Bulvár

Aby se minulost neopakovala - jak skončilo Pražské jaro I.

Včera a předevčírem se mnoho z vás, milé ženy-in, vyjádřilo, že byste uvítaly podrobnější informace o okupaci roku 1968. Máte pravdu, že bychom neměly zapomínat. Nejen proto, aby se minulost neopakovala, ale i kvůli těm, kteří tenkrát zemřeli proto, abychom někdy, v budoucnu, mohly žít ve svobodné zemi. Co se tedy stalo roku 1968?

Všemu lidu Československé socialistické republiky.
Včera, dne 20. srpna 1968 kolem 23. hod. večer překročila vojska SSSR, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice ČSSR. Stalo se tak bez vědomí presidenta republiky, předsednictva Národního shromáždění, předsednictva vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a bez vědomí těchto orgánů. V těchto hodinách zasedalo předsednictvo ÚV KSČ a zabývalo se přípravou XIV. sjezdu strany. Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor, protože obrana našich státních hranic je nyní nemožná.
Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země. Předsednictvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporující nejen základním zásadám vztahů mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva.
Všichni vedoucí funkcionáři strany a Národní fronty zůstávají ve svých funkcích, do nichž byli jako představitelé lidu a členy svých orgánů zvoleni podle zákonů a jiných nařízení platných v ČSSR. Ústavními činiteli je okamžitě svoláno zasedání Národního shromáždění, vlády republiky, a předsednictvo ÚV KSČ svolává plénum ÚV strany k projednání vzniklé situace.
Předsednictvo ÚV KSČ

Tímto prohlášením začal den 21.8.1968 v okupovaném Československu. Předsednictvo ÚV KSČ odhlasovalo text  provolání krátce po jedné hodině v noci z 20. na 21. srpna 1968 většinou hlasů proti čtyřem (Biľak, Kolder, Rigo, Švestka). Ve stejnou dobu vyzval Československý rozhlas v Praze posluchače, aby čekali u přijímačů na důležitou zprávu ústředního výboru KSČ. Text byl několikrát vysílán do druhé hodiny ranní. Na pokyn ředitele Ústřední správy spojů Karla Hoffmanna však byl z provozu vyřazen vysílač na středních vlnách, takže většina posluchačů slyšela jen část první věty provolání. Co ale událostem srpna 68 předcházelo?

Začátek konce
Na konci 60. let byla Evropa rozdělena v důsledku 2. světové války na dva nesmiřitelné tábory: kapitalistický (tenkrát nazývaný imperialistický) a socialistický. Socialistické státy byly ve vleku Sovětského svazu. V Československu vládla od roku 48 Komunistická strana Československa. Za pomocí represivního aparátu ovládala stát jak politicky, tak ekonomicky - vedení strany bylo prakticky totožné s vedením státu. Volby sice byly zdánlivě svobodné, ale možnost výběru mezi politickými stranami či programy kandidátů prakticky neexistovala. Demokratické principy nebyly dodržovány. V ostatních státech socialistického tábora byla situace obdobná. V celé Evropě, ale i ve světě však po celá 60. léta docházelo k mírným změnám. Postupně se uvolňovalo politické napětí mezi státy, vznikaly nové impulsy kulturní, jako byli například Beatles, bylo zahájeno dobývání vesmíru. Tyto vlivy se projevovaly, byť méně, i v socialistických zemích. Po Stalinově smrti uvolnil Chruščov koncem 50. let poněkud režim – kleslo množství politických procesů a především rozsudků smrti. Prezident ČSSR a současně první tajemník ústředního výboru komunistické strany Antonín Novotný se však konce roku 1967 ostře postavil proti snahám o liberalizaci společnosti. V Martině na oslavách Matice slovenské A. Novotný proti sobě popudil i stranické vedení a značnou část slovenské veřejnosti.

Spory v komunistickém táboře
V roce 1967 došlo na zářijové schůzi ÚV KSČ k ostrým sporům. Někteří straníci se ohradili proti administrativním opatřením týkajícím se spisovatelů Klímy, Kohouta, Kundery, Liehma, Procházky a Vaculíka a proti ukončení činnosti Literárních novin. O několik dní později vyvolal Alexander Dubček svým vystoupením, ve kterém zpochybnil právo strany na vládu ve státě a napadl kumulaci funkcí v rukou jednotlivých představitelů, bouřlivou diskusi. 31. října došlo na vysokoškolských kolejích v Praze na Strahově k opakovanému vypnutí elektřiny a studenti vyšli do ulic se svíčkami a s voláním: „Chceme světlo!“. V Nerudově ulici byl pochod brutálně rozehnán složkami VB. Na prosincovém zasedání předsednictva ÚV KSČ opakovaně zazněla ostrá kritika Novotného. Jeho zastánci i kritici se nakonec dohodli na kompromisu – problematika obsazení některých funkcí byla odložena. O několik dní později rezignoval Novotný na svou pozici prvního tajemníka.

Začíná pražské jaro
Na počátku ledna plenární zasedání ÚV KSČ rozhodlo o rozdělení nejvyšších funkcí. Prvním tajemníkem byl zvolen A. Dubček. V březnu byl ustaven přípravný výbor pro obnovu skautské organizace – Junáka, zrušeného v roce 48. V téže době vznikl prozatímní výbor katolického duchovenstva v čele s biskupem a apoštolským administrátorem pražské arcidiecéze F. Tomáškem. 22. března se Novotný vzdal i své funkce prezidenta. V Brně došlo k setkání představitelů vysokých škol a k rozhodnutí o založení vysokoškolské organizace nezávislé na ČSM. Bývalí funkcionáři sociální demokracie v téže době ustavili akční skupinu pro obnovu strany – posléze se přejmenovali na ústřední přípravný výbor. Ovšem už koncem března přišly i první signály nelibosti ze strany SSSR. Na setkání vedoucích představitelů Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky, Polska a Sovětského svazu s československou delegací pod vedením Dubčeka v Drážďanech byla vyslovena ostrá kritika poměrů v Československu a poprvé padlo označení „plíživá kontrarevoluce“. V Československu však nadále probíhaly reformy. Při Svazu spisovatelů vznikl Klub nezávislých spisovatelů, sdružující nekomunistické členy z Čech i Slovenska, přičemž do svého čela zvolil Havla, Koptu a Klimenta. Skupina politických vězňů v čele s Nigrinem ustavila ústřední výbor Klubu 231 - během tří měsíců vznikly jeho výbory ve všech krajích a ve většině okresů českých zemí a ústředí registrovalo na 80 tisíc zájemců o členství. Růst členské základny zaznamenala i Československá strana lidová. 30. března zvolilo Národní shromáždění na návrh Dubčeka prezidentem republiky Ludvíka Svobodu.

Pokračování článku Vás čeká v zítřejším vydání.

Vzpomínáte si na rok 1968? Zažily jste ho? Nebo vaši blízcí? Mluvilo se u Vás doma o 68? Jak? Zazlíváte československé delegaci podpis moskevského protokolu? Myslíte, že existovalo jiné východisko, nebo že Dubček zvolil jedinou možnou cestu? Věříte, že by RB OSN Československu pomohla, kdyby delegace nepožádala o stažení této otázky z jednání?

   
23.08.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [65] Dedida [*]

  To se skoro člověk dostane do depky, když čte některé reakce!

  superkarma: 0 24.08.2006, 09:49:21
 2. avatar
  [64] Stana55 [*]

  *Kotě*: Nestraš -třeba se západ vzpamatuje

  superkarma: 0 23.08.2006, 23:52:17
 3. avatar
  [63] Jardine [*]

  Kotě: zní to děsivě. Bohužel máš asi pravdu ... utěšuji se jen tím, že krizemi jde vývoj dopředu, třeba se západní civilizace na poslední chvíli vzpamatuje.

  superkarma: 0 23.08.2006, 21:16:57
 4. avatar
  [62] monca13 [*]

  pamatuju si ještě, jak jsem jednou přišla domů a naši se dívali na televizi a byli děsně vážní - vysílali jmenování Svobody prezidentem

  superkarma: 0 23.08.2006, 17:18:04
 5. [60] lvicem [*]

  já si ho nepamatuji ráda se dozvídám něco z historie

  superkarma: 0 23.08.2006, 16:10:34
 6. avatar
  [59] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: Evou nenavidene Cesko? Jsi spadla z visne? Ja mam Cesko mooooc rada. Nahodou... Jen zit tam proste nechci. Bo ve svem pokrocilem veku bych se normalniho zivota nedockala.

  superkarma: 0 23.08.2006, 15:30:07
 7. avatar
  [58] *Kotě* [*]

  átéčko: naše děti se mít lépe nebudou nikdo neunikne globální krizi způsobené celosvětovou energetickou krizí. Západni civilizaci ovládne extremismus a terorismus.

  To není chmurná vize, to je realita nejbližších desetiletí ovšem to zasáhne jak Evou nenáviděné Česko, tak jí milované USA, a to pravděpodobně mnohem silněji...

  superkarma: 0 23.08.2006, 14:22:00
 8. avatar
  [57] átéčko [*]

  Eva_Fl: Já také nejsem permanentně nasraná. Za to, že máme komouše ve vládě nemůžeme. Komouše jsme nevolili. Ale spousta lidí bylo v KSČ hlavně ze zištných důvodů. Nikdo z mých blízkých k nim nepatřil. Politiku neřeším. Ale člověk může být šťastný i v Česku!! I když naše životní úroveň ještě není taková, jako v USA. Naše děti se budou mít lépe. Už teď se mají líp, než my. A to je dobře.

  superkarma: 0 23.08.2006, 14:08:43
 9. [56] markousek [*]

  Eva_Fl: *Kotě*: berte život s nadhledem,vždyt z něj stejně nevyváznem živí a máme se dobře.Kdo by chtěl ráj?

  superkarma: 0 23.08.2006, 14:02:50
 10. avatar
  [55] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: hm, já permanentně nasraná nejsem, čím to asi bude? Asi budu mít vymytej mozek

  superkarma: 0 23.08.2006, 13:57:41
 11. avatar
  [54] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: ne. Mam zpravy od lidi, kteri tam ziji. Dodnes si piseme... Vetsina z nich je permanentne nasrana. A to jsou lidi, kteri maji praci, slusnou praci, maji kde bydlet a maji se relativne dobre.

  superkarma: 0 23.08.2006, 13:01:22
 12. avatar
  [53] Eva_CZ [*]

  Ja jsem nechtela utocit... Narazela jsem jen na to, ze ceska vlada je komousema prolezla dosud.
  Ajo, mozna se budes divit, ale oni me tady nedrzej. A v Cesku mame jeste porad kde bydlet. Takze - ja jsem se rozhodla, ze budu zit tady, protoze tady se mi proste zije fajn.

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:56:52
 13. [52] Mehteb [*]

  Bylo mě 7 let, když mě ráno naši vzbudili a řekli, že asi bude válka...šli jsme se pak se ségrou dívat z kopce nad domem na vojáky jak jezdí kolony po silnici. Pak si vzpomínám na to, jak jsem chodila 2 km pěšky ze školy a po silnici jezdili tanky a vojáci na mě něco volali, měla jsem hroznej strach...dnes nechápu jak mě naši mohli nechat chodit takovej kus v takové době pěšky domů.......... jo a taky si vzpomínám jak jsem s tátou chodila na ryby a na kopci nad rybníkem koukala z lesa hlaveň od tanku...
  Myslím že by nám tenkrát nikdo nepomohl, že nás prostě předhodili vlkům k nažrání a doufali,že budou mít dost. Kdybychom se tenkrát vzbouřili, tak tu byl masakr.... byli jsme moc důležití kvůli poloze, kvůli uranu, atd. Tady u nás byla demarkační čára a tak vojska nesměli být blíž jak 15 km myslím, takže rusů tu moc nebylo, po pár dnech se stáhli. Ale těm vojákům to za zlé nemám - oni prostě museli jít tam, kam je poslali, jinak by je zastřelili na místě - nevěděli kde jsou a proč. Dlouhá léta žili v domění, že nám fakt přijeli pomoct od imperialistů...
  Jo byla to blbá doba. Jediný čeho lituju je to, že tenkrát rodiče neodešli někam do zahraničí, asi by se můj život odvíjel jinak. Líp ? Hůř? Nevím, ale bylo by více možností......

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:53:30
 14. avatar
  [51] Suzanne [*]

  *Kotě*: 39 - Fakt??? Tak to mě uklidňuje

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:22:21
 15. avatar
  [50] monca13 [*]

  *Kotě*: I když jsem o víc než 10 let starší, u nás to bylo trošku jinak i podobně - ve škole jsem slyšela něco jiného než doma (naši byli proti režimu, ale jen doma), ale taky mně nic nevysvětlili

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:12:16
 16. avatar
  [49] monca13 [*]

  renatach: ty píšeš o nedokonalé demokracii, jaká je u nás, ale přece je to demokracie

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:08:47
 17. avatar
  [48] Jupíí [*]

  *Kotě*: tebe znám už z loňska a předloňska , máš vyjímku

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:06:50
 18. avatar
  [47] monca13 [*]

  Aja: EvaFl žije možná ve větším presu než ty - ale dobrovolně, ale ve větší nesvobodě?

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:05:48
 19. avatar
  [46] *Kotě* [*]

  Jupíí: to máš dobrý, moji totálně apolitičtí (člověk by mohl říct i pštrosoidní) rodiče mi nikdy nevysvětlili nic, jediným zdrojem informací mi byla škola a tehdejší média, a tak jsem až do svých čtrnácti let žila v přesvědčení, že socialistické zřízení je to nejlepší, co nás kdy potkalo

  superkarma: 0 23.08.2006, 12:04:44
 20. avatar
  [45] Jupíí [*]

  za druhé, mě přešla chuť psát tu elaboráty :-))Jen podotknu, že jsem , taky byla malá že si skoro nic nepamatuju! A ani osobní pocit , že by se něco oním dnem změnilo nemám !. Jen na rozdíl od zdejších kopyt mi vše bylo důkladně a několikanásobně vysvětleno, co mi nebylo jasné jsem si dohledala v literatuře. Byla mi nabídnuta alternativní kultura zábava,literatura a hlavně jsem byla vychována v tom , že media lžou a že co si sama důkladně neprověřím a nepřemelu svým malým rozoumkem , tomu nemám věřit. Shledávám to celkem prospěšným a tahle výchova by neškodila nikomu...ale některým obzvlášť :-))

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:52:00
 21. avatar
  [44] aiša [*]

  pamatuji si to moc dobře bydlela sem tehdy v Liberci a tam to bylo taky pěkně ostrý

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:50:01
 22. avatar
  [43] Meander [*]

  renatach: Můj tatík taky občas vykládal podobné blbosti.

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:39:30
 23. avatar
  [41] Jupíí [*]

  tak za prvé :-) navrhuju redakcim aby každý den vydala jeden " soutěžní článek" který by obsahoval pouze slova ZDE KLIKNI ... a napiš nějakou kravinu. Většině soutěžilek by to výrazně ulehčilo situaci, klikaly by ochotněji a nemusely by si tak namáhat mozečky

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:31:25
 24. avatar
  [39] *Kotě* [*]

  Suzanne: MMCH největší vůl, který se kdy v politice vyskytl, právě oné jisté zemi prezidentuje.

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:26:40
 25. avatar
  [38] Vivian [*]

  renatach: mám dojem, že vůbec nevíš, co demokracie je, a že si ji pleteš s nějakým jiným cizím slovem...

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:19:09
 26. avatar
  [37] Kachnička81 [*]

  jo hezký článek . Já jsem tenkrát byla ještě na houbách -díky bohu.

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:05:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [36] FAXÍK [*]

  moc si z té doby nepamatuji

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:03:19
 2. avatar
  [34] Suzanne [*]

  Aja: to je fakt Jen jsem měla pocit, že někde (kupř. ve Skandinávii) je to už ve zralejší fázi. Anebo jsou prostě jiná nátura. Ale ať nás srovnávám s Itálií či Amerikou, nemyslím si, že by byla u nás větší koncentrace debilů než jinde.

  superkarma: 0 23.08.2006, 11:03:14
 3. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Suzanne: Je fakt, že svoboda a životní úroveň je taky dost věcí individuální. Neznám stát, kde by se měli dobře i ti, kdo sedí na zadku a nejsou schopni se trošku snažit. A my holt jich máme nějak hodně, stačí se rozhlídnout tady

  superkarma: 0 23.08.2006, 10:42:17
 4. avatar
  [31] Aja [*]

  Suzanne: A KDE to mají za sebou?

  superkarma: 0 23.08.2006, 10:38:00
 5. avatar
  [30] Suzanne [*]

  Eva_Fl: Svoboda je životní postoj, všude jsou svobodní a nesvobodní lidé... Ale to, že jsou v politice voli, je úplně normální, všude na světě je to láká. Někde už to mají za sebou, u nás holt ještě ne. Ale vůbec tu nežijeme jako tupé stádo, tvoříme si životy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

  superkarma: 0 23.08.2006, 10:32:41
 6. avatar
  [29] átéčko [*]

  Eva_Fl: Tak fajn! Pozvi nás k sobě domů, abychom se přesvědčily. Já tě pozývám. Můžeš přijet kdykoliv. Všichni nejsme hovada. Nežijeme v takové nesvobodě, jekou sobě i nám namlouváš.
  A je to pravda, že v USA se nesmí nikdo nikde koupat v přírodě, kde není plavčík? A že malé tříleté holčičky musí mít zakrytá prsa horním dílem plavek?

  superkarma: 0 23.08.2006, 10:21:43
 7. avatar
  [28] Zzuzzka [*]

  Ještěže si z té doby nic nepamatuju

  superkarma: 0 23.08.2006, 10:14:55
 8. avatar
  [27] Aja [*]

  Ťapina: Budu za tebou jezdit na prázdniny

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:57:13
 9. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Co se týče svobody a pořádku tady vs. jinde. Jsem ráda, že se poměry tady srovnaly s poměry ve zbytku Evropy (máme co dohánět co do životního standardu, ale máme slušnou šanci, že doženeme). Nepřeju si, aby se zdejší poměry začaly přibližovat poměrům americkým. Evropa má svou cestu a ta mi připadá lepší. Takže kdyby se náhodou naše nerozhodná republika vydala americkým směrem s naprostým pořádkem a svobodou na svém písečku (kde nemůžu ani neškodným způsobem ovlivnit někoho jiného), tak se mi za poslední dobu hodně zalíbilo třeba v Itálii a na jazyky nejsem tak blbá, jak jsem si myslela, když se snažím

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:48:19
 10. avatar
  [24] xjannickax [*]

  už nikdy více..

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:47:27
 11. [23] cvachova [*]

  Doufám,že už nikdy.... A naše děti o tom moc neví, ve škole je tomu věnováno málo času...

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:38:50
 12. avatar
  [22] Aja [*]

  Eva_Fl: Vůbec ti nevěřím, protože žiješ ve větším presu a nesvobodě, než-li my.

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:28:16
 13. avatar
  [21] Aja [*]

  Vivian: Těch pár chybek i zdroje dnes odpustíme, ne?
  Díky za článek...

  superkarma: 0 23.08.2006, 09:26:05
 14. avatar
  [19] Beruška1 [*]

  No tak jsem tu, aspoň mám bodíky. Jinak je mi to všechno šuma fuk, mně v noci umřel můj krásný heboučký roztomiloučký černý králíček, tak ať se má v tom králičím nebíčku hezky, protože na zemi se dobře měl. To říkali všichni,že se o něj starám tak, že se žádný jiný králíček líp mít nemůže. Tak papá Čertíčku.

  superkarma: 0 23.08.2006, 08:56:15
 15. [18] Olca [*]

  pardon nezazila

  superkarma: 0 23.08.2006, 08:50:13
 16. [17] Olca [*]

  ja to nazazila a proste je to historie, to se stalo a nema cenu resit co by, kdyby

  superkarma: 0 23.08.2006, 08:49:53
 17. avatar
  [16] Trinitty20 [*]

  Jak vidím toho Václava na koni tak jsem si vzpomněla na toho včerejšího exhibicionistu

  superkarma: 0 23.08.2006, 08:27:19
 18. avatar
  [15] Stana55 [*]

  Srpen 68?Stěhovali jsme se do nového bytu,a já byla u babičky.21.8 jsme měly jet domů do Prahy.Děda pustil radio a tam rusky,německy a nakonec česky oznamovali že naši republiku obsazují vojska Varšavské smlouvy.Dědova prní reakce byla"nikam nejedete bude válka".Mamka si prosadila svou a odjely jsme.Cestou kdo mohl poslouchal "krystalky".V Táboře jsme už věděli že se v Praze střílí.Vlak ani nepustili na Hlavní nádraží.Vystupovalo se na Smíchově.Od tamtud jsme s kufrem a velkou tškou šly pěšky až do Holešovic.Cestou jsem poprvé zažila pocit když na tebe míří nabitá zbrň.Brrrrrr.Druhý den mi bylo 11let.

  superkarma: 0 23.08.2006, 08:26:34
 19. avatar
  [14] RenataF [*]

  Přímé události si nepamatuji, byla jsem malé děcko, pouze jsem zažila důsledky otcova vystoupení v srpnu 1968 z KSČ. Myslím, že tyto události by se měly připomínat a mladým vysvětlit, o co šlo. Před historií nelze zavírat oči ani říkat, že to bylo dávno a mne se vůbec netýká.

  superkarma: 0 23.08.2006, 07:50:50
 20. avatar
  [13] _zelvicka_ [*]

  Rok 1968 jsme jako rodina zažili na vlastní kůži, právě se nám narodila dcera, byl to docela šok, probudit se do toho rána, pustit televizi, vidět střílející tanky na Václaváku, slyšet zprávy. Mamka mě hned poslala koupit sunar (zkušenosti z jejich válečných let), docela jsem z toho byla ve stresu.
  Po roce, když má dcera začala s prvními slůvky a uslyšela letět letadlo, říkala: "rusi", "rusi" .... to snad mluví za všechno.
  Doufám, že se to už nikdy nebude opakovat, že tohle neprožijí naše další generace.
  Po nějaké době jsem od nějakého člověka, který chodil po domech koupila fotografie z té doby (jednalo se o dny 21. srpna a pár následujících). Byly dobře uschovány, ale dcera je objevila, a když se ve škole v dějepise učili o válce, tak je chtěla donést ukázat do školy - nic netušíc, o co vlastně jde.
  Možná trošku zmatené, ale snad si ten, kdo tuto dobu prožil vzpomene, jak to bylo.
  Krásný pohodový den

  superkarma: 0 23.08.2006, 07:32:05
 21. [12] Januše [*]

  vb té době mi bylo 11 let. Dokonce 21.8. jsem slavila svátek. Večer po příchodu z koupaliště jsem snad poprvé viděla taťku brečet a zlostí bouchat do stolu. Mamka nervozně přecházela po kuchyni a oba poslouchali rádio. Vzpomínám si, že táta řekl: "Ty svině, snad z toho nebude občanská válka" a odešel do hospody na pivo. Kdy se vrátil nevím, jen si pamatuji, že mamka ráno mi říká: "Buď potichu, táta ještě spí, přišel až k ránu a byl po rvačce celý od modřin". Taky si pamatuji hrozně dlouhé fronty na chleba. Čekalo se třeba i 3 hodiny. Nikdo nevěděl, kdy ho vlastně přivezou. O ostatním ani nemluvě. Tak to bylo asi půl roku, než se situace v zásobování trochu "zlepšila". No, prostě hrůza!!!

  superkarma: 0 23.08.2006, 07:10:30
 22. avatar
  [11] isis [*]

  Chápu demokracii jako možnost volby. Naneštěstí ne všichni s ní umějí zacházet .

  superkarma: 0 23.08.2006, 07:05:30
 23. avatar
  [10] monca13 [*]

  mně bylo v roce 1968 5 let, takže mám jen nějaké nejasné vzpomínky na tanky, které jely přes naše město - bála jsem se, že začíná válka

  superkarma: 0 23.08.2006, 07:01:59
 24. avatar
  [9] monca13 [*]

  Vivian: jo, jo, aby jsme, kdyby jste apod. taky nesnáším

  superkarma: 0 23.08.2006, 06:59:58
 25. avatar
  [7] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: vzdala jsi život zde z osobních důvodů . Pokud ti přestěhování na jiný kontinent pomohlo se sebrat, budiž ti to přáno. Ale za celou dobu máš zprávy o ČR pouze z internetu, což je nutně zkreslené. Jak já si vzpomínám, že jsem četla v USA, že socdem vyhráli volby (rok 1998) a říkala jsem si, já už se tam snad nevrátím... no a vrátila a vypadalo to tam pořád stejně... Nedělej si iluze, že tam, kde žiješ, je nějaká extra svoboda a demokracie... to už dávno není pravda a zejména to není pravda po událostech jiného chmurného data... i když je tam, pravda, větší pořádek. Ale když si přečteš nějaká srovnání odborníků, zjistíš, že jsme vlastně standardní evropská země. Já neříkám, že je to tu nějaká sláva, ostatně já sama žádná vlastenka nejsem a mám dojem, že není ani proč jí být, ale takové peklo na zemi, jak ty to vidíš, tu opravdu není.

  superkarma: 0 23.08.2006, 05:41:18
 26. avatar
  [6] Léthé [*]

  Pamatuji si na ten den dodnes a to z mnoha důvodů .
  Ale je to naštěstí pryč, život jde dál a já osobně se mám skvěle .

  superkarma: 0 23.08.2006, 01:22:47
 27. avatar
  [5] Fifinka [*]

  Ja si myslim, ze fakt to datum uz samo o sobe neco znamenat snad musi :-) Vzdyt i to , co nam tu vladlo od 25.dubna 2005 ten den slavi narozeniny !
  Samozrejme, ze se o tom u nas doma mluvilo, ostatne moje mama tou dobou delala v bance na Vaclavaku, nemohla do prace ani doject..

  superkarma: 0 23.08.2006, 00:42:46
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Porad me nenapada, jak odpovedet Tapine na jeji otazku, co to prineslo lidem...
  Co? Stalo se z nas vydeseny podelany stado... Kdo se zapojil, mel se relativne dobre. Kdo byl proti ( treba jen tim, ze nebyl ve strane ), mel smulu. Kdo byl moc proti, pekne si to odsiral. Vyhazovy z prace, VS na nekvalifikovanych mistech, udavaci, chlast... No a nasldky - zadne cestovani, zadne pasy, do Jugosky na devizak... Hovno v obchodech.

  Jo, zazila jsem a doma se o tom mluvilo.. Jak asi? Nikdy to tem kurvam neodpustim. Nikdy.

  Jen me napada, jak moc se zmenilo? Nemyslim ted nove fasady a super a nejhyphypermarkety... Co to tam sedi na postech nejvyssich? Jakou mate VY nadeji, ze se to tam zmeni? Ja vim - muzete cestovat, mate se relativne dobre... A dal? Neskutecnej bordel. Bordel, zlodejna... A tupej narod ta hovada voli a voli a voli... Je nekde konec? Jakej?
  Moc stesti.
  Jak vite, ja jsem to tam vzdala. Nebylo lehke zacinat po ctyricitce na jinem kontinente. Zacatek byl silenej a desnej a vubec, ale nelituju. Ziju 7 let normalni zivot. Hezkej zivot. Kdybych mela aspon spetku nadeje, asi bych se i vratila. Ale ja ji nemam. Cela Evropa jde doleva - a me to uprimne desi. No nic - proste jsem si tam svy uzila... Az az.

  superkarma: 0 23.08.2006, 00:30:32
 29. avatar
  [2] edith1975 [*]

  To určitě nebyl náš šťastný den

  superkarma: 0 23.08.2006, 00:19:24
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Zakopla jsem hned ze začátku článku - o "aby jsme". Já si nemůžu pomoct

  Jinak teda když jsem četla to prohlášení, co tenkrát četli v rozhlase, tak mě z toho úplně svíralo u žaludku a živě jsem to slyšela... (ten začátek zazněl v Pelíškách)... Podobně vysílal rozhlas i v roce 1939.

  superkarma: 0 23.08.2006, 00:16:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme