Zdraví

ABECEDA HEPATITID

„Tak, už je zase další ranní vizita za mnou,“ povzdechla si Bára a převalila se na nemocničním lůžku. "Jaterní testy se prý zlepšují a ta ošklivá žlutá barva kůže se už taky pomalu vytrácí. Ach jo, jak dlouho tady ještě budu muset trčet.“ ... Odvrátila se od tácu s nelibě vypadající nemocniční snídaní a v myšlenkách se zatoulala na svou cestu po Indii, odkud se nedávno s partou kamarádů vrátila... Přeplněné ulice, všude shluky špinavých všetečných dětí s uhrančivýma očima..., pak ucítila tu neodolatelnou vůni kari: "Takové u nás asi nikde nevaří.“
"To se mi to exotické putování pěkně zakončilo, absolutně nemám čas vylehávat na infekčním oddělení. Když si představím, kolik práce se mi hromadí, tak se mi dělá ještě více nevolno... Proč já bláhová si neobstarala před cestou to doporučované očkování! Než jsem zežloutla, tak to vypadalo na obyčejnou chřipku. No, ale naštěstí je to ,,jen áčko“," přemítala v duchu Bára. 

Játra jsou největším a nejsložitějším orgánem celého organismu. Mohou vážit až 2 kg a zpracovávají prakticky veškeré živiny absorbované ze střevního traktu. Jejich hlavním úkolem je odstraňovat z krve nebezpečné látky, včetně potenciálně škodlivých chemikálií a také alkoholu. Jaterní tkáň má značné regenerační schopnosti, které se uplatní především při jejich poškození nebo poranění. Ani tato schopnost však není neomezená a nedokáže ochránit játra ve všech případech. Jejich závažné poškození mohou způsobit zejména infekční onemocnění, vyvolávající v jaterní tkáni zánětlivé a další změny.

Jako hepatitidy se označují zánětlivá onemocnění jater, vyvolaná nejčastěji viry, méně často pak některými léky nebo chemickými látkami, k nimž patří i alkohol nebo např. vysoká dávka paracetamolu (užívaného při horečce nebo bolesti). Některá z forem hepatitid je každoročně diagnostikována u statisíců lidí, ale další statisíce onemocnění, především těch virových, probíhají dlouho bez jakýchkoli příznaků, a tedy nepoznány. Jednotlivé typy hepatitid jsou dle svých virových původců označovány podle písmen abecedy, postupně, tak, jak jsou nové formy dále objevovány A, B, C - patří k nejvíce rozšířeným a nejvíce prozkoumaným onemocněním, vzácné formy E až H (a možná jsou již v této chvíli prokázány i další...)

Hepatitida A - je vůbec nejčastěji se vyskytující typ. Přenáší se hlavně kontaminovanou potravou či vodou, proto se jí také říká ,,nemoc špinavých rukou“. Ohroženi bývají i cestovatelé do míst s nízkým hygienickým standardem. U většiny nakažených může dojít k úplnému vyléčení a existuje dokonce i očkovací vakcína, kterou se doporučuje očkovat především osoby se zvýšeným rizikem nákazy.

Hepatitida B je závažnější. Může způsobit trvalé poškození jater. Přenáší se nejčastěji prostřednictvím kontaminované krve. Největšímu riziku jsou vystaveni narkomani, kteří užívají drogy nitrožilně, a navzájem si půjčují jehly a injekční stříkačky. Přenos je také možný pohlavním stykem. Ohroženy jsou osoby, které často sexuální partnery střídají. Dále osoby podstupující větší počet krevních transfuzí nebo docházející na hemodialyzační léčení, a bohužel také zdravotničtí pracovníci. Nově zavedené testování dárců krve výrazně snížilo riziko nákazy v důsledku krevních transfuzí. Dnes jsou k disposici účinné vakcíny, jimiž se lze ochránit. Jsou již zakomponovány i do očkovacího kalendáře dětí.

Vůbec nejzávažnějším typem hepatitidy, která způsobuje celoživotní postižení a problémy je hepatitida C. I ona se šíří infikovanou krví či kontaminovanými jehlami, např. při piercingu či tetování, nebo pohlavním stykem s nakaženou osobou. Virem hepatitidy C jsou nakaženy miliony lidí, u řady z nich se onemocnění dlouho neprojevuje žádnými příznaky, a postižení si proto nejsou vědomi ani pokračujícího poškození jater, k němuž dochází. K ochraně zatím není k dispozici očkovací látka. Jen zhruba 15 % osob nakažených hepatitidou C je schopno se s virem vyrovnat bez toho, aby jejich játra zůstala trvale poškozena. U ostatních onemocnění se jaterní tkáň pomalu a potichu ničí. Zhruba u poloviny postižených dochází k cirhóze – tvrdnutí jater, a opět zhruba u poloviny z nich přechází cirhóza do karcinomu jater nebo jaterního selhání. Právě cirhóza jater bývá v tomto případě důvodem k transplantaci jater.

Jaké jsou příznaky hepatitidy? Poznat onemocnění hepatitidou jen podle příznaků je velmi obtížné. Řada nakažených se domnívá, že mají pouze chřipku, neboť pociťují pouze únavu. Mohou se přidružit i bolesti břicha, nechutenství, občasné zvracení. Cílenějším příznakem svědčícím pro přítomnost hepatitidy bývá zežloutnutí kůže a tmavě zbarvená moč. Ale velká část nakažených a nemocných nemusí pociťovat žádné příznaky, a dokonce nemusí být při vyšetření krve vždy odhaleni.

Jaké jsou léčebné možnosti? Z hepatitidy A a B se většina postižených vyléčí spontánně, bez nutnosti speciálních léčebných postupů - někteří se však stanou přenašeči viru.

Pokud se potvrdí podezření na hepatitidu typu A, musíte být odesláni na infekční oddělení.

Důvodem této přísné izolace je ochrana ostatních osob - tzv. karanténní opatření. V místě, kde došlo k pravděpodobné nákaze, je zaveden zvýšený zdravotní dozor. Nemocní jsou aktivně vyhledáváni pomocí základního lékařského vyšetření a krevních testů. Osobám, které nejsou očkovány, se podávají malé dávky protilátek do žíly.

Léčba hepatitidy na infekčním oddělení spočívá v klidovém režimu a dietních opatřeních, která mají zmenšit zátěž na postiženou jaterní tkáň. Dieta spočívá v omezení tuků a dostatku bílkovin a cukrů. Pokud příznaky nemoci vymizí a upraví se výsledky krevních testů – jaterní funkce a aktivita infekce – budete z infekčního oddělení propuštěni. Po propuštění pak ještě asi půl roku až rok dodržujete dietu s vyloučením přepalovaných tuků a alkoholu.

U typu B a C je léčba obdobná jako v případě hepatitidy A, nejsou však nutná karanténní opatření jako u hepatitidy A.

Avšak hlavní těžiště v boji proti virové hepatitidě je samozřejmě v prevenci, a to předcházet vzniku nákazy nebo zajistit dostatečnou odolnost vůči infekci prostřednictvím preventivního očkování.

Očkování se provádí jako prevence onemocnění hepatitidou typu A a B. Účinná očkovací látka proti hepatitidě C zatím nebyla vyrobena.

Asi se možná ptáte: ,,Hrozí mi riziko onemocnění?"

Pokud dodržujete všechna preventivní opatření, máte zajištěno pravidelné očkování a lékařské kontroly, je vaše riziko minimální.

Riziko onemocnění hepatitidou typu A představuje především pobyt v prostředí s nízkým hygienickým standardem. Nedostatečně upravená voda, nedostatečně tepelně upravované potraviny, špatné stravovací návyky.

Hepatitida typu B a C je přenosná hlavně infikovanou krví a nechráněným pohlavním stykem. Infikovanou krví jsou ohroženi zejména zdravotníci a rizikové skupiny osob – narkomani a osoby s rizikovým sexuálním chováním.

   
29.09.2004 - Zdraví - autor: Pavla Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Andula [*]

  Vivian: ale to je přece obráceně Ono nejde o to, co medicína vyvrátila nebo ne, ale že v každé zemi se třeba ten AIDS šíří jiank. Zatímco třeba v Polsku je nejvíce nakažených mezi narkomany, u nás se AIDS a hepatatida C nejvíce šíří mezi narkomany a homosexuály, nejvíce nakažených se rekrutuje z těchto skupin, ale také se to mění a třeba právě v případě AIDS v posledních letech přibývá nakažených i mezi heterosexuálně se chovajícími lidmi, včetně žen.
  Tedy nejd eo to, že by se to mezi nimi jaksi samo od sebe šířilo více, ale zatím je mezi nimi nejvíce nakažených.

  superkarma: 0 03.10.2004, 12:01:53
 2. avatar
  [31] Vivian [*]

  Irka1: a jakpak to? A nejsou náhodou taky nejaktivnějšími přenašeči AIDS?
  Myslela jsem, že tyhle bludy moderní medicína dostatečně vyvrátila... no asi ještě ne.

  superkarma: 0 30.09.2004, 19:38:29
 3. avatar
  [30] Irka1 [*]

  emma: sice se homosexualu zastavas kudy chodis....ale nevis, ze prave oni prenaseji nejvic hepatitidu?

  superkarma: 0 29.09.2004, 23:35:58
 4. avatar
  [29] Vivian [*]

  No není to přesně regeneraci jaterních buněk, to jsem nenapsala přesně... spíš chrání ty buňky před dalším poškozením a zlepšuje činnost těch poškozených...


  Flavobion obsahuje komplex účinných látek izolovaných ze semene plodu rostliny ostropestřec mariánský (Silibum marianum Gaertneri). Flavobion má ochranný účinek na jaterní buňku, obnovuje a zlepšuje činnost poškozených jaterních buněk, napomáhá odstraňování škodlivých látek z organismu, uplatní se při prevenci ztučnění jater.

  superkarma: 0 29.09.2004, 19:14:22
 5. avatar
  [28] Vivian [*]

  kosmokosmo: Flavobion (extrakt z ostropestřce mariánského) a vitamíny B a C...

  superkarma: 0 29.09.2004, 19:10:26
 6. avatar
  [27] Landriel [*]

  kosmokosmo: že by Flavobion?

  superkarma: 0 29.09.2004, 19:05:34
 7. avatar
  [26] kosmokosmo [*]

  Vivian: jaky leky na podporu regenerace jater?

  superkarma: 0 29.09.2004, 19:04:43
 8. avatar
  [25] Landriel [*]

  Drahuška: děkuju za info.

  superkarma: 0 29.09.2004, 15:22:45
 9. avatar
  [24] Vivian [*]

  Měla jsem hepatitidu EBV, dost těžkou. Rok jsem držela beztukovou dietu, nesměla (nemusela ) jsem sportovat a brala léky na podporu regenerace jaterní tkáně. Naštěstí jsem se z toho dostala bez následků

  A jsem očkovaná proti "béčku"

  superkarma: 0 29.09.2004, 15:05:15
 10. avatar
  [23] Drahuška [*]

  Landriel: NeisVac-C je nová konjugovaná vakcína proti meningokoku C, je vhodná pro děti (dostala ji dcera ve 2,5 letech), dospívající i dospělé. Očkovat se mohou děti do 2 měsíců věku, zaručí dlouholetou ochranu. Podrobnější info na www.baxter.cz nebo na 800 202 010.

  superkarma: 0 29.09.2004, 14:53:09
 11. avatar
  [22] Drahuška [*]

  Dnes mi lékařka nabídla pro tříletou dceru očkování proti žloutence typu A za poloviční cenu za dávku, tzn. asi 450,- Kč za dávku - tyto ceny prý budou platné do konce roku.

  superkarma: 0 29.09.2004, 14:44:58
 12. avatar
  [21] Hannah01 [*]

  Z hygienické stanice:
  TWINRIX - proti virové hepatitidě typu A + B 1 dávka 1350,-Kč

  TWINRIX Junior - proti virové hepatitidě typu A + B 1 dávka 900,-Kč

  superkarma: 0 29.09.2004, 12:11:16
 13. avatar
  [20] Landriel [*]

  lenoška: tak to byla ta, která se dává dospívajícím. Je fakt, že ta moje doktorka si to zjišťovala na hygieně, takže ví jenom to, co jí tam řekli, zřejmě o to není u nás takový zájem.

  superkarma: 0 29.09.2004, 11:33:36
 14. avatar
  [19] lenoška [*]

  Landriel: stejnou jako naši kluci,ale fakt nevím,co to bylo zač,jen si pamatuju,že stála 800,- a má být na 10 i více let.,ale jestli bys chtěla,tak až půjdem na očkování v pondělí ,tak se tam můžu zeptat naší DL

  superkarma: 0 29.09.2004, 11:27:10
 15. avatar
  [18] Landriel [*]

  lenoška: tři roky. Jakou vakcínu ta kamarádčina holčička dostala? Mně mudr řekla, že ta, kterou dávají velkým dětem, není pro mrňata vhodná.

  superkarma: 0 29.09.2004, 11:17:21
 16. avatar
  [17] lenoška [*]

  Danuna: ale ta akce zdarma se vztahuje jen na typ A teda aspon u nás

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:49:04
 17. avatar
  [16] lenoška [*]

  Landriel: kolik ji je?Kamarádka byla na jaře s tříletou

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:48:06
 18. avatar
  [15] Landriel [*]

  lenoška: já chtěla taky meningokoka, jenže ona je ještě malá, a pro tyhle děti je nějaká jiná vakcína, co se musí přeočkovávat co tři roky a ještě to není 100% ochrana, tak jsem to zatím nechala být. Ale pořád mi to vrtá hlavou.

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:45:50
 19. avatar
  [14] Danuna [*]

  ja mam ockovane deti obe 3davky zdarma a prisel mi dopis ze strediska,ze se mame dostavit.

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:44:24
 20. avatar
  [13] lenoška [*]

  Landriel: nám zas chybí B,ono mu je skoro 17 a v té době se píchala jen A,ti mladší dva už mají píchnutou obojí,na jaře jsme dávali meningokoka a museli jsme půl roku čekat,aby mu mohli píchnout B,tak jdem ted.Naše DL,, je má u sebe v ordinaci,do lékárny nemusím,jen musíme zavolat kdy příjdem a ona je objedná,minulý pétek jsem to objednala a právě mě upozornovala na cenu

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:25:44
 21. avatar
  [12] Landriel [*]

  lenoška: já nechávala doočkovávat teď tuším A, B už měla v pravidelném očkování, a stála mě ta první vakcína v lékárně skoro 1200, plus 50 korun za píchnutí u mudr.

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:20:53
 22. avatar
  [11] lenoška [*]

  my jdeme se starším v pondělí na B a co jsem zjištovala u DL stojí 800,-

  superkarma: 0 29.09.2004, 10:19:38
 23. avatar
  [9] medved [*]

  kdo jede do Indie bez ockovani, tak si o to fakt koleduje nechapu

  superkarma: 0 29.09.2004, 09:57:42
 24. avatar
  [8] Hannah01 [*]

  Mrawenecek: Mám pocit, že některé pojišťovny hradí 3. dávku automaticky, zkus si to zjistit. Jinak počítej 4.500,-

  superkarma: 0 29.09.2004, 09:15:36
 25. avatar
  [7] emma [*]

  hm, oni jsou homosexuálové nějak náchylnější na virus hepatitidy? nebo snad jedí více paralenu?
  to já jen k té upoutávce....

  superkarma: 0 29.09.2004, 08:59:35
 26. avatar
  [6] Kelly [*]

  V pondělí jsem byla s 12 letým klukem na povinném očkování proti hepatitidě typu B ... zadarmo ! ...
  Repete je za měsíc a pak za 1/2 roku ...

  superkarma: 0 29.09.2004, 08:59:24
 27. avatar
  [4] Hannah01 [*]

  verousek: Tak fakt nevím, kde si mi tam vzal ten smajlík...

  superkarma: 0 29.09.2004, 08:23:41
 28. avatar
  [3] Hannah01 [*]

  verousek: Jedna dávka stála 1.500,-, (před 2 lety),jsou potřeba 3. Většinou na jaře se provádí akce, že ty platíš 2 a třetí platí pojišťovna. Chce to dát si jí delší dobu před dovolenou (tak 2 měsíce), měla jsem na ní reakci v podobě motání hlavy a špatně od žaludku, ale určitě to za tu pohodu na 10 let stojí...

  superkarma: 0 29.09.2004, 08:22:53
 29. avatar
  [2] verousek [*]

  Xym: na kolik to očkování přijde?

  superkarma: 0 29.09.2004, 07:20:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme