Je málo míst, kde najdete rukopis jen jednoho autora. Na první pohled neskutečné… V realitě geniální. Takový je Bořek Šípek. Renesanční typ umělce, který se kromě architektury a designu věnuje i malbě, výrobě skla, bižuterii, a dokonce šije boty a oblečení...

 

Šípek Bistrot

Pod tímto názvem se nedaleko Staroměstského náměstí nachází jeden z architektonických skvostů Prahy, který si oblíbili i její stálí návštěvníci ze zahraničí. Šípek Bistrot je stejně jako jeho autor renesančním typem místa, kde na jednom místě najdete několik pozoruhodností. 

Historický exteriér – moderní interiér

Bistrot se nachází v jednom z dobových domů, které jsou tak typické pro historické centrum Prahy. Už při vstupu vás upoutají dveře s ručně vyrobenou klikou ze skla v podobě velkého šneka. Interiér je dispozičně i funkčně rozdělen na dvě části. 

Na úrovni ulice se nachází kavárna a restaurace. Podzemí je vyhrazeno kultuře a vínu, které si dobře rozumějí při divadelních představeních a diskusních večerech. Pan Šípek si sem pravidelně zve různé zajímavé osobnosti. Vzpomenu Václava Havla, Karla Schwarzenberka, olympijského vítěze Lukáša Pollerta, herce Zdeňka Maryšku anebo známou jazzovou kapelu z Holandska Jazzband Holland.  


Zajímavostí dispozičního řešení je přímý přechod z kavárny do lahůdkářství a otevřené zahrady. 

 

Lahůdkářství vás zaujme nejen veselým interiérem, který harmonizuje s ostatní části prostoru, ale i dobrůtkami ze studené kuchyně. Místo doporučuji pro milovníky kvalitních sýrů, paštik, jemných uzenářských výrobků a pochopitelně vín.

 

Otevřená zahrada v japonském stylu zpříjemňuje atmosféru letních posezení.

Thajská restaurace a galerie
Vedle Bistra se nachází Thajská restaurace a galerie, které osobně považuji za třešničku na dortu.

V Thajské restauraci si určitě pochutnáte na originální thajské kuchyni.

Za zmínku stojí, že každý den v čase oběda si sem můžete zajít na skvělé jídlo a najíst se tolik, kolik hrdlo ráčí za jednotnou cenu 190 korun.
Malou perličkou jsou nedělní kurzy vaření, kde se naučíte vařit a připravovat různé speciality přímo za přítomnosti šéfkuchaře.

 

Galerie má atmosféru kouzelného zámku ze skla. Kromě jedinečného interiérového vybavení se můžete kochat pohledem nebo si zakoupit originální doplňky ze skla, nábytek, bižuterii nebo oblečení, které jsou dílem pana Šípka. Prostor vhodně doplňují i černobílé fotografie od známého fotografa Ervina Olafa.

 

Thajská restaurace i galerie působí vzdušně, lehce, vesele a příjemně.
Všimla jsem si, že kromě děl pana Šípka se v interiéru nachází i interiérové doplňky dovezené přímo z Thajska, které vyzdvihují atmosféru celkového řešení.

 

 

Dominantou je sklo

Společním rysem celého interiéru je sklo. Běžného návštěvníka nejdřív upoutají skleněné dekorace ve formě jídel, které visí nad barovým pultem kavárny a lahůdkářství. Pak se nemůžete vynadívat na šálky, sklenice, talíře, vázy, podnosy, stojany, svícínky a mísy různých tvarů, barev a velikostí, které jsou tak jako všechno ostatní výtvorem pana Šípka.


Pokud váš zrak zabloudí směrem k nebi, zaujme ho pestrá škála atypických stropních svítidel. Jsou také vyrobeny ze skla a každé z nich svítí svůj příběh… Stropní osvětlení je doplněno efektním nástěnným a bodovým osvětlením.  

 

Stále jiné barvy

Kromě skla mě upoutala i barevnost celého prostoru, která perfektně harmonizuje s celým interiérem.

Všechny barevné odstíny mají příjemnou, „světlou“ atmosféru a skvěle se doplňují.  

Na rozdíl od běžných prostor má každá stěna i strop jinou barvu a vyzdobení.

Dozvěděla jsem se, že barvy i umístění interiérového vybavení se často mění. Důvodem je, aby se host nenudil a měl pocit, že vstupuje na „nové místo“. Pan Šípek všechny věci dělá intuitivně, co se odráží v jeho charismatické osobnosti.

 

Vybavení na míru

Interiér je zařízen vybavením, ve kterém dominují přírodní materiály, jako jsou různé druhy textilií a dřevo.

Stoly, židle, pulty, skříňky, podstavce… to všechno je vyrobeno na míru, podle návrhů pana Šípka.

Každý kus nábytku je originálem a má svůj specifický charakter.

 

To se týká i kovového příboru, obrazů, zrcadel, rámů a podlah.

 

Líbí se mi, že prostor nemá charakter jednotného stylu, a přitom působí harmonicky, jednoduše a pohodlně.

 

Bombasticé toalety

Říká se, že obrazem úrovně celého interiéru jsou toalety. Ty u pana Šípka stojí za mnoho návštěv.   

Vysloveně mě okouzlily toalety umístěné v Bistru pod kavárnou. Na dveřích vás uvítají vtipné dekorace z foukaného skla, které zobrazují muže a ženu.

Tak jako v ostatních částech, i zde je vše dělané na míru. Umyvadla ze skla, podstavec, ve kterém najdete mýdlo a svůj vlastní ručník…, vystihují individuální a pečlivý přístup ke každému hostu. 

 

Šípek absolut Saudek

Jednou z rarit jsou originální obrazy od Jana Saudka. Každý z nich má své místo a vhodným způsobem doplňuje atmosféru jednotlivých místností. To, co nikde jinde nenajdete, jsou Saudkovy fotografie květin, které mě dost překvapily. Dozvěděla jsem se, že Jan Saudek kromě žen zbožňuje i svoji zahradu, ze které fotografie zřejmě pocházejí…

 

Určitě vám návštěvu u Šípka vřele doporučuji!

Abyste byly ještě víc inspirované, připravila jsem pro vás malou soutěž o nedělní oběd u Šípka dle vlastního výběru.

Stačí, když mi napíšete, kdy a kde se Bořek Šípek narodil.

Správná, vylosovaná odpověď získává nedělní oběd u Bořka Šípka pro dvě osoby zdarma J   

Odpovědi zasílejte do čtvrtka 11. hodiny SEM

 

 

 

Kontakt: Šípek Bistrot, Valentinská 9, Praha 1, www.boreksipek.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama