: 0 01.11.2007, 08:02:51
 12. avatar
  [4] Evikus [*]

  * Nebyla.
  * Ještě nevím, ale asi ano.
  * Chodím, ale jen na Dušičky.
  * Chodím tam s rodiči a ti vždy něco koupí.
  * Nic neslavím ani nedodržuji, ale v tyto dny si vzpomenu na babičku a dědečka.

  superkarma: 0 01.11.2007, 07:04:50
 13. [2] Rikina [*]

  Nejsou hroby, kam bych chodila uklízet a nosit věnce a květiny. Zapálím doma svíčky...

  superkarma: 0 01.11.2007, 00:30:21
 14. [1] Matelka [*]

  Na hroby nechodím - zatím tam chodí rodiče. A abych si vzpomněla na zemřelé, nepotřebuji k tomu Dušičky. Třeba na babi vzpomínám hodně často, byla to skvělá ženská:-(

  superkarma: 0 01.11.2007, 00:06:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme