Domácnost

Aby kvetly i jižní terasy

balkon

Máte balkon orientovaný na jižní stranu a všechny květiny vám na něm zašly pod palbou neúprosných letních paprsků? Zjistěte, kde jste udělali chybu.

I když terasa celý den zalitá sluncem je krásná věc, čeho je moc, toho je příliš. Ne každý člověk na takové vydrží a ne každá balkonová rostlina na ní přežije. Slunce ji spálí, ať zaléváte, jak chcete.

Ono totiž není vůbec jedno, jakou rostlinku si na balkon zasadíte. Existují však vybrané druhy, které jsou proti slunci extrémně odolné a jejich listy by se spálit neměly. Jaké to jsou?

„Já bych v tomto případě doporučila gazanie, surfinie, muškáty, lobelky, afrikány, petunie, pelargonie, verbeny nebo osteosperum,“ říká Vlasta Rypáčková ze zahradnictví Rypáček.

Zálivka

Až budete mít zasazené ty správné kytičky, neusínejte na vavřínech, protože vás ještě čeká poněkud sofistikovaná zálivka.

Radí zahradnictví Krulich:

1. Zalévejte ráno nebo večer, ale nikdy ne přes den. Mokré listy se totiž na slunci daleko rychleji spálí než suché.

2. Nepřelívejte, voda se na slunci hodně ohřeje a rostliny se v ní uvaří

3. Zalívejte hlavně ráno, ve velkých vedrech znovu večer. V případě, že se svým květinám nemůžete tak intenzivně věnovat, hodí se samozavlažovací truhlíky.

4. Pro případ, že jsou extrémní tropická vedra, lze květiny izolovat od slunce speciální zelenou fólii, která se používá na izolaci skleníků. Prodává se v zahradnických potřebách například v Hornbachu, Obi...

Hnojení

Takže rostlinky žijí a rostou, ale vy ještě potřebujete, aby byly krásné, husté a obalily se květy. V tom případě je budete muset přihnojovat. Vybírat můžete mezi hnojivem pevným nebo rozpuštěným v zálivce. Tím druhým smíte přihnojovat maximálně jednou za týden až deset dní. Pevné hnojící tyčinky se aplikují při výsadbě, ale i během vegetace.

A rada na závěr

Pro rychlý růst se hodí hnojiva dusíkatá, pro bohaté květenství vyměňte za hnojiva s vysokým obsahem draslíku a fosforu. Takže ať se vašim balkónům a terasám daří a kvetou až do podzimu!

   
07.06.2010 - Zahrada a květiny - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] houserop [*]

  Mám jedno okno na jih, předloni jsem dala lobelky a spálily se, loni gazánie a spálily se. Letos tam mám zatím bazalku, ale rychle ji musím dát pryč, aby nechcípla taky.

  superkarma: 0 07.06.2010, 12:52:22
 2. [4] Kato_otak [*]

  Kupte si na jižní stranu Delosperma cooperi,

  Delosperma.

  superkarma: 0 07.06.2010, 12:18:37
 3. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Bébina — #1 Mám okna na severozápad, kytky tu jedou jako blbé. Zkus změnit postup v péči

  superkarma: 0 07.06.2010, 11:59:42
 4. [2] antara [*]

  Bohužel mám balkon na jih...slunko mi tam svítí od 6 ráno až do 6 do večera, takže chudáci kytky. Muškáty jsem zkoušela, ty moc nepřežily, ani surfinkám se moc nedařilo. Zatím se mi nejlépe osvědčil Bidents a afrikány.

  superkarma: 0 07.06.2010, 10:00:41
 5. [1] Bébina [*]

  Mam terasu na sever, slunicko jen rano a vecer. Pro posezeni idealni, ale kytickam to nesvedci.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 07.06.2010, 08:59:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme