Domácnost

Aby černá černou byla

Víte, jak bez chemie uchovat černé oblečení, aby vám zbytečně nevybledlo? Jak oživit barvu džínoviny? Jak snadno vyčistit krev či jiné skvrny?

• Černé oblečení si déle uchová původní sytou barvu, pereme-li jej v pračce obrácené naruby. Vzhled černých džínsů dokonale oživí a barvu osvěží, přidáme-li do pračky pár čerstvých listů břečťanu.

• Krev z oblečení vypereme tak, že jej nejprve na dvě hodiny namočíme do studené vody, nebo na něj necháme studenou vodu deset minut téct přímo z vodovodního kohoutku. Staré skvrny odstraníme vyšuměním po navlhčení peroxidem.

• Skvrny od červeného vína odstraníme solí a citrónovou šťávou, mnohem spolehlivější však je polít skvrnu vínem bílým.

• Čerstvé mastné skvrny na vlněných tkaninách dokážeme většinou odstranit teplou vodou s rozpuštěným pracím práškem. Nedaří-li se, použijeme benzín nebo 3% čpavek. Čpavek pak vymyjeme octovou vodou.

• Skvrny od potravin obsahujících bílkoviny (mléční výrobky, vejce, maso apod.) teplou vodou nečistíme a dáváme také pozor, abychom je nezažehlili. Bílkovina by se vlivem tepla srazila a skvrnu by už nešlo odstranit. Použijeme jen vlažnou vodu s enzymovým pracím práškem.

• Mastné skvrny z koberce nejlépe odstraníme, když je posypeme solí, navlhčíme a vytřeme.

• Staré skvrny od čokolády potřeme směsí z 1 dílu technického glycerínu, 1 dílu 3% čpavku a 1 dílu vody. Po třiceti minutách směs vymyjeme studenou vodou a nakonec látku vymácháme v octové vodě (díl octa, pět dílů vody). Raději vyzkoušíme stálost barev.

• Skvrny od ovoce nebo ovocných šťáv ihned posypeme solí nebo vysajeme savým papírem. Poté ještě vypereme ve vodě s pracím práškem teplejší než 60 °C.

• Zaschlé skvrny od hořčice pokapeme citrónem a přibližně za půl hodiny vypereme v teplé saponátové vodě. Zůstanou-li ještě skvrny, dočistíme je na už suché látce lihem.

Znáte také nějaké jednoduché rady, které usnadňují drobné činnosti v chodu domácnosti? Pište a raďte!

   
27.05.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [4] Lindaa [*]

  Cervené víno perfektne pustí glycerínem - tekutý glycerín vmazat do skvrny, zabalit do igelitu na 24 hodin a pak normálne vyprat v pracce (30-40stupnu stací).
  Trávu jsem z kolen vyprala pomocí Jaru (nebo neceho jiného tekutého na nádobí) - namazat tím skvrnu, nechat pár hodin pusobit a pak do pracky.
  Skvrny od cehokoliv mastného - motorový olej, retez z kola apod - nejdrív porádne proprat v ruce ve stolním oleji, címz pustí cernota, a pak odmastit v pracce do které se pridá více prásku.
  Skvrny od ovoce - vsechno bobulovité (i boruvky) pustí citrónem.

  superkarma: 0 28.05.2008, 07:48:34
 2. avatar
  [3] Meander [*]

  dana.svobodova: O tom, že asfalt pouští sádlem, něco vím. Jako harati jsme se bavili tím, že jsme bublinky na asfaltu mačkali bosýma nohama Inu venkov

  Na skvrny od ovoce a trávy pomáhá taková vodička, kterou mají v drogerii. Je na ní napsáno, že čistí skrvny od ovoce a trávy A kdyby ne, tak vždycky mi všechno (vyjma asfaltu) pustilo žlučovým mýdlem.

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:55:13
 3. [2] Dana Haklová [*]

  Já bych ještě něco přidala. Nejen černé oblečení osvěžíte, když je přežehlíte přes hadřík nampočený v octové vodě.
  Čerstvou skvrnu od červené vína polijte sodovkou.
  Vazelínu, kolomaz a asfaltové skvrny vyčistíte kupodivu sádlem.
  Rez vyčistíte citronovou šťávou...všechno mám vyzkoušené.
  Ale s čím si nevím rady: jak na skvrny od ovoce a trávy!
  Poradíte?

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:43:39
 4. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Peroxid je na krev fakt zázračný, čistím s ním srst pacientů

  superkarma: 0 27.05.2008, 15:39:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme