Zdraví

Aby ani vaše oko nezůstalo suché.

Syndrom suchého oka je stav, kdy chybí dostatek slz, které povrch oka zvlhčují a uklidňují.  Nedostatek slz pak způsobuje větší citlivost oka k vnějším vlivům, což se projevuje jako pálení či řezání v oku, pocitem suchosti či ,,písku v očích", oční spojivky jsou často podrážděné a zarudlé.

Menší tvorba slz je přirozeně spojena s procesem  stárnutí, ale může být vyvolána také užíváním některých léků, infekcí, poraněním, chronickým působením chemických i mechanických vlivů. Může být také průvodním projevem i celkových onemocnění často tzv. ,,revmatického původu"- např. revmatoidní artritidy, sicca syndrom (syndrom suchých sliznic). Při podobných obtížích je třeba vyhledat praktického či očního lékaře, který zjistí v prvé řadě příčinu obtíží, od které se pak také odvíjí způsob léčby.  

Jak se suché oko léčí?

Bohužel neexistuje vždy způsob, jak tvorbu slz zvýšit. Jako náhražka se užívají různé zvlhčující kapky - tzv. umělé slzy. Jsou vhodné kapky, které neobsahují žádné konzervační látky. Na noc před spaním je vhodné použít oční masti. Oční mast ochrání povrch oka po delší dobu než kapky. Jestliže obtíže přetrvávají i po použití náhradních slz, lze situaci řešit chirurgicky, kdy se zabrání nadbytečnému odtékání slz ze slzných váčků.

Nakonec několik rad, jak snížit vysychání nebo dráždění vašich očí:

- udržujte přiměřenou vlhkost ve vašem bytě tj. kolem 40-50 %, tím zabráníte nadměrnému vypařování slz
- chraňte si oči před větrem (dokonce i před proudem vzduchu z vysoušeče vlasů), při dlouhodobější expozici ostrému větru je vhodné používat ochranné těsnící brýle
- nepoužívejte žádné další volně prodejné oční kapky, zvláště ne ty, které jsou určeny k odstranění tzv. červeného oka, protože mohou obsahovat látky, jež oko dále vysušují
- vyhýbejte se zakouřenému prostředí a nejlépe sami nekuřte

Umíte správně aplikovat oční  kapky?

Nejprve si pečlivě umyjte ruce. Prstem stáhněte dolní víčko a dívejte se nahoru. Kápněte kapku nebo malé množství masti mezi oční víčko a oko (nedotýkejte se kapátkem ani aplikátorem masti oka). Na pár vteřin oko zavřete, aby se přípravek mohl dobře vstřebat.  

                                                                                                         
   
16.08.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Lucylle [*]

  Ťapina: Mne Visine pomaha na zarudly oci,ale kdyz to s kapkama prezenu,tak si musim koupit umely slzy-Lacrisin je super

  superkarma: 0 17.08.2004, 00:00:47
 2. avatar
  [12] Hannah01 [*]

  Ťapina: Proto mám ráda Bausche - stojí asi 230,- (jak kde) a pomůže i proti začínajícímu zánětu. Oko sice chvíli pálí, ale pak je O.K.. A vydrží asi 3 měsíce (teda mě, nevím, jak ostatním), tak mi ta cena taky nepřipadá tak strašná. Teď k tomu názvu - že by to byly jako u nás krokodýlí slzy tak hroší slzy?

  superkarma: 0 16.08.2004, 12:27:51
 3. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Hannah01: Noo... ten název vznikl trošku jinak
  Jeho plná cena je kolem dvou set, a jak dlouho může vydržet? Tak dva měsíce možná jo, takže to mi nepřijde zas tak hrozné, když jde o zdraví..

  superkarma: 0 16.08.2004, 12:20:34
 4. avatar
  [10] Hannah01 [*]

  Ťapina: Aha, proto Hypotears - je tak drahý, že si musím vzít hypotéku... .

  superkarma: 0 16.08.2004, 12:18:31
 5. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Na tyhle problémy ani Visine pomáhat nemá, tady jsou potřeba látky, která nahradí svým složením chybějící slzy a díky konzistenci nějakou dobu v oku vydrží. Takže Lacrisyn, Vidisic, nebo Hypotears (ten je drahý, ale obsahuje i vitamín A potřebný pro obnovu rohovky). Kromě prvního jsou to přípravky, na které se doplácí a nejsou úplně levné, ale lidi to běžně a ochotně kupují pro psy, vám za to vaše vlastní oči nestojí?

  superkarma: 0 16.08.2004, 12:14:26
 6. avatar
  [8] Hannah01 [*]

  Puma1: , to je tím horkem, konzumuju naprosto všechno, co teče

  superkarma: 0 16.08.2004, 12:10:00
 7. avatar
  [6] Hannah01 [*]

  Baru: Možná bys mohla zkusit optiky, kde prodávají zvlhčující kapky pro nositele kontaktních čoček. Jsou sice dražší (kolem 200,- Kč), ale vydrží hodně dlouho a nemusí se po otevření zkonzumovat do měsíce. Mám vyzkoušené od Bausch & Lomb - jsou zároveň dezinfekční a používá je i můj manžel, na kterého ani Visine nezabírá...

  superkarma: 0 16.08.2004, 09:24:27
 8. avatar
  [4] Hannah01 [*]

  Baru : Stačí zajít do jakékoliv lékárny, mají české kapky asi za 30,- Kč, ale předpokládám, že jako 1. nabídnou Visine za mnohem vyšší cenu.

  superkarma: 0 16.08.2004, 09:00:07
 9. avatar
  [1] artepa [*]

  Jenom to čtu a už mi slzí oči

  superkarma: 0 16.08.2004, 06:17:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme