Zdraví

Aby byly děti v zimě zdravé


Schopnost člověka bránit se proti nejrůznějším chorobám není závislá jen na jeho imunitním systému. Podstatný je také fyziologický stav organismu. "Člověk, který je celkově zdravý, odpočatý a v dobré kondici, má při epidemiích větší šanci, že nákaze odolá," vysvětluje lékař  Petr Čáp z Centra alergologie a imunologie pražské Nemocnice Na Homolce. Připouští, že právě malé děti patří ovšem k těm, kdo onemocní snáze, protože jejich imunitní systém není ještě dovyvinutý. K dalším oslabeným skupinám patří
starší nebo nemocní lidé, ale také silní kuřáci či alkoholici. V případě, že dítě trpí třeba nějakým oslabením imunity, je dobré její sílu podpořit pomocí speciálních léků, takové rozhodování však patří do rukou lékaře.

Co všechno naopak imunitu oslabuje?
"Imunita může být dočasně oslabena infekcí, především virovou, dále vyčerpáním a také prochladnutím. Při něm se zpomaluje metabolismus a další děje v organismu, čímž se oslabují přirozené obranné mechanismy," vysvětluje Čáp. Není tedy pravda, že by samotné prochladnutí mohlo způsobit třeba rýmu, ale přispívá k oslabení těla a to se, v případě, že potká nějaké viry nebo bakterie, pak snáze nakazí. Jelikož třeba virům nesvědčí silné mrazy, může být paradoxně horší prochladnutí v méně studeném počasí. Vůbec nejhorší pro šíření nákaz typických pro toto roční období jsou teploty kolem nuly.

Jinak ale platí, že v  chladném období jsou lepší podmínky pro šíření virů a výskyt virových onemocnění dýchacích cest, a i proto bývají lidé v chladných ročních obdobích častěji nemocní. Největší obavy vznikají každý rok z chřipkové epidemie, letos se k nim přidává také strach z ptačí chřipky. O tom, jak je to s touto hrozbou, jsme psali zde: http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=16805&id=3

Z těchto důvodů stojí v centru zájmu lidí možnost posílit svou obranyschopnost natolik, aby během případné epidemie nemocem odolali. "Základním návodem na dosažení co nejpevnějšího zdraví je konzumace lehké stravy, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, otužování a také respekt k aktuálním klimatickým podmínkám," doplňuje Čáp. Důležitá je nejen volba správného oblečení, ale také zvážení nutnosti cestovat hromadnými dopravními prostředky či navštěvovat hromadné akce v uzavřených prostorech (kina, divadla).

Nyní se podrobněji podívejme na to, co je potřeba udělat pro to, aby se imunitní systém našich dětí dokázal bránit zimním nemocem.

Nejlépe jsou na tom samozřejmě děti, které rodiče otužují v průběhu celého roku, protože zrovna tohle už se teď dohnat nedá. Na druhou stranu, ani to nemusí stačit. Vyplatí se proto podat dětské imunitě pomocnou ruku a dodržovat tři hlavní zásady:

1) kvalitní strava, lehká a přitom výživově hodnotná jídla

2) dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků, základem je konzumace ovoce a zeleniny, ale někdy to nemusí stačit. Imunitu posilují také některé přírodní preparáty, například echinacea.

3) dostatek odpočinku, a to jak toho aktivního třeba v podobě pohybu na čerstvém vzduchu, tak dostatek spánku. Pohyb je důležitý už proto, že u lidí, kteří se nehýbou, neprobíhá dostatečně látková výměna, a jsou tedy oslabeny i imunitní reakce. 

Důležité je i prostředí v domech, například přetopené a suché místnosti kondici neprospívají. Užívání vitaminů a potravinových doplňků zásadní význam pro posílení obranyschopnosti podle lékaře Čápa nemá a rozhodně ho nelze považovat za samospasitelný základ. "Výjimku tvoří vitamin C. I ten však může být dodáván ve formě ovoce a zeleniny. Multivitaminové přípravky je pak dobré doplnit například na sklonku zimy, kdy již ovoce i zelenina velkou část z obsaženého vitaminu C a dalších látek ztratily," radí lékař, přičemž toto doporučení lze samozřejmě vztáhnout i na dospělé.

Nicméně, megadávky žádných vitaminů imunitu nijak výrazně posílit nedokážou. Některé bylinky mohou mít podpůrný léčebný význam, jejich úlohu však podle něj nelze přeceňovat. Je dobré uvědomit si, že u potravinových doplňků žádná klinická studie neprokázala jejich skutečné fungování.

Zajímá vás, jak posílit imunitu v případě, že už ji vy nebo vaše děti máte oslabenou? Čtěte další vydání magazínu www.zena-in.cz

   
03.11.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Saturninka [*]

  Bridgetj: nápodobně. Alergik, astmatik, atopik.... imunologické vyšetření mám ale vždy v pohodě. Přesto rok co rok promardoím 3 - 4 měsíce . I blbá chřipka mne dokáže skolit na 4 týdny a to nejsme žádnej posera a vydržím hodně. Vitamínů mám, žiju zdravě, nepiju, nekafuju, nefetuju, nekouřím, stravuj use zdravě a platný. A taky to mám až posledních 9 let, co jsem nastoupila do práce k podnikateli, který se mi pak nastěhoval do bytu a už u nás zůstal , takže buďto alergie na něj a nééébo na práci - což bych neřekla, páč předtím jsem 2 roky dělala v jendotě a nic .

  APIGLUKAN??? Hm - jestli je to jak píšete včelí med.... tak smůla. Nemůžu, mám na něj alergii jako na dalších asi 30 potravin .

  superkarma: 0 04.11.2005, 18:48:03
 2. avatar
  [15] artepa [*]

  Kekka: Biostim dávám synovi ob rok. řekla bych, že je míň nemocný. Když už něco chytne, má to rychlejší a mírnější průběh než když ho nebral. Měla jsem chřipku jako nakazila jsem celou rodinu, kromě jeho. on měl lehkou rýmu.

  superkarma: 0 04.11.2005, 14:50:44
 3. avatar
  [14] stenla [*]

  Ja používam Echinaceu, predtým som mala Imunal (taky výťažok z echinacei) a naozaj odporúčam. U nás to užíva celá rodina už na jeseň a choroby nás obchádzajú...a to som bola hodně náchylná.

  superkarma: 0 04.11.2005, 09:29:08
 4. avatar
  [11] Křeček [*]

  Bridgetj: dvakrát do roka, to není moc, ne?

  superkarma: 0 03.11.2005, 13:56:19
 5. avatar
  [10] Kekka [*]

  Já jsem právě od své alergoložky vyfasovala Biostim. nemáte s tím někdo zkušenosti?

  superkarma: 0 03.11.2005, 10:48:00
 6. avatar
  [9] kačinka [*]

  Bridgetj, Kekka: Jde to, ale je lepší nejdřív snížit hladinu homocysteinu (vitamíny: kys. listová, B6 a B12)

  superkarma: 0 03.11.2005, 09:48:13
 7. [7] Hanule [*]

  kačinka: opravdu to funguje ? Máš to vyzloušeno ? Je to vlastně včelí med + vitamíny + beta-glukan (to nevím co je). Neudělá stejnou službu krajíc s medem ? Jsem trochu nedůvěřivá k těmhle věcem, ale pokud to můžeš doporučit a není to reklama , tím lépe.

  superkarma: 0 03.11.2005, 09:11:17
 8. avatar
  [6] Kekka [*]

  kačinka: ale asi to není vhodné pro alergiky, co? Přesto dík za tip.

  superkarma: 0 03.11.2005, 08:50:57
 9. avatar
  [5] kačinka [*]

  Bridgetj, Kekka: Zkuste aplikovat APIGLUKAN, úžasná věc na posílení imunity, fakt funguje

  superkarma: 0 03.11.2005, 08:29:36
 10. avatar
  [4] Kekka [*]

  Děti mám nemocné několikrát za zimu a já i manžel jsme v zimě taky permanentně nachcípaní. Dodržujeme vše, co je tu popsáno - vitamíny, pitný režim, správná strava. Nekouříme. Tak co děláme blbě?

  superkarma: 0 03.11.2005, 08:13:04
 11. avatar
  [2] Májík [*]

  Bridgetj: tak jestli ona to nebude alergie na práci

  superkarma: 0 03.11.2005, 06:58:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme